Prawo.pl
Za niecałe dwa tygodnie zaczną obowiązywać nowe zasady opodatkowania akcyzą sprowadzanych samochodów. Przeróbka samochodu osobowego na ciężarowy nie będzie już łatwym sposobem na uniknięcie podatku. Za rozliczenie akcyzy odpowie nie tylko osoba sprowadzająca lub przerabiająca samochód, ale również posiadacz pojazdu.
Krzysztof Koślicki
18.06.2021
Domowe finanse Akcyza Doradca podatkowy
Ponad 231 mln złotych są winni firmom ubezpieczeniowym przedsiębiorcy- wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Długi ma już ponad 35 tysięcy firm, najwięcej z województwa mazowieckiego. Brak ważnej polisy to ogromne ryzyko dla przedsiębiorcy, które w przypadku szkody może doprowadzić firmę do ruiny.
Robert Horbaczewski
18.06.2021
Spółki Compliance

Mieszkań deweloperskich pierwokup lasów nie powinien dotyczyć

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo
Sąd wieczystoksięgowy nie powinien odmówić wpisu prawa własności lokalu do księgi wieczystej tylko dlatego, że fragment działki, na której stoi dom posiada status lasu, a notariusz nie zapytał nadleśniczego czy skorzysta z prawa pierwokupu. Kontrowersyjne postanowienie sądu burzy dotychczas wypracowaną praktykę. Jest też sprzeczne z praktyką Lasów Państwowych.
Michał Gliński
18.06.2021
Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo
Były więzień Auschwitz nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy" użyty przez niemieckie media, jeśli nie został on w żaden sposób wskazany, bezpośrednio lub pośrednio, w opublikowanym artykule, a pozwany nie był w stanie racjonalnie przewidzieć sądu, przed jaki może być pozwany
Krzysztof Sobczak
17.06.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
W opublikowanym właśnie raporcie Najwyższa Izba Kontroli zwraca uwagę, że minister odpowiedzialny za sprawy energii, mimo zapowiedzi, nie zapobiegł skokowemu wzrostowi cen energii elektrycznej. Ustawa o cenach energii elektrycznej, która została w tym celu przygotowana, działała tylko w 2019 r. i miała charakter doraźny. Była przygotowana w pośpiechu, niezgodnie z zasadami legislacji
Agnieszka Matłacz
17.06.2021
Rynek i konsument Domowe finanse

Samorządy: Zmiany w OSP to dla nas więcej kosztów i mniej praw

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Projekt ustawy o ochotniczej straży pożarnej wzbudza kontrowersje nie tylko u strażaków niezawodowych. Krytycznie oceniają go również gminy. Wskazują, że proponowane regulacje z jednej strony zwiększają obciążenia gmin w finansowaniu jednostek, z drugiej - zmniejszają wpływ na ich działalność. A OSP są filarami lokalnych sztabów antykryzysowych.
Robert Horbaczewski
17.06.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Czy Lasom Państwowym przysługuje prawo pierwokupu do mieszkań deweloperskich? Wołomiński sąd wieczystoksięgowy uważa, że tak, bo na fragmencie działki jest las. Prawnicy są zgodni: to absurd i jak najszybciej powinno się poprawić przepisy, dzięki którym zapadło to orzeczenie. Żaden nadleśniczy nie kupi lokalu od dewelopera na rzecz Lasów, po co więc utrzymywać fikcję.
Renata Krupa-Dąbrowska
17.06.2021
Wymiar sprawiedliwości Budownictwo
Izba Karna Sądu Najwyższego nie podjęła uchwały w odpowiedzi na pytanie prawne sądu apelacyjnego w Szczecinie, czy substancja zawierająca GPL, czyli pigułka gwałtu jest substancją psychotropową, czy środkiem zastępczym? SN uznał, że rolą sądu jest samodzielna ocena rodzaju środka, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia o wykazie substancji psychotropowych i środków odurzających.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.06.2021
Prawo karne
Firma Fortum Marketing and Sales Polska ma wypłacić wszystkim konsumentom, którzy złożyli skargi, po 49 zł rekompensaty. Zobowiązał ją do tego prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zarzucając podszywanie się pod inne firmy, wprowadzanie w błąd co do wysokości przyszłych rachunków za prąd i gaz oraz utrudnianie odstąpienia od umowy.
Krzysztof Sobczak
16.06.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument

Rzecznik MŚP walczy o wsparcie z tarczy dla wszystkich firm

Rynek Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców apeluje do Senatu o zmianę przepisów i objęcie pomocą wszystkich przedsiębiorców, którzy faktycznie wykonują rodzaj działalności gospodarczej, którzy nie mogą wykazać swojego prawa poprzez odwołanie się do rejestru REGON.
Renata Krupa-Dąbrowska
16.06.2021
Rynek Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Ponad 2 tysiące poszkodowanych w wypadkach drogowych otrzymało w ciągu ostatnich trzech lat propozycję programu rehabilitacyjnego od ubezpieczyciela – wynika z szacunków Polskiej Izby Ubezpieczeń. Prawnicy tłumaczą, że to się poszkodowanym należy, gdyż odszkodowanie z polisy OC powinno objąć wszelkie powstałe po wypadku koszty. Widzą też w tym korzyści dla ubezpieczonych.
Regina Skibińska
16.06.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Słyszymy właśnie buńczuczne zapowiedzi niewykonania kolejnych orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Trybunału Sprawiedliwości UE. Takich wyroków, szczególnie dotyczących polskich sądów, będzie wkrótce więcej, a ich ignorowanie prowadzić będzie do chaosu prawnego i podważania naszej przynależności do struktur międzynarodowych - mówi dr hab. Maciej Taborowski,
Krzysztof Sobczak
16.06.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia wydał orzeczenie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku, pomimo tego, że w latach wcześniejszych zapadło prawomocne orzeczenie co do tego samego majątku spadkowego po tych samych spadkodawcach. Skargę nadzwyczajną wniósł Prokurator Generalny, a SN ją uwzględnił uzasadniając, że doszło do rażącego naruszenia przepisów.
Patrycja Rojek-Socha
16.06.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Wbrew zapowiedziom polskiego premiera rząd Czech nie tylko nie wycofał z Trybunału Sprawiedliwości UE wniosku dotyczącego kopalni Turów, ale zwrócił się o ukaranie Polski grzywną w wysokości 5 mln euro dziennie za niewstrzymanie wydobycia tam węgla brunatnego. Polski rząd przyjął we wtorek strategię w sprawie rozwiązania tego sporu i wyznaczył ministrów, którzy mają to negocjować.
Krzysztof Sobczak
15.06.2021
Środowisko Prawo europejskie
Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, że belgijska instytucja odpowiedzialna za nadzór nad ochroną danych osobowych miała prawo skierować do sądu skargę na Facebooka za to, że gromadził i wykorzystywał informacje o internautach, niezależnie od tego, czy mieli oni konto na platformie. Facebook przegrał i próbował podważyć wyrok, kwestionując kompetencje tej instytucji.
Krzysztof Sobczak
15.06.2021
RODO Prawo europejskie
Zakaz sprzedaży wyrobów medycznych poza lokalem firmy i przyjmowania płatności przed upływem terminu na odstąpienie od umowy – takie m.in. zmiany w prawie proponuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przygotowaliśmy projekt przepisów, które w systemowy sposób wyeliminują z rynku dużą część nieuczciwych praktyk, do których dochodzi podczas pokazów handlowych
Krzysztof Sobczak
15.06.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Potwierdzenie przez Sąd Najwyższy, że wierzycielowi pauliańskiemu, którego roszczenie zostało zabezpieczone wpisem w księdze wieczystej, przysługuje status uczestnika egzekucji, będzie mieć w praktyce daleko idącą wymowę. Takie rozstrzygnięcie wyjaśniłoby wiele kwestii budzących obecnie kontrowersje - pisze adwokat Piotr Turski.
Piotr Turski
15.06.2021
Prawo cywilne
Utrzymywanie możliwości dwojakiego sposobu odrzucenia spadku u notariusza i w sądzie nie jest racjonalne - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. Utrzymywanie równoległej kompetencji sądu, nie jest w dobie reformy wymiaru sprawiedliwości potrzebne, skoro czynności notariusza są szybsze, dostępne i tańsze. Uniknęłoby się w ten sposób omyłek sądowych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.06.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
W sobotę, 19 czerwca, wchodzi w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego, a przestanie obowiązywać przepis, który pozbawił członkostwa przeszło pół miliona osób mieszkających we własnościowych lokalach w blokach stojących na gruntach, do których spółdzielniom nie przysługuje żaden tytuł prawny. Nie ma jednak nowych przepisów, będzie więc luka w prawie i spory bałagan.
Renata Krupa-Dąbrowska
15.06.2021
Wymiar sprawiedliwości Budownictwo
Znak towarowy ma charakter opisowy i jest pozbawiony dostatecznych znamion odróżniających, jeżeli przynajmniej w jednym ze swych możliwych znaczeń określa cechę towarów. A to stanowi bezwzględną podstawę unieważnienia tego znaku - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił znak "Mistrz" określający pismo z krzyżówkami. Zdaniem NSA ten element słowny nie ma istotnego znaczenia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.06.2021
Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Uznanie skarg złożonych przez obywateli kwestionujących instytucję małżeństwa jako związek kobiety i mężczyzny byłoby próbą podważania konstytucyjnego i społecznego ładu Rzeczypospolitej Polskiej - uważa Prokurator Generalny. I oczekuje od Trybunału Konstytucyjnego rozpatrzenia ich łącznie przez pełny skład Trybunału. Wniosek w tej sprawie wpłynął do TK w poniedziałek.
Krzysztof Sobczak
14.06.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Maciej Nowicki nowym prezesem Fundacji Helsińskiej

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Od wtorku 15 czerwca br. nowym prezesem Zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka będzie Maciej Nowicki, dotychczasowy wiceprezes. Dotychczasowa prezes Danuta Przywara, współtwórczyni HFPC, po ponad dziesięciu latach sprawowania tej funkcji i ponad trzydziestu latach pracy w Fundacji, przechodzi do Rady Fundacji, której została przewodniczącą,
Krzysztof Sobczak
14.06.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zarzuca Orange Polska nieprawidłowości związane z aktywacją płatnych usług oferowanych przez te firmę oraz serwisów subskrypcyjnych świadczonych przez inne podmioty dla abonentów Orange. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów Prezes UOKiK może nałożyć karę do 10 proc. obrotu.
Krzysztof Sobczak
14.06.2021
22 czerwca wejdą w życie zmiany w kodeksie postępowania karnego rozszerzające na podmioty świadczące usługi drogą elektroniczną oraz dostawców usług cyfrowych obowiązek niezwłocznego zabezpieczenia danych na żądanie sądu lub prokuratora. Co więcej, jeśli będzie się z tym wiązało przestępstwo - np. sprzedaż lub produkcja substancji psychotropowych - organy będą mogły nakazać usunięcie tych treści.
Patrycja Rojek-Socha
14.06.2021
Prawo karne Prawnicy Policja
Historia choroby, wyniki badań lekarskich - to dane, które podlegają szczególnej ochronie. Nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Prawnicy wskazują, że dane pacjenta podlegają szczególnej ochronie, ale to, jakie kwestie są badane w sprawie o ujawnienie danych dotyczących stanu zdrowia, nie już tak oczywiste.
Aleksandra Partyk
14.06.2021
Prawo karne Pacjent Zawody medyczne RODO
Przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków. Natomiast jeśli posiada tylko szambo bez filtrów, to właściciel musi wykonać decyzję burmistrza - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Właściciel nie ma nieograniczonego w czasie wyboru - podłączenia do sieci albo przydomowej oczyszczalni.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.06.2021
Budownictwo Kodeks postępowania administracyjnego
Oddawanie gotowych inwestycji w czasie pandemii miały przyśpieszyć czasowe uregulowania uproszczające końcowe formalności budowlane. Niestety, zabrakło dobrych przepisów przejściowych. Pojawiają się więc wątpliwości, na jakich zasadach wolno teraz finalizować takie budowy. Nie jest też jasne, czy sprawdzana powinna być ich zgodność z projektem budowlanym.
Piotr Jarzyński
14.06.2021
Administracja publiczna Budownictwo
Coraz mniej nieletnich jest umieszczanych w poprawczakach, ale wzrastają problemy z nastolatkami, które przebywają w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych. Resort sprawiedliwości wraca więc do pomysłu utworzenia czegoś pomiędzy - placówek dla szczególnie trudnej młodzieży. W ocenie ekspertów punktowe zmiany niewiele dadzą, a brak kompleksowej reformy to wychowywanie kolejnego pokolenia więźniów.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
14.06.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

TSUE uczy polskie sądy, jak orzekać w sprawach frankowych

Prawo cywilne Prawo europejskie Kredyty frankowe
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przypomniał polskiemu sądowi, że ochrona przewidziana w dyrektywie w sprawie nieuczciwych warunków przysługuje każdemu konsumentowi, a nie tylko temu, którego można uznać za „właściwie poinformowanego oraz dostatecznie uważnego i rozsądnego przeciętnego konsumenta”. TSUE uznał, że jest to oczywiste,
Jolanta Ojczyk
14.06.2021
Prawo cywilne Prawo europejskie Kredyty frankowe
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiedziało na pytania Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka o to, jakie kroki zamierza podjąć po odrzuceniu polskiej listy kandydatów na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Z zapowiedzi resortu wynika, że organizacje pozarządowe uzyskają możliwość obserwacji rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami.
Krzysztof Koślicki
12.06.2021
Prawnicy Prawo europejskie