Prawo.pl
Ważnym powodem przemawiającym za ustaleniem nierównych udziałów w majątku wspólnym mogło być orzeczenie rozwodu z wyłącznej winy wnioskodawczyni – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. I uwzględnił skargę kasacyjną byłego męża w sprawie o podział majątku wspólnego prowadzonej z wniosku byłej małżonki skarżącego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.02.2024
Prawo cywilne
Podwyżka świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł na dziecko następuje automatycznie, mogło się jednak zdarzyć, że rodzic lub opiekun nie dostał w styczniu w swoim terminie płatności świadczenia wychowawczego w nowej wysokości. W takiej sytuacji nie powinno się składać kolejnego wniosku - wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
14.02.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse
W wielu firmach trwają właśnie roczne oceny pracowników. To dobry moment na uporządkowanie systemu wynagradzania - niektórzy pracodawcy różnicują wysokość podwyżek, przygotowując się do wdrożenia przez Polskę dyrektywy o jawności wynagrodzeń. Bywa, że pracownik nie dostanie premii, bo nie wykorzystał urlopu za miniony rok. To dopuszczalne, jednak prawnicy przypominają, że pracodawca musi opierać się na obiektywnych kryteriach i zasadach równego traktowania.
Grażyna J. Leśniak
14.02.2024
Prawo pracy
Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.
Katarzyna Nocuń
14.02.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Handlarze tytoniem posłużyli się skradzionym dowodem osobistym kobiety, która niewinnie została oskarżona i skazana na karę grzywny za ukrycie dochodu. Sąd Rejonowy zastosował tryb nakazowy i w konsekwencji zaniechał przeprowadzenia postępowania dowodowego, co miało istotny wpływ na treść orzeczenia. Sąd Najwyższy uchylił więc skazujący wyrok i nakazał jeszcze raz zbadać sprawę.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.02.2024
Prawo karne
Z jednej strony doświadczenie samorządowe, z drugiej - często betonowanie lokalnych układów w gminach. Zgodnie z obowiązującym prawem wyborczym dla wielu wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, wygrana w wyborach będzie ostatnią kadencją u steru rządów. Organizacje samorządowe domagają się zniesienia dwukadencyjności, ale wśród samych samorządowców nie brak głosów, że dwie kadencje wystarczą, aby się wykazać.
Maria Dec-Kiełb
14.02.2024
Samorząd terytorialny Wybory
Rząd proponuje zastąpić Fundusz Kościelny odpisem od podatku wiernych w wysokości 0,5 proc. lub 0,7 proc. w przypadku małych kościołów. Dobrowolny odpis od podatku na rzecz konkretnego związku wyznaniowego to rozwiązanie, które funkcjonuje w wielu krajach Europy, m.in. w Hiszpanii, we Włoszech czy na Węgrzech - stwierdzili uczestnicy wtorkowej debaty w Konferencji Episkopatu Polski. "Co dalej z Funduszem Kościelnym?".
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.02.2024
PIT Administracja publiczna Finanse
Projekt ustawy, nad którym pracowali naukowcy i przyrodnicy, został 13 lutego br. przedstawiony senatorom. Wprowadza najwyższe standardy ochrony przyrody na terenie całej Puszczy, ustanawia jednego zarządcę potrzebnego do zharmonizowanej ochrony tego lasu, a dzięki zagwarantowaniu finansowania zapewnia regionowi możliwość rozwoju turystyki w oparciu o markę UNESCO.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.02.2024
Środowisko
Jest szansa, że Parlament Europejski zatwierdzi AI Act (czyli unijny Akt o sztucznej inteligencji) podczas najbliższej sesji, która rozpocznie się 26 lutego br. To przedostatni krok do przyjęcia przełomowej regulacji. We wtorek porozumienie w sprawie nowych przepisów zatwierdziły unijne komisje. Polska już teraz powinna zacząć pracować nad strategią wdrożenia nowych regulacji.
Inga Stawicka PAP
13.02.2024
Prawo AI Prawo europejskie

Po 1 marca ważna zmiana dla osób, które ubiegają się o zwrot VAT za gaz

Samorząd terytorialny Prawo rodzinne Dodatek osłonowy
Tylko do 29 lutego 2024 r. można ubiega się o zwrot podatku VAT za gaz dostarczony w 2023 r. do ogrzewania domu w dowolnym terminie po otrzymaniu faktury VAT. Od 1 marca, wniosek może obejmować jedynie fakturę VAT otrzymaną w terminie do 30 dni poprzedzających złożenie wniosku. W tym roku, refundacją podatku VAT są objęte paliwa gazowe dostarczone w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r.
Robert Horbaczewski
13.02.2024
Samorząd terytorialny Prawo rodzinne Dodatek osłonowy

Są założenia do projektu ustawy o świadczeniu dla stulatków

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce, by świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat życia przysługiwało na dotychczasowych zasadach, niezależnie od prawa do świadczenia emerytalno-rentowego. W razie zbiegu u jednej osoby prawa do więcej niż jednego świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym, wypłacane byłoby tylko jedno świadczenie honorowe. W takim przypadku, w razie zbiegu prawa do świadczeń, które są wypłacane przez dwa organy emerytalno-rentowe, decyzje w sprawie świadczenia honorowego z tytułu ukończenia 100 lat życia wydaje i świadczenie to wypłaca ZUS.
Grażyna J. Leśniak
13.02.2024
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Obecny projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa jest już bodaj szóstą wersją dokumentu, który powstał za kadencji poprzedniej władzy rządowej i od początku nie stanowił przykładu poprawnej legislacji. Przed nowym gabinetem rządowym stoi zatem trud wytężonej pracy nad jego poprawą. Zawiera wiele wad, ale musi być przyjęty ze względu na presję czasu – pisze dr Michał Możdżeń-Marcinkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Michał Możdżeń-Marcinkowski
13.02.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
Trybunał Konstytucyjny w tempie ekspresowym rozpoznaje skargę konstytucyjną dotychczasowego prokuratora krajowego Dariusza Barskiego. Mocno zawyżył tym średnią, bo zwykły obywatel na podobną gorliwość liczyć nie może. Emeryt na rozstrzygnięcie sprawy poczeka latami, w dodatku TK skrzętnie sprawdzi, czy w sprawie zapadło ostateczne rozstrzygnięcie, na co - zdaniem prawników - w przypadku prokuratora krajowego zdecydował się akurat spojrzeć przez palce.
Grażyna J. Leśniak Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
13.02.2024
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Propozycje deregulacyjne PiS wróciły do Sejmu

Samorząd terytorialny Odpady Administracja publiczna Małe i średnie firmy Podatek od spadków i darowizn
Posłowie PiS skierowali do Sejmu pakiet 27 ustaw deregulacyjnych. Proponowane zmiany dotyczą m.in. umów leasingu, czasowego wycofania pojazdów z ruchu, obciążeń przedsiębiorców, zmian podatkowych. Cześć propozycji to kopia projektu, skierowana jeszcze za czasów komisji nadzwyczajnej do spraw deregulacji, która działała w Sejm IX kadencji. Własne propozycje ma wkrótce przedstawić też rząd.
Robert Horbaczewski
13.02.2024
Samorząd terytorialny Odpady Administracja publiczna Małe i średnie firmy Podatek od spadków i darowizn

60 tys. złotych wolne od podatku wprowadzi chaos w rozliczaniu PIT

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Do pierwszego czytania w Sejmie został skierowany projekt zmian w ustawie o PIT. Posłowie proponują w nim podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych. Ma ona obowiązywać już od stycznia 2024 r. Problem jednak w tym, że przedsiębiorcy inni niż opodatkowani CIT do 20 lutego muszą wybrać formę opodatkowania, a bez pewnej wiedzy o wysokości kwoty wolnej, podjęcie takiej decyzji jest właściwie niemożliwe.
Krzysztof Koślicki
13.02.2024
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił w poniedziałek, 12 lutego 2024 r., otwarty nabór kandydatów na pięciu członków Rady Ochrony Pracy XII kadencji powoływanych spośród osób zgłoszonych przez organizacje społeczne zajmujące się problematyką ochrony pracy oraz spośród przedstawicieli nauki. W odróżnieniu od dotychczasowej praktyki członkowie ci zostaną wyłonieni w otwartej i transparentnej procedurze.
Grażyna J. Leśniak
12.02.2024
Prawo pracy BHP Rynek pracy

RPO ma uwagi do projektu nowelizacji ustawy o rencie socjalnej

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Projekt modyfikacji sposobu ustalania renty socjalnej poprzez jej odniesienie do minimalnego wynagrodzenia za pracę wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom osób z niepełnoprawnością. Kierunek zmian nie budzi zastrzeżeń z punktu widzenia ochrony praw jednostki, ale projekt wymaga pogłębionej refleksji - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.
Grażyna J. Leśniak
12.02.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Skargi złożone przez pracowników były powodem około 40 proc. przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy kontroli - wynika ze sprawozdania PIP za rok 2022. Inspektorzy pracy potwierdzili zasadność 32,2 proc. z nich. Natomiast z obszaru skarg dotyczących warunków pracy, za zasadne uznano aż 39,6 proc. zarzutów. Ryzyko wizyty PIP to nie jedyny powód, dla którego warto słuchać głosu pracowników, szczególnie w obszarze związanym z ich bezpieczeństwem.
Grażyna J. Leśniak
12.02.2024
Prawo pracy BHP

Hinc: Nie jestem przeciwnikiem wakacji składkowych, ale zajmijmy się składką zdrowotną

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład
Po co wprowadzać wakacje składkowe, skoro można bez większego problemu zmodyfikować istniejące rozwiązania, np. znieść ograniczenia czasowe w korzystaniu z Małego ZUS Plus i pozwolić większej grupie najmniejszych przedsiębiorców z tego rozwiązania skorzystać? Pilniejsze, a przy tym absolutnie konieczne, jest naprawienie systemu opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne – mówi Przemysław Hinc, doradca podatkowy. Dodaje jednak, że nie można na tym poprzestać.
Grażyna J. Leśniak
12.02.2024
Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Trudno ujawnić majątek partnerki, o którym się nie wie

Samorząd terytorialny Wybory Służba cywilna
Samorządowcy i eksperci krytykują poselskie propozycje dotyczące ujawniania w oświadczeniach majątkowych majątku odrębnego małżonków przedstawicieli władz państwowych i samorządowych. Twierdzą, że zaproponowane przepisy są niezgodne z prawem, w praktyce mogą być niewykonalne, a na pewno nie zwiększą transparentności w życiu publicznym.
Robert Horbaczewski
12.02.2024
Samorząd terytorialny Wybory Służba cywilna
Wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy powinno być tak ustalone, aby nie było niższe od obowiązującej w danym roku wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeśli w danym miesiącu jest ono niższe z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy, to następuje uzupełnienie wynagrodzenia do tej wysokości w postaci wyrównania – podkreśla MRPiPS.
Grażyna J. Leśniak
10.02.2024
Prawo pracy
Obecnie trwa kolejna fala pozwów banków. Żądają one wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz waloryzacji. Sądy zostały wręcz zasypane pozwami przeciwko konsumentom. W świetle orzeczeń TSUE powództwa banków są w sposób oczywisty bezzasadne i w moim przekonaniu zakończą się porażką banków - uważa Radosław Górski, radca prawny, pełnomocnik reprezentujący konsumentów w sporach z bankami, Kancelaria Prawna Radosław Górski i Wspólnicy sp.k.
Radosław Górski
10.02.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Świadczenie wspierające także dla niepełnosprawnego prowadzącego własną firmę

Domowe finanse Małe i średnie firmy Niepełnosprawność
Osoba, która ubiega się o świadczenie wspierające może prowadzić działalność gospodarczą lub w inny sposób pracować zarobkowo, jeżeli oczywiście zdrowie jej na to pozwala. Przepisy tego nie zabraniają. Nie zawierają również kryterium dochodowego. Prowadzenie własnej firmy może jednak pośrednio wpływać na ocenę stopnia samodzielności i zdolności osoby niepełnosprawnej przy procedurze uzyskiwania decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia.
Renata Krupa-Dąbrowska
10.02.2024
Domowe finanse Małe i średnie firmy Niepełnosprawność
Przyznanie usług opiekuńczych osobie, która przebywa w domu pomocy społecznej jest niecelowe. Jednak, gdy podopieczny zgłasza chęć opuszczenia placówki i powrót do domu, w pierwszej kolejności należy ustalić, czy jego pobyt w instytucji jest konieczny ze względu na stan jego zdrowia. Potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
Marek Sondej
10.02.2024
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Zmienna zimowa pogoda nie służy samochodom i łatwiej o uszkodzenie auta. Nie zawsze można liczyć na odszkodowanie z autocasco. Jeśli do szkody dojdzie z powodu rażącego niedbalstwa kierowcy, to ubezpieczyciel może odmówić odszkodowania, a tak będzie np. wtedy, gdy kierowca nie usunie szronu z szyby i do zdarzenia dojdzie z powodu niedostatecznej widoczności.
Regina Skibińska
10.02.2024
Prawo cywilne
Przychód z odprawy emerytalnej oraz ostatniego wynagrodzenia do wysokości 85 528 zł korzysta z tzw. ulgi dla seniorów - pod warunkiem, że wypłata tych świadczeń nastąpi przed wypłatą pierwszej emerytury. Jeśli płatnik nie zastosował zwolnienia, podatnik może je samodzielnie wyłączyć z przychodów opodatkowanych i przenieść do przychodów zwolnionych. Potwierdza to skarbówka w najnowszej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
10.02.2024
PIT
W 2023 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 461,2 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy, a w samym tylko IV kwartale tych kontroli było 124,3 tys. W efekcie wydano 28,9 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych (w IV kwartale br. - 8,3 tys. decyzji) - podał ZUS. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków w 2023 r. osiągnęła 29,3 mln zł, a w okresie październik – grudzień 9,9 mln zł.
Grażyna J. Leśniak
09.02.2024
Ubezpieczenia społeczne
15 lutego wchodzą w życie zmiany w przepisach o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, które m.in. rozszerzają zakres prac z małoletnimi, w przypadku których pracodawca lub inny organizator (w tym także np. zleceniodawca) musi uzyskać informacje z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym o osobie zatrudnianej do ich wykonywania.
Marek Rotkiewicz
09.02.2024
Prawo karne Prawo pracy

Prof. Pilich: Polska edukacja potrzebuje więcej wolności

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Polska edukacja potrzebuje więcej wolności oraz – co wcale nie jest sprzecznością – lepszej administracji oświatowej. Kuratoria oświaty powinny być fachowe, obsadzone urzędnikami o stabilnym statusie, mającymi rzeczywiste doświadczenie w systemie szkolnictwa. Przy tej okazji zwrócę uwagę na konieczność odbudowy służby cywilnej, która w Polsce aktualnie właściwie już nie istnieje - podkreśla prof. Mateusz Pilich, adwokat z kancelarii BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.
Mateusz Pilich
09.02.2024
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Sejm rozpoczął prace nad emeryturą stażową

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Umożliwienie przejścia na emeryturę stażową osobom urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r., które mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn przewiduje poselski projekt ustawy, nad którym Sejm w czwartek rozpoczął prace. Prawo do emerytury stażowej przysługiwałoby pod warunkiem, że przysługująca temu ubezpieczonemu emerytura, obliczona w formule zdefiniowanej składki, będzie równa lub wyższa emeryturze minimalnej.
Grażyna J. Leśniak
08.02.2024
Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne