Prawo.pl
Ostatni dzwonek w szkołach wybrzmiał, czas pakować walizki i wyruszyć... ale gdzie? Pandemia niby odpuściła, więc marzą się zagraniczne wojaże. Zapał tych, którzy wolą ciepłe morze od bałtyckiego jodu, mogą jednak ostudzić ostatnie zmiany covidowych obostrzeń i widmo kwarantanny - choćby dla dziecka - po powrocie do kraju. W przepisach zdaje się gubić nawet rząd, bo co rusz poprawia to, co sam wprowadził.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
26.06.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Koronawirus a prawo
Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że od 1 lipca zerwie umowy z 71 przychodniami podstawowej opieki zdrowotnej, bo zgodnie ze statystykami udzielały za dużo teleporad. W efekcie od tego dnia część pacjentów może zostać zmuszona do zmiany lekarza rodzinnego. Koniec końców może się okazać, że to oni zapłacą za wojnę rządu z lekarzami i nie dostaną opieki medycznej lepszej jakości.
Jolanta Ojczyk
26.06.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie
W Polsce sankcje za brak komunikacyjnego ubezpieczenia OC są niskie, w porównaniu z innymi krajami Europy, a liczba kierowców, którzy zaniedbali tego obowiązku, urosła w czasie pandemii. W Belgii kara może sięgnąć nawet 8 tys. euro, można tam także trafić na pół roku do więzienia. W Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Irlandii czy na Malcie, nieubezpieczeni kierowcy zapłacą od 5 do 7 tys. euro.
Regina Skibińska
26.06.2021
Prawo cywilne Ubezpieczenia
Procedowana zmiana ustawy w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę. To niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami - oceniło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela po uchwaleniu przez Sejm nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. W tej sprawie interweniuje także Departament Stanu USA.
Krzysztof Sobczak
25.06.2021
Prawo cywilne Administracja publiczna
Po niemal 16 latach sądowej mitręgi definitywnie zakończyła się 24 czerwca br. sprawa Zenona Procyka, byłego prezesa spółdzielni w Olsztynie. Został uniewinniony od zarzutów niegospodarności przy budowie i sprzedaży mieszkań i fałszowania wyborów w spółdzielni. Sąd apelacyjny zasądził mu prawie dwa miliony zadośćuczynienia za utratę dobrego imienia, zdrowia i areszt oraz odszkodowanie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.06.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Nasz wydział stawia na nowe technologie w przyspieszeniu rozpatrywania spraw frankowych, ale nie tylko. Niestety, wciąż nie została podjęta tak ważna uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, ale większość sędziów wydziału, w którym jest już ponad 7 tys. spraw przeciwko bankom uważa, że kredytobiorcy, którzy spłacili więcej niż wzięli z banku, mogą zaprzestać płacenia rat.
Jolanta Ojczyk
25.06.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe
W lipcu rusza program Profilaktyka 40+, gwarantujący każdemu Polakowi powyżej 40 roku życia możliwość wykonania określonych badań. Program wzbudza sporo emocji, bo... ma liczne braki. Uwagi do niego zgłasza Naczelna Rada Lekarska i Pracodawcy RP. Wskazują, że brakuje w nim badań wskazujących na choroby onkologiczne, tarczycy i wątroby, a przede wszystkim - konsultacji z lekarzem.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
25.06.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
I oto koniec roku szkolnego – kolejnego, który upłynął pod znakiem pandemii. Choć uczniowie mieli od września uczyć się stacjonarnie, kolejne fale zakażeń szybko pokrzyżowały te plany. Niezadowoleni byli i nauczyciele i uczniowie. Wielu obawia się, że tak będzie także po wakacjach i chce, by rządzący tym razem odrobili lekcje i dobrze przygotowali szkoły do niepewnej jeszcze sytuacji we wrześniu.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
25.06.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Wprowadzenie anonimizacji danych adresowych osób wskazanych w ewidencji partii politycznych - zakłada uchwalona w czwartek przez Sejm nowelizacja ustawy o partiach politycznych. Za uchwaleniem nowelizacji głosowało: 431 posłów, nikt nie był przeciw, a jeden poseł się wstrzymał. Nie głosowało natomiast 28 parlamentarzystów.
Grażyna J. Leśniak
24.06.2021

Będzie kolejna próba wyboru rzecznika praw obywatelskich

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Marszalek Sejmu Elżbieta Witek wyznaczyła na 2 lipca do godz. 16 kolejny termin na zgłaszanie kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich. Będzie to już szósta próba powołania osoby pełniącej ten urząd. W ubiegłym tygodniu niepowodzeniem zakończyła się próba powołania na RPO niezależnej senator Lidii Staroń. Kadencja Adama Bodnara zakończyła się 9 września ubiegłego roku.
Krzysztof Sobczak
24.06.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

RPO pyta o nagłe zmiany w sprawie kwarantanny

Administracja publiczna Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Decyzja, że osoby powracające z krajów spoza strefy Schengen i niebędących członkami EFTA muszą poddać się kwarantannie granicznej, to dla wielu osób istotne ograniczenia - zauważ Rzecznik Praw Obywatelskich. I pyta premiera, dlaczego tak ważne dla ludzi decyzje podejmowane są w ostatniej chwili, gdy już często nie ma możliwości zmiany decyzji o podróży.
Krzysztof Sobczak
24.06.2021
Administracja publiczna Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
W razie niemożliwości ustalenia wiążącego strony kursu walutowego w umowie kredytu indeksowanego albo denominowanego, umowa ta może zachować moc obowiązującą tylko w sytuacji, w której kredytobiorca będący konsumentem, w sposób świadomy i dobrowolny zgodzi się na dalsze obowiązywanie nieuczciwych postanowień dotyczących ustalenia takiego kursu – uważa Rzecznik Finansowy.
Regina Skibińska
24.06.2021
Rynek i konsument Finanse

System opłat na drogach e-TOLL już działa

Podatki i opłaty lokalne Administracja publiczna
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa poinformowały w czwartek o uruchomieniu nowy system poboru opłat drogowych e-TOLL. Systemem objęta została sieć dróg płatnych dla pojazdów ciężkich o długości ok. 3 700 km. Przewidziano jednak okres przejściowy, w którym działać będą dwa systemy e-TOLL i viaTOLL.
Krzysztof Sobczak
24.06.2021
Podatki i opłaty lokalne Administracja publiczna

UODO: Dane o zaszczepieniu tylko za zgodą zaszczepionego

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna RODO Koronawirus szczepienia
Obowiązujące obecnie przepisy covidowe nie uprawniają podmiotów zobowiązanych do przestrzegania określonego nimi limitu osób do żądania od nich udostępnienia informacji o zaszczepieniu przeciwko COVID-19. Ewentualne okazywanie dowodów potwierdzających fakt zaszczepienia może się odbywać z inicjatywy samej osoby zainteresowanej skorzystaniem z usług takiego podmiotu
Krzysztof Sobczak
24.06.2021
Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna RODO Koronawirus szczepienia
Działalność koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, wprowadzona ustawą o pieczy zastępczej w 2021 roku jako wsparcie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka, w ocenie NIK jest generalnie dobrze zorganizowana. Ale stwierdzone nieprawidłowości w realizacji zadań koordynatorów oraz brak metody oceny efektywności działań koordynatorów mogły wpływać niekorzystnie na objęte pomocą środowiska.
Agnieszka Matłacz
24.06.2021
Pomoc społeczna Prawo rodzinne
Polska Izba Ubezpieczeń, we współpracy z Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji wypracowała standard chmury obliczeniowej dla branży ubezpieczeniowej. To zbiór zasad przygotowania i przeprowadzenia skutecznego wdrożenia chmury, z uwzględnieniem wszystkich wymagań prawnych oraz nadzorczych.
Regina Skibińska
24.06.2021
Rynek Nowe technologie Ubezpieczenia
Usługi umówienia się na wizytę do specjalisty oraz zdalnego zamówienie e-recepty przez Internetowe Konto Pacjenta będą dostępne jeszcze w tym roku - mówi wiceminister zdrowia Anna Goławska. Jej zdaniem w pandemii wzrosło zaufanie do usług telemedycznych, dlatego wdrażany ma być m.in. zdalny monitoring pacjentów postcovidowych.
Jolanta Ojczyk
24.06.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Sezon wakacyjny rozpocznie się za kilka dni, tymczasem rząd wprowadza obostrzenia, które mogą przystopować podróże Polaków. Najpierw pojawiły się ograniczenia dla podróżnych z Wielkiej Brytanii, a potem spoza strefy Schengen. Ci pierwsi będą musieli przejść co najmniej siedmiodniową kwarantannę, a drudzy 10-dniową. Z kwarantanny mają być zwolnione osoby zaszczepione.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
23.06.2021
Rynek i konsument Koronawirus a prawo
Od czwartku w Nowej Białej mogą ruszyć remonty domów zniszczonych w weekend przez ogień. W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie uruchamiające szybką ścieżkę załatwiania formalności budowlanych. Natomiast z rozpoczęciem odbudowy trzeba będzie poczekać około tygodnia.
Renata Krupa-Dąbrowska
23.06.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo
W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor wpisanych jest obecnie prawie 160 tys. osób, które mają długi wobec wymiaru sprawiedliwości - nie opłaciły kosztów sądowych, grzywien czy nie oddały mienia pochodzącego z przestępstwa. Najwięcej dłużników zgłoszonych jest z powodu nieopłaconych grzywien. Najlepiej rozliczają się z wymiarem sprawiedliwości mieszkańcy Podkarpacia i Małopolski
Agnieszka Matłacz
23.06.2021
Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse
Uproszczenie i uelastycznienie procedury budowy dróg oraz zwiększenie odpowiedzialności i samodzielności projektanta - zakłada projekt rozporządzenia w sprawie przepisów techniczno-budowlanych. Będą też nowe standardy projektowania dróg dla rowerów oraz pieszych. Zlikwidowany ma być podział na zjazdy publiczne i indywidualne. Preferowane będą ronda turbinowe,
Robert Horbaczewski
23.06.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo
Do końca roku Ministerstwo Zdrowia chce uruchomić możliwość rejestrowania się na wizyty do specjalistów przez Internetowe Konto Pacjenta. Na początku dostępni będą: kardiolodzy, endokrynolodzy, ortopedzi i neurolodzy. Przez IKP będzie można też zamówić e-receptę u lekarza rodzinnego. Zdaniem ekspertów to dobry kierunek, pod warunkiem, że pacjent nie będzie musiał sam wyszukiwać właściwej placówki.
Jolanta Ojczyk
23.06.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Czy wolno organizować festiwale, seanse w kinach albo otwierać kasy biletowe - tylko dla zaszczepionych? Większość prawników uważa, że to jawna dyskryminacja. Tymczasem przepisy milczą na ten temat. W kodeksie wykroczeń nie ma też od dłuższego czasu przepisu, dzięki któremu karano przedsiębiorców odmawiających wykonania usługi.
Renata Krupa-Dąbrowska
23.06.2021
Koronawirus a prawo
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował we wtorek, że osoby przyjeżdzające do Polski z Wielkiej Brytanii będą podlegały obowiązkowej siedmiodniowej kwarantannie, z której zwalniać będzie tylko negatywny wynik testu wykonywanego nie wcześniej niż po tygodniu. Obowiązek ten nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych. Ta decyzja to skutek wzrostu liczby zakażeń
Krzysztof Sobczak
22.06.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Dodanie „braku dostatecznego rozeznania” do katalogu przesłanek, których zaistnienie pozwala ocenić sytuację, jako stanowiącą wyzysk w rozumieniu prawa - proponowana przez rząd zmiana w prawie cywilnym, która ma zapobiegać zjawisku wyzysku słabszych uczestników transakcji rynkowych. Chodzi m.in. o nakłanianie osób starszych do zakupów na pokazach handlowych.
Krzysztof Sobczak
22.06.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Banki zapowiadają roszczenia wobec kredytobiorców za korzystanie z pożyczonego kapitału. Natomiast Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że sądy powinny zapytać Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej o dopuszczalność takich roszczeń banków wobec frankowiczów.
Regina Skibińska
22.06.2021
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Od 1 lipca gminy powinny zacząć wdrażać Centralną Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Zdaniem Śląskiego Związku Gmin i Powiatów samorządy do tego obowiązku nie są przygotowane, a sam system jest niedopracowany. Samorządowcy postulują m.in. uruchomienie specjalnej infolinii dla mieszkańców i urzędników gminnych.
Robert Horbaczewski
22.06.2021
Samorząd terytorialny Środowisko

TSUE: YouTube nie odpowiada za pirackie treści na platformie

Prawo cywilne Nowe technologie Prawo unijne
W ogłoszonym we wtorek wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, że operatorzy platform internetowych, co do zasady, sami nie dokonują publicznego udostępniania treści chronionych prawem autorskim bezprawnie zamieszczanych na tych platformach przez ich użytkowników. Chyba że przyczyniają się do zamieszczania takich treści - zastrzegł TSUE.
Krzysztof Sobczak
22.06.2021
Prawo cywilne Nowe technologie Prawo unijne
Aż 8,6 mld dol. rocznie kosztuje Polskę, Węgry, Rumunię i Ukrainę brak inkluzywności wobec środowisk LGBTQI+ - twierdzi chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu. Amerykański dyplomata powołuje się na raport Open For Business, według którego ochrona praw człowieka LGBTQI+ oznacza także większy dobrobyt dla wszystkich.
Krzysztof Sobczak
22.06.2021
Prawo karne Administracja publiczna
Sąd Najwyższy 6 lipca po raz kolejny zajmie się problemem tzw. kredytów frankowych. Ewentualna uchwała będzie ważna dla tych kredytobiorców, którzy w procesach sądowych nie dochodzą roszczeń o ustalenie ważności umowy, ograniczając swoje żądania względem banków do roszczeń o zapłatę - piszą adwokaci Karolina Pilawska i Andrzej Zorski.
Karolina Pilawska Andrzej Zorski
22.06.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe