Prawo.pl
Administrator i podmiot przetwarzający, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo danych przetwarzanych w systemach komputerowych, powinni zapewnić aktualne oprogramowania oraz regularne testowanie środków bezpieczeństwa - ostrzega UODO. Tymczasem z raportu Gemius wynika, że blisko 40 proc. komputerów korzysta z systemów już nieaktualizowanych.
Jolanta Ojczyk
11.02.2020
RODO
Państwa członkowskie Unii Europejskiej mają obowiązek transponować dyrektywę gazową w prawie krajowym do 24 lutego 2020 r. To bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski, a o jej przyjęcie nasz kraj przez wiele lat mocno zabiegał na forum Komisji i Parlamentu Europejskiego. Zrealizować to mają zmiany w ustawie Prawo energetyczne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.02.2020
Prawo gospodarcze Prawo unijne
Działania samorządów są skoncentrowane na tym, jak zagospodarować, czy „pozbyć się” odpadów zmieszanych, a nie jak zmniejszyć ich ilość poprzez usprawnienie segregacji i selektywnej zbiórki u źródła. Czyli zupełnie odwrócone proporcje i hierarchia - mówi Paweł Głuszyński, ekspert w zakresie gospodarki odpadami, przeciwnik budowy spalarni odpadów.
Katarzyna Kubicka-Żach
11.02.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 2 kwietnia br. wyda wyrok w sprawie skargi Komisji Europejskiej przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom w sprawie mechanizmu obowiązkowej relokacji uchodźców. Wcześniej rzecznik generalna TSUE stwierdziła, że państwa te złamały unijne prawo.
Krzysztof Sobczak
10.02.2020
Administracja publiczna Prawo unijne

Księgi wieczyste pokazują PESEL-e właścicieli nieruchomości

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna RODO
Z dostępnych w internecie ksiąg wieczystych każdy może poznać m.in. numer PESEL i imiona rodziców właściciela oraz osób mających prawa czy roszczenia do nieruchomości - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich, którego zdaniem nie tylko narusza to prawo do prywatności tych osób, ale może też ułatwiać kradzież tożsamości.
Krzysztof Sobczak
10.02.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna RODO

Elektroniczny projekt budowlany może zmienić publiczne inwestycje

Zamówienia publiczne Budownictwo Nowe technologie
Podczas prac nad nowelizacją prawa budowlanego pojawiły się poprawki, które wprowadzały możliwość złożenia fakultatywnie projektu w wersji elektronicznej. Zostały odrzucone. To jednak nie oznacza, że cyfryzacja nie zawita do budownictwa. Ministerstwo Rozwoju pracuje nad wprowadzeniem cyfryzacji do inwestycji publicznych.
Jolanta Ojczyk
10.02.2020
Zamówienia publiczne Budownictwo Nowe technologie
W Polsce jest ponad 100 tys. dronów. Ich użytkowników czekają duże zmiany, ponieważ od lipca wielu z tych, którzy chcieliby latać dronem, również kupionym w markecie, będą podlegali obowiązkowej rejestracji. A odejście do podziału na rekreacyjne i komercyjne loty statkami bezzałogowymi to tylko niewielki fragment zmian, o których mówią Magdalena Ostrihansky i Maciej Szmigiero
Jolanta Ojczyk
10.02.2020
Nowe technologie Prawo unijne

Audytor musi rozmawiać i słuchać ludzi

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza
Audytor winien być liderem i zaufanym doradcą kierownictwa, a także wsparciem w kryzysowych momentach. Kluczem jest posiadanie doskonałych umiejętności interpersonalnych - uważa Jakub Mielczarek, doktorant ekonomii Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, były sekretarz województwa łódzkiego.
Hanna Hendrysiak
10.02.2020
Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza
Eksperci Rady Legislacyjnej zwracają uwagę, że w noweli ustawy o cudzoziemcach brakuje przepisów dotyczących tego, w jakim terminie pracodawcy powinni podjąć czynności zmierzające do odsunięcia pracowników, w których przypadku otrzymano by informację o prawomocnym skazaniu za przestępstwo skargowe.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.02.2020
Administracja publiczna Prawo pracy
Pracodawcy mają obowiązek alarmowania resortu pracy o atakach na pracowników pomocy społecznej. Tymczasem coraz mniej jest takich zgłoszeń, mimo rosnącej liczby napaści i gróźb. Czy to znaczy, że bezpieczeństwo nie jest priorytetem władz samorządowych i kierowników ośrodków pomocy społecznej?
Katarzyna Kubicka-Żach
08.02.2020
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Dla poświadczenia posiadania obywatelstwa polskiego wojewoda bada, czy wnioskodawca był ślubnym dzieckiem. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że małżeństwo religijne, nie poświadczone w urzędzie stanu cywilnego także jest prawnie ważne, ale należy udowodnić, że ojciec obywatelstwa polskiego nie utracił.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.02.2020
Prawo rodzinne Administracja publiczna

Tylko uproszczenie przepisów ułatwi pomoc bezdomnym

Pomoc społeczna Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Z problemem osób bezdomnych łatwiej uporają się organizacje pozarządowe niż odpowiedni rzecznik rządu. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze lepiej przeznaczyć na efektywną pomoc dla takich osób – uważa Mirosława Widurek, przewodnicząca Zespołu ds. Partycypacji Społecznej Osób Starszych Krajowej Rady Działalności Pożytku Publicznego.
Józef Kielar
08.02.2020
Pomoc społeczna Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Projekt noweli ustawy o finansach publicznych, zgodnie z którym samorządy będą mogły w większym zakresie korzystać z dostępnych środków unijnych na inwestycje, został poparty przez senatorów. Nowelizacja została zaproponowana przez Senat.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.02.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Senatorowie wprowadzili poprawkę do ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z propozycjami rządu powstrzymana ma zostać degradacja infrastruktury kolejowej.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.02.2020
Samorząd terytorialny
Prawie prawie 100 tys. cudzoziemców, którzy nie spełniali warunków wjazdu, nie zostało w 2019 roku wpuszczonych do Polski - poinformowała Straż Graniczna. W sumie w ubiegłym roku funkcjonariusze SG odprawili 54,5 mln podróżujących przez polską granicę, co oznacza wzrost o 2 mln w stosunku do roku 2018.
Krzysztof Sobczak
07.02.2020
Administracja publiczna Prawo unijne
Senat odrzucił w piątek w nocy nowelizację ustawy o działach administracji, której głównym celem jest utworzenie nowych działów - aktywa państwowe i klimat - oraz nowy podział kompetencji między ministrów. Ustawa wróci teraz do sejmu, który może ją ponownie uchwalić bezwzględną większością głosów.
Krzysztof Sobczak
07.02.2020
Administracja publiczna
Senat odrzucił w czwartek wieczorem w całości nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych, która przewiduje wypłatę z budżetu państwa rekompensaty w łącznej wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami.
Krzysztof Sobczak
07.02.2020
Finanse publiczne
Tworzone właśnie w niektórych gminach centra usług społecznych połączą różne istniejące dotąd instytucje. Jednym z problemów może być ujednolicenie wymogów kadrowych. Jest np. obawa, że planowane zasady szkoleń odbiegają od dotychczasowego systemu zdobywania kwalifikacji w pomocy społecznej.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.02.2020
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Senacka inicjatywa ustawodawcza, dotycząca utworzenia łódzkiego związku metropolitalnego, ma zwiększyć potencjał ekonomiczny i gospodarczy regionu. Teraz projekt trafi do Sejmu. Za podjęciem uchwały opowiedziało się 59 senatorów, trzech było przeciw, a 33 wstrzymało się od głosu.
Patrycja Rojek-Socha
06.02.2020
Środowisko
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) będzie kontrolowała jakość żywność na całym etapie jej obrotu, w produkcji i handlu - to założenie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Senat poparł ją bez poprawek. Przepisy mają obowiązywać od lipca.
Patrycja Rojek-Socha
06.02.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Pieniądze na CEPiK nie powinny być przesunięte na inny cel, bo system nie funkcjonuje jak należy – mówią senatorowie KO. Zgodnie z propozycjami ustawy okołobudżetowej, środki te miałyby wesprzeć internet w szkołach. Tymczasem zgodnie z planami rządu zmiana dotyczy tylko tego roku, a nowe funkcjonalności CEPiK mają ruszyć dopiero w przyszłym. Wolne środki mają też zasilić rozwój innych rejestrów państwowych.
Katarzyna Kubicka-Żach
06.02.2020
Administracja publiczna Nowe technologie
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające, czy w stolicy nie dojdzie do stworzenia monopolu jednej spółki i ograniczenia dostępu do rynku reklamy zewnętrznej. Chodzi o zapisy uchwalonej niedawno uchwały krajobrazowej w Warszawie.
Katarzyna Kubicka-Żach
06.02.2020
Samorząd terytorialny Budownictwo
Kontrola NIK wykazała, że podkarpackie gminy popełniły wiele błędów przy przygotowaniu programów rewitalizacji, a skomplikowane procedury wydłużały ich weryfikację. Dlatego też w sześciu skontrolowanych gminach rewitalizacja nie rozpoczęła się wcale albo przebiegała z dużym opóźnieniem, a efekty wystąpiły tylko w jednej z nich.
Agnieszka Matłacz
06.02.2020
Samorząd terytorialny
Ponad dwa razy więcej niż przed pięcioma laty mają kosztować tegoroczne wybory prezydenckie. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak poinformowała, że na ten cel przewidziano 319 mln 700 tys. zł.
Agnieszka Matłacz
06.02.2020
Wybory
Promocja wolności religijnych oraz ochrona osób prześladowanych z powodów religijnych - mają być tematem zaplanowanej w dniach 14-16 lipca 2020 roku międzynarodowej konferencji, którą Polska zorganizuje we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.
Krzysztof Sobczak
06.02.2020
Administracja publiczna Wydarzenia
Rząd chce stworzyć zbiór danych o źródłach ciepła w budynkach i lokalach w całym kraju - Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków. W inwentaryzacji mają brać udział samorządy. Ma to wesprzeć programy antysmogowe, które idą jak po grudzie. Przy słabej promocji mało kto wie, że może dostać pieniądze na wymianę starych pieców, a skomplikowane wnioski odstraszają. Ratunkiem miały być gminy, teraz na pomoc rząd wzywa również banki.
Katarzyna Kubicka-Żach
06.02.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Termin przeprowadzenia wyborów prezydenckich wyznaczony został na niedzielę 10 maja 2020 roku - poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu. Ewentualna druga tura odbędzie się 24 maja. Postanowienie marszałka Sejmu zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw, ruszyła więc kampania wyborcza.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.02.2020
Wybory

Deklaracje śmieciowe po zmianie ustawy

Samorząd terytorialny Środowisko
Nowelizacja ustawy śmieciowej określa, kto i kiedy powinien złożyć na nowo deklaracje śmieciowe. Zmiana deklaracji może też wynikać z uchwał rady gminy. Dotyczy to na przykład kompostujących odpady i właścicieli nieruchomości niezamieszkałych. Odrębnych deklaracji nie muszą składać mieszkańcy bloków.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.02.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Ministerstwo Cyfryzacji podliczyło, że w Rejestrze Danych Kontaktowych jest już milion wpisów. Dzięki niemu urzędnicy mają dostęp do aktualnych danych kontaktowych obywateli i zamiast wysyłać pismo – mogą zadzwonić.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.02.2020
Samorząd terytorialny Nowe technologie
List polecony będzie już wkrótce mógł być zastąpiony nowym narzędziem cyfrowym. Doręczenie elektroniczne ma być z nim zrównane prawnie. Będzie nowym sposobem wymiany korespondencji wymagającej potwierdzenia nadania lub odbioru. Zapewni szybszą komunikację obywateli z urzędami.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.02.2020
Nowe technologie