SN: Sprawca przemocy seksualnej powinien być rzetelnie osądzony

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sprawa ma cechy "kultury gwałtu" - uznał Sąd Najwyższy i nie zgodził się na zbyt pobieżne rozpatrzenie zażalenia na umorzenie postępowania z oskarżenia o przemoc seksualną. Prokurator nazwał gwałt "głupotami" i nie zauważył, że sprawca przyznał się do popełnienia przestępstwa. Teraz sprawa wraca do sądu rejonowego.

31.01.2020

SA: Nawet ustna umowa przedwstępna darowizny krzywdzi wierzycieli

Prawo cywilne

Umowa przedwstępna darowizny lokali mieszkalnych zawarta w formie ustnej miała na celu pokrzywdzenie wierzyciela - orzekł Sąd Apelacyjny. I mimo, że wyrażono w niej tylko zamiar pozwane osoby trzecie, którym dłużnik przekazał swój majątek, darowizna była nieskuteczna - dodał sąd.

29.01.2020

WSA: Pobyt w zakładzie karnym nie umorzy alimentów

Pomoc społeczna Prawo rodzinne Administracja publiczna

Sytuacja będąca efektem zawinionych działań zobowiązanego do alimentacji nie może zostać uznana za wyjątkową. Dlatego pobyt w zakładzie karnym nie może być przesłanką umorzenia świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

29.01.2020

Sąd: Gdy zobowiązany ma kilkoro dzieci, wysokość alimentów nie może być nadmierna

Prawo rodzinne

Nie było podstaw do podwyższenia alimentów zasądzonych na małoletnie córki pozwanego. Choć ich potrzeby są większe niż poprzednio, to sama ta okoliczność nie uzasadniała uwzględnienia powództwa. Pozwany musi dodatkowo ponosić koszty związane z utrzymaniem chorego dziecka pochodzącego z innego związku - orzekł Sąd Okręgowy w Olsztynie.

25.01.2020

SA: Zbadać umowę, a nie ugodę frankową

Prawo cywilne Rynek i konsument

Sąd okręgowy poniechał oceny umowy kredytowej indeksowanej we frankach szwajcarskich zawartej między stronami. Orzekał na podstawie ugody, która nie jest źródłem zobowiązania. To był błąd, który teraz trzeba naprawić i rozpoznać sprawę od początku - stwierdził we wtorek warszawski Sąd Apelacyjny.

22.01.2020

Sąd orzeka rozdzielność majątkową, by chronić byt rodziny

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Choć pozwany cierpi na chorobę alkoholową, to stara się pomagać żonie w zarobkowaniu. Nie zaciąga kredytów, małżonkowie razem prowadzą gospodarstwo domowe. Nie można więc uwzględnić żądania powódki i orzec o rozdzielności majątkowej małżeńskiej. Takie rozstrzygnięcie zależy od wystąpienia „ważnych powodów” – orzekł Sąd Rejonowy w Łowiczu.

18.01.2020

Nie było rynny w sklepie, spółdzielnia odpowiada za wypadek

Prawo cywilne BHP Budownictwo

Z powodu braku rynny spływająca z dachu woda utworzyła kałużę, która zamarzła na chodniku. Poślizgnęła się na niej przechodząca chodnikiem kobieta. Spółdzielnia odpowiada za wypadek, bo budynek nie był wyposażony w wymaganą prawem instalację – stwierdził Sąd Okręgowy w Nowym Sączu.

11.01.2020

SN: Pedofil, który nie zrozumiał swego czynu, nie wyjdzie na wolność

Prawo karne

Skazany za czyny przeciwko wolności seksualnej, którego ofiarą była jego 6-letnia wnuczka nie może wcześniej warunkowo wyjść na wolność - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Zwłaszcza, że mężczyzna bezkrytycznie ocenia swój czyn, a proces resocjalizacji stoi w miejscu.

06.01.2020

WSA: Wpłacający na partie mogą pozostać anonimowi

RODO Wybory

Odmowa ujawnienia danych osób fizycznych przez partię polityczną w odpowiedzi na wniosek dotyczący jej finansowania i majątku była uzasadniona. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wskazał, że prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność.

31.12.2019

SA: Cała umowa frankowego kredytu hipotecznego jest nieważna

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd Apelacyjny uznał, że umowa kredytu hipotecznego spłacana we frankach szwajcarskich była nieważna. Oddalił w zasadniczej części apelację banku i stwierdził, że naprawienie wadliwych klauzul nie byłoby zasadne, gdyż cała umowa była sprzeczna z istotą stosunku zobowiązaniowego, jako jednostronne narzucenie warunków.

31.12.2019

SN: Samo niezadowolenie z wyniku nie wystarczy, by unieważnić wybory

Wybory

Protest wyborczy, który nie zawiera właściwie sformułowanych zarzutów, powinien zostać pozostawiony bez dalszego biegu - orzekł Sąd Najwyższy. Autor protestu nie może poprzestać na niepopartej dowodami krytyce określonych w prawie rozwiązań – orzekł Sąd Najwyższy. Orzeczenie to komentuje dr hab. Maciej Borski.

27.12.2019

SN: Cały majątek upadłego konsumenta wchodzi do masy upadłości

Prawo cywilne Rynek i konsument

Z dniem ogłoszenia upadłości współmałżonka nieprowadzącego działalności gospodarczej, pozostającego we wspólności majątkowej, między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa, a cały majątek wspólny wchodzi do masy upadłości - stwierdził w uchwale siedmiu sędziów Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. To ważna uchwała w związku ze zmianami w prawie upadłościowym.

17.12.2019

SN: Członkowie SKOK Wołomin nie muszą zwracać wkładów

Prawo cywilne Domowe finanse Finanse

Syndyk upadłej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej nie może żądać od jej członków i jednocześnie klientów, by ponosili koszty strat powstałych w kasie w podwójnej wysokości, bez wcześniejszej uchwały walnego zgromadzenia - orzekł w czwartek 12 grudnia br. Sąd Najwyższy.

13.12.2019

SN: Cel zmowy cenowej wystarczy do ukarania firmy

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie musi udowadniać, że porozumienie cenowe wywarło negatywny skutek na rynku, ponieważ zakazane są porozumienia, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku - orzekł Sąd Najwyższy rozpatrując kasację dotyczącą handlu rowerami.  

09.12.2019

SN: Warunki rozwiązania umowy z operatorem muszą być czytelne

Prawo cywilne Rynek i konsument

Udostępnienie sygnału, sposób zapłaty i cena - to są cechy świadczenia głównego operatora i nie mogą być zaskarżone jako klauzule niedozwolone - orzekł Sąd Najwyższy i uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego z powodu orzeczenia ponad żądanie, co do zapisu, którego we wzorcu umowy nie było.

09.12.2019

SN: Przekonania prokuratora nie są ważniejsze od dobra dziecka

Prawo rodzinne Prokuratura

Prokurator nie może się kierować osobistymi przekonaniami w przypadku, gdy występuje o zaprzeczenie ojcostwa - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. - Sąd zawsze musi badać, czy dobro dziecka w tym wypadku będzie zachowane, a także rozważyć, czy zaprzeczenie ojcostwa leży w jego interesie - dodał.

07.12.2019

Sąd: Hotelarz zapłaci za pogryzienie przez pluskwy

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Podmiot świadczący usługi hotelowe obowiązany jest naprawić szkodę i zadośćuczynić za krzywdę, której doznał gość hotelowy, pogryziony przez insekty - orzekł Sąd Rejonowy w Kłodzku. I dodał, że suma zadośćuczynienia jakiej może się domagać ma objąć wszystkie cierpienia fizyczne i psychiczne poszkodowanego, zarówno już doznane, jak i te które mogą nastąpić w przyszłości

30.11.2019

Będzie uchwała NSA w sprawie odmowy wpisania aktu urodzenia dziecka pary tej samej płci

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Naczelny Sąd Administracyjny w poniedziałek 2 grudnia br. podejmie uchwałę w sprawie odmowy wpisania do akt stanu cywilnego zagranicznego aktu urodzenia dziecka, którego rodzicami są dwie kobiety lub dwóch mężczyzn. Na tle tego problemu w konflikcie pozostają dwie wartości: dobro dziecka i porządek prawny RP.

29.11.2019