WSA: Przebywanie w DPS nie pozbawia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Sprawa dotyczyła przyznania prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. Organy wydawał negatywne decyzje, powodem był fakt przebywania przez wnioskodawcę w domu pomocy społecznej. Z takim stanowiskiem nie zgodził się WSA w Łodzi, który wskazał, że wnioskodawca częściowo ponosił koszty utrzymania, więc podnoszony argument nie mógł być podstawą odmowy.

05.05.2020

SN: Leczenie oskarżonego w poradni psychiatrycznej nakazuje sądowi powołać obrońcę z urzędu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sam fakt leczenia psychiatrycznego nie przesądza, czy wątpliwości co do stanu zdrowia psychicznego sprawcy oszustwa są uzasadnione - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. - Ale jeżeli jest uprawdopodobnienie tego, że poczytalność oskarżonego mogła być co najmniej ograniczona, sąd powinien wyznaczyć mu obrońcę z urzędu - dodał.

03.05.2020

SN: Pozwanie córki o unieważnienie umowy darowizny z matką

Prawo cywilne Prawo rodzinne Domowe finanse

Podjęcie przez byłą żonę, dłużniczkę powoda wspólnie z pozwaną ich córką takich działań, które uniemożliwiają skuteczne zaspokojenie wierzytelności zasądzonej na jego rzecz w postępowaniu działowym nie może być ocenione jako usprawiedliwione, dlatego umowa darowizny udziału w lokalu spółdzielczym jest nieważna - orzekł Sąd Najwyższy.

19.04.2020

SA: Dorosły brat ma prawo do zadośćuczynienia za krzywdę po śmierci siostry

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Siostra powoda została potrącona przez samochód i zmarła w wyniku doznanych obrażeń. Zmarła była najbliższą osobą dla powoda. Nie było jednak podstaw do uznania, że zadośćuczynienie dla powoda powinno wynieść aż 80 tysięcy złotych. To kwota znacznie zawyżona - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

18.04.2020

Podczas epidemii możliwy zakaz zgromadzeń, ale wprowadzony legalnie i z prawem do krytyki

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Zwykłymi ustawami nie można ograniczać wolności zgromadzeń bez wprowadzenia stanu nadzwyczajnego - twierdzą prawnicy, odnosząc się do zakazów w związku z epidemią koronawirusa. A orzecznictwo sądów potwierdza, że nawet w szczególnych sytuacjach rolą państwa ma być zapewnienie warunków do realizacji wolności w imię funkcjonowania demokratycznego społeczeństwa.

15.04.2020

SN: Fałszywe informacje w TVP to nie przestępstwo wyborcze

Wybory

W trybie protestu wyborczego nie można badać przebiegu kampanii wyborczej w mediach publicznych, gdy upowszechniają one informacje nieprawdziwe - taka jest ocena Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Izba ta wychodzi z założenia, że negatywna ocena działalności telewizji publicznej w okresie poprzedzającym wybory nie może być utożsamiana z popełnieniem przestępstwa.

14.04.2020

SA: Mieszkanie wnuka z dziadkiem nie musi oznaczać przyjęcia go na wychowanie

Prawo rodzinne Emerytury i renty

Wnuczka mogłaby uzyskać rentę rodzinną po zmarłym dziadku, gdyby została przyjęta przez niego na wychowanie i utrzymanie. Dziadek faktycznie pomagał zajmować się dzieckiem, ale faktycznie władzę rodzicielską sprawował ojciec małoletniej – orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.

13.04.2020

SA: Kto bije sąsiada kulą inwalidzką, nie jest pokrzywdzonym, lecz napastnikiem

Prawo karne

Powód domagał się zadośćuczynienia. Wskazał, że pozwany go przewrócił. Faktycznie tak się stało, lecz działanie pozwanego mieściło się w granicach obrony koniecznej. Pozwany bronił się bowiem przed atakiem ze strony powoda, który bił go kulą inwalidzką. Roszczenie powoda było więc niezasadne - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

12.04.2020

SN: Prezenty wręczone w czasie zażyłości mogą okazać się długiem po rozstaniu

Prawo cywilne

Ciężar dowodu co do wykazania wysokości łącznej kwoty pożyczki udzielonej byłej partnerce spoczywa na udzielającym. Trudności dowodowe wynikają z faktu, że pożyczka powyżej 500 zł nie została zapisana w formie umowy pisemnej. Sąd Najwyższy uchylił wyrok sądu II instancji, który musi zbadać oświadczenia pozwanej o uznaniu długu lub zaprzeczeniu jego istnienia.

11.04.2020

SN: Nieudolne uwodzenie dziecka przez internet jest karalne

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd pierwszej instancji musi jeszcze raz nachylić się nad sprawą pedofila, który nieudolnie usiłował uwodzić dziecko w internecie - orzekł Sąd Najwyższy. Okazało się bowiem, że miał do czynienia z dorosłym. Powstał problem, czy można za taką próbę mężczyznę skazać, zwłaszcza, gdy sąd rejonowy go uniewinnił.

07.04.2020

SN: Wierzyciel może odzyskać koszty postępowania sądowego

Prawo cywilne

Celowe koszty windykacji przewyższające równowartość kwoty 40 euro wchodzą w skład kosztów odzyskania należności, które przysługują wierzycielowi, w tym koszty postępowania sądowego - taki jest sens uchwały Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, zgodnie z ustawą o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.

06.04.2020

SA: Renta rodzinna po zmarłym byłym mężu tylko, jeśli ustalono alimenty     

Prawo rodzinne Emerytury i renty

Wnioskodawczyni i jej były mąż rozwiedli się. Wnioskodawczyni chciała uzyskać alimenty od byłego męża, ale sądy nie uwzględniły jej roszczenia. Mężczyzna nie zawarł z byłą żoną również pozasądowego porozumienia w tej kwestii. Oznacza to, że wnioskodawczyni nie może domagać się przyznania jej renty rodzinnej po zmarłym - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.

05.04.2020

Sąd: Kto stosuje przemoc, ten nie może mieszkać z rodziną

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Kobieta od dłuższego czasu zachowuje się agresywnie wobec męża i ich trójki małoletnich dzieci. Przyznaje, że nie radzi sobie z emocjami. Jej agresja ma negatywny wpływ na rozwój dzieci. Koniecznym stało się więc zobowiązanie matki małoletnich do opuszczenia mieszkania – orzekł Sąd Rejonowy w Jaśle.

05.04.2020

SN: Zakon jako zwierzchnik księdza zapłaci zadośćuczynienie ofierze

Prawo cywilne

Jeżeli sprawca działa dla korzyści osobistej, a wykonywanie powierzonej czynności służbowej umożliwiło mu wyrządzenie szkody, zwierzchnik nie może skutecznie podnieść zarzutu, że podwładny wyrządził szkodę tylko przy okazji realizacji powierzonych zadań - orzekł Sąd Najwyższy zasądzając milion złotych na rzecz ofiary księdza.

31.03.2020

SN: Uzasadnione prawo pierwszeństwa nabycia mieszkania zakładowego

Prawo cywilne Budownictwo

Roszczenie o sprzedaż mieszkania przysługuje także tym osobom, którym nie zaproponowano prawa pierwszeństwa zakupu, a doszło do zbycia całej nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym na rzecz nieuprawnionych osób - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Sąd dodał, że nie ma w tym przypadku dyskryminacji nabywców.

30.03.2020

WSA: Niezgłoszenie wyrejestrowania odbiornika RTV nie wystarczy, aby żądać opłaty

Prawo cywilne

Wierzyciel żądał zaległych opłat abonamentowych. Twierdził, że wystarczającą przesłanką jest niezgłoszenie wyrejestrowania odbiornika RTV czy też niezłożenie reklamacji w sprawie nieuzyskania indywidualnego numeru identyfikacyjnego. WSA w Poznaniu uznał jednak, że pogląd ten narusza przepisy ustawy o opłatach abonamentowych.

28.03.2020

SN: Lokalu fizycznie nie ma, ale pozostaje prawo do gruntu

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Zniszczenie budynku nie powoduje wygaśnięcia udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntu jako prawa związanego z odrębną własnością lokalu, który znajdował się w tym budynku - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej, zwłaszcza, że zburzenie gmachu nastąpiło przed upływem terminu, na jaki grunt został oddany w użytkowanie wieczyste.

24.03.2020

SN: Rozliczenie kredytu hipotecznego to co innego niż podział majątku po rozwodzie

Prawo cywilne

Jeśli małżonkowie, którzy się rozwiedli zaciągnęli kredyt hipoteczny wraz z rodzicami, to bank będzie szukał zaspokojenia kredytu u wszystkich tych, którzy są jego dłużnikami - orzekł Sąd Najwyższy. - Rozliczenie między tymi osobami musi nastąpić w częściach równych (zgodnie z art. 376 kc ) z uwzględnieniem charakteru łączącej ich umowy - dodał.

21.03.2020

Za straty wywołane pandemią odszkodowań raczej nie będzie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Koronawirus

Wybuch epidemii koronawirusa można zaklasyfikować jako wydarzenie z kategorii siły wyższej. Dlatego, że jest to zdarzenie zewnętrzne, które ma charakter nadzwyczajny - to kryteria, które przyjmują sądy orzekając o odmowie przyznania odszkodowań za straty wynikające z niedotrzymania umów. Ciężar dowodu leży po stronie, która z zobowiązania się nie wywiązała. I wyłącza odpowiedzialność materialną.

20.03.2020