Można sprawdzić, ile sąsiad ma dopłat – ale bez szczegółów

Finanse samorządów Domowe finanse Finanse RODO

Choć beneficjenci dopłat bezpośrednich są znani, to można ograniczać informacje o otrzymywanych przez nich środkach do dwóch ostatnich lat. Nie trzeba też podawać, za które dokładnie działki im zapłacono. To konkluzja wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 23 czerwca 2023 r., który oddalił skargę kasacyjną wójta jednej z gmin na Mazowszu.

30.06.2023

ZUS: Od 1 stycznia 2024 r. zmieni się tylko wysokość świadczenia wychowawczego, a nie funkcjonowanie programu

Pomoc społeczna Domowe finanse

Przewidziane w rządowym projekcie ustawy podniesienie od 1 stycznia 2024 r. kwoty świadczenia wychowawczego Rodzina 500+ dla wszystkich uprawnionych z 500 do 800 złotych zostanie wdrożone w sposób płynny – informuje ZUS. I zapewnia, że odbędzie się to bez potrzeby składania wniosku i bez konieczności kontaktowania się z Zakładem. Informację otrzymają elektronicznie.

29.06.2023

Małżonkowie zapłacą od 1 lipca niższy ryczałt od najmu

Domowe finanse PIT

Z początkiem lipca wchodzą w życie zmiany dotyczące opodatkowania najmu prywatnego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Małżonkowie zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Zmiana ma dotyczyć przychodów uzyskanych od stycznia, jednak eksperci ostrzegają, że jej wejście w życie połowie roku spowoduje zamieszanie.

29.06.2023

Bon na zdrowie może odbić się czkawką

Pacjent Domowe finanse Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Jedna krótka wizyta w szpitalu pochłania nawet kilka tysięcy złotych. Oznacza to, że osoba co do zasady zdrowa, która incydentalnie musi się przebadać lub trafia na szpitalny oddział ratunkowy (SOR) z łatwością wydaje przypadające na nią średnie roczne kwoty na refundowane leczenie. Koszty opieki na oddziale intensywnej terapii czy w ramach programów lekowych są znacznie wyższe i przekraczają możliwości budżetowe większości pacjentów.

29.06.2023

Zerowy VAT na żywność ma obowiązywać do końca 2023 roku

Domowe finanse VAT Doradca podatkowy

Zerowa stawka VAT na żywność, która wcześniej objęta była 5-proc. stawką podatku, obowiązuje od lutego ubiegłego roku. Zasada ta zostanie utrzymana do końca 2023 roku. Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, utrzymanie zerowej stawki podatku w pierwszych sześciu miesiącach 2023 r. to około sześć miliardów więcej w portfelach obywateli.

28.06.2023

Trybunał w Strasburgu zajął się skargą polskiej emerytki z rocznika 1953

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Emerytury i renty

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu przyjął skargę dotyczącą nierównego i dyskryminującego traktowania kobiet-emerytek z rocznika '53. Chodzi o naruszenie szeroko rozumianego prawa własności i dyskryminację - nierówne traktowanie w obrębie jednego rocznika. Zdaniem prawników, jest szansa, że ETPC skargę uwzględni. A to oznacza, że temat wróci i rząd będzie musiał się z nim zmierzyć.

28.06.2023

WSA: Burmistrz powinien przeanalizować kolejny wniosek o dodatek węglowy z tego samego adresu

Samorząd terytorialny Domowe finanse

Kolejny wniosek o wypłatę dodatku węglowego spod tego samego adresu organ może pozostawić bez rozpoznania. Aby jednak nie narazić się na bezczynność powinien ustalić, czy do dnia 30 listopada 2022 r. było możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

28.06.2023

Rolnik może kupić używany ciągnik bez PCC

Domowe finanse VAT Doradca podatkowy

Jeżeli majątek podlegający sprzedaży był wykorzystywany do działalności rolniczej zwolnionej z VAT, a kupujący jest rolnikiem ryczałtowym dokonującym dostaw produktów rolnych lub świadczącym usługi zwolnione z VAT, sama czynność sprzedaży pozostaje poza zakresem przedmiotu opodatkowania VAT. Kupujący nie jest więc zobligowany do zapłaty PCC.

27.06.2023

Przez lipcowe zmiany w PIT podatnicy znów będą kredytować budżet państwa

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład Niepelnosprawność

Wprowadzony pakiet Slim VAT 3 zmienia również rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Nowe zasady mają mieć zastosowanie od stycznia 2023 roku. Zdaniem doradców podatkowych spowoduje to, kolejny raz, niepotrzebne zamieszanie – takie samo jak ubiegłoroczna nowelizacja Polskiego Ładu. Nadpłacony podatek natomiast będzie można odzyskać dopiero w przyszłym roku.

22.06.2023

Wszystko o kredytach frankowych

Domowe finanse Finanse

Od kilku lat tysiące frankowiczów walczą w sądach o unieważnienie swoich umów kredytowych. Kolejni kredytobiorcy zastanawiają się czy wejść z bankami na wojenną ścieżkę. Jak to skutecznie zrobić, ile to kosztuje, czy lepsza jest ugoda, czy wyrok? Odpowiedź nie jest prosta. Decyzję może ułatwić korzystne dla kredytobiorców orzeczenie TSUE z 15 czerwca br.

21.06.2023

Uczestnik PPK nie musi oszczędzać w funduszu zdefiniowanej daty, do którego został „zapisany”

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK

W pracowniczych planach kapitałowych obowiązuje tzw. autozapis. Osoby zatrudnione domyślnie stają się uczestnikami PPK, chyba że złożą deklarację o rezygnacji. Domyślny jest także fundusz zdefiniowanej daty, w którym uczestnik PPK oszczędza. Zmiana funduszu przez uczestnika PPK wymaga podjęcia przez niego określonego działania.

20.06.2023

Wynajem domku letniskowego z 8,5 proc. ryczałtu

Domowe finanse PIT

Najem domku letniskowego stanowi jedno ze źródeł przychodów według ustawy o PIT. Tego typu działalność prowadzona sezonowo, okazjonalnie, na małą skalę, bez konieczności zatrudniania dodatkowych pracowników, jest pozbawiona cechy zorganizowania oraz ciągłości charakterystycznych dla działalności gospodarczej. W efekcie można potraktować go jako prywatny najem opodatkowany 8,5-proc. stawką ryczałtu.

19.06.2023

Samochód wygrany na loterii można od razu sprzedać bez podatku

Domowe finanse PIT

Odpłatne zbycie rzeczy przed upływem pół roku od nabycia generuje źródło przychodu. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana w przypadku sprzedaży rzeczy wygranych na loterii. Dyrektor KIS potwierdził niedawno w interpretacji, że nagrodę można sprzedać bez podatku nawet przed upływem pół roku. Ważne jednak, by cena sprzedaży była niższa od wartości nagrody z dnia nabycia, czyli wygrania w konkursie.

17.06.2023

Związkowcy chcą skarżyć do TK wyższy wiek emerytalny mężczyzn

Domowe finanse Emerytury i renty

Należąca do OPZZ Konfederacja Pracy zamierza zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego przepisy różnicujące wiek emerytalny mężczyzn. Intencją związkowców jest jego zrównanie na poziomie kobiet, dzięki czemu więcej mężczyzn dożyje emerytury i mniej kobiet będzie wypychanych z rynku pracy. TK już kiedyś uznał, że ta różnica nie narusza konstytucji, ale zasugerował ustawodawcy rozwiązanie tego problemu.

14.06.2023

Płaca minimalna szybko rośnie i zaburza proporcje na rynku pracy

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy

W 2024 roku płaca minimalna ma wzrosnąć do prawie 4,5 tys. złotych. Gdy inne płace rosną wolniej, osoby bez doświadczenia, podejmujące „pierwszą” pracę oraz te o niskich kwalifikacjach, mogą zarabiać tyle, co pracownicy z wykształceniem i stażem pracy. Reforma minimalnej płacy oraz przemyślany mechanizm jej waloryzacji to konieczność. W przeciwnym razie coraz więcej Polaków będzie pracowało za pensję minimalną.

13.06.2023

Większość spadkowych mieszkań można od razu sprzedać bez podatku

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Spadkobierca nie musi zwykle czekać ze zbyciem otrzymanej w spadku nieruchomości, by uniknąć PIT. Ale trzeba uważać na wyjątki, np. sprzedaż udziału w spadku. Ze sprzedażą powinny wstrzymać się ci, którzy kupili nieruchomość sami lub otrzymali w darowiźnie. Fiskus potwierdza, że pięcioletni termin uprawniający do zbycia bez podatku liczy się inaczej, w zależności od formy nabycia.

10.06.2023

Solidarność podpisała porozumienie z rządem – zyskać mają pracownicy i związkowcy

Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse PIT Prawo pracy

Uchylenie wygasającego charakteru emerytur pomostowych, około 600 zł miesięcznie (wraz z pochodnymi) dodatku do wynagrodzenia dla pracowników domów pomocy społecznej, wyłączenie od 1 stycznia 2024 r. dodatków z płacy minimalnej oraz zwiększenie z 500 zł do kwoty 840 zł kwoty ulgi w PIT umożliwiającej związkowcom odliczanie płaconych składek.

07.06.2023

Ulga rehabilitacyjna także na montaż klimatyzacji i remont mieszkania

Pacjent Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Osoba niepełnosprawna może odliczyć wydatki na dostosowanie mieszkania do swoich potrzeb. Skarbówka potwierdza, że ulga rehabilitacyjna obejmuje zakup i montaż m.in. klimatyzacji, prysznica w łazience oraz pieca centralnego ogrzewania. Warunkiem jest wykazanie, w jaki sposób wydatek ułatwia codzienne życie. Trudno natomiast odliczyć wydatki na sprzęt taki jak np. laptop czy elektryczna hulajnoga.

03.06.2023

Ruszył nowy okres świadczeniowy w Programie 500 plus. Wciąż jeszcze można złożyć wniosek

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Ukraina

1 czerwca 2023 r. rozpoczął się nowy okres rozliczeniowy świadczenia 500 plus. ZUS będzie wypłacać świadczenia tylko na podstawie wniosków złożonych w tym roku. Jeśli ktoś zapomniał, że taki nowy wniosek trzeba wysłać, wciąż może to zrobić. Jeśli wniosek o 500 plus zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem od czerwca.

01.06.2023

Polacy coraz częściej wypłacają pieniądze z OFE przekazane do ZUS

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

W 2022 r. do ZUS wpłynęło łącznie ponad 97 tysięcy wniosków o wypłatę środków z subkonta, z czego jedna trzecia - w okresie od września do grudnia ub.r., czyli po artykule Prawo.pl o możliwości dziedziczenia pieniędzy z OFE. W minionym roku ZUS wypłacił z subkont Polaków 796,5 mln zł - o ok. 56 mln zł więcej niż w 2021 roku. Te środki może otrzymać nie tylko rodzina.

31.05.2023