Prawo.pl
Zdaniem ekspertów Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, nad którą pracuje obecnie parlament, może doprowadzić do znacznego pogłębienia upolitycznienia mediów publicznych i tym samym stanowi zagrożenie dla swobody wypowiedzi. Jeśli ustawa będzie uchwalona, to wejdzie w życie z dniem ogłoszenia, co łamie standardy legislacyjne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.07.2021
Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Adwokatura: Wykonać orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Opinie, że postanowienia zabezpieczające TSUE w zakresie polskiego wymiaru sprawiedliwości nie mają oparcia ani w samym wyroku, ani w obowiązującym prawie, w tym w Konstytucji RP i są przykładem instrumentalizacji prawa, dążenia do nadania pozorów legalności ewentualnemu niepodporządkowaniu się orzecznictwu TSUE - oceniło Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej.
Krzysztof Sobczak
20.07.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

MF rusza z kolejną edycją akcji „Weź paragon”

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna Ministerstwa Finansów ma uświadomić Polakom znaczenie brania i wydawania paragonu fiskalnego. Akcja będzie prowadzona do końca sierpnia 2021 roku. Resort nauczy m.in., jak rozpoznać błędny paragon.
Krzysztof Koślicki
20.07.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Na podstawie lex deweloper buduje się mało. Przez ostanie trzy lata rady miast wydały zaledwie 170 uchwał lokalizacyjnych. Deweloperzy twierdzą, że są to przepisy z ogromnym potencjałem, którym zaszkodził czarny PR. Samorządy nie kryją wobec nich swojej niechęci. Z kolei prawnicy uważają, że do fiaska tych rozwiązań przyczyniły się nie tylko miasta, ale i inwestorzy.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.07.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo
Klient banku przy zawieraniu umowy opcji walutowej też ma obowiązki i musi wiedzieć jakie ryzyko chce zabezpieczyć. Kryzys powstały w sierpniu 2008 roku zdecydował o załamaniu się takich transakcji. Spółki poniosły duże straty. Nikt nie był w stanie przewidzieć rozmiarów tego krachu - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej nie godząc się na unieważnienie umowy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.07.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Choć panuje powszechne przekonanie, że dzieci są największym skarbem, nie wszyscy chcą z tymi skarbami obcować na co dzień. Tym bardziej, gdy należą one do kogoś innego. Rosnący segment usług dla bezdzietnych - m.in. specjalne hotele czy restauracje, może być jednak na bakier z prawem. Prawnicy wskazują, że może naruszać konstytucyjny zakaz dyskryminacji.
Monika Sewastianowicz
20.07.2021

Powiaty chcą powrotu samorządowych fotoradarów

Prawo karne Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Związek Powiatów Polskich chce wystąpić z inicjatywą, aby straże miejskie mogły znowu korzystać ze stacjonarnych fotoradarów. Pomysł przewiduje, że lokalizacja urządzenia wskazana byłaby w uchwale rady gminy. Tymczasem sieć fotoradarów i kamer rozbudowuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Sto nowych urządzeń ma pojawić się też na drogach wojewódzkich i ekspresowych.
Robert Horbaczewski
20.07.2021
Prawo karne Samorząd terytorialny Administracja publiczna

MS przygotowuje kolejne przepisy antyprzemocowe

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Zakaz zbliżania się do samej ofiary przemocy, a nie tylko do miejsca jej zamieszkania, zakaz wstępu do określonych miejsc oraz zakaz komunikacji z ofiarą - takie m.in. nowe przepisy antyprzemocowych proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Według MS prawie osiem miesięcy obowiązywania ustawy antyprzemocowej to dowód, że narzędzie to "rzeczywiście działa", ale wymaga pewnych ulepszeń.
Krzysztof Sobczak
19.07.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Jakie zasady należy stosować podczas używania technologii rozpoznawania twarzy, aby zapewnić zgodność m.in. z prawem ochrony danych osobowych? Odpowiedź na to pytanie zawierają unijne „Wytyczne dotyczące rozpoznawania twarzy”. Jest już ich polska wersja.
Renata Krupa-Dąbrowska
19.07.2021
Rynek RODO
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, jak banki rozpatrują reklamacje konsumentów związane z kradzieżą pieniędzy z konta oraz jakie stosują mechanizmy uwierzytelniania transakcji. Wezwania do przedstawienia wyjaśnień i przekazania dokumentów w tych sprawach zostały wysłane do 18 banków.
Krzysztof Sobczak
19.07.2021
Rynek i konsument

Frankowiczowi nieodbieranie korespondencji z banku może się opłacić

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Koronawirus a prawo
Przepisy wprowadzone na czas Covid-19 mogą zostać wykorzystane przez kredytobiorców frankowych, którzy próbują unieważnić swoje umowy. Niektórzy prawnicy radzą klientom nieodbieranie korespondencji z banku. Mogą bowiem znajdować się w niej wezwania zmierzające do przerwania biegu terminu przedawnienia roszczeń banku lub wezwania zmierzające do potrącenia roszczenia banku.
Regina Skibińska
19.07.2021
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Koronawirus a prawo
Epidemia koronawirusa i utrudnienia w podróżach zagranicznych spowodowały, że osoby, które mieszkają w atrakcyjnych dla wczasowiczów miejscach i chciałyby na tym zarobić, mają ułatwione zadanie. Wynajmując pokoje gościnne, muszą jednak pamiętać, że zwolnienie podatkowe z tego tytułu jest obwarowane warunkami. Trzeba spełnić je wszystkie
Grażyna J. Leśniak Krzysztof Koślicki
17.07.2021
Domowe finanse PIT

Kredyty frankowe - marże banku nie mogą być dowolne

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Jeżeli mechanizm indeksacji kredytu jest wadliwy, to nie ma możliwości wyeliminowania z umowy jedynie samej marży banku. O wyrokach sądów w sprawie kredytów frankowych w GE Money Bank S.A. (obecnie BPH S.A.) mówi Radosław Górski, radca prawny specjalizujący się w kredytach frankowych.
Regina Skibińska
17.07.2021
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

SN: Sprawa o alimenty przeciwko rodzicom - nie w trybie uproszczonym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
W stanie prawnym po zmianie Kodeksu postępowania cywilnego z 4 lipca 2019 r., sprawa o zasądzenie świadczeń alimentacyjnych z powództwa małoletniego dziecka przeciwko rodzicowi, w której wartość przedmiotu sporu nie przekracza dwudziestu tysięcy złotych, nie podlega rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym - brzmi uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.07.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat Sytuacja zwierząt w Polsce uległa poprawia. Często czym innym są jednak przepisy w ustawie, a czym innym stosowanie ich na co dzień. Jest też wiele obszarów, które wymagają pracy - jak choćby zwiększenie edukacji społecznej i to od najmłodszych lat. Zwierzęta bez człowieka, w konfrontacji z oprawcą są na straconej pozycji - mówi Leszek Sierputowicz,
Patrycja Rojek-Socha
17.07.2021
Środowisko Wymiar sprawiedliwości
Do budynku wielorodzinnego straż pożarna musi dojechać w razie pożaru, a to oznacza, że droga pożarowa musi mieć odpowiednie parametry. Nie wolno również zastawiać klatek schodowych ani miejsc postojowych w garażach podziemnych, a drzwi wejściowe do mieszkań nie mogą otwierać się na klatkę schodową. Z przestrzeganiem tych zasad bywa różnie, a egzekucja prawa często kuleje.
Renata Krupa-Dąbrowska
17.07.2021
Budownictwo
Korytarz życia dla służb ratowniczych sprawdza się głownie na autostradach, drogach ekspresowych i szybkiego ruchu. Gorzej jest na innych drogach. Na jednojezdniowych dwukierunkowych często nawet spowolnienia ruch. Problemem dla kierowców jest przejazd dwóch uprzywilejowanych pojazdów. Inną kwestią jest to, że część ambulansów jadących na „bombach” nie powinna używać sygnałów.
Robert Horbaczewski
17.07.2021
Prawo karne Administracja publiczna

Polacy na L4 chorują, pracują, wypoczywają i opiekują się dziećmi

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna
Pracodawcy i ZUS mają coraz większy problem z absencją chorobową. Są zakłady, w których pule ludzi zatrudnianych na tzw. zakładkę stale rosną. W niektórych firmach są wyspecjalizowane pliki excelowskie i ludzie, którzy wyliczają, kiedy się opłaca przyjść do pracy, a kiedy nie. Zdaniem ekspertów, pracodawcy, którzy nic nie robią, by ograniczyć absencję, dają ciche przyzwolenie na nieobecność pracowników.
Grażyna J. Leśniak
17.07.2021
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna
Osoby przylatujące do Polski z zagranicy muszą wypełniać kartę lokalizacji podróżnego. Podane w niej dane są podstawą do automatycznego nałożenia kwarantanny lub zwolnienia z niej. Dotychczas były one w formie papierowej. Po ponad roku pandemii Główny Inspektorat Sanitarny w końcu przygotował KLP online. Będzie ona dostępna od soboty 17 lipca. Niestety na stronie, gdzie można wypełnić KLP, brak jest aktualnych danych o wymaganiach dla podróżnych w związku z Covid-19.
Jolanta Ojczyk
17.07.2021
Koronawirus a prawo
Unia Europejska interweniuje i wszczyna procedurę naruszeniową wobec Polski za strefy wolne od LGBT - informuje Kampania Przeciw Homofobii. Polsce grożą dotkliwe kary finansowe. Mimo wielokrotnych ostrzeżeń Komisji Europejskiej, zaledwie kilka z ponad 100 lokalnych samorządów będących strefami „wolnymi od LGBT” postanowiło uchylić homofobiczne uchwały.
Monika Sewastianowicz
16.07.2021
Samorząd terytorialny
Zakład ubezpieczeń powinien przedstawić poszkodowanemu realną propozycję najmu pojazdu zastępczego, który pod istotnymi względami będzie odpowiadał pojazdowi należącemu do poszkodowanego – stwierdziła w opublikowanym w piątek opracowaniu Komisja Nadzoru Finasowego.
Krzysztof Sobczak
16.07.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument

Stanisław Trociuk pełni teraz obowiązki RPO

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
W związku z zakończeniem z dniem 15 lipca br. pracy na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich przez Adama Bodnara i nie powołaniem jeszcze nowego rzecznika, od piątku obowiązki te pełni wieloletni zastępca RPO Stanisław Trociuk. Jeśli Senat zatwierdzi wybranego przez Sejm Marcina Wiącka, to on może wkrótce objąć ten urząd.
Krzysztof Sobczak
16.07.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej pod względem bezpieczeństwa na drogach, a podróżujący po naszym kraju są ponad trzy razy bardziej narażeni na utratę życia w następstwie wypadku niż w Szwecji czy Norwegii. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała właśnie megainformację o bezpieczeństwie uczestników ruchu drogowego, w której wymienia przyczyny tego stanu i proponuje konkretne zmiany.
Agnieszka Matłacz
16.07.2021
Prawo karne Administracja publiczna Policja
Prawo cywilne chroni osobę, wobec której wydano zakaz zbywania lub obciążania nieruchomości ujawniony w księdze wieczystej. Jest ona uczestnikiem egzekucji i może uczestniczyć w licytacji komorniczej - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. W tle tej sprawy pojawia się skarga pauliańska i nieuczciwe przeniesienie udziałów w nieruchomości.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.07.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Komisja Nadzoru Finansowego wydała decyzję o interwencji produktowej i zakazała wprowadzania do obrotu, dystrybucji i sprzedaży ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych – umów ubezpieczenia na życie, jeżeli są związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym i spełniają określone kryteria.
Regina Skibińska
15.07.2021
Rynek i konsument Finanse

Psy skarbówki będą tropić koronawirusa

Doradca podatkowy Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Jak informuje Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przy współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu uczestniczyła w pilotażowym szkoleniu psów służbowych w kierunku wczesnego wykrywania Sars-CoV-2 u ludzi. Osiągnięto wyniki skuteczności wykrywania na poziomie 95 proc. Wynik świadczy o niezwykłych możliwościach psów i ich nosów.
Krzysztof Koślicki
15.07.2021
Doradca podatkowy Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Śmierć najbliższej osoby,brak pieniędzy na leczenie poważnej choroby, ciężka choroba najbliższej osoby - tego najbardziej boją się Polacy. W dalszej kolejności są to: nowotwór, brak pieniędzy na starość, utrata sprawności i brak dostępu do opieki medycznej. Tak wynika z najnowszego raportu pt. „Mapa ryzyka Polaków” przygotowanego przez Polską Izbę Ubezpieczeniową i firmę Deloitte.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
15.07.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania polityczne, światopoglądowe lub religijne może być uzasadniony koniecznością prezentowania przez pracodawcę neutralnego wizerunku wobec klientów lub zapobiegania konfliktom w pracy – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Grażyna J. Leśniak
15.07.2021
Prawo pracy Prawo unijne
W lasach pojawiły się już pierwsze grzyby. Są także poziomki i jagody. Przy drogach ustawili się więc sprzedawcy. Mimo że – co do zasady – opodatkowaniu podlegają w Polsce wszystkie dochody, środki pochodzące ze sprzedaży owoców runa leśnego mogą być zwolnione z PIT. Konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków.
Krzysztof Koślicki
15.07.2021
Domowe finanse PIT
Przedsiębiorcy nie wiedzą czy mogą pytać swoich klientów lub uczestników wydarzenia o szczepienie. Wielu rezygnuje z tego i przyjmuje maksymalną dopuszczalną liczbę gości, a mogłaby większą, gdyby te przepisy były bardziej precyzyjne. Przedsiębiorcy z Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie apelują do rządu o przyjęcie regulacji, które pozwolą na skuteczne weryfikowanie, kto jest zaszczepiony.
Renata Krupa-Dąbrowska
15.07.2021
Rynek i konsument Koronawirus szczepienia