Prof. Łobos-Kotowska: Ograniczenia w obrocie ziemią trochę mniejsze, ale to nadal złe prawo

Prawo cywilne Administracja publiczna

Wprowadzone cztery lata temu ograniczenia w obrocie ziemią rolną praktycznie wstrzymały handel nieruchomościami rolnymi - twierdzi prof. Dorota Łobos-Kotowska z Uniwersytetu Śląskiego. I dodaje, że wprowadzone w ubiegłym roku zmiany nieco ten problem złagodziły, ale nadal jest to prawo złe i trudne do interpretacji przez administrację i sądy.

09.03.2020

SN: Administrator hipoteki nie może sam dochodzić roszczeń w sądach

Prawo cywilne Spółki

Obligatariusz ma prawo dochodzić od dłużnika rzeczowego zaspokojenia z nieruchomości obciążonej hipoteką zabezpieczającą roszczenia z obligacji wyemitowanych na podstawie ustawy z 1995 r. o obligacjach - orzekła w uchwale Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Administrator hipoteki samodzielnie nie może wystąpić z pozwem przeciwko dłużnikowi.

07.03.2020

Bank nie może „mścić się” na frankowiczu za złożenie pozwu

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe

Coraz częściej frankowicze wychodzą zwycięsko z batalii z bankami. Liczba wygranych spraw zwiększa się po październikowym korzystnym wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. Mimo tego korzystnego trendu, wciąż niewielu kredytobiorców decyduje się na walkę z bankiem. Duża ich część obawia się reakcji banku na złożenie pozwu. Czy jest się czego bać, pisze Dariusz Rozpara,

07.03.2020

Wykorzystanie sms-a jako dowodu nie narusza dóbr osobistych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Pozwana wydrukowała i załączyła do akt sprawy treść sms-ów wysyłanych jej przez powoda. Zdaniem Sądu Okręgowego w Toruniu nie doszło w ten sposób do naruszenia jego dóbr osobistych, bo pozwanej nie chodziło o ośmieszenie go, a tylko dochodziła w ten sposób swoich racji przed sądem.

07.03.2020

Kolejne instytucje i zawody będą zobowiązane do walki z praniem pieniędzy

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Finanse

Ministerstwo finansów skierowało do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, która ma poszerzyć listę tzw. podmiotów zobowiązanych. Nowym elementem ma być m.in. obowiązek rejestracji obrotu walutami wirtualnymi.

05.03.2020

Strasburg: Zawieszenie Platiniego przez FIFA nie naruszyło Konwencji

Prawo cywilne

Postępowania wobec Michela Platiniego w związku z wyłudzeniem 2 mln franków, skutkujące zawieszeniem go na cztery lata w pełnieniu jakiejkolwiek działalności związanej z piłką nożną, prowadzone były w sposób właściwy, a tego typu sankcja w realiach tej sprawy była uprawniona - stwierdził w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka.

05.03.2020

SN: Zadatku nie trzeba zwracać, gdy nie doszło do realizacji umowy przedwstępnej

Środowisko Prawo cywilne Budownictwo Prawo gospodarcze

Przyczyny niezawarcia umowy przyrzeczonej leżały wyłącznie po stronie powodowej, gdyż nie dysponowała prawem do technologii, według której miała być wybudowana stacja odpadów - orzekł Sąd Najwyższy i dodał, że słusznie sąd pierwszej instancji oddalił pozew spółki powodowej. Zadatek w tej sytuacji pozostaje w rękach pozwanej.

05.03.2020

Firma ukarana za wprowadzanie w błąd nabywców energii

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prawie 380 tys. zł kary ma zapłacić firma Proton Polska Energia za niedozwolone praktyki przy sprzedaży energii. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że spółka m.in. wprowadzała konsumentów w błąd, podszywając się pod innego sprzedawcę i oferowała rzekomo korzystniejsze warunki zakupu energii.

04.03.2020

UOKiK potwierdza, że po wcześniejszej spłacie kredytu można żądać zwrotu części opłat    

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Konsument, który dokonał wcześniejszej spłaty pożyczki lub kredytu konsumenckiego, może złożyć reklamację i domagać się zwrotu części pobranych opłat i prowizji. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny, który wydał uzupełniające stanowisko w sprawie wcześniejszej spłaty pożyczek i kredytu konsumenckiego twierdzi, że można oczekiwać proporcjonalnego liniowo zwrotu pobranych opłat i prowizji.

02.03.2020

Po zmianie procedury nie każde roszczenie do e-sądu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Obowiązująca od niedawna zmiana w procedurze cywilnej powoduje, że nie można wydać nakazu zapłaty w Elektronicznej Procedurze Upominawczej gdy powód dochodzi roszczenia innego niż pieniężne oraz gdy doręczenie nakazu zapłaty miałoby nastąpić poza granicami kraju. Prowadzi to do ograniczenia spraw, które mogą być rozpoznawane w trybie EPU - pisze Izabela Cybul-Gruba

02.03.2020

Pierwszy wyrok w sprawie GetBack już w poniedziałek

Prawo cywilne Rynek i konsument

W poniedziałek 2 marca w Sądzie Okręgowym w Poznaniu ma zostać ogłoszony pierwszy wyrok w sprawie GetBack. Sprawę prowadzi kancelaria Beaty Strzyżowskiej. Pozew był złożony w maju 2019 roku. Wyrok może mieć precedensowe znaczenie, bo w całym kraju takich pozwów jest co najmniej kilkaset.

01.03.2020

Nierówny podział majątku wspólnego musi mieć uzasadnienie

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Zasadą jest, że oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Tylko wyjątkowo można ustalić, że udziały te są różne. Oprócz kwestii majątkowych, znaczenie mają w tym wypadku zasady współżycia społecznego - stwierdził niedawno Sąd Najwyższy, odmawiając przyjęcia skargi kasacyjnej.

29.02.2020

Kolejne pytania do TSUE nie powinny blokować spraw frankowiczów

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe

Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli skierował w styczniu dwa pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczące klauzul waloryzacyjnych w umowach o kredyt we frankach. W oczekiwaniu na werdykt unijnego sądu część spraw może być zawieszanych, choć zdaniem prawników nie powinno, bo pytania są trywialne.

28.02.2020

UOKiK ukarał firmy za naciąganie na inwestycję w auta na wynajem

Prawo cywilne Rynek i konsument

Dwie spółki Auto Rentier i Praebeo, kierowane przez jedną osobę, zostały ukarane przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za obiecywanie szybkiego zarobku na zainwestowanie w zakup auta na wynajem. Zamiast zysku klienci mają problemy w banku. Ta sprawa jest też badana przez prokuraturę.

28.02.2020

SN kolejny raz stanął po stronie frankowiczów

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy ponownie orzekł, że można "odfrankowić" kredyt denominowany. Ponadto, powołując się na liczne orzeczenia TSUE, po raz pierwszy dokładnie wyjaśnił, dlaczego sąd musi wyeliminować z umowy klauzule abuzywne, dlaczego nie może ich zastąpić, a także jak banki powinny spełniać obowiązek informacyjny o ryzyku kursowym.

28.02.2020

SN: Prokurator nie może kwestionować ojcostwa dziecka z in vitro

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Powództwo prokuratora wytoczone w sprawie o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa dokonanego po urodzeniu się dziecka poczętego w następstwie procedury in vitro od anonimowego dawcy może być oddalone przez sąd jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego - orzekł w precedensowej uchwale Sąd Najwyższy.

27.02.2020

Agenci doradzają turystom i ostrzegają przed problemami

Prawo cywilne Rynek i konsument

Co jest ważne przed podróżą, jak korzystnie ubezpieczyć urlop, jak zabezpieczyć się na wypadek rezygnacji, jak chronić zdrowie i finanse w podróży - dziesięć najważniejszych zasad dla turystów zawiera dekalog dobrych praktyk Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych OSAT.

27.02.2020

Kamieniarz odpowiada również za szkody wyrządzone przez jego pracowników

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Opiekun grobu może domagać się od sprawcy uszkodzenia grobowca pieniędzy na jego naprawę. Kamieniarz nie może się przy tym uwolnić się od odpowiedzialności, zrzucając winę na swoich pracowników, w sytuacji gdy wykonywali jego polecenia - orzekł Sąd Rejonowy w Giżycku.

27.02.2020