SA: Zadośćuczynienie dla ojca ofiary wypadku za zerwanie więzi rodzinnej

Prawo cywilne BHP

Sprawca wypadku albo w jego zastępstwie ubezpieczyciel musi zadośćuczynić finansowo ojcu za śmierć syna. Przy ustalaniu należnej mu sumy trzeba uwzględnić szczególny charakter dobra osobistego jakim jest więź rodzina oraz prawo do życia w pełnej rodzinie - orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

24.11.2019

SN: Brak danych o dodatkowych kosztach gier na komórkach - zgodny z prawem

Prawo cywilne

W sytuacji, gdy przedsiębiorca uprzedza konsumenta o kosztach poszczególnych opcji dodatkowych, a także na bieżąco informuje go o przekroczeniu rozsądnie określonych limitów dobowych i miesięcznych, brak jest podstaw do uznania, że ma on również obowiązek informować o koszcie każdego SMS-a, wysyłanego w trakcie gry - orzekł Sąd Najwyższy.

20.11.2019

Kontrakt z młodym sportowcem bez zgody sądu opiekuńczego

Prawo cywilne Prawo pracy

Umowę z klubem sportowym mogą podpisać w imieniu małoletniego jego rodzice. Zgoda sądu na zawarcie umowy nie jest z reguły potrzebna, ale zaistnienia takiej sytuacji nie można zupełnie wykluczyć - wyjaśnił Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa w Łodzi.

17.11.2019

Strasburg: Siłowe zatrzymanie ojca to nie widok dla dziecka

Prawo karne Prokuratura

Zatrzymanie z użyciem środków przymusu mężczyzny na oczach jego 9-letniej córki stanowiło naruszenie zakazu nieludzkiego i poniżającego traktowania dziecka - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 12 listopada 2019 roku. Zdaniem Trybunału rosyjskie służby nie wzięły pod uwagę skutków swoich działań.

15.11.2019

SN zgodził się na ekstradycję ściganego Białorusina, choć grożą mu tortury

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy oddalił kasację Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie ekstradycji obywatela Białorusi ściganego za uczestnictwo w zorganizowanej grupie przestępczej związanej ze sprzedażą złomu. Argument braku gwarancji procesowych i zagrożenie życia lub zdrowia nie przekonał sądu.

14.11.2019

WSA: Mąż nie wymelduje żony, skoro ona chce wejść do mieszkania

Prawo cywilne Administracja publiczna

Wymeldowanie jest możliwe, jeśli opuszczenie mieszkania ma charakter trwały i dobrowolny. Gdy małżonek opuszcza mieszkanie z uwagi na trwający proces o rozwód, ale podejmuje próby korzystania z mieszkania, to nie można go wymeldować – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

13.11.2019

TSUE: Biletu nie było, ale umowa na przejazd pociągiem obowiązuje

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo unijne

Między przedsiębiorstwem transportu kolejowego a pasażerem, który wsiadł do pociągu nie dokonawszy zakupu biletu, zarówno uprzednio, jak i po znalezieniu się na pokładzie istnieje stosunek prawny oparty na umowie przewozu i wynikające z tego skutki prawne - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

13.11.2019

500 plus nie tylko wtedy, gdy sąd orzekł opiekę naprzemienną

Pomoc społeczna

Nawet jeśli w wyroku rozwodowym sąd nie orzeknie, że rodzice wykonują wobec dziecka opiekę naprzemienną, to można tak przyjąć, jeśli „po równo” zajmują się dzieckiem. Okoliczność ta ma znaczenie przy badaniu prawa do świadczeń 500 plus – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

10.11.2019

SN: Kredytobiorcy frankowi mogą spłacać kredyt w złotych

Prawo cywilne

Nie można utożsamiać wyboru banku i oferty z indywidualnym negocjowaniem umowy kredytu bankowego - orzekł Sąd Najwyższy i uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego. SN orzekł, że po niedawnym wyroku TSUE, klauzula abuzywna w umowie przestaje obowiązywać i nie można jej zastąpić żadnym innym zapisem.

08.11.2019

WSA: Wydarzenie na Torwarze to nie tajemnica przedsiębiorcy

RODO Ochrona konkurencji

Centralny Ośrodek Sportu, powołując się na tajemnicę przedsiębiorcy, nie wykazał powodów poufności informacji o zawartej umowie o wynajęcie Torwaru - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Umowa dotyczyła konwencji partii politycznej i źródła jej finansowania, więc może być ujawniona.

06.11.2019

SN: Konkurs walentynkowy na FB był promocją sprzedaży

Prawo cywilne Rynek i konsument

Konkurs na Facebooku był umową dotyczącą dostępu do konkursu - orzekł Sąd Najwyższy. Jednak uznał, że nie wszystkie umowy były jednakowe, więc nie można twierdzić, iż mamy do czynienia z konkursem, lecz promocją. I uznał, że dla oceny umowy ważne są obiektywne elementy, w tym data końcowa.

31.10.2019

NSA: Nie warto sprowadzać uszkodzonych aut z USA

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo unijne

Naprawa lub wymiana części w pojeździe wycofanym z eksploatacji, a następnie jego rejestracja nie pozbawi go w ten sposób statusu odpadu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. - W tej sytuacji auto po wypadku sprowadzone z USA i naprawione w Polsce powinno być dostarczone do punktu demontażu - dodał sąd.

30.10.2019

SN: Zachowek nie dla wnuka, gdy jego matka była wydziedziczona

Prawo cywilne

Dalszy zstępny spadkodawcy nie jest uprawniony do dziedziczenia po nim, jeśli bliższy zstępny spadkodawcy złożył oświadczenie o odrzuceniu spadku - orzekł w uchwale Izby Cywilnej Sąd Najwyższy w sprawie wydziedziczenia jednej z córek przez matkę w testamencie.

24.10.2019

SN: Polisolokata małym drukiem i zawile - to nieuczciwa praktyka

Prawo cywilne

Sposób przedstawienia informacji w ulotce reklamującej ubezpieczenia na życie i dożycie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym tzw. polisolokaty Getin Noble Banku były przejawem nieuczciwych praktyk rynkowych - orzekł Sąd Najwyższy uchylając korzystny dla banku wyrok sądu drugiej instancji.

23.10.2019

SN: Dwie izby sprzecznie oceniają prawo do zadośćuczynienia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Osobie bliskiej poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego rozstroju zdrowia, nie przysługuje zadośćuczynienie pieniężne - stwierdza uchwała siedmiu sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. Jest korzystna dla firm ubezpieczeniowych, ale spowoduje chaos w sądach, bo wcześniej przeciwną uchwałę wydała Izba Cywilna SN.

22.10.2019

SN: Zmiana słów hymnu narodowego nie jest przestępstwem

Prawo karne

Tematyka uchodźców wymaga nagłaśniania - orzekł Sąd Najwyższy. - W sposobie interpretacji Mazurka Dąbrowskiego przez obwinionego nie znajdujemy niczego nagannego - dodał. Sąd Najwyższy uniewinnił w poniedziałek poetę i publicystę Jana Kapelę od zarzutu znieważenia hymnu polskiego.

14.10.2019

SN rozważa, czy można bezkarnie zmieniać słowa hymnu

Prawo karne

Sąd Najwyższy w Izbie Karnej odroczył we wtorek 8 października br. ogłoszenie wyroku w sprawie zmiany słów polskiego hymnu narodowego. Jego wykonawca został ukarany, bo wprowadził do hymnu słowa o uchodźcach. RPO złożył kasację, w której odniósł się do standardów europejskich w kwestii wolności ekspresji artystycznej.

08.10.2019