Prawo.pl

Kto zapłaci za profrekwencyjne obiecanki polityków

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Wybory
Do gminy wciąż nie dotarły obiecane przez poprzedni rząd pieniądze z programów profrekwencyjnych - m.in. dla klubów sportowych, kół gospodyń wiejskich czy działania obywatelskie. Do wygranej „Bitwy o remizy” niektóre muszą dołożyć... połowę pieniędzy z własnych budżetów. Te przedwyborcze obietnice były składane bez podstaw prawnych i zabezpieczenia środków na ten cel - wskazują samorządowcy.
Robert Horbaczewski
06.02.2024
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Wybory
Starsza, schorowana osoba trafia na Szpitalny Oddział Ratunkowy przywieziona tam przez bliskich. Gdy zostanie jej udzielona pomoc, nikt się po seniora nie zgłasza. W takiej sytuacji możemy mówić o porzuceniu tylko w potocznym rozumieniu. Według przepisów formalne porzucenie jest karane tylko wówczas, gdy zostawiona osoba nie ma zapewnionej opieki ze strony innych osób. Tym czasem na SOR-ze senior dostaje opiekę.
Katarzyna Nocuń
06.02.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczęła akcję zasilania usługi Twój e-PIT informacjami z deklaracji PIT przekazanych przez pracodawców. Do 15 lutego w systemie pojawi się kilkadziesiąt milionów wstępnie przygotowanych deklaracji. W tym roku z wygodnej formy rozliczenia w ramach usługi Twój e-PIT będą mogli skorzystać także przedsiębiorcy. Do chwili zakończenia przesyłania danych korzystanie z systemu jest niemożliwe.
Krzysztof Koślicki
05.02.2024
Domowe finanse PIT
Już za dwa lata, dzięki Cyfrowemu Paszportowi Produktu, będzie możliwe sprawdzenie za pomocą telefonu komórkowego w łatwy i szybki sposób wszystkich informacji o danym produkcie. To rewolucyjne rozwiązanie, które pokaże całą  „podróż” danego towaru – uważa Konfederacji Lewiatan. Podstawowe dane o produkcie będą dostępne offline, bez konieczności połączenia z internetem.
Ret
05.02.2024
Rynek i konsument Prawo AI
Za rok będzie można zarejestrować stowarzyszenie na takich samych zasadach jak spółki, czyli przy pomocy specjalnego portalu. Wystarczy wypełnić wzór statutu i przesłać z wnioskiem. Opłata sądowa wyniesie 125 zł. Projekt w tej sprawie wpłynął właśnie do Sejmu. Nie zastępuje on obecnej ścieżki rejestracji stowarzyszeń, jest natomiast w stosunku do niej rozwiązaniem dodatkowym.
Renata Krupa-Dąbrowska
05.02.2024
Prawo cywilne
Odpis prawomocnego wyroku ustalającego nieważność umowy kredytu daje pełne prawo kredytobiorcy do złożenia wniosku o wykreślenie hipoteki. Sąd wieczystoksięgowy nie powinien go oddalić, powołując się na brak podstawy prawnej do jej wykreślenia a tym samym zmuszać wnioskodawcę do korzystania z dłuższego i bardziej złożonego postępowania - pisze Elżbieta Jóźwiak, radca prawny w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.
Elżbieta Jóźwiak
05.02.2024
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości
Pieszy pod wpływem alkoholu spowodował wypadek drogowy, który skończył się poważnymi uszkodzeniami ciała motocyklisty. Sprawca został skazany na trzy lata w zawieszeniu i dano mu dozór kuratora. Sąd Najwyższy orzekł, że niesłusznie. Wyrok został uchylony. Dozór jest obowiązkowy wobec młodocianego sprawcy tylko przestępstwa umyślnego, a nie jak w tym wypadku – nieumyślnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.02.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Przedsiębiorca, któremu ZUS odmówi prawa do wakacji składkowych, będzie mógł złożyć wniosek do prezesa ZUS o ponowne rozpatrzenie sprawy. Dopiero potem będzie mógł skierować skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Zdaniem prawników to nie jedyny mankament tej procedury. Groźniejszy jest nieprecyzyjny przepis, którego stosowanie w przyszłości może nie ograniczyć się tylko do wakacji składkowych.
Grażyna J. Leśniak
05.02.2024
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Brakuje kompleksowego systemu wsparcia osób z niepełnosprawnością, które chcą założyć działalność gospodarczą. Wiele czynników ma wpływ na to, że nie jest to popularna forma aktywizacji zawodowej dla tej grupy, m.in. sposób i rodzaj wsparcia finansowego, ale przede wszystkim brak specjalistycznego doradztwa zawodowego. Eksperci wskazują, że konieczne jest wprowadzenie nowych narzędzi, które pozwolą właściwie wykorzystać potencjał zawodowy pracowników z niepełnosprawnością.
Beata Dązbłaż
05.02.2024
Małe i średnie firmy Niepełnosprawność
Prawo do zwolnienia z podatku przysługuje osobie, która pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego nadal pracuje i nie otrzymuje emerytury. Ważne jest, by te warunki były spełnione w momencie wypłaty wynagrodzenia. Pracujący senior nie zapłaci podatku od wynagrodzenia za dany miesiąc, nawet jeśli kilka dni później otrzyma za ten miesiąc emeryturę, o ile w momencie wypłaty spełniał warunki zwolnienia.
Monika Pogroszewska
04.02.2024
Domowe finanse PIT
Przepisy podatkowe dają możliwość preferencyjnego, wspólnego rozliczenia z dzieckiem niektórym podatnikom, ze względu na wyjątkowe okoliczności związane z ich sytuacją rodzinną. Tak będzie przykładowo w przypadku skorzystania przez podatnika z ulgi osób samotnie wychowujących dzieci. Aby jednak wspólne rozliczenie z dzieckiem było możliwe, samotny rodzic musi spełnić kilka warunków.
Krzysztof Kaźmierski
03.02.2024
PIT
Trwają dyskusje czy Straży Marszałkowskiej uda się nie dopuścić do uczestniczenia w obradach byłych posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Prezydent, wbrew decyzji marszałka Sejmu, twierdzi, że nadal są oni posłami. Prawo do wejścia do Sejmu szczególnie może rościć sobie Wąsik, gdyż do tej pory w Monitorze Polskim nie ogłoszono, że przestał być posłem. Każdy niewpuszczony do Sejmu może złożyć skargę do sądu administracyjnego. Szanse na sukces są jednak znikome.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.02.2024
Administracja publiczna
Osoby niepełnosprawne mogą odliczyć od dochodu wydatki na sprzęt niezbędny w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych. Warunkiem jest by był to sprzęt o charakterze "indywidualnym", co wyklucza urządzenia powszechnego użytku, przeznaczone dla wszystkich, w tym np. zakup kosiarki automatycznej czy skutera. Można natomiast odliczyć wydatki na zakup laptopa i telefonu.
Monika Pogroszewska
03.02.2024
PIT Niepełnosprawność
Dziecko, które połamie się na nartach, może dostać świadczenie ze wszystkich polis, dotyczących następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), które ma, czyli np. z polisy szkolnej, ubezpieczenia na wyjazd czy polisy mieszkaniowej rodziny. Świadczenia z ubezpieczeń osobowych można sumować. Inaczej jest w ubezpieczeniach majątkowych, gdzie odszkodowanie związane jest z wysokością szkody.
Regina Skibińska
03.02.2024
Prawo cywilne
Inną opłatę pacjent poniesie za udostępnienie dokumentacji medycznej w formie wyciągu lub odpisu, a inną – w formie kopii lub wydruku, ale tylko jeżeli byłby to już kolejny wniosek tego pacjenta. Niezależnie od sposobu przekazania – za „pierwsze” udostępnienie dokumentacji medycznej pacjent nie zapłaci bowiem nic. Również, jeżeli będzie wnioskował o nią w częściach, ale pod warunkiem, że poszczególne wnioski, nie będą obejmowały tych samych dokumentów.
Aleksandra Rybak
03.02.2024
Opieka zdrowotna
W grudniu Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że Polska, w odniesieniu do związków osób tej samej płci, obecnie nie spełnia minimalnych standardów, jakich wymaga od niej artykuł 8 EKPCz. Aby bowiem te standardy spełnić, nasz kraj musi zapewnić związkom jednopłciowym adekwatną ochronę - mówi dr Mateusz Wąsik, adwokat i doradca podatkowy, autor książki "Związki osób tej samej płci. Konsekwencje braku regulacji w prawie polskim".
Monika Sewastianowicz
03.02.2024
Prawo europejskie
14 marca 2024 roku mają wejść w życie przepisy, na podstawie których pijany kierowca będzie mógł stracić auto. Zmiany w tym zakresie przesuwane były kilkukrotnie, w międzyczasie zostały też poprawione. Nowe kierownictwo MS - jak poinformowano Prawo.pl - pracuje jednak nad kolejną nowelizacją i to także innych przepisów kodeksu karnego, ale też karnego wykonawczego, które weszły w życie w ostatnich latach.
Patrycja Rojek-Socha
03.02.2024
Prawo karne
Osoba, która ma wątpliwości, czy jest uczestnikiem programu Pracowniczych Planów Kapitałowych, może sprawdzić to w serwisie mojeppk. W serwisie można zweryfikować także m.in. datę i wysokość ostatniej wpłaty pracodawcy na dany rachunek PPK. Jeżeli jednak pracownik zechce skorzystać ze środków zgromadzonych na rachunku PPK, będzie musiał zwrócić się w tej sprawie bezpośrednio do instytucji finansowej. 
Anna Puszkarska
03.02.2024
Domowe finanse PPK
Stowarzyszenie Filmowców Polskich (SFP) poinformowało o złożeniu zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na zaniechaniu przyjęcia dyrektywy unijnej wprowadzającej tantiemy z internetu, którego miał dopuścić się poprzedni rząd. Polska jest ostatnim krajem, który nie wywiązał się z obowiązku implementowania prawa.
Inga Stawicka
02.02.2024
Prawo europejskie

Czy TSUE dostrzega różnicę między rekompensatą a waloryzacją?

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Aktualnie w przestrzeni medialnej pojawiają się głosy, jakoby TSUE postanowieniem z dnia 12 stycznia 2024 roku w sprawie o sygn. akt C-488/23 pozbawił banki możliwości domagania się żądania zwrotu kapitału w zwaloryzowanej wysokości. Taka teza wydaje się jednak zbyt daleko idąca - pisze Robert Wechaman, radca prawny, counsel, Dyrektor Departamentu Sporów Sądowych w Lawspective.
Robert Wechman
02.02.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Syn pobrał emeryturę zmarłej matki, która wpłynęła na ich wspólne konto. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zobowiązał go do zwrotu nienależnego świadczenia. Sprawa trafiła do sądu, który potwierdził, że świadczenie było nienależne, ale uznał też, że syn zmarłej nie będzie musiał zwracać pieniędzy. Nie miał on bowiem wiedzy i świadomości, że wypłata emerytury następuje z góry.
Dorian Lesner
02.02.2024
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Brakuje legalnej definicji legislatora, a regulacje dotyczące jego statusu są rozproszone i szczątkowe. Nie ma też zgody, czy jest to osobny zawód prawniczy. Pierwszym krokiem do wyodrębnienia tej profesji ma być dokument „Zasady etyki zawodu legislatora” stworzony przez Polskie Towarzystwo Legislacji. Ale zasady, które mają obowiązywać legislatorów w administracji publicznej, nie zawsze można ściśle dopasować do prawników, którzy tworzą prawo miejscowe.
Robert Horbaczewski
02.02.2024
Administracja publiczna
Do Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP) można się zgłosić bez skierowania. Jednak, jeśli podczas pierwszej konsultacji okaże się, że konieczna jest kolejna wizyta u psychologa, trzeba przyjść ze skierowaniem. To ma się zmienić i skierowanie w Centrach Zdrowia Psychicznego nie będzie już potrzebne. To dobrze – chwalą eksperci. Powstanie natomiast dualizm w systemie, bo poza CZP skierowanie do psychologa na wizytę finansowaną przez NFZ jest i dalej będzie wymagane.
Beata Dązbłaż
02.02.2024
Pacjent
Prace w zespołach eksperckich nad realizacją Planu dla Chorób Rzadkich na lata 2021-2023 odbywały się pro bono, a z budżetów na jego realizację nie wydano ani złotówki - mówili w czwartek uczestnicy parlamentarnego zespołu do spraw chorób rzadkich. Eksperci podkreślali, że wypracowane przez nich rozwiązania nigdy nie trafiły do kalendarza legislacyjnego rządu. Z końcem 2023 r. plan stał się nieaktualny, a nowego jeszcze nie ma.
Katarzyna Nocuń
01.02.2024
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Rozpoczęły się prace nad stworzeniem kompleksowej strategii migracyjnej Polski na lata 2025-2030 – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Proces wdrażania strategii ma zakończyć się przed objęciem przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Efektem prac nad strategią migracyjną będą projekty nowych aktów prawnych, w tym nowej ustawy o cudzoziemcach.
Robert Horbaczewski
01.02.2024
Administracja publiczna
Kłopoty ze skompletowaniem powiatowych i wojewódzkich komisji lekarskich orzekających o zdolności do służby wojskowej osób stawiających się do kwalifikacji wojskowej spowodowały, że rząd zmienił przepisy. Od 1 lutego obowiązują nowe regulacje - m.in. nieznaczna podwyżka wynagrodzenia dla członków komisji oraz zniesiony został wymóg posiadania przez lekarzy komisji specjalizacji medycznych.
Robert Horbaczewski Agnieszka Matłacz
01.02.2024
Wojsko
Od 1 lutego 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który będzie trwał od 1 czerwca 2024 roku do 31 maja 2025 roku. Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną – przypomina ZUS.
Grażyna J. Leśniak
01.02.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse

SN: Kariera sportowa może być dobrem chronionym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
W sprawie chodziło o dobór kadry reprezentującej Polskę na zawodach sportowych. Sąd Apelacyjny niesłusznie pominął charakter dobra oraz poczucie krzywdy i poniżenia wywołanej u sportowca, a także negatywne reakcje innych organizacji sportowych za niezakwalifikowanie studenckiego judoki do zawodów rangi międzynarodowej. Może więc okazać się, że prawo do rozwoju kariery sportowej jest dobrem osobistym, chronionym przez prawo – orzekł Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.02.2024
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Od 1 stycznia 2024 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło z 3600 zł brutto do 4242 zł brutto. Kolejna podwyżka czeka rynek pracy od 1 lipca. Wynagrodzenie minimalne wzrośnie wtedy do 4300 zł brutto. Te rekordowe podwyżki będą miały duży wpływ na koszty zatrudnienia w wielu firmach. Z jednej strony konieczne są podwyżki, a z drugiej siatki płac stają się coraz bardziej płaskie, a presja wynagrodzeniowa ze strony pracowników coraz większa - piszą Katarzyna Sarek-Sadurska i Wiktoria Kokoszka.
Katarzyna Sarek-Sadurska Wiktoria Kokoszka
01.02.2024
Prawo pracy
Sądy nie zawsze zasądzają odsetki od momentu wezwania banku przez kredytobiorcę o zapłatę. Zdarzają się składy sędziowskie, które nie stosują orzecznictwa trybunału i wciąż dają prawo do odsetek dopiero od chwili wydania wyroku. W opinii prawników taka praktyka nie powinna mieć miejsca.
Regina Skibińska
01.02.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe