Prawo.pl

24 dni w sanatorium z ZUS

Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna
Prawie 600 Dolnoślązaków skorzystało z rehabilitacji na koszt ZUS w pierwszym kwartale 2023 roku, a w skali całego kraju - ponad 16 tys. osób - podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W 2022 roku wyjechało do sanatorium lub rehabilitowało się w miejscu zamieszkania prawie 50 tys. osób, które zyskały dzięki temu szansę na powrót do zdrowia i pracy.
Grażyna J. Leśniak
03.10.2023
Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Przedsiębiorcy mieli ponad 2,1 mld zł nadpłaty w składce zdrowotnej za 2022 r.

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład
Osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłaciły w 2022 roku ponad 19,1 mld zł składki na ubezpieczenie zdrowotne, w tym o ponad 2 mld zł więcej niż się państwu należało. Byli jednak i tacy, którzy musieli składkę dopłacić – w sumie prawie 1 mld zł. Prawnicy są zgodni: w czasie największej inflacji państwo zabrało ludziom pieniądze. I podkreślają, że same liczby przemawiają za zmianą konstrukcji składki zdrowotnej.
Grażyna J. Leśniak
03.10.2023
PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład
Frankowicze, w większości przypadków, wygrywają w sądach z bankami, a dodatkowo TSUE w kolejnych wyrokach staje po ich stronie. Nic więc dziwnego, że banki, chcąc minimalizować ewentualne straty i kolejne pozwy, oferują kredytobiorcom ugody. Część osób, która już je zawarła, zastanawia się jednak, czy z zawartego porozumienia można się wycofać. Prawnicy podkreślają, że szanse na podważenie są, choć droga nie jest najprostsza.
Patrycja Rojek-Socha Regina Skibińska
03.10.2023
Wymiar sprawiedliwości

Nieprecyzyjne warunki świadczenia krótkookresowego wsparcia w DPS

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepełnosprawność
Krótkookresowe wsparcie dzienne lub całodobowe np. dla osób z niepełnosprawnością i starszych będą mogły świadczyć już od listopada domy pomocy społecznej. Placówki chcą korzystać z tej możliwości, ale mogą ich do tego zniechęcić nieprecyzyjne przepisy i problemy z finansowaniem. W rezultacie może to spowodować, że w wielu przypadkach usługa będzie funkcjonować tylko teoretycznie.
Beata Dązbłaż
03.10.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepełnosprawność
W 2023 r. organizacje pożytku publicznego otrzymały 1 mld 530 mln zł wsparcia. To 416 mln zł więcej niż w poprzednim roku - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów. Pieniądze z 1,5 proc. podatku zdecydowało się przekazać 12,7 mln podatników. Średnia kwota przekazana fundacjom i stowarzyszeniom wyniosła 121 zł.
Monika Pogroszewska
02.10.2023
PIT
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdził właśnie, że dyrektywa powrotowa ma zastosowanie do każdego obywatela państwa trzeciego, który wjechał na terytorium państwa członkowskiego, nie spełniając warunków wjazdu, pobytu lub zamieszkania. Dotyczy to również sytuacji, gdy zainteresowany wjechał na to terytorium
Krzysztof Koślicki
02.10.2023
Prawo europejskie
W poniedziałek, 2 października, upływa termin, zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych oraz tych, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat. Do dziś mogą oni także zgłosić do gmin chęć skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego i z powrotem. Zainteresowanie dowozem jest małe. Urzędnicy nie są zaskoczeni.
Maria Dec-Kiełb
02.10.2023
Samorząd terytorialny Wybory Niepełnosprawność
Przez wiele lat interpretacja reguły korzyści nie budziła wątpliwości. Rzeczoznawcy majątkowi wyceniający nieruchomości rolne czy leśne wywłaszczane pod drogę, w pierwszej kolejności badali, czy znajduje ona zastosowanie, a jeżeli tak, to jako nieruchomości porównawcze do wycenianej brali te o przeznaczeniu drogowym. W ostatnich latach zarówno urzędy, jak i sądy administracyjne, zmierzają jednak do zmiany interpretacji - pisze Joanna Nogala, radca prawny z INLEGIS Kołodziej Nogala sp.k.
Joanna Nogala
02.10.2023
Finanse Nieruchomości

Przepis nakazujący przywrócenie pracownika do pracy - do pilnej zmiany

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Prawnicy nie pozostawiają suchej nitki na obowiązującym od 22 września 2023 r. przepisie, na podstawie którego sąd może w drodze zabezpieczenia zobowiązać pracodawcę do przywrócenia zwolnionego z pracy pracownika, do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia. Mówią wprost: to wyrok sądu będzie tworzył stosunek pracy. Przy czym nie wiadomo, czy ma to być nowa umowa, a jeśli tak, to jaka. Pracodawcy twierdzą, że ustawodawca przerzuca na nich koszty toczących się latami procesów sądowych, zamiast podjąć działania zmierzające do ich przyśpieszenia.
Grażyna J. Leśniak
02.10.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Z rządowego programu chcą skorzystać nie tylko ci, którzy planują kupić pierwsze mieszkanie. Dwójka singli składa np. dwa wnioski kredytowe, kupuje dwa mieszkania. Do jednego chce się wprowadzić, a drugie wynająć i spłacać dzięki niemu dwa kredyty. Rodzice budują historię kredytową dzieciom, a deweloperzy wrzucają w osobne umowy koszty przekraczające "ustawową" cenę lokalu. W ustawie brakuje mechanizmu kontroli - wskazują prawnicy.
Renata Krupa-Dąbrowska
02.10.2023
Banki Kredyty

Strategiczne złoża wywrócą gminne plany do góry nogami

Samorząd terytorialny Budownictwo Prawo gospodarcze
Gminy będą musiały zmienić swoje plany zagospodarowania przestrzennego, o ile pod położonymi w nich gruntami znajdą się strategiczne złoża. Jeśli będą się zbytnio ociągały, grozi im kara, a wojewoda i tak wyda postanowienie zastępcze. Na takich gruntach nikt nic nie wybuduje, dlatego samorządy obawiają się roszczeń właścicieli nieruchomości.
Zofia Jóźwiak
02.10.2023
Samorząd terytorialny Budownictwo Prawo gospodarcze
Marzec przyszłego roku, październik bieżącego i ponownie marzec przyszłego - daty wejście w życie zmian dotyczących przepadku auta pijanego kierowcy zmieniły się w ostatnich miesiącach trzykrotnie. Wiadomo, że od 1 października z dwóch do trzech lat pozbawienia wolności wzrosło zagrożenie m.in. za prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środki odurzających. Pijany kierowca będzie mógł stracić auto dopiero od 14 marca 2024 r.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
02.10.2023
Wymiar sprawiedliwości
Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), samorządy i wrażliwe podmioty użyteczności publicznej, takie jak: szpitale, szkoły czy instytucje kultury, od niedzieli, 1 października 2023 r., będą mniej płacić za energię elektryczną. Cena maksymalna zamiast 785 zł za MWh cena wynosie 693 zł za MWh.
Robert Horbaczewski
01.10.2023
Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Energetyka
W niedzielę, 1 października, wchodzi w życie solidnie „poprawiony” kodeks karny. Nowelizacja znacząco zmienia polską politykę karną. Prokuratura ostro weźmie się nie tylko za pedofilów i zabójców, ale także za osoby zarządzające firmami, przyjmujące korzyści materialne czy wykorzystujące wiedzę specjalistyczną. Zdaniem prawników zaostrzenie odpowiedzialności karnej za przestępstwa gospodarcze powoduje rażące niespójności w zakresie zagrożenia karą.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
01.10.2023
Decydując się na opiekę nad zwierzęciem, trzeba przewidzieć to, że pupil może chorować i wymagać leczenia, co wiąże się z wydatkami i poświęcaniem czasu. Zaniedbanie tego obowiązku może rodzić konsekwencje prawne, zwłaszcza wtedy, gdy nieleczenie zwierzęcia skutkuje jego cierpieniem. Osoba popełniająca przestępstwo znęcania się nad zwierzęciem podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech, a w szczególnych przypadkach - do pięciu.
Regina Skibińska
30.09.2023
Środowisko Prawo cywilne
Po wyeliminowaniu klauzuli denominacyjnej nie ma możliwości dalszego wykonywania umowy kredytowej, więc staje się ona nieważna – orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie. Sprawa dotyczyła kredytu frankowego. Ponadto brak było podstaw do uwzględnienia zarzutu potrącenia, jak również podstaw do zatrzymania przez bank. Bank niesłusznie uzyskał możliwość jednostronnego kształtowania zobowiązania powoda – dodał sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.09.2023
Prawo cywilne Kredyty
Wniosek pracownika o indywidualny rozkład czasu pracy musi być oceniony nie tylko z punktu widzenia potrzeb pracodawcy, wpływu na organizację pracy itp., ale również zgodności z prawem. Trzeba tu wziąć pod uwagę wiele przepisów odnoszących się do czasu pracy – granice możliwego planowania pracy wynikające z systemu, którym objęty jest pracownik, ograniczenia pracy w niedziele i święta, odpoczynki minimalne oraz ograniczenia obowiązujące w stosunku do wnioskującego pracownika.
Marek Rotkiewicz
30.09.2023
Prawo pracy

Zbiórka elektrośmieci wymaga poprawek

Środowisko Odpady Rynek i konsument
Producenci i importerzy lodówek, telefonów oraz paneli fotowoltaicznych wzięli pod lupę dyrektywę o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. I oni, i organizacje odzysku, mają kłopoty z zebraniem odpowiedniej ilości elektrośmieci, by zapewnić wymagane przez UE poziomy recyklingu. Apelują o pilną zmianę przepisów. Bez modyfikacji prawa trudno jest bowiem sprostać narzuconym obowiązkom.
Zofia Jóźwiak
30.09.2023
Środowisko Odpady Rynek i konsument
Przyjęcie przez samorząd standardów kształtowania przestrzeni publicznych nie jest ani gwarantem, ani jedynym sposobem uzyskania dobrej jakości inwestycji. Większe znaczenie zdaje się mieć tryb jej przygotowania – uważają eksperci Obserwatorium Polityki Miejskiej. Ich zdaniem przy projektowaniu inwestycji w przestrzeni publicznej najważniejsza jest identyfikacja potrzeb, tych którzy z tej przestrzeni będą korzystać.
Maria Dec-Kiełb
30.09.2023
Samorząd terytorialny Budownictwo
Osoba niepełnosprawna lub mająca na utrzymaniu osobę niepełnosprawną odliczy od dochodu wydatki na samochód w wysokości 2280 zł rocznie. By skorzystać z ulgi, trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem auta, nie trzeba być jednak wpisanym do dowodu rejestracyjnego - potwierdza skarbówka. Mimo iż przepisy nie wymagają co do zasady gromadzenie dokumentów potwierdzających wysokość wydatku, to fiskus może ich zażądać.
Monika Pogroszewska
30.09.2023
Domowe finanse PIT
Co należy zrobić, gdy ktoś wrzuci do urny urządzenie odtwarzające w zapętleniu piosenkę wyborczą lub inny materiał agitacyjny? - zastanawiają się internauci. Zauważają, że taki psikus mógłby być mocno kłopotliwy, skoro urny nie można otworzyć przed zakończeniem głosowania. Nie wydaje się jednak, by takie zachowanie było opłacalne dla potencjalnego dowcipnisia.
Monika Sewastianowicz
30.09.2023
Wybory
W 2018 roku nakłady na ochronę zdrowia wyniosły 96 mld zł, a w 2022 roku już prawie 134 mld zł. Tymczasem okres oczekiwania na świadczenie zdrowotne wydłużył się i wynosi 3,7 miesiąca, czyli powrócił do stanu z 2018 roku. Obecny system ochrony zdrowia w Polsce jest już zupełnie niereformowalny. Żadne cząstkowe próby jego naprawienia nie przyniosą oczekiwanych efektów. Decentralizacja systemu wydaje się więc nieunikniona - uważa dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor szpitala wojewódzkiego w Zgierzu.
Józef Kielar
30.09.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również dokonanie zmian konstrukcyjnych skutkujących zmianą rodzaju pojazdu. Jeśli chodzi o zmianę konstrukcyjną zmieniającą samochód osobowy na samochód osobowy specjalny kempingowy, jak niedawno stwierdził Dyrektor KIS, właściciel samochodu nie jest zobowiązany do zapłaty podatku akcyzowego.
Malwina Pasternak-Janik
29.09.2023
PIT

ZUS zakończył wypłatę czternastek

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłatę czternastych emerytur. We wrześniu 2023 r. do emerytów i rencistów trafiło łącznie blisko 17,5 mld zł. ZUS wypłacił czternastki zgodnie z przyjętym harmonogramem. Cały proces przebiegł sprawnie i wszystkie osoby otrzymały pieniądze na czas – twierdzi ZUS.
Grażyna J. Leśniak
29.09.2023
Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

E-legitymacja osoby z niepełnosprawnością może jeszcze w tym roku

Pomoc społeczna Nowe technologie Niepełnosprawność
Osoby z niepełnosprawnością będą mogły otrzymać elektroniczną legitymację osoby niepełnosprawnej w aplikacji mObywatel jeszcze w tym roku – wynika z pozyskanych przez Prawo.pl informacji. Początkowo taka możliwość miała być już w pierwszym kwartale tego roku. Na razie jednak wciąż trwają intensywne prace nad wdrożeniem tego rozwiązania.
Beata Dązbłaż
29.09.2023
Pomoc społeczna Nowe technologie Niepełnosprawność
Autorstwo dzieła ma kluczowe znaczenie dla praktyki obrotu utworami i korzystania z nich. Warto zwrócić uwagę na interesujący wyrok wydany przez sąd w USA. Potwierdził on, że twórcą chronionego dzieła może być tylko człowiek. Gdyby analogiczną sprawę rozpoznawał polski sąd, jego wyrok byłby również wyrazem „tradycyjnego” postrzegania systemu prawa autorskiego. Pozostaje w tym miejscu postawić pytanie, czy rozwój nowych technologii nie wymusi zmian dotyczących filozofii tego systemu ochrony - pisze Alicja Rytel, adwokat.
Alicja Rytel
29.09.2023
Nowe technologie
W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r. do ZUS przekazano 610,4 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło. To nieco więcej niż w analogicznych okresach w latach 2021-2022. Informacje przekazało 51,3 tys. podmiotów, z czego 50,3 tys. (98 proc.) to płatnicy składek. Nie zmieniła się charakterystyka podmiotów, które zgłaszają umowy o dzieło oraz ich wykonawców.
Grażyna J. Leśniak
29.09.2023
Prawo cywilne Prawo pracy
Co najmniej 250 km/h na liczniku i tragiczny w skutkach wypadek - coraz więcej jest przykładów brawury kierowców, przy których powraca dyskusja nad penalizacją zabójstwa drogowego. Prawnicy przypominają, że już teraz są przypadki, gdy prokuratura, stawia w takich sytuacjach zarzut zabójstwa z zamiarem ewentualnym i choć nie jest to łatwe do udowodnienia bywa, że utrzymuje się on też w sądzie.
Patrycja Rojek-Socha
29.09.2023
Prawo karne
W ciągu ostatnich trzech miesięcy 27 proc. przedstawicieli pokolenia Z zmieniło pracę. W silver generation takiej zmiany dokonało tylko 2 proc. respondentów. Z kolei w ciągu ostatniego roku wśród najstarszej aktywnej zawodowo grupy wynik ten osiąga 7 proc., a wśród najmłodszej aż 62 proc. – wynika z badania Pracuj.pl. Jak się okazuje, generacja Z pod kątem mobilności zawodowej znacznie przewyższa wszystkie pozostałe grupy wiekowe. Oznacza to, że na rynek pracy wchodzą pracownicy, którzy wiedzą, czego chcą i nie boją się o tym mówić.
Grażyna J. Leśniak
28.09.2023
Prawo pracy Rynek pracy
Inwestorzy mogą już płacić za uchwalenie specjalnych planów, dzięki którym będą mogli zrealizować swoje przedsięwzięcie. Od 24 września umożliwia to reforma planistyczna. Nie określiła ona jednak, ile maksymalnie może żądać gmina. Mogą pojawiać się więc oczekiwania nadmiernie wygórowane lub wręcz wyssane z palca, które zniechęcą do zintegrowanych planów inwestycyjnych.
Renata Krupa-Dąbrowska
28.09.2023
Samorząd terytorialny Budownictwo