Prawo.pl
Premier Mateusz Morawiecki powołał Jacka Ozdobę, związanego z Solidarną Polską i Patrykiem Jakim, na wiceministra klimatu. Będzie odpowiadał m.in. za gospodarkę odpadami. Nominację wręczył Michał Kurtyka, minister klimatu.
Jolanta Ojczyk
29.01.2020
Środowisko
Najwyższa Izba Kontroli zaplanowała na ten rok około 90 kontroli. Wśród obszarów, którym przyjrzą się kontrolerzy, warto wymienić: bezpieczeństwo obywateli, gospodarkę finansową państwa, koszty świadczeń zdrowotnych, przeciwdziałanie kryzysom ekologicznym. Oprócz kontroli planowych NIK regularnie przeprowadza też kontrole doraźne – kontrolerzy pojawiają się w kilkuset podmiotach rocznie. Tak będzie i w 2020 r.
Agnieszka Matłacz
29.01.2020
Administracja publiczna

Dyrektorzy szpitali coraz bardziej bezradni wobec żądań lekarzy

Finanse samorządów Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Lekarze walczą o podwyżki i coraz częściej składają wypowiedzenia umów w szpitalach. Bywa, że tylko po to aby zgłosić się w nowym konkursie na to samo stanowisko i skorzystać z lepszej oferty. A nowy rok oznacza nowe żądania płacowe w wielu szpitalach, szczególnie ze strony anestezjologów, psychiatrów, pediatrów.
Katarzyna Nowosielska
29.01.2020
Finanse samorządów Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Samorządy raczej nie wycofają się z opłaty klimatycznej

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów
Opłata klimatyczna w niewielkim stopniu, ale zasila budżety samorządów, są więc one - z wyjątkami - przeciwne jej likwidacji. Pytanie, czy gmina powinna ją pobierać, jeśli powietrze nie nadaje się do oddychania. Rozwiązaniem może być przeznaczanie ich na specjalne cele, takie jak wymiana kopciuchów. Jak się okazuje, gminy mają też problem ze skutecznym pobieraniem tej opłaty.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.01.2020
Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów
Samorządowcy mają zastrzeżenia do wstępnych propozycji Ministerstwa Rozwoju, ale nowe prawo ma szansę uporządkować przestrzeń. Liczą na wypracowanie rozwiązań, również co do zasad finansowania. Zmieniając z urzędu plan, gminy musiałyby płacić bardzo wysokie rekompensaty, a to fizycznie niemożliwe – mówi Stanisław Jastrzębski
Katarzyna Kubicka-Żach
29.01.2020
Samorząd terytorialny Budownictwo
Do końca stycznia mają czas na zgłoszenie zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej osoby, które dostały zaświadczenia potwierdzające przekształcenie nieruchomości do 30 listopada 2019 roku. Chodzi o zapłacenie za przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności.
Katarzyna Kubicka-Żach
28.01.2020
Budownictwo
Miasto zaakceptowało posadowienie znaku drogowego, niezgodnie z projektem, w chodniku na skraju ścieżki rowerowej. Odpowiada więc za obrażenia rowerzysty, który uderzył w słupek od znaku – stwierdził Sąd Okręgowy w Sieradzu. Miasto i jego ubezpieczyciel zapłacą rowerzyście odszkodowanie i rentę.
Robert Horbaczewski
28.01.2020
Samorząd terytorialny
Samorządowcy dopominają się, żeby resort klimatu przedstawił koncepcję zagospodarowania frakcji energetycznej i sposób wsparcia finansowego. Do tego czasu chcą zezwolenia na jej magazynowanie. - Uprawiamy fikcję. Ta frakcja jest, ale jednocześnie jej nie ma – nie wolno jej składować, magazynować, ani spalać – mówi Leszek Świętalski
Katarzyna Kubicka-Żach
28.01.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Drogi samorządowe zostaną „rozjeżdżone” przez ciężarówki – obawiają się samorządowcy w związku z projektem nowelizacji ustawy o drogach publicznych. Zarzucają, że nie określa on kosztów ewentualnych napraw dróg i dostosowania znaków drogowych oraz przewiduje zbyt krótkie vacatio legis. Ministerstwo Infrastruktury podkreśla, że zrobiło wszystko, by jak najwięcej dróg zabezpieczyć.
Hanna Hendrysiak
28.01.2020
Samorząd terytorialny
Służbą policjanta jest czas jego pozostawania do dyspozycji przełożonego, w miejscu pełnienia służby lub innym miejscu do tego przeznaczonym. Jeśli więc podczas dyżurów domowych policjant nie jest wzywany do pracy, to należy przyjąć, że nie pracuje - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.
Aleksandra Partyk
27.01.2020
Policja Prawo pracy
Związek Powiatów Polskich nagrodził najbardziej rozwojowe samorządy. Zwycięzcami Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów 2019 zostali: powiat augustowski, ostródzki, kielecki, miasto Nowy Sącz oraz gminy Bolesławiec i Chełmiec.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.01.2020
Samorząd terytorialny
Potrzebne jest kształtowanie właściwych postaw dzieci i młodzieży wobec zagrożeń klimatycznych, ale zadania promujące tę edukację są w wystarczającym zakresie realizowane w formalnym i pozaformalnym systemie edukacji – twierdzi Ministerstwo Edukacji Narodowej. Potrzebny jest specjalny program na temat sposobów zahamowania negatywnych zmian klimatycznych - uważa RPO.
Krzysztof Sobczak
27.01.2020
Środowisko Szkoła i uczeń
Radny, który na swój koszt wyrobi sobie pieczątkę, nie może jej używać w imieniu gminy czy rady. Jeśli przystawia ją we własnej korespondencji i jest na niej tylko jego imię, nazwisko i funkcja, to nie zachodzą przesłanki wykroczenia. Nawet wtedy, gdy władze gminy zabraniają posiadania pieczęci i grożą grzywną.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.01.2020
Samorząd terytorialny
Sąd administracyjny pouczył skarżącego, że od wydanego postanowienia przysługuje mu zażalenie. Okazało się jednak, że powinna to być skarga kasacyjna, a złożone pismo nie spełniało jej wymogów formalnych. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że skarżący powinien wystąpić z wnioskiem o przywrócenie terminu, co pozwoli na uniknięcie negatywnych konsekwencji.
Dorian Lesner
27.01.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Jeśli starosta poweźmie informację od funkcjonariuszy policji, że kierowca przekroczył prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym, to jest zobowiązany zatrzymać mu prawo jazdy. Decyzja w tym przedmiocie ma na celu prewencyjne chronienie życia i zdrowia oraz bezpieczeństwo użytkowników dróg - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Aleksandra Partyk
26.01.2020
Samorząd terytorialny Policja
20 lutego odbędzie się specjalne spotkanie Rady Europejskiej w sprawie unijnego budżetu - zapowiedział Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej. Jak podkreślił, konieczna będzie gotowość wszystkich krajów członkowskich do kompromisu.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.01.2020
Finanse publiczne Prawo unijne
Gminy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie tworzenia centrów, które mogą od tego roku powstawać w celu integracji i rozwoju usług społecznych dla mieszkańców. Resort polityki społecznej uruchomi pilotaż, w którym udział weźmie 30 wybranych projektów.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.01.2020
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Prawo nie reguluje, co robić z odpadami energetycznymi, ale nie można ich składować ani magazynować. Alternatywą jest spalanie. Zdaniem przeciwników spalarnie to efekt działań lobby i nieudacznictwa samorządów. A samorządy widzą w nich źródło ciepła i energii elektrycznej, które mogłyby powstać przy spalaniu. Tym bardziej że miliony ton takich śmieci zalegają na składowiskach.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.01.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Resort rodziny rozstrzygnął konkurs „Maluch+” 2020. Minister Marlena Maląg podkreśla, że żłobki i kluby dziecięce powstaną w 110 gminach, w których nie było do tej pory żadnych instytucji opieki dla maluchów.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.01.2020
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Fundusz Termomodernizacji i Remontów, który wprowadza uchwalona przez Sejm ustawa, przewiduje premie remontowe dla gmin. Na pieniądze na remonty mogą też liczyć osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie. Dodatkowe wsparcie przewidziano dla budynków z wielkiej płyty. Będą też korzyści w przypadku instalacji OZE.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.01.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Do tej pory z wnioskiem o nagrodę dla nauczycieli występowali dyrektorzy szkół, a dla dyrektorów – organ prowadzący, czyli gmina lub powiat. Teraz będzie można ich pominąć. Samorządowcy uważają, że to dowód braku zaufania i uznania ich za niekompetentnych. Obawiają się też, że kurator oświaty będzie prowadził politykę kadrową szkoły.
Hanna Hendrysiak
24.01.2020
Kadry w oświacie Samorząd terytorialny

Morskie farmy wiatrowe z nowym podatkiem

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Wysokość daniny nie będzie uzależniona od wartości budowli, lecz od mocy wytwarzanej energii - taką zasadę przewiduje opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacji projekt przepisów dotyczących promowania wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, który zapowiada wprowadzenie nowych zasad opodatkowania tych urządzeń.
Krzysztof Koślicki
24.01.2020
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Eksperci nie mają wątpliwości, że w służbach tak hermetycznych jak policja, wojsko, Służba Więzienna czy choćby CBA, sygnaliści byliby potrzebni. Bo o tym, że do różnego rodzaju nieprawidłowości może dochodzić - świadczą głośne sprawy, co pewien czas ujawniane. Nadal jednak - na co zwraca uwagę m.in. RPO - nie ma przepisów, które by skutecznie ich chroniły.
Patrycja Rojek-Socha
24.01.2020
Wymiar sprawiedliwości Policja
Posłowie zagłosowali za ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020 r. Do najważniejszych zmian należą regulacje dotyczące Funduszu Pracy.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.01.2020
Finanse publiczne
Posłowie opowiedzieli się za zmianami w ustawie o działach administracji, która przewiduje kompetencje dla ministrów - klimatu i aktywów państwowych. Utworzenie nowych działów ma związek z dostosowaniem struktury administracji rządowej do nowych zadań. Akt trafi teraz do Senatu.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.01.2020
Środowisko Administracja publiczna
W czwartek 23 stycznia Sejm uchwalił nowelizację, która zmieniaponad 50 przepisów prawa budowlanego oraz ponad 15 innych ustaw. Nowe przepisy mają ułatwić i przyspieszyć realizację inwestycji. Za jego sprawą łatwiej będzie zalegalizować samowolę budowlaną, a także postawić paczkomat. Pozwolenie na budowę już po pięciu latach będzie nie do podważenia. Zmieni się też definicja projektu budowlanego.
Katarzyna Kubicka-Żach Jolanta Ojczyk
23.01.2020
Budownictwo
Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Brytyjczycy przebywający w Polsce powinni udać się do urzędu wojewódzkiego, żeby uzyskać dokument pobytowy. Będzie on zawierał adnotację, że został wydany zgodnie z umową wystąpienia i potwierdzał posiadanie prawa pobytu lub prawa stałego pobytu.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.01.2020
Administracja publiczna Prawo unijne Brexit

MF: Samorządy, które straciły środki w banku, są zasilane subwencjami

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Ministerstwo Finansów podkreśla, że dzięki przymusowej restrukturyzacji banku w Sanoku udało się uratować większą część środków samorządów, które miały tam konta. I zapewnia, że są na bieżąco zasilane subwencjami i innymi środkami, zgodnie z terminami i przepisami prawa.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.01.2020
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Kolejny spadek Polski w indeksie korupcji

Prawo karne Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości
Polska zajęła 41 miejsce w rankingu obrazującym percepcję korupcji przygotowanym przez Transparency International. To kolejny spadek pozycji w tym zestawieniu, bo w rankingach za 2017 i 2018 roku Polska była na 36 miejscu, a w 2016 - na 29. Jako jedną z przyczyn tego regresu autorzy analizy wskazują zmiany w sądownictwie.
Krzysztof Sobczak
23.01.2020
Prawo karne Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości

Kary dla dwóch firm za zmowę przetargową przy remontach dróg

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo Małe i średnie firmy
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał dwie firmy budujące drogi za zawarcie zmowy przetargowej polegającej na mechanizmie rozstawiania i wycofywania ofert. Jeden przedsiębiorca zapłaci 356,7 tys zł a drugi prawie 51,3 tys zł. Jak podkreśla Urząd, w niedozwolony sposób wpływali oni na wynik zamówień publicznych na remonty dróg.
Krzysztof Sobczak
23.01.2020
Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo Małe i średnie firmy