SN: Rozliczenie kredytu hipotecznego to co innego niż podział majątku po rozwodzie

Prawo cywilne

Jeśli małżonkowie, którzy się rozwiedli zaciągnęli kredyt hipoteczny wraz z rodzicami, to bank będzie szukał zaspokojenia kredytu u wszystkich tych, którzy są jego dłużnikami - orzekł Sąd Najwyższy. - Rozliczenie między tymi osobami musi nastąpić w częściach równych (zgodnie z art. 376 kc ) z uwzględnieniem charakteru łączącej ich umowy - dodał.

21.03.2020

TSUE: Konfiskata mienia możliwa bez wyroku karnego

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Państwa członkowskie mogą wprowadzać cywilne procedury konfiskaty mienia nabytego nielegalnie niezależnie od stwierdzenia popełnienia przestępstwa - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zdaniem TSUE postępowanie w sprawie konfiskaty mające charakter cywilny może w prawie krajowym współistnieć z reżimem konfiskaty prawa karnego.

20.03.2020

SN: Starosta spóźnił się ze sprzeciwem, więc ponosi skutki

Prawo cywilne

Sąd odrzuca sprzeciw właściciela gruntu od orzeczenia Samorządowego Kolegium Odwoławczego w sprawie opłaty za użytkowanie wieczyste, jeśli został wniesiony po terminie - stwierdził w uchwale Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Dodał, że oddalenie powództwa dotykałoby podmiot, który terminu dopełnił, co nie jest dopuszczalne.

20.03.2020

Za straty wywołane pandemią odszkodowań raczej nie będzie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Koronawirus

Wybuch epidemii koronawirusa można zaklasyfikować jako wydarzenie z kategorii siły wyższej. Dlatego, że jest to zdarzenie zewnętrzne, które ma charakter nadzwyczajny - to kryteria, które przyjmują sądy orzekając o odmowie przyznania odszkodowań za straty wynikające z niedotrzymania umów. Ciężar dowodu leży po stronie, która z zobowiązania się nie wywiązała. I wyłącza odpowiedzialność materialną.

20.03.2020

Siła wyższa to odpowiedź Kodeksu cywilnego na koronawirusa

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Zmiany w k.p.c.

Pandemia koronawirusa ma charakter katastrofy naturalnej o szczególnej skali i wpływa na nadzwyczajne zaburzenie stosunków cywilnoprawnych, w tym funkcjonowania firm. Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego ułatwiłoby przeciwdziałanie skutkom tej sytuacji, jednak już teraz kodeks cywilny daje wiele możliwości ochrony swoich interesów - pisze adwokat Michał Burtowy.

20.03.2020

Sąd: Brak wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyklucza wnoszenie skutecznych zażaleń

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W obecnym stanie prawnym strona, która będzie wnosić zażalenie na rozstrzygnięcie sądu musi wcześniej złożyć wniosek o uzasadnienie przez sąd orzeczenia. Jeśli nie dochowa ona tego wymogu, to wówczas jej zażalenie podlegać musi odrzuceniu, skoro jest niedopuszczalne - orzekł Sąd Okręgowy w Suwałkach.

18.03.2020

SN: Za oświetlenie drogi krajowej, planowanej jako ekspresowa zapłaci skarb państwa

Prawo cywilne Finanse samorządów

Skarb Państwa - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ponosi i ponosiła w przeszłości koszty oświetlenia drogi, która była planowana jako ekspresowa, a została wybudowana i funkcjonuje jako krajowa - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego w sprawie odcinka trasy S-8, prowadzącej do Białegostoku.

17.03.2020

Centra handlowe zamknięte, ale pytań wiele

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus

Od soboty obowiązuje rozporządzenie ograniczające, z uwagi na epidemię koronawirusa, m.in. handel w centrach handlowych. Czy wszystkie centra zostały nim objęte? Kto musi zamknąć sklep, a kto może nadal prowadzić handel? Czy za czas trwania ograniczeń należy się czynsz najmu? Co z pracownikami sklepu? - na te pytania odpowiada radca prawny Joanna Domoń–Kulas

16.03.2020

TSUE: Odszkodowanie także za opóźnienie alternatywnego lotu

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo unijne

Pasażerowi linii lotniczych, który otrzymał odszkodowanie z tytułu odwołania lotu i zaakceptował lot alternatywny, przysługuje prawo do odszkodowania z tytułu opóźnienia lotu alternatywnego - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I dodał, że zwykła usterka samolotu nie może być uznana za "nadzwyczajne okoliczności".

16.03.2020

Sąd: Gdy pozwany jest aktywny w sprawie, nie można wydać wyroku zaocznego

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd rejonowy w sprawie o niezapłacony bilet wydał wyrok zaoczny i oddalił powództwo. Nie było jednak ku temu podstaw. Pozwany składał pismo, w którym domagał się przeprowadzenia dowodu z jego przesłuchania. Poza tym sąd rejonowy nieprawidłowo ocenił twierdzenia powoda, skoro nie budziły one wątpliwości - orzekł Sąd Okręgowy w Świdnicy.

16.03.2020

Brexit to duże wyzwania w sferze własności przemysłowej

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Prawo unijne

Regulacje sprzed 1 lutego 2020 r. gwarantowały ochronę unijnych znaków towarowych i wspólnotowych wzorów przemysłowych we wszystkich 28 krajach Unii Europejskiej. Brexit wywołał lawinę zmian oraz konieczność dostosowania praw własności intelektualnej do nowych zasad. Co to oznacza, piszą Andrzej Przytuła i Monika Faszcza

16.03.2020

Sąd: Należne zadośćuczynienie, gdy córka nie doczekała setnych urodzin matki

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Powódka wykazała, że doznała krzywdy w wyniku nagłej śmierci matki, która zginęła potrącona przez samochód. Łączyły je bardzo silne emocje. Towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy zdarzenia odpowiada za skutki wypadku, do którego poszkodowana przyczyniła się tylko w 30 proc. - orzekł Sąd Rejonowy w Łomży.

15.03.2020

Nieruchomość obciążona dożywociem sprzedana, umowy rozwiązać już się nie da

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Nieruchomość obciążoną dożywociem można sprzedać. Ma to jednak ten skutek, że uprawniony z dożywocia nie może żądać by sąd rozwiązał umowę dożywocia, a wyłącznie zamienił uprawnienia z umowy dożywocia na rentę odpowiadającą wartości tego prawa - orzekł Sąd Okręgowy w Toruniu.

14.03.2020

SN: Cesja wierzytelności za najem auta zastępczego jak zapłata

Prawo cywilne

Zaciągnięcie przez poszkodowanego zobowiązania do zapłaty czynszu najmu pojazdu zastępczego stanowi szkodę pozostającą w związku przyczynowym z wypadkiem komunikacyjnym - taką uchwałę podjęła Izba Cywilną Sądu Najwyższego 13 marca br. w składzie trzech sędziów. Podkreślono, że cesja wierzytelności zawierająca koszty najmu auta zastępczego nie jest gorszym sposobem zapłaty niż przelanie gotówki.

13.03.2020

SN: Celowe unieważnienie darowizny ojca na rzecz córki

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze

Sąd może zabronić cofnięcia skargi pauliańskiej powoda ze względu na niejasne powiązania rodzinne i prawdopodobną szkodę spółki, która była wierzycielem. Mimo, że prezes tej spółki zmarł, a jej siedziba i reprezentacja jest trudna do ustalenia. Sąd Najwyższy unieważnił umowę darowizny między córką a ojcem, prezesem spółki.

13.03.2020

SN raz jeszcze ustali, czy koszty najmu auta zastępczego to jest strata

Prawo cywilne Rynek i konsument

W piątek, 13 marca Izba Cywilna Sądu Najwyższego rozstrzygnie, czy pojęcie strat obejmuje także niezaspokojone przez poszkodowanego wymagalne zobowiązanie na rzecz osoby trzeciej. A także, czy zobowiązanie to można przenieść na osobę trzecią w drodze cesji. Kwestia jest bardzo istotna, gdyż dotyczy kosztów najmu samochodu zastępczego po wypadku drogowym.

12.03.2020

SN: Twórcom muzyki do filmów zagranicznych należy się wynagrodzenie

Prawo cywilne

Nie ma podstaw do twierdzenia, że prawo do wynagrodzenia nie należy się twórcom zagranicznym muzyki do filmu i choreografom. Ale wcześniej spółka wykorzystująca importowane filmy ma obowiązek przekazać ZAIKS-owi dane, za jaką cenę i ile egzemplarzy sprzedała - orzekł Sąd Najwyższy.

12.03.2020

Prokuratoria wesprze UOKiK w obronie konsumentów

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Prokuratoria Generalna będzie w ważnych sprawach zastępcą procesowym w sprawach odwoławczych od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak podał prezes Tomasza Chróstny, Urząd wydaje rocznie ok. 100 decyzji z zakresu praktyk ograniczających konkurencję i naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

11.03.2020

SN odpowie czy spółka wydmuszka może cofnąć pozew?

Prawo cywilne

Sąd Najwyższy rozstrzygnie 12 marca, czy możliwe jest zabronienie przez sąd cofnięcia skargi pauliańskiej powoda ze względu na niejasne powiązania rodzinne i prawdopodobną szkodę spółki. Problem w tym, że prezes tej spółki zmarł, a jej siedziba i reprezentacja jest trudna do ustalenia.

11.03.2020

Będą przepisy łagodzące skutki spłaty kredytów

Prawo cywilne Rynek i konsument Domowe finanse Koronawirus

Mając na uwadze sytuację obywateli i przedsiębiorców związaną z epidemią koronawirusa, w trybie pilnym zamierzam wyjść z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych - poinformował w środę prezydent Andrzej Duda. To bardzo cenna i potrzebna inicjatywa - zareagował przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski.

11.03.2020