Gdy fundator znika z fundacji - sukcesję można uregulować w statucie

Prawo cywilne

Licząc się z możliwością śmierci fundatora dobrym rozwiązaniem jest uregulowanie „sukcesji” jego kompetencji w statucie fundacji. Statut fundacji może bowiem przewidywać, że w razie śmierci fundatora na jego miejsce wstępuje osoba uprzednio przez niego wyznaczona czy jego spadkobierca - pisze Dawid Feliszek z kancelarii Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy sp. j. SDZLEGAL SCHINDHELM.

19.06.2021

Mieszkań deweloperskich pierwokup lasów nie powinien dotyczyć

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Sąd wieczystoksięgowy nie powinien odmówić wpisu prawa własności lokalu do księgi wieczystej tylko dlatego, że fragment działki, na której stoi dom posiada status lasu, a notariusz nie zapytał nadleśniczego czy skorzysta z prawa pierwokupu. Kontrowersyjne postanowienie sądu burzy dotychczas wypracowaną praktykę. Jest też sprzeczne z praktyką Lasów Państwowych.

18.06.2021

Wątpliwości dotyczące kosztów egzekucji nadal aktualne

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Rejonowy we Włocławku uważa, że wierzyciel mając świadomość konsekwencji swej bezczynności powinien liczyć się z tym, iż postępowanie egzekucyjne z tych właśnie względów zostanie umorzone. I to może również nastąpić po dniu 1 stycznia 2019 r., gdy zasady rozliczenia kosztów postępowania określone będą według nowych zasad. Mimo to zapytał Sąd Najwyzszy czy jest to właściwe stanowisko.

17.06.2021

TSUE: Sporu z niemieckim wydawcą o "polskie obozy" nie może rozpatrywać polski sąd

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Były więzień Auschwitz nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy" użyty przez niemieckie media, jeśli nie został on w żaden sposób wskazany, bezpośrednio lub pośrednio, w opublikowanym artykule, a pozwany nie był w stanie racjonalnie przewidzieć sądu, przed jaki może być pozwany

17.06.2021

Projekt nowego prawa holdingowego: iluzoryczna ochrona wierzycieli spółki zależnej

Prawo cywilne Spółki

Projekt nowego prawa grup spółek przewiduje wprowadzenie odpowiedzialności spółki dominującej za skutki wydania wiążącego polecenia wierzycielowi spółki zależnej. Nie przewiduje jednak żadnej dodatkowej ochrony dla tych wierzycieli, co może stawiać ich w dużo gorszej sytuacji - pisze adwokat Piotr Kuźnicki. I zastanawia się, czy ten problem nie może znaleźć innego rozwiązania.

17.06.2021

NBP rekomenduje niezwłoczny przegląd umów, w których zastosowano stawki LIBOR

Prawo cywilne Rynek i konsument

Ryzyko prawne portfela kredytów hipotecznych w walutach obcych stanowi główne zagrożenie dla stabilności systemu finansowego – twierdzi Narodowy Bank Polski. I dodaje, że banki powinny więc utrzymać ostrożną politykę kapitałową do czasu pełnego rozpoznania skutków pandemii oraz efektów rozstrzygnięć Sądu Najwyższego dotyczącego kredytów w walutach obcych.

16.06.2021

Po decyzji UOKiK sprzedawca energii zwróci klientom po 49 zł

Prawo cywilne Rynek i konsument

Firma Fortum Marketing and Sales Polska ma wypłacić wszystkim konsumentom, którzy złożyli skargi, po 49 zł rekompensaty. Zobowiązał ją do tego prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zarzucając podszywanie się pod inne firmy, wprowadzanie w błąd co do wysokości przyszłych rachunków za prąd i gaz oraz utrudnianie odstąpienia od umowy.

16.06.2021

Ubezpieczenia - po wypadku odszkodowanie i rehabilitacja

Prawo cywilne Rynek i konsument

Ponad 2 tysiące poszkodowanych w wypadkach drogowych otrzymało w ciągu ostatnich trzech lat propozycję programu rehabilitacyjnego od ubezpieczyciela – wynika z szacunków Polskiej Izby Ubezpieczeń. Prawnicy tłumaczą, że to się poszkodowanym należy, gdyż odszkodowanie z polisy OC powinno objąć wszelkie powstałe po wypadku koszty. Widzą też w tym korzyści dla ubezpieczonych.

16.06.2021

Zdublowane postanowienie sądu - SN uwzględnia skargę nadzwyczajną prokuratury

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia wydał orzeczenie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku, pomimo tego, że w latach wcześniejszych zapadło prawomocne orzeczenie co do tego samego majątku spadkowego po tych samych spadkodawcach. Skargę nadzwyczajną wniósł Prokurator Generalny, a SN ją uwzględnił uzasadniając, że doszło do rażącego naruszenia przepisów.

16.06.2021

Umowa z weksla będzie badana przed wydaniem nakazu zapłaty

Prawo cywilne

Powód będzie miał obowiązek dołączenia do pozwu umowy, z której wynika roszczenie zabezpieczone wekslem, wraz z deklaracją wekslową i załącznikami, jeżeli dłużnikiem jest konsument, a sąd będzie musiał tę umowę zbadać. Co więcej - pozew taki będzie można wysłać nie tylko przez Pocztę Polską - to założenia nowelizacji kpc, nad którą pracuje Sejm.

15.06.2021

UOKiK proponuje przepisy ograniczające sprzedaż na pokazach

Prawo cywilne Rynek i konsument

Zakaz sprzedaży wyrobów medycznych poza lokalem firmy i przyjmowania płatności przed upływem terminu na odstąpienie od umowy – takie m.in. zmiany w prawie proponuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przygotowaliśmy projekt przepisów, które w systemowy sposób wyeliminują z rynku dużą część nieuczciwych praktyk, do których dochodzi podczas pokazów handlowych

15.06.2021

SN przed szansą na przełomową uchwałę w sprawie skargi pauliańskiej

Prawo cywilne

Potwierdzenie przez Sąd Najwyższy, że wierzycielowi pauliańskiemu, którego roszczenie zostało zabezpieczone wpisem w księdze wieczystej, przysługuje status uczestnika egzekucji, będzie mieć w praktyce daleko idącą wymowę. Takie rozstrzygnięcie wyjaśniłoby wiele kwestii budzących obecnie kontrowersje - pisze adwokat Piotr Turski.

15.06.2021

SN: Spadek z długami nabyła osoba, która go odrzuciła. I to był błąd

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Utrzymywanie możliwości dwojakiego sposobu odrzucenia spadku u notariusza i w sądzie nie jest racjonalne - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. Utrzymywanie równoległej kompetencji sądu, nie jest w dobie reformy wymiaru sprawiedliwości potrzebne, skoro czynności notariusza są szybsze, dostępne i tańsze. Uniknęłoby się w ten sposób omyłek sądowych.

15.06.2021

Rząd chce przesunąć termin wdrożenia publicznej usługi rejestrowanego e-doręczenia

Prawo cywilne Administracja publiczna

Organy administracji rządowej oraz jednostki budżetowe obsługujące te organy będą obowiązane stosować przepisy ustawy w zakresie doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej nie od 1 października 2021 r., ale od 5 lipca 2022 r.

14.06.2021

SN: Upadłość spółki to koniec płacenia składek przez wspólnika

Prawo cywilne Ubezpieczenia społeczne

Obowiązek ubezpieczenia wspólnika jednoosobowej spółki powiązany jest jedynie z posiadaniem przez niego takiego statusu prawnego, a nie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ogłoszenie upadłości likwidacyjnej spółki oznacza, że ubezpieczony nie spełnia warunku prowadzenia działalności gospodarczej od momentu ogłoszenia upadłości - orzekła Izba Pracy Sądu Najwyższego

14.06.2021

TSUE uczy polskie sądy, jak orzekać w sprawach frankowych

Prawo cywilne Prawo unijne Kredyty frankowe

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przypomniał polskiemu sądowi, że ochrona przewidziana w dyrektywie w sprawie nieuczciwych warunków przysługuje każdemu konsumentowi, a nie tylko temu, którego można uznać za „właściwie poinformowanego oraz dostatecznie uważnego i rozsądnego przeciętnego konsumenta”. TSUE uznał, że jest to oczywiste,

14.06.2021

Walka o chwilę wytchnienia - możliwe zabezpieczenie w procesach frankowych

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Frankowicze śmiało idą do sądów. Czy oznacza to automatyczne wstrzymanie spłat ich rat kredytowych? Właśnie… O tym niewiele się mówi. Tzw. proces frankowy nie powoduje zatrzymania rat kredyt, w jego toku należy spłacać sporny kredyt. Ale jest na to sposób: tzw. wniosek o zabezpieczenie na czas rozpoznawania sprawy. Chwila wytchnienia dla kredytobiorcy - twierdzi adwokat Rafał Chrząszcz.

12.06.2021

Polisa turystyczna zwykle zadziała, gdy w podróży zachorujemy na koronawirusa

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Koronawirus

W tym roku Polacy wyjeżdżając na urlop mogą wykupić polisę turystyczną, która pokryje również koszty leczenia w razie gdyby zachorowali na Covid 19. Jeszcze do niedawna nie było to możliwe. Dużo jednak zmieniło się, ale ubezpieczyciel ubezpieczycielowi nierówny. Trzeba dokładnie czytać warunki ubezpieczenia, bo zakres proponowanej ochrony bywa różny.

12.06.2021

SN: Związek nieformalny łatwo zerwać, ale trudno rozliczyć

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Do stosunków majątkowych osób pozostających w faktycznym związku nieformalnym nie mogą być stosowane, nawet w drodze analogii, przepisy o wspólności majątkowej małżeńskiej. Jednak w ostatnich wyrokach Sąd Najwyższy opowiedział się za stosowaniem analogii wynikających z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, gdy ze związku urodziły się dzieci, a związek jest długotrwały

12.06.2021

Sprawa przeciwko Dziubakom o korzystanie z kapitału może trafić do TSUE

Prawo cywilne Prawo unijne Kredyty frankowe

Rzecznik Finansowy przystąpił do sporu państwa Dziubaków z Raiffeisen Bank, który domaga się od nich blisko 800 tysięcy złotych za bezumowne korzystanie z kapitału, po stwierdzeniu przez sąd nieważności umowy o kredyt we frankach. A rzecznik chce, aby sąd skierował w tej sprawie pytania do TSUE. Prawo.pl ustaliło, że podobny wniosek szykuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

11.06.2021