WSA: Ulga dla kieszeni mieszkańców zameldowanych w strefie

Samorząd terytorialny Domowe finanse

Kryterium zakupu abonamentu mieszkańca w strefie płatnego parkowania może być zameldowanie na tym obszarze. Pod warunkiem, że gmina dopuszcza jego zakup przez zameldowanych zarówno na pobyt stały, jak i czasowy - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie. Wykluczone z regulacji jest jednak postępowanie reklamacyjne w przypadku nieuiszczenia opłaty dodatkowej.

29.08.2020

SN: Odszkodowanie i zadośćuczynienie po śmierci dziecka to dwa odrębne roszczenia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Powodowie w toku kilkuletniego procesu domagali się przyznania im odszkodowania związanego z pogorszeniem się sytuacji życiowej po śmierci dziecka. Mimo, że byli reprezentowani przez zawodowego pełnomocnika, nie zgłosili dodatkowego roszczenia o zasądzenie zadośćuczynienia. Nie ma więc podstaw do przyznania im świadczeń z tytułu traumy doznanej po śmierci dziecka

28.08.2020

Ręka nie wędka, ale kłusownik nie uniknie kary

Prawo karne

Choć przepisy o rybactwie śródlądowym nie przewidują kary za połów gołymi rękami, nie oznacza to, że kłusownik pozostaje bezkarny. Odpowiada za zabór mienia i zapłaci za to grzywnę w wysokości 300 złotych. Sąd uznał, że czyn miał charakter nieuprawniony i nielegalny - został on dokonany w celu przywłaszczenia ryb.

22.08.2020

Sąd: Wysoka renta dla dożywotnika, choćby nie było z czego płacić

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Renta w zamian za dożywocie to nie świadczenie alimentacyjne, dlatego jej wysokość określa wyłącznie wartość uprawnień uprawnionego z dożywocia - orzekł Sąd Rejonowy w Szczytnie. Zdaniem sądu, majątek i zarobki obowiązanego, a nawet kilkuletnie wykonywanie umowy dożywocia nie mają tutaj znaczenia.

22.08.2020

NSA: Cudzoziemiec nie pozna informacji, przez które nie dostanie obywatelstwa

Administracja publiczna

Minister odmówił uznania cudzoziemca za obywatela polskiego z uwagi na niejawne informacje, które uzyskał z ABW. Człowiek ten nie pozna jednak ich treści, tylko płynące z nich wnioski. Nie ograniczyło to jego praw jako strony postępowania, ponieważ z dokumentami zapoznali się sędziowie. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

19.08.2020

Sąd: Mąż nie musi wiedzieć, że jego żona zadłuża się w banku

Prawo cywilne Rynek i konsument

Małżonkowie mają swobodę w zaciąganiu zobowiązań. Ważności umowy pożyczki nie podważy zatem brak zgody i wiedzy drugiego z nich o jej zawarciu - orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu. Bez znaczenia będzie również fakt, że bank nie sprawdził zdolności kredytowej swojego klienta.

09.08.2020

Sąd: Pieszy może mylnie ocenić, czy zdąży bezpiecznie przejść przez jezdnię

Prawo karne Prawo cywilne

Kierowca pojazdu naruszył szereg przepisów ruchu drogowego. Potrącił pieszą, która na skutek doznanych obrażeń zmarła. Choć piesza przyczyniła się do szkody, to nie można zapominać, że to z winy kierowcy doszło do wypadku. Pieszy może być w błędzie, czy zdąży przejść przed nadjeżdżającym samochodem, szczególnie jeśli nietrafnie oceni prędkość, z jaką porusza się pojazd

08.08.2020

SN: Sąd może domagać się danych osoby naruszającej dobra osobiste w sieci

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie RODO

Sąd cywilny może zwolnić z tajemnicy telekomunikacyjnej dostawcę internetu i żądać informacji kierunkowej; czy dane pozwanego są zgodne z jego numerem IP - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego, która ułatwi dochodzenie roszczeń o ochronę dóbr osobistych użytkowników forów internetowych, którzy są obrzucani inwektywami.

06.08.2020

Sąd: W sprawie o rozwód rozstrzyga się również o istotnych sprawach małoletnich dzieci   

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Przepisy procesowe przewidują, że jeżeli sprawa o rozwód jest w toku, to nie może być wszczęte odrębne postępowanie dotyczące władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi stron. Niedopuszczalne jest zatem wyłączenie ze sprawy o rozwód żądania dotyczącego rozstrzygnięcia o istotnych sprawach małoletnich dzieci - orzekł Sąd Okręgowy w Kielcach.

02.08.2020

SN o ponad 4 tys. protestów: Manipulacje TVP w czasie wyborów nieudowodnione

Wybory

Rekordową liczbę spraw na jednym posiedzeniu rozpoznało trzech sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego - było ich ponad cztery tysiące. Wszystkie protesty dotyczyły faworyzowania jednego kandydata przez telewizję publiczną. - Fakt, że wyborcy decydują się na korzystanie z danego źródła informacji, nie może być uważany za równoznaczny z manipulacją - orzekli sędziowie.

31.07.2020

SN: Rodzicom nie przysługuje skarga kasacyjna w sprawie porwania dziecka

Prawo cywilne Prawo rodzinne

W sprawach dzieci i praw rodziny instytucje państwowe mają wyłączne uprawnienie do korzystania ze skargi kasacyjnej dotyczącej porwania dziecka za granicę. Rodzice, którzy pieczę wykonują - nie mogą wnosić tego środka nadzwyczajnego, gdyż jakiekolwiek opóźnienia postępowania nie służą dobru dziecka - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

28.07.2020

SN: Ubezpieczyciel pokrywa koszty opieki nad poszkodowanymi w wypadku

Prawo cywilne

Ubezpieczyciel powinien wypłacać odszkodowanie z tytułu nieodpłatnej opieki osoby bliskiej nad poszkodowanym np. w wypadku komunikacyjnym – uznał Sąd Najwyższy. Podzielił tym samym stanowisko Rzecznika Finansowego, który zwrócił się do Sądu o uchwałę rozstrzygającą rozbieżności w orzecznictwie w tego typu sporach.

23.07.2020

Izba Kontroli SN uchyla dwa prawomocne wyroki, których skutkiem byłaby eksmisja

Prawo cywilne

Darowizna nie miała na celu pokrzywdzenia wierzyciela, czyli Urzędu Skarbowego - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Zdaniem SN, skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego okazała się zasadna, gdyż nakłady poczynione przez obdarowanego przekraczały należności wierzyciela wobec Skarbu Państwa.

23.07.2020

SN: Ustalenie ojcostwa może być wstrząsem, ale służy dobru dziecka

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Dobro dziecka wymaga uświadomienia mu prawdy o ojcu, natomiast dążenie do pozostawienia go w nieświadomości temu dobru nie służy. Ujawnienie dziecku kto jest jego ojcem powinno nastąpić przed okresem dojrzewania - oceniły biegłe, a sąd zgodził się z tą opinią. Sąd Najwyższy nie dostrzegł błędu w tym rozumowaniu.

18.07.2020

NSA: Przekroczenie limitu punktów karnych równa się skierowaniu do psychologa

Wymiar sprawiedliwości Policja

Oświadczenie kierowcy, że jego samochodem kierował obywatel Ukrainy i to on popełnił wykroczenie nie pomogło w cofnięciu skierowania na badanie psychologiczne. Zadecydowały w tym przypadku punkty karne przypisane kierowcy przez komendanta policji, zaś starosta nie może samodzielnie decydować o dowodach - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

17.07.2020

TSUE: Nie można przekazywać danych osobowych do USA, bo nie są dobrze chronione

Nowe technologie RODO

Działające na terenie Unii Europejskiej firmy internetowe mogą przekazywać dane osobowe do innych państw, jeśli zapewnione są skuteczne mechanizmy umożliwiające w praktyce zapewnienie przestrzegania wymaganego przez prawo Unii stopnia ich ochrony - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I dodał, że nie spełnia tego warunku przekazywanie danych do USA.

16.07.2020

TK: Przepis o odpowiedzialności za dziecko na drodze zgodny z konstytucją

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przepis kodeksu wykroczeń o odpowiedzialności opiekunów za dopuszczenie do przebywania na drodze publicznej lub torach dziecka do siedmiu lat jest zgodny z konstytucją - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. I dodał, że przepis ten nie oznacza zakazu przebywania małoletnich na drogach publicznych nawet pod opieką.

16.07.2020

SN: Można wykorzystać dowody z procesu rozwodowego w celu skazania męża

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli w sprawie o rozwód mąż przyznał się, że maltretował żonę i groził jej pobiciem lub śmiercią, to takie dowody zebrane przez sąd cywilny mogą być wykorzystane w postępowaniu karnym. Rozwód z winy męża sąd karny wykorzystał dla poczynienia własnych, samodzielnych ustaleń, co jest prawidłowym działaniem - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

15.07.2020

TSUE: Można skarżyć warunki umowy z bankiem, nawet gdy została wykonana

Prawo cywilne Rynek i konsument

Prawo krajowe może przewidywać termin na wytoczenie powództwa o zwrot opartego na nieuczciwym warunku w umowie zawartej między przedsiębiorcą a konsumentem, ale nie może on być mniej korzystny niż terminy dotyczące podobnych środków istniejących w prawie krajowym, ani sprzeczny z porządkiem prawnym Unii Europejskiej - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE.

14.07.2020

Kasacja ministra sprawiedliwości w sprawie usiłowania zabójstwa informatyka

Prawo karne

Kara 15 lat więzienia za zabójstwo młodego informatyka - to zdaniem Ministra Sprawiedliwości prokuratora generalnego kara rażąco za niska. Nie zgadzając się z orzeczeniem minister Ziobro skierował do Sądu Najwyższego kasację na niekorzyść recydywisty. Zamach spowodował ciężki uszczerbek na zdrowiu i brak możliwości zarobkowania.

11.07.2020