Kärcher ukarany za sztucznie zawyżane ceny przez ponad 20 lat

Rynek i konsument

Ceny sprzedaży urządzeń i systemów czyszczących marki Kärcher były sztucznie zawyżane przez ponad 20 lat - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, którego prezes nałożył na spółkę Kärcher 26 mln złotych kary. Urząd podkreśla, że kara byłaby znacząco wyższa, jednak przedsiębiorca skorzystał z programu łagodzenia kar leniency.

11.01.2023

Zapobieganie kradzieży tożsamości może ograniczyć zakupy w internecie

Rynek i konsument Prawo gospodarcze RODO

Przygotowywane przez rząd przepisy mają nałożyć na instytucje finansowe obowiązek każdorazowej weryfikacji numeru PESEL konsumenta przed zawarciem umowy o kredyt lub pożyczkę. Ma to służyć zapobieganiu kradzieży tożsamości, ale może tez uniemożliwić codzienne zakupy milionom klientów, korzystających z finansowania “kup teraz, zapłać później”, podczas zakupów dokonywanych online.

10.01.2023

TSUE: Dom mody Louboutin wygrał spór z Amazonem o szpilki z czerwoną podeszwą

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnął spór o słynne szpilki z czerwoną podeszwą, jaki toczył się pomiędzy domem mody Christian Louboutin a Amazonem. Chodziło o publikację reklam butów o czerwonych podeszwach, łudząco podobnych, do tych sprzedawanych przez Louboutina. Wygrał dom mody. Zdaniem TSUE właściciel platformy internetowej umożliwiającej sprzedaż towarów osobom trzecim może być odpowiedzialny za naruszenie przez nich praw do znaków towarowych.

10.01.2023

Rząd widzi "obchodzenie" zakazu handlu w niedzielę, ale prawa nie zmieni

Rynek i konsument

Wypożyczalnia sprzętu sportowego, klub czytelnika, albo hurtowa sprzedaż artykułów spożywczych. Sklepy mają kolejne nowe sposoby na ominięcie zakazu handlu w niedzielę. Problem widzi Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, ale na razie nie planuje żadnej zmiany w prawie. Woli zlecać kontrole inspekcji pracy. A inspekcja pracy potwierdza, że jest dość dużo takich przypadków.

10.01.2023

Agri Plus ukarana, bo rekompensaty za straty związane z ASF nie trafiały do rolników

Rynek i konsument

Spółka Agri Plus z grupy kapitałowej Animex, jeden z największych organizatorów tuczu trzody chlewnej w Polsce, odbierała hodowcom rekompensaty przyznane im przez państwo za straty związane z ASF. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył na przedsiębiorcę ponad 68 mln zł za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej. Spółka nie zgadza się z decyzją, będzie odwoływać się.

09.01.2023

UOKiK sprawdzi "cud cenowy" na stacjach paliw

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w czwartek o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie cen rynkowych paliw. Prezes Urzędu Tomasz Chróstny zaznaczył, że wystąpił już do przedsiębiorców z żądaniem szczegółowych informacji. Podkreślił, że rygor postępowania daje UOKiK dostęp do wiarygodnych informacji.

05.01.2023

Ochrona przed wysokimi cenami energii także dla budujących domy

Rynek i konsument Budownictwo

Ponieważ cena „prądu budowlanego” jest wyższa niż dostarczanego na potrzeby gospodarstw domowych, pojawiło się pytanie o ochronę przed jej wzrostem osób budujących domy. Ministerstwo klimatu i środowiska wyjaśnia, że ustawa rozszerzyła definicję odbiorcy uprawnionego o odbiorcę energii elektrycznej w celu jej zużycia na potrzeby budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

04.01.2023

Rząd ma nowe priorytety w odnawialnej energii, a ustawa wiatrakowa wciąż blokowana

Rynek i konsument Budownictwo

W 2023 roku jednym z priorytetów będzie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach dotycząca klastrów energii i biometanowni - twierdzi minister klimatu i środowiska. Natomiast minister rozwoju i technologii zapowiada stworzenie specjalnych zasad dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Oboje ministrowie unikają zaś tematu nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej, która od miesięcy leży w sejmowej zamrażarce. 

04.01.2023

UOKiK sprawdza klauzule inflacyjne u deweloperów

Rynek i konsument Budownictwo

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy we wzorcach umów deweloperskich pojawiają się klauzule waloryzujące ceny nieruchomości. W ramach postępowania wyjaśniającego w tej branży sprawdzonych zostanie blisko 90 przedsiębiorców. Zdaniem Urzędu, uprawnienia dewelopera do zmiany ceny nie mogą prowadzić do nadużycia jego pozycji poprzez niewspółmierne obciążenie konsumentów.

04.01.2023

Zmiany w ustawie o wyrobach medycznych – nowe przepisy a influencer marketing

Rynek i konsument Zawody medyczne

​Z reklam wyrobów medycznych powinny zniknąć wizerunki lekarzy i farmaceutów, a influencerzy nie będą mogli reklamować wyrobów medycznych promowanej przez siebie marki, jeśli wyrób ten przeznaczony jest do używania przez użytkowników innych niż laicy. Niedostosowanie się do nowych przepisów podlega karze pieniężnej nawet do 2 milionów złotych.

04.01.2023

Dostawca fotowoltaiki ukarany za utrudnianie wycofania się z umowy

Prawo cywilne Rynek i konsument

Utrudnianie konsumentom bezkosztowego odstąpienia od umowy, wprowadzanie ich w błąd co do współpracy z Ministerstwem Klimatu i co do bezpłatności audytu - to zarzut stawiany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów firmie BO Energy. Prezes UOKiK nałożył na nią ponad 28 mln zł kary. Spółka będzie też musiała zwrócić pieniądze konsumentom, którzy odstąpili od umowy.

03.01.2023

Uszkodzony laptop i miś z urwanym uchem - wkrótce nowe zasady reklamacji towarów

Rynek i konsument Nowe technologie

Od Nowego Roku zmienią się zasady reklamacji towarów, zarówno kupionych w sklepie stacjonarnym, jak i w internecie. W pierwszej kolejności będzie można liczyć na naprawę lub wymianę, dopiero jak sprzedawca odmówi - na zwrot pieniędzy. Na właścicieli portali internetowych zostaną nałożone nowe obowiązki informacyjne związane ze sprzedażą treści lub usługi. Będzie można żądać usunięcia wad usług cyfrowych, takich jak filmy i transmisje sportowe oglądane na odpłatnych platformach.

03.01.2023

Rok internetu nie za darmo - UOKiK kwestionuje promocję T-Mobile

Prawo cywilne Rynek i konsument

Stosowane przez T-Mobile hasło promocyjne „1200 GB za darmo przez rok” może wprowadzać w błąd, a warunki promocji nie zostały wyraźnie objaśnione - uważa Urząd Ochrony konkurencji i Konsumentów. Zdaniem Urzędu sposób prezentacji reklamy w przestrzeni miejskiej jest dla konsumentów nieczytelny. T-Mobile grozi za to kara do 10 proc. obrotu.

02.01.2023

Lekarze i pielęgniarki znikną z reklam wyrobów medycznych

Rynek i konsument Zawody medyczne

Z reklam okularów korekcyjnych, materiałów opatrunkowych znikną postacie lekarzy i wizerunki innych osób wykonujących zawody medyczne. 1 stycznia 2023 r. weszły bowiem w życie przepisy ustawy o wyrobach medycznych, dotyczące ich reklamy. Z tym dniem obowiązuje też już zakaz kierowania do publicznej wiadomości reklam sprzętów specjalistycznych.

02.01.2023

W nowym roku radcy ze zmienionym kodeksem etyki

Prawnicy Rynek i konsument

Od 1 stycznia 2023 r. radca prawny decydując się na współpracę np. z kancelariami odszkodowawczymi będzie musiał brać pod uwagę, czy nie ogranicza to jego niezależności i dbać o interes klienta. Obowiązywać będzie też definicja informowania o wykonywaniu zawodu. Co więcej, radcy mają mieć możliwość wykorzystywania przy tym komunikacji pochodzącej od podmiotu zewnętrznego w imieniu, na rzecz lub w swoim interesie.

02.01.2023

Nowe prawo - przy promocji podaj poprzednią cenę towaru

Rynek i konsument

Od 1 stycznia wchodzi w życie obowiązek uwidaczniania, obok ceny i ceny jednostkowej, również informacji o obniżonej cenie towaru lub usługi. Oznacza on, że sprzedawcy będą musieli informować o cenach na 30 dni sprzed obniżki. Tego samego dnia zaczyna obowiązywać też rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii dotyczące uwidaczniania cen towarów i usług.

01.01.2023

Od 1 stycznia nowe zasady zakupów podczas pokazu i online

Prawo cywilne Rynek i konsument

Umowy dotyczącej usług finansowych nie można już zawierać podczas pokazu, a także wycieczki. O dwa tygodnie zostanie wydłużony termin na odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa. Zmieniają się też zasady zakupów na platformach internetowych. Przedsiębiorcom prowadzącym takie platformy przybyło nowych obowiązków informacyjnych.

01.01.2023

WSA: Trzeźwość to dobro moralne narodu, ale ograniczenia handlu trzeba uzasadnić

Samorząd terytorialny Rynek i konsument Administracja publiczna

Skargę do sądu administracyjnego na uchwałę Rady Gminy Mogilany złożył Prokurator Okręgowy w Krakowie. Regulowała ona zasady usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził nieważność tej uchwały w całości. I powołał się na zasadę, że życie obywateli w trzeźwości jest niezbędnym warunkiem moralnego i materialnego dobra narodu.

31.12.2022

Allegro zapłaci 210 mln zł za faworyzowanie swojego sklepu i zakazane klauzule

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Spółka Allegro w niedozwolony sposób wykorzystywała pozycję rynkową, faworyzując własny sklep internetowy kosztem konkurencyjnych sprzedawców na platformie allegro.pl, a także bezprawnie przyznała sobie możliwość zmiany regulaminów, m.in. dotyczących usługi Smart. Prezes UOKiK wydał dwie decyzje, w których nałożył na firmę łącznie ponad 210 mln zł kar. Allegro nie zgadza się z tą decyzją i zapowiada odwołanie.

29.12.2022