ZUS: Osoby, które złożą wniosek w lipcu, dostaną wyższą emeryturę

Domowe finanse Emerytury i renty

Waloryzacja roczna i kwartalna to dwa elementy, które wpływają na to, że „lipcowy” emeryt jest czasami o kilkaset złotych bogatszy niż ten, który złoży wniosek w pierwszym półroczu. Lipiec jest najkorzystniejszym miesiącem na zakończenie aktywności zawodowej - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

14.07.2023

W maju 2023 r. na wypłatę emerytur ZUS wydał prawie 21,4 mld zł

Domowe finanse Emerytury i renty

W maju 2023 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał emeryturę 6 187,4 tys. świadczeniobiorców, podczas gdy jeszcze w kwietniu otrzymywało ją 6 175,4 tys. osoby – poinformował ZUS. Z danych Zakładu wynika, że maj br. był dwudziestym miesiącem z rzędu, kiedy liczba emerytów przekraczała 6 milionów i systematycznie rośnie. Przeciętna miesięczna emerytura wyniosła 3 455,95 zł i była o 6,65 zł niższa od przeciętnej wypłaty z tego tytułu w kwietniu.

13.07.2023

Związki zawodowe ze sporym wsparciem ustawodawcy

Domowe finanse Doradca podatkowy

Szereg zmian podatkowych przeprowadzonych w ostatnim czasie, miał również swoje odzwierciedlenie w odniesieniu do związków zawodowych, które od dłuższego czasu nie stanowiły przedmiotu większego zainteresowania zmianami podatkowymi. Wszystko zmieniło się za sprawą przepisów Polskiego Ładu i zasadniczo trwa do dzisiaj – pisze Marcin Zarzycki, adwokat, doradca podatkowy.

12.07.2023

MRiPS i ZUS dzięki zakupom z wolnej ręki wdrożą świadczenie wspierające

Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Choć ustawa o świadczeniu wspierającym wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r., to aż do 31 grudnia 2024 r., do zamówień na usługi lub dostawy udzielane przez resort rodziny oraz ZUS w związku z jej wdrażaniem, nie będą stosowane przepisy o zamówieniach publicznych. Według rządu, czas uniemożliwia przeprowadzenie konkurencyjnych procedur. Zdaniem prawników, to kolejny element rozmontowywania zasady prawidłowej i ostrożnej gospodarki publicznymi pieniędzmi.

11.07.2023

Ponad 500 złotych dodatku dla sierot

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Osoby, które dostają z ZUS rentę rodzinną, ponieważ oboje rodzice nie żyją, mogą otrzymać także dodatek dla sieroty zupełnej. Jest to możliwe także wtedy, gdy ktoś dostaje rentę rodzinną po zmarłej matce, a ojciec jest nieznany. Od 1 marca 2023 roku wysokość dodatku dla sieroty zupełnej wynosi 553,30 zł - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

10.07.2023

Rodzice mogą stracić ulgi przez wakacyjne zarobki dziecka

Domowe finanse PIT

Rodzicom przysługuje odliczenie od podatku na pełnoletnie uczące się dziecko, o ile jego roczne dochody nie przekroczą limitu wynoszącego nieco ponad 19 tys. zł. Taki sam próg obowiązuje przy preferencyjnym rozliczeniu z samotnie wychowywanym dzieckiem. Mimo, że w tym roku próg został po raz kolejny podniesiony, to jego przekroczenie nawet o 1 zł odbiera ulgi. Szczególnie łatwo o to w wakacje.

08.07.2023

Czternasta emerytura na stałe - Sejm nie zgodził się na poprawki

Domowe finanse Emerytury i renty

Ustawa wprowadzająca na stałe tak zwaną czternastą emeryturę trafi teraz do prezydenta. Sejm nie zgodził się w piątek na poprawki Senatu. Jedna z nich zakładała, że podwyższenie kwoty uprawniającej do otrzymania dodatkowego świadczenia w pełnej wysokości. Druga - że o wysokości i terminie wypłaty czternastek mógłby decydować tylko parlament w drodze ustawy, a nie rząd w rozporządzeniu.

07.07.2023

Sejm pracuje nad wprowadzeniem renty wdowiej

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Sejm rozpoczął prace nad obywatelskim projektem ustawy o rencie wdowiej, przygotowanym przez związki zawodowe z OPZZ. Zakłada on, że w przypadku śmierci jednego z małżonków pozostała przy życiu osoba miałaby zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku plus 50 proc. swojego świadczenia. Eksperci mówią, że to pomysł na wyższe świadczenia dla seniorów, ale antysystemowy.

07.07.2023

Listonosze mają prawo weryfikować tożsamość emerytów i rencistów odbierających przekazy pieniężne z ZUS

Domowe finanse Emerytury i renty

Emeryci i renciści skarżą się RPO na zmianę sposobu wypłaty im świadczeń przez listonoszy, którzy żądają m.in. dowodu osobistego, co często sprawia problemy wobec jego braku lub nieaktualności. Poczta Polska twierdzi, że nowe regulacje pozwalają na odstąpienie od okazania dokumentu tożsamości, jeżeli nadawcą jest jednostka sektora finansów publicznych, w tym nadająca świadczenia emerytalno-rentowe, a odbiorca jest znany listonoszowi.

06.07.2023

Ulga dla niepełnosprawnych na nierównych zasadach

Domowe finanse PIT Niepelnosprawność

Fiskus zgadza się na korzystanie z ulgi rehabilitacyjnej wstecz, ale nie przez wszystkich. Liczy się bowiem data powstania niepełnosprawności, a nie data wydania potwierdzającego ją orzeczenia. Problem powstaje, gdy organ wydający orzeczenie twierdzi, że daty powstania niepełnosprawności nie da się określić. Według ekspertów podatnicy powinni wówczas móc skorzystać z ulgi na podstawie np. dokumentów otrzymanych od lekarza.

06.07.2023

Informacja o stanie konta ubezpieczonego już na PUE ZUS

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wygenerował ponad 23,6 mln informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) w ZUS za 2022 rok. Informacje te ubezpieczeni znajdą na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – poinformował w środę Zakład. Stan kont i subkont ubezpieczonych zwiększył się o 450 mld zł.

05.07.2023

Od lipca więcej darowizn i spadków bez podatku

Domowe finanse PIT

Obdarowanym i spadkobiercom łatwiej będzie uniknąć podatku od spadków i darowizn, co wynika ze znacznego podniesienia kwot wolnych. Preferencje obejmą przede wszystkim nabycia od bliższej i dalszej rodziny, m.in. od ciotki, wujka czy od teściów. Członkowie najbliższej rodziny nadal będą zwolnieni z daniny, jeśli zgłoszą nabycie do urzędu, a pieniądze otrzymają przelewem.

01.07.2023

Początek lipca tradycyjnie pełen zmian w prawie

Pacjent Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Finanse Kredyty Podatek od spadków i darowizn

Zmiany w opodatkowaniu najmu, zasadach korzystania z ulgi rehabilitacyjnej, podwyższenie minimalnego wynagrodzenia, 2-proc. kredyt na mieszkanie – to tylko niektóre lipcowe nowości dla osób fizycznych. Nowe regulacje dotkną jednak także przedsiębiorców. Pojawi się m.in. nowy rodzaj postępowań konsumenckich. Zmian jednak jest znacznie więcej – i nie chodzi wcale o skutki odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.

30.06.2023

30 czerwca to ostatni dzień na wniosek o wyższy limit prądu po zamrożonej cenie

Domowe finanse

30 czerwca mija termin składania oświadczeń dotyczących podniesienia limitu zużycia energii elektrycznej po zamrożonej cenie w 2023 r. Mogą z niego skorzystać rodziny wielodzietne, gospodarstwa domowe z osobami niepełnosprawnymi oraz rolnicy. Wniosek z odpowiednim oświadczeniem można wysłać listownie, albo złożyć w punkcie obsługi klienta sprzedawcy energii, a także elektronicznie.

30.06.2023

Kredyt 2 procent - można kupić dwa mieszkania a potem... jedno wynająć

Domowe finanse Banki Kredyty

Od soboty, pierwszego lipca, rusza rządowy program Bezpieczny Kredyt 2 proc. Ma pomóc Polakom, których nie stać na komercyjny kredyt, w zakupie pierwszego M. W przepisach nie ma jednak limitu dochodów. Eksperci ostrzegają, że z kredytu skorzystają więc głównie zamożne osoby. Ponadto liczba środków budżetowych jest ograniczona, nie dla wszystkich więc starczy. Wolno będzie też dwojgu singlom kupić dwa mieszkania i jedno wynająć.

30.06.2023

Można sprawdzić, ile sąsiad ma dopłat – ale bez szczegółów

Finanse samorządów Domowe finanse Finanse RODO

Choć beneficjenci dopłat bezpośrednich są znani, to można ograniczać informacje o otrzymywanych przez nich środkach do dwóch ostatnich lat. Nie trzeba też podawać, za które dokładnie działki im zapłacono. To konkluzja wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 23 czerwca 2023 r., który oddalił skargę kasacyjną wójta jednej z gmin na Mazowszu.

30.06.2023

ZUS: Od 1 stycznia 2024 r. zmieni się tylko wysokość świadczenia wychowawczego, a nie funkcjonowanie programu

Pomoc społeczna Domowe finanse

Przewidziane w rządowym projekcie ustawy podniesienie od 1 stycznia 2024 r. kwoty świadczenia wychowawczego Rodzina 500+ dla wszystkich uprawnionych z 500 do 800 złotych zostanie wdrożone w sposób płynny – informuje ZUS. I zapewnia, że odbędzie się to bez potrzeby składania wniosku i bez konieczności kontaktowania się z Zakładem. Informację otrzymają elektronicznie.

29.06.2023

Bon na zdrowie może odbić się czkawką

Pacjent Domowe finanse Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Jedna krótka wizyta w szpitalu pochłania nawet kilka tysięcy złotych. Oznacza to, że osoba co do zasady zdrowa, która incydentalnie musi się przebadać lub trafia na szpitalny oddział ratunkowy (SOR) z łatwością wydaje przypadające na nią średnie roczne kwoty na refundowane leczenie. Koszty opieki na oddziale intensywnej terapii czy w ramach programów lekowych są znacznie wyższe i przekraczają możliwości budżetowe większości pacjentów.

29.06.2023

Małżonkowie zapłacą od 1 lipca niższy ryczałt od najmu

Domowe finanse PIT

Z początkiem lipca wchodzą w życie zmiany dotyczące opodatkowania najmu prywatnego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Małżonkowie zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Zmiana ma dotyczyć przychodów uzyskanych od stycznia, jednak eksperci ostrzegają, że jej wejście w życie połowie roku spowoduje zamieszanie.

29.06.2023

Zerowy VAT na żywność ma obowiązywać do końca 2023 roku

Domowe finanse VAT Doradca podatkowy

Zerowa stawka VAT na żywność, która wcześniej objęta była 5-proc. stawką podatku, obowiązuje od lutego ubiegłego roku. Zasada ta zostanie utrzymana do końca 2023 roku. Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, utrzymanie zerowej stawki podatku w pierwszych sześciu miesiącach 2023 r. to około sześć miliardów więcej w portfelach obywateli.

28.06.2023