Dostawca monitoringu z zarzutami o podział rynku

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że jeden z największych w kraju producentów sprzętu do elektronicznego monitoringu - Dahua Technology Poland zawarł zmowę cenową i podzielił rynek razem ze swoimi dystrybutorami. Postawił zarzuty sześciu przedsiębiorcom i siedmiu menadżerom. A za utrudnianie przeszukania w trakcie postępowania wyjaśniającego, na firmę nałożono karę 700 tys. zł.

28.11.2022

NSA: Można informować o pracy apteki na banerze reklamowym

Rynek i konsument Opieka zdrowotna Farmacja

Prezentowanie informacji o lokalizacji apteki i godzinach jej pracy jest legalne. Prawo farmaceutyczne nie wprowadza przy tym ograniczeń w zakresie formy, widoczności i zasięgu takiego nośnika informacyjnego - wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny. Właściciel apteki może zatem korzystać również z wybijającego się w otoczeniu banera reklamowego.

28.11.2022

Zakaz reklamy kwasu hialuronowego nie oznacza, że zniknie on z mediów

Pacjent Rynek i konsument Zawody medyczne

To, że kwas hialuronowy, nici czy implanty są pokazywane w telewizji, nie oznacza jeszcze, że jest to reklama wyrobów medycznych. Reklama musi mieć formę, treść i intencję reklamową - wyjaśnia adwokat Oskar Luty z kancelarii prawniczej Fairfield. Jeśli lekarz-influencer pokazuje wyłącznie swoje umiejętności, to nie podlega zakazowi.

26.11.2022

UOKiK: Co drugi sprzedawca ma problem z właściwą prezentacją cen

Rynek i konsument

Co drugi przedsiębiorca błędnie zamieszcza ceny lub nie zamieszcza ich wcale. Najczęściej nie wskazuje cen jednostkowych, czyli tych za sztukę, kilogram lub litr. Takie informacje podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podkreślając, że sprawdza to nie tylko przy okazji Black Friday. I przypomniał, że za nieuczciwe oznaczanie cen grożą kary nawet do 10 proc. obrotu.

25.11.2022

Zakupy w Black Friday z fikcyjnymi rabatami? W tym roku jeszcze bez unijnej ochrony

Prawo cywilne Rynek i konsument

Buty za połowę ceny, sukienka prawie za darmo. Super oferta może okazać się zwykłą ściemą. Przed sztuczkami sprzedawców chroni unijna dyrektywa Omnibus, ale jeszcze nie w Polsce. Ustawa implementująca unijne przepisy jest jeszcze przedmiotem prac w parlamencie. Dopiero więc przyszłoroczny Black Friday będzie objęty ochroną unijnych przepisów.

25.11.2022

Black Friday - UOKiK ostrzega przed nieuczciwymi promocjami

Rynek i konsument

Podnoszenie cen na kilka dni przed planowaną wyprzedażą dla stworzenia odpowiedniego tła do pozorowania kuszących obniżek, to nieuczciwy chwyt marketingowy, który ma przekonać konsumenta, że promocja jest bardziej atrakcyjna niż w rzeczywistości - przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nowe przepisy mają tego zakazywać, ale jeszcze nie w ten piątek.

25.11.2022

UOKiK sprawdza klauzule inflacyjne operatorów telefonii

Rynek i konsument

Czy operatorzy komórkowi mogą przerzucać na konsumentów koszty inflacji? To pytanie zadaje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który sprawdza zapisy uprawniające do zmian wysokości opłat za usługi telekomunikacyjne w umowach na czas oznaczony. Postępowania wyjaśniające prowadzone są w sprawie Orange Polska, P4 i T- Mobile Polska.

24.11.2022

Wyrok TSUE: Producenci nie mają obowiązku wskazywania na towarach ich rynku przeznaczenia

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument Prawo unijne

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał ważny wyrok w sprawie tzw. importu równoległego, czyli niedozwolonego importu towarów oryginalnych, co do których producent nie wyraził zgody na ich wprowadzenie do obrotu na danym terytorium. Potwierdza on, że producenci nie mają obowiązku wskazywania na towarach ich rynku przeznaczenia.

23.11.2022

PayPal z zarzutami pezesa UOKiK

Rynek i konsument Finanse

Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko PayPal. Spółka może stosować niedozwolone postanowienia umowne we wzorcach umów wykorzystywanych w relacjach z konsumentami, za co grozi kara do 10 proc. obrotu. Wątpliwości budzą m.in. niejasne kwestie dotyczące swobody nakładania kar umownych, takich jak blokowanie dostępu do kont, sankcje pieniężne czy wypowiadanie umów.

23.11.2022

Cztery kolejne banki z zarzutami w sprawie nieautoryzowanych transakcji

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Bank Pocztowy, ING Bank Śląski, Nest Bank i Santander Consumer Bank - to kolejne banki, którym Prezes UOKiK postawił zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów zgłaszających nieautoryzowane transakcje. Kwestionowane praktyki to odmowa zwrotu w ustawowym terminie pieniędzy, które zniknęły z kont konsumentów bez ich zgody, a także wprowadzanie w błąd w odpowiedziach na reklamacje.

21.11.2022

Przedsiębiorcy mogą zmniejszyć rachunki za prąd - uwaga na procedury i terminy

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Finanse

Rachunki za prąd szybują w górę. Z tego powodu wielu przedsiębiorców decyduje się zamknąć firmę. Od niedawna obowiązują przepisy, które zamrażają ceny prądu dla podmiotów gospodarczych. O tym, kto i na jakich zasadach może skorzystać z tego wsparcia, pisze Aleksandra Lindner, adwokat, mediator sądowy, managing associate HWW Hewelt Wojnowski i Wspólnicy.

17.11.2022

Ustawa znosząca obligo giełdowe dla wytwórców energii podpisana

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Zniesienie tzw. obliga giełdowego, czyli obowiązku sprzedaży energii elektrycznej, poprzez giełdę energii, oraz zaostrzenie odpowiedzialności w zakresie manipulacji na rynku energii elektrycznej - to cele nowelizacji ustawy Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii. Ustawa została podpisana przez prezydenta.

16.11.2022

Czynsze w galeriach handlowych są w euro - najemcy wolą "złotówki"

Prawo cywilne Rynek i konsument

Polskie Stowarzyszenie Najemców Powierzchni Handlowych uważa, że umowy najmu w galeriach handlowych powinny być wyrażone w złotych, a nie w euro. Obecnie większość najemców jest zobligowanych do podpisywania umów z czynszem wyrażonym w euro. Uważają to za nieuzasadnione i niesprawiedliwe dla sklepów czy punktów usługowych, które działając w Polsce otrzymują płatności od klientów w złotych.

16.11.2022

UOKiK: Bank odpowiada za nieautoryzowaną transakcję, chyba że płatnik zawinił

Rynek i konsument Finanse

Dostawca usług płatniczych, czyli np. bank, ma obowiązek niezwłocznie zwrócić płatnikowi kwotę transakcji, jeżeli została dokonana bez jego zgody. Dopuszczalne wyjątki to uzasadnione podejrzenie próby oszustwa ze strony płatnika oraz zgłoszenie po upływie 13 miesięcy od transakcji. Takie zasady ogłosił właśnie Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

16.11.2022

Akt o Usługach Cyfrowych, czyli konstytucja internetu małymi krokami wchodzi w życie

Rynek i konsument Nowe technologie Prawo gospodarcze

Od 16 listopada 2022 r. obowiązuje Akt o Usługach Cyfrowych, ale większość jego przepisów wejdzie w życie w pierwszym kwartale 2024 r., dając tym samym czas dostawcom usług pośrednich w internecie na przygotowanie się do nowych regulacji. AUC dotyczy bowiem dostawców usług pośrednich oraz ich odpowiedzialności za rozpowszechniane treści.

16.11.2022

Nowa ustawa ma uregulować funkcjonowanie rynku komunikacji elektronicznej

Rynek i konsument Nowe technologie Prawo gospodarcze

Polskie prawo ma być dostosowane do unijnych regulacji ustanowionych w Europejskim kodeksu łączności elektronicznej. Nowe przepisy będą kompleksowo obejmować funkcjonowanie rynku komunikacji elektronicznej w naszym kraju. Wprowadzona zostanie także możliwość otrzymania przez abonentów prepaid zwrotu pozostałych na koncie środków z doładowań, w przypadku wygaśnięcia ważności konta.

15.11.2022

Ustawa antylichwiarska ma chronić najsłabszych uczestników rynku finansowego

Rynek i konsument Finanse

Nowe przepisy antylichwiarskie mają chronić osoby, które korzystają z usług instytucji z sektora pozabankowego. Bardzo często, osoby starsze, które niestety nie są ulubioną grupą odbiorców, którym banki chętnie udzielają kredytów, czy osoby które nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej, zwłaszcza w obecnej sytuacji na rynkach finansowych w której mało komu udzielany jest kredyt. Piszą o tym radca Prawny Piotr Aleksiejuk oraz aplikant radcowski Mikołaj Mucha.

10.11.2022

Nowa ustawa antylichwiarska podpisana przez prezydenta

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Obszerna nowelizacja ustawy antylichwiarskiej zakłada m.in. określenie maksymalnych kosztów pozaodsetkowych pożyczek i obniżenie tych kosztów dla kredytów konsumenckich, zapobieganie "rolowaniu kredytów" oraz nadzór KNF nad instytucjami pożyczkowymi. W piątek 4 listopada Sejm ostatecznie uchwalił ustawę, odrzucając wszystkie poprawki Senatu. Ustawa została podpisana przez prezydenta.

10.11.2022

Ustawa poprawiająca sytuację konsumentów z podpisem prezydenta

Prawo cywilne Rynek i konsument

Prezydent podpisał nowelizację ustaw o prawach konsumenta, która ma poprawić sytuację konsumentów zawierających m.in. umowy na usługi i treści cyfrowe. Wdraża ona do polskiego prawa unijną dyrektywę cyfrową w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści cyfrowych i usług cyfrowych oraz dyrektywę towarową. Przewiduje m.in. wydłużenie roszczeń z tytułu rękojmi z 1 roku do 2 lat.

10.11.2022

Można cofnąć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, ale trzeba uważać na procedury

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Zadłużony konsument, którego sytuacja finansowa uległa zmianie, może cofnąć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Musi tylko wnieść pismo procesowe do sądu wraz z oświadczeniem. Uzasadnienie nie jest obowiązkowe, ale bezpieczniej jest je wskazać. Sąd może oddalić wniosek w sytuacji zagrażającej interesom wierzycieli. Pisze o tym Łukasz Goszczyński, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny.

09.11.2022