Prawo.pl
Dyrektorzy szpitali, którzy deklarują: u nas nie robimy aborcji - nie ponoszą konsekwencji. Niewykonywanie zakontraktowanych świadczeń jest niezgodne z prawem i może być podstawą do zerwania umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Kontrola jednak szwankuje. To, czy szpital realizuje kontrakt, jest weryfikowane w praktyce dopiero wtedy, gdy dojdzie do tragedii wynikającej z naruszenia praw pacjenta.
Katarzyna Nocuń
22.06.2023
Pacjent Zawody medyczne

Przez lipcowe zmiany w PIT podatnicy znów będą kredytować budżet państwa

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład Niepełnosprawność
Wprowadzony pakiet Slim VAT 3 zmienia również rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Nowe zasady mają mieć zastosowanie od stycznia 2023 roku. Zdaniem doradców podatkowych spowoduje to, kolejny raz, niepotrzebne zamieszanie – takie samo jak ubiegłoroczna nowelizacja Polskiego Ładu. Nadpłacony podatek natomiast będzie można odzyskać dopiero w przyszłym roku.
Krzysztof Koślicki
22.06.2023
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład Niepełnosprawność
Sąd Najwyższy uchylił postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie i poprzedzające je postanowienie Sądu Okręgowego, które nie zgodziły się, aby nadać status zgromadzenia cyklicznego Marszowi Powstania Warszawskiego. Sądy te uznały, że decyzja wojewody zezwalającego na taki marsz była niesłuszna, gdyż organizatorem zgromadzenia w latach 2019-2021 nie był ten sam podmiot.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.06.2023
Prawo cywilne
Zmiany dotyczą m.in. refundacji leków na nadciśnienie tętnicze. Od 1 lipca zostanie rozszerzony zakres wskazań refundacyjnych wobec 238 produktów złożonych o działaniu hipotensyjnym. Do wykazu dodano 50 nowych produktów bądź wskazań. Obowiązywać będzie także nowa kategoryzacja opatrunków specjalistycznych dostępnych w aptece na receptę.
Katarzyna Nocuń
21.06.2023
Pacjent Farmacja

SN: Jeden sędzia w covidzie - to tylko pretekst do ograniczenia prawa stron

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Rozpoznanie sprawy cywilnej przez sąd drugiej instancji w składzie jednego sędziego ukształtowane na podstawie ustawy o zwalczaniu COVID-19 ogranicza prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy. Nie jest konieczne dla ochrony zdrowia publicznego i prowadzi do nieważności postępowania - taką uchwałę w składzie siedmiu sędziów podjęła Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN.
Grażyna J. Leśniak Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.06.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz innych ustaw – czyli projektu, który ma wprowadzić kompleksową ochronę prawną małoletnich. Pytanie tylko, dlaczego znów musiało dojść do tragedii, by zająć się przepisami, o które prawnicy i eksperci apelują od dobrych kilku lat.
Inga Stawicka
21.06.2023
Prawo cywilne Prawo rodzinne

Program szczepień na Covid-19 nie zakończy się 1 lipca

Pacjent Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
1 lipca zakończy się ponad trzyletni okres, w którym rząd naprzemiennie ogłaszał stan zagrożenia i epidemię Covid-19. Nie oznacza to jednak finału programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi Sars-Cov-2, chociaż chętnych na nie właściwie nie ma. Program będzie trwał, bo preparaty zalegają w magazynach, a spór wokół zawartych kontraktów jest w toku. Za niepotrzebne szczepionki zapłacimy ze składki zdrowotnej, czyli z pieniędzy, które powinny finansować leczenie.
Katarzyna Nocuń
21.06.2023
Pacjent Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Wciąż zdarza się, że interwencje służb następują zbyt późno, w momencie kryzysu, co uniemożliwia prowadzenie działań naprawczych w przypadku zagrożenia dobra dziecka. Wiele da się też naprawić w obszarze współpracy służb, których zadaniem jest ochrona dzieci - wynika z badań, które przeprowadziła dr hab. Magdalena Szafranek z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Monika Sewastianowicz
21.06.2023
Prawo karne Prawo cywilne
W czerwcu, jak co roku, ZUS zwaloryzował stan kont i subkont osób ubezpieczonych, aby skompensować inflację i inne procesy gospodarcze za ubiegły rok. Kwoty tam zapisane są podstawą obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego. Dzięki wysokiemu wskaźnikowi waloryzacji osoby, które teraz przejdą na emeryturę, dostaną świadczenia wyższe nawet o kilkaset złotych, niż otrzymałyby, składając taki wniosek w I półroczu 2023 r.
Agnieszka Matłacz
20.06.2023
Emerytury i renty
Nie ma żadnego progu powagi szkody niematerialnej, od której należy się zadośćuczynienie. Natomiast, co do zasady, jest ono należne w każdej sytuacji, w której doszło do naruszenia i doprowadziło do powstania szkody, w tym wzburzenia, po stronie osoby, której dane dotyczą. TSUE odrzuca zatem stanowisko, zgodnie z którym szkoda minimalna nie podlega naprawieniu - pisze Krzysztof Kaźmierczak, Data Protection Specialist RK RODO.
Krzysztof Kaźmierczak
20.06.2023
RODO
W pracowniczych planach kapitałowych obowiązuje tzw. autozapis. Osoby zatrudnione domyślnie stają się uczestnikami PPK, chyba że złożą deklarację o rezygnacji. Domyślny jest także fundusz zdefiniowanej daty, w którym uczestnik PPK oszczędza. Zmiana funduszu przez uczestnika PPK wymaga podjęcia przez niego określonego działania.
Łukasz Skoczeń
20.06.2023
Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK
Skoro zamiarem ustawodawcy było objęcie dodatkiem węglowym możliwie szerokiego kręgu osób, przed wydaniem decyzji odmownej, organ gminy musi dokładnie ustalić stan gospodarstwa domowego. Nie wystarczy zatem odwołać się wyłącznie do wpisów w centralnej bazie emisyjności budynków - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.
Marek Sondej
20.06.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Frankowicze z Getin Noble Bank handlują swoimi roszczeniami. Z tego rozwiązania korzystają osoby, które mają prawomocny wyrok i nadpłatę względem banku. Prawo nie zabrania bowiem cesji. Prawnicy jednak ostrzegają, że po ogłoszeniu upadłości banku, a nawet rok wcześniej, handel staje się niebezpieczny. Nie da się bowiem już potrącić roszczeń. Kredytobiorcy, którzy planują więc skorzystać z cesji praw, muszą się bardzo śpieszyć. 
Renata Krupa-Dąbrowska
20.06.2023
Banki Kredyty frankowe
Najem domku letniskowego stanowi jedno ze źródeł przychodów według ustawy o PIT. Tego typu działalność prowadzona sezonowo, okazjonalnie, na małą skalę, bez konieczności zatrudniania dodatkowych pracowników, jest pozbawiona cechy zorganizowania oraz ciągłości charakterystycznych dla działalności gospodarczej. W efekcie można potraktować go jako prywatny najem opodatkowany 8,5-proc. stawką ryczałtu.
Malwina Pasternak-Janik
19.06.2023
Domowe finanse PIT
Przerwanie ciąży w przypadku wady letalnej płodu zostało w Polsce niesłusznie skryminalizowane, bo jedynym celem aborcji w takiej sytuacji jest uniknięcie zagrożenia dla zdrowia i życia kobiety. W cywilizowanych krajach europejskich ciąże z wadami śmiertelnymi traktuje się z założenia jak potencjalne zagrożenie co najmniej zdrowia, w tym zdrowia psychicznego, matki - mówi dr n. med. Maciej Jędrzejko specjalista ginekologii i położnictwa.
Katarzyna Nocuń
19.06.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Na banki najczęściej skarżą się kredytobiorcy. Wielu z nich to klienci poszkodowani działalnością Idea Bank S.A. i Getin Bank S.A. W ostatnim czasie wzrosła również liczba skarg składanych przez osoby starsze. To najważniejsze wnioski zawarte w informacji przekazanej przez Rzecznika Praw Obywatelskich dla Związku Banków Polskich, obejmujących działalność biura za 2022 rok.
Inga Stawicka
19.06.2023
Finanse Banki
21 czerwca po raz pierwszy w Polsce będzie można zobaczyć nagradzany film "Freedom on Fire: Ukraine's Fight for Freedom", dokumentujący pierwsze miesiące wojny w Ukrainie. Bezpłatny pokaz online organizuje Project Sunflowers oraz EU Project Pravo-Justice. Nadal można się na niego zarejestrować. Po pokazie w dyskusji weźmie udział również reżyser filmu, Evgeny Afineevsky.
Inga Stawicka
19.06.2023
Prawnicy Ukraina
Pracodawcy mogą mieć problem z pracownikami w wieku przedemerytalnym, którzy po 7 października, gdy w Kodeksie pracy przestanie istnieć telepraca, nie zgodzą się przejść na pracę zdalną. Zdaniem prawników to luka w prawie, którą ustawodawca może jeszcze naprawić. Zwłaszcza że w przepisach uregulował kwestię tak marginalną, jak sytuacja bezrobotnych, których do firm wysłały urzędy pracy, a którzy również nie będą chcieli przejść z telepracy na pracę zdalną.
Grażyna J. Leśniak
19.06.2023
Prawo pracy
Trybunał Sprawiedliwości UE wskazał, że sąd nie może odmówić frankowiczowi środka zabezpieczającego w postaci wstrzymania spłaty rat kredytu, jeśli jest to konieczne do zachowania pełnej skuteczności orzeczenia. Polskie sądy są w tym zakresie podzielone i część z nich oddala takie wnioski. W ocenie prawników zabezpieczenia po spłacie kapitału będą po wyroku TSUE prawie pewne. Jest też szansa na uzyskanie ich jeszcze przed taką spłatą.
Patrycja Rojek-Socha
19.06.2023
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Odpłatne zbycie rzeczy przed upływem pół roku od nabycia generuje źródło przychodu. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana w przypadku sprzedaży rzeczy wygranych na loterii. Dyrektor KIS potwierdził niedawno w interpretacji, że nagrodę można sprzedać bez podatku nawet przed upływem pół roku. Ważne jednak, by cena sprzedaży była niższa od wartości nagrody z dnia nabycia, czyli wygrania w konkursie.
Malwina Pasternak-Janik
17.06.2023
Domowe finanse PIT
Jeżeli właściciel lub najemca prowadzi obsługę biurową swojej firmy w lokalu lub domu, w których mieszka, to gmina nie może obciążyć go dodatkowymi opłatami za wywóz odpadów komunalnych. Zasada ta nie ma zastosowania, gdy część nieruchomości mieszkalnej została przeznaczona do wykonywania działalności gospodarczej.
Konrad Dyda
17.06.2023
Odpady Małe i średnie firmy Nieruchomości
Słusznie sądy powszechne sprostowały wtórny akt małżeństwa do czasu ewentualnego unieważnienia któregoś z nieprawidłowych aktów – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Gdyby zawiesiły postępowanie, to akty te nie odzwierciedlałyby rzeczywistego stanu prawnego. Państwo popełniło błąd w danych osobowych, więc i państwo powinno ten błąd naprawić. Tyle że Sąd Najwyższy pominął znaczenie aktu pierwotnego i skupił się wyłącznie na akcie wtórym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.06.2023
Prawo cywilne Administracja publiczna
W obronie dobrego sąsiedztwa właściciele działek zaprotestowali przeciwko budowie wieżowca. Jednak w pismach do urzędników miasta Zielona Góra posunęli się za daleko i naruszyli dobre imię dewelopera. Będą zatem musieli go przeprosić, ale treść ich oświadczenia powinien dopracować sąd drugiej instancji – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.06.2023
Prawo cywilne
Potencjalna możliwość spadkobrania to za mało, by uzyskać odpis aktu urodzenia innej osoby. Sam zamiar wszczęcia postępowania spadkowego nie przesądza bowiem o istnieniu interesu prawnego - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Urząd Stanu Cywilnego wyda taki odpis dopiero na żądanie sądu, albo gdy zwróci się o to notariusz.
Marek Sondej
17.06.2023
Prawo cywilne RODO
Obniżone kryteria dla ośrodków leczenia onkologicznego trzeciego poziomu w Krajowej Sieci Onkologicznej oraz niewygórowane warunki dla liczby personelu mogą sprawić, że do sieci wejdą wszystkie ośrodki obecnie prowadzące takie leczenie. Nie byłoby to złe, gdyby z czasem kryteria się zaostrzały i powodowały pozostawienie w sieci najlepszych. Jest jednak ryzyko, że jeśli tak się stanie, KSO niewiele zmieni i nie poprawi dostępu do leczenia.
Beata Dązbłaż
17.06.2023
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Siłownie, przymierzalnie, plaże, ulice, obiekty sportowe - nagrywanie w tych miejscach filmików z ukrycia i fotografowanie osób prywatnych bez ich zgody staje się prawdziwą plagą. Jednocześnie takie materiały często zdobywają popularność w portalach społecznościowych. Regulacje w kolejnych krajach coraz lepiej radzą sobie z penalizowaniem takich czynów. Podobne sprawy trafiają też do polskich sądów.
Michał Kosiarski
17.06.2023
Prawo cywilne RODO
Instytucje kultury uzyskają niebawem uprawnienia do bardzo szerokiego udostępniania swoich zbiorów. Stanie się tak za sprawą projektowanych zmian w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Dostęp do dóbr kultury stanie się tym samym znacznie łatwiejszy dla jej użytkowników. Pisze o tym Alicja Rytel, adwokat Patpol Legal Piróg i Wspólnicy.
Alicja Rytel
17.06.2023
Prawo cywilne Nowe technologie
Czy firma może w regulaminie nakazać sposób parkowania na firmowym parkingu i karać tych, którzy tego nie przestrzegają? Zdaniem prawników, pracodawca ma do tego prawo, dyskusyjne jest jednak wyciąganie konsekwencji. Tu opinie są podzielone. Jedni twierdzą, że może określić zakres kar porządkowych, ale nie może dokonywać potrąceń z pensji pracownika, inni – że nie powinien wyciągać konsekwencji prawno-pracowniczych.
Grażyna J. Leśniak
17.06.2023
Prawo pracy BHP

Niektórzy seniorzy zwrócą ulgę, nawet gdy rozliczyła ich skarbówka

Emerytury i renty PIT Doradca podatkowy Polski Ład
Część pracujących emerytów nieprawidłowo rozliczyła ulgę dla seniorów w zeznaniach za 2022 r. Administracja skarbowa weryfikuje teraz deklaracje i ci, którzy popełnili błąd, będą musieli dopłacać podatek. Dotyczy to nawet tych, którzy zaakceptowali zeznanie przygotowane za nich przez fiskusa. Co więcej, ta sama sytuacja powtórzy się w rozliczeniu za 2023 r.
Monika Pogroszewska
17.06.2023
Emerytury i renty PIT Doradca podatkowy Polski Ład
Prezydent Andrzej Duda, zgodnie z zapowiedzią, skierował do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli następczej, wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych przepisów ustawy o komisji do spraw zbadania wpływów rosyjskich - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta. Tymczasem Sejm pracuje nad zaproponowaną przez prezydenta nowelizacją tej ustawy.
Krzysztof Sobczak
16.06.2023
Administracja publiczna