Długotrwałe posiadanie cudzej nieruchomości może przerodzić się we własność

Prawo cywilne Budownictwo

Posiadacz samoistny nieruchomości może wykazać przed sądem, że nabył własność cudzej nieruchomości, jeśli przedstawi sądowi przekonujące dowody. Mogą być nimi dokumenty, rachunki za media. W sprawie o zasiedzenie znaczenie mają też zeznania świadków a nawet zdjęcia rodzinne - wskazują eksperci.

13.06.2020

Pracownicy na umowie zlecenia nie mają prawa do urlopu

Prawo cywilne Prawo pracy

O tym, czy zleceniobiorca będzie miał prawo do urlopu wypoczynkowego i ewentualnie w jakim wymiarze, podobnie jak i to, czy będzie to dla niego czas odpłatny, zależy od dobrej woli zleceniodawcy i umowy, jaka została zawarta między stronami. Bez odpowiednich postanowień pracownik na umowie zlecenia nie ma bowiem prawa do urlopu.

10.06.2020

Ograniczenia w działalności gospodarczej mogą rodzić roszczenia wobec Skarbu Państwa

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus

Wprowadzone po pojawieniu się epidemii koronawirusa ograniczenia w działalności przedsiębiorstw doprowadziły w wielu z nich do poważnych strat. Powstają więc pytania o odpowiedzialność Skarbu Państwa za szkody związane zarówno z działaniem, jak i zaniechaniem władzy ustawodawczej i wykonawczej w tej dziedzinie - pisze adwokat Elżbieta Buczek

08.06.2020

Bezpłatna pomoc prawna też "odmraża się"

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy

Punkty bezpłatnego poradnictwa prawnego, które w czasie epidemii działały zdalnie, stopniowo wracają do funkcjonowania w formie stacjonarnej. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym rekomendacje dotyczące wymogów sanitarnych podczas udzielania porad prawnych.

07.06.2020

Strasburg: Bloger niesłusznie ukarany za obraźliwe wpisy internauty

Prawo cywilne RODO

Polski sąd ukarał blogera uznając, że odpowiada on za obraźliwe wpisy internauty pod adresem burmistrza miasta. Tymczasem Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że wyrok ten naruszył wynikające z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka do swobody wypowiedzi. Polska ma wypłacić blogerowi zadośćuczynienie oraz zwrot kary i kosztów postępowania.

07.06.2020

Haładyj: Przygotowujemy się do pozwów przeciwko państwu związanych z epidemią

Prawo cywilne Administracja publiczna

Prezes Prokuratorii Generalnej RP spodziewa się pozwów ze strony lekarzy i przedsiębiorców poszkodowanych przez wydane akty prawne, a także zaniechania organów władzy publicznej w związku z pandemią koronawirusa. - Analizujemy na bieżąco, jakie mogą być podstawy ewentualnych roszczeń i ich uzasadnienie - mówi dr Mariusz Haładyj.

04.06.2020

Prof. Gołaczyński: Arbitraż szansą dla przedsiębiorców w czasie epidemii

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sądy powszechne nadal pracują w ograniczonym zakresie z powodu stanu epidemii. Nadal praktycznie nie prowadzą rozpraw na posiedzeniu jawnym, natomiast te w trybie wideokonferencji są ograniczone ze względów technicznych. Sądy arbitrażowe dają natomiast takie możliwości już teraz - przekonuje w rozmowie z Prawo.pl prof. dr hab. Jacek Gołaczyński.

31.05.2020

Pośmiertna kara, czyli jak można wydziedziczyć bliskich

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Nawet co trzeci klient kancelarii chce wydziedziczyć bliskich - wskazują notariusze. W tym celu należy sporządzić testament i wyjaśnić przyczyny, które o tym zadecydowały. Ustawodawca zastrzegł, w jakich przypadkach wydziedziczenie jest skuteczne. Eksperci podkreślają, że to spadkodawca najlepiej wie, kto powinien po jego śmierci skorzystać z jego majątku.

30.05.2020

Nieobecni nie mają racji? Wizja wyroku zaocznego ma zaktywizować pozwanych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

W świetle przepisów w określonych sytuacjach, gdy pozwany jest bierny, może zapaść wyrok zaoczny. Taki wyrok wydaje się pod nieobecność pozwanego, jeśli nie bierze on aktywnego udziału w procesie. Pozwany może bronić się przed jego wydaniem, jeśli złoży odpowiedź na pozew lub stawi się na rozprawę. Ale też nie zawsze wyrok zaoczny jest korzystny dla powoda.

29.05.2020

Ministerstwo wywiesza białą flagę w sprawie pouczeń dla stron

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Tarcza antykryzysowa 4.0 uchyla przepis Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym Ministerstwo Sprawiedliwości miało obowiązek opracowania wzorów pouczeń kierowanych do stron. Z uzasadnienia projektu ustawy wynika, że resort pomimo rocznego terminu nie podołał zadaniu, które... sam na siebie nałożył - pisze sędzia Grzegorz Karaś z Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

26.05.2020

Prof. Wolak: Zrzeczenie się dziedziczenia wymaga zmian

Prawo cywilne Prawo rodzinne

W prawie spadkowym przewidziano, że spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Jednak regulacje prawne dotyczące instytucji zrzeczenia się dziedziczenia są lakoniczne. W przepisach prawa brakuje pewnych  rozwiązań, które mogłyby udoskonalić tę instytucję - uważa dr hab. Grzegorz Wolak.

23.05.2020

Firma budowlana może sprzedać piasek wydobyty przy budowie

Prawo cywilne Budownictwo

W sytuacji, kiedy piasek ma zostać wykorzystany na innym terenie, niż na którym został wydobyty, zastosowanie znajdzie ustawa o odpadach i może on zostać sklasyfikowany jako odpad, mogący być przedmiotem obrotu - wyjaśnia Anna Rudnicka, ekspert w LEX Budownictwo.

22.05.2020

SA: Inwestor nie musiał kontrolować generalnego wykonawcy

Prawo cywilne Zamówienia publiczne Budownictwo Prawo gospodarcze

Skarb Państwa nie musi pokrywać wynagrodzenia podwykonawcy, jeśli nie wiedział o jego istnieniu - orzekł Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Ustawa przed nowelizacją uzależniała milczącą zgodę inwestora od wykonania przez wykonawcę określonych obowiązków i nie sposób nałożyć na inwestora obowiązku wykazania aktywności przy poszukiwaniu umowy podwykonawczej - dodał sąd.

21.05.2020

Sędzia Miczek: Sobota terminem początkowym dla "odwieszenia" terminów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Przepisy tarczy antykryzysowej 3 nie odwołują się do innych zasad obliczania terminów niż rachunkowe. To powoduje, że nie będą miały tutaj zastosowania te wynikające z innych dziedzin prawa, nakazujące pomijać dni ustawowo wolne od pracy i soboty. Ustawa weszła w życie 16 maja 2020 r., więc od 23 maja rozpoczną bieg te terminy, które go nie rozpoczęły i będą biec dalej "wstrzymane"

21.05.2020

E-rozprawy są na Ukrainie i w Chinach, a polskie sądy nadal ich unikają

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jednym ze skutków obecnego kryzysu będzie zalanie polskich wokand sprawami - głównie cywilnymi. Ratunkiem miały być e-rozprawy, ale większość sądów unika ich jak ognia. Barierami nie do przejścia stają się kwestie sprzętu, systemów, brak informatyków i przyzwyczajenia. Wielu prawników uważa to za marnowanie szansy na szybkie i sprawne rozpoznawanie sporów, zwłaszcza gospodarczych.

21.05.2020

Poszkodowani epidemią łatwiej zawieszą kredyt

Prawo cywilne Rynek i konsument

Przyjęty w środę przez rząd projekt kolejnego pakietu zmian w ramach tzw. tarczy antykryzysowej przewiduje m.in. możliwość zawieszenia na okres do trzech miesięcy spłaty kredytu, bez naliczania odsetek i innych opłat dla osób, które straciły pracę lub inne główne źródło dochodu po 13 marca tego roku.

20.05.2020

Natychmiastowa izolacja sprawcy przemocy - prezydent podpisał nowelizację

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Policja

Za pół roku policjanci będą mogli nakazać sprawcy przemocy opuszczenie mieszkania lub zakazać zbliżania się do niego. Nowa regulacja już budzi dyskusję. Z jednej strony część prawników i organizacje pozarządowe podkreślają, że to krok w dobrym kierunku, inni wskazują jednak że będzie problem z jej realizacją, mają też zastrzeżenia konstytucyjne.

20.05.2020

Rząd zapowiada jasne zasady rozliczania prosumentów

Prawo cywilne Domowe finanse Prawo gospodarcze

Wprowadzenie jasnych i przejrzystych zasad przyłączania i rozliczania energii w ramach mikroinstalacji prosumenckich, które wyeliminują rozbieżności w tym obszarze, a które wynikają z odmiennego podejścia poszczególnych przedsiębiorstw energetycznych - to cel skierowanego właśnie do konsultacji publicznych pakietu legislacyjnego dotyczącego prosumentów oraz spółdzielni energetycznych.

18.05.2020