Prawo.pl
Mimo że od wejścia w życie nowych unijnych i krajowych zasad ochrony danych osobowych minęły prawie trzy lata, wciąż nie ma w Polsce ani jednego branżowego kodeksów postępowania, który byłby już stosowany. Chociaż Urząd Ochrony Danych Osobowych twierdzi, że do zatwierdzenia pierwszych takich dokumentów jest już coraz bliżej.
Krzysztof Sobczak
25.01.2021
RODO

Wrócił krótszy termin rejestracji pojazdów, ale powiaty narzekają na podwojenie czynności

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Od początku stycznia wrócił 30-dniowy termin na czynności związane z rejestracją czy zgłoszeniem nabycia lub zbycia pojazdu. Pandemia trwa, więc to utrudnienie dla obywateli i urzędników. Chętnie widzieliby więc dalsze wydłużenie terminów. Jednak problemy powiatów są poważniejsze i wymagają zmian systemowych, bo zmienione niedawno zasady rejestracji podwoiły wymagane czynności.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.01.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Kolejność szczepień zmienia się z dnia na dzień. Najpierw do etapu zero dodano rodziców wcześniaków, potem do pierwszego wszystkich prokuratorów i osoby z chorobami przewlekłymi. Kogo obejmą etapy II i III wciąż nie wiadomo. Nie ma żadnych kryteriów ustawowych, które mówiłyby, kto i dlaczego trafia do danej grupy. Co najważniejsze jednak, rozporządzenie o kolejności jest bezprawne.
Jolanta Ojczyk
25.01.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
W poniedziałek zaczynają się szczepienia seniorów. Rząd apeluje, żeby ci, którzy nie zdążyli się jeszcze zapisać, nie tłoczyli się w kolejkach przed przychodniami, ale próbowali zapisów zdalnych - przez infolinię, internet i sms. Terminów wolnych na razie nie ma, czego powodem jest za mała liczba dostaw szczepionek.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.01.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Analitycy przewidują, że w tym roku sieć 5G będzie dalej rozwijana, rozszerzy się jej zastosowanie, na przykład do nowych usług konsumenckich. Na rynek mają wejść nowi dostawcy sprzętu. Łączność 5G jest kluczowa dla rynku Internetu Rzeczy.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.01.2021
Nowe technologie
Szczepienia seniorów w podmiotach zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim rozpoczną się we wtorek. Dzień dostarczenia szczepionek do punktów szczepień to poniedziałek, nieznana jest natomiast pora dostawy. Chodzi o uniknięcie ryzyka, kiedy umówionych pacjentów trzeba byłoby przesuwać na inny termin.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.01.2021
Koronawirus a prawo
RPO rozpoczął otwarte konsultacje społeczne dotyczące cmentarzy. Wiążą się z lepszą ochroną opuszczonych grobów czy uniknięciem zakupu ziemi, która zawiera szczątki ludzkie. Zmierzają też do wprowadzenia zmian w formach chowania zmarłych – poza cmentarzami i w formie pochówków ekologicznych.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.01.2021
Administracja publiczna
Zwolnienie z kwarantanny po powrocie do kraju sportowców z kadry narodowej i osób z negatywnym wynikiem testu – przewiduje nowelizacja rozporządzenia epidemicznego. Wprowadza też zmiany w kolejności szczepień, jak dodanie do grupy I osób poniżej 60 lat z określonymi chorobami, pacjentów zakładów pielęgnacyjnych, hospicjów, szerszej grupy nauczycieli i pomocy społecznej oraz strażników gminnych.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.01.2021
Koronawirus a prawo
Usuwanie śniegu i lodu to obowiązek właścicieli i zarządców nieruchomości, ale w czasie intensywnych opadów nie zawsze mają oni możliwość zapewnienia całkowitego bezpieczeństwa użytkowania budynków czy chodników. Jeśli zlecają odśnieżanie podwykonawcy powinni dokładnie uregulować jego obowiązki w tym zakresie.
Regina Skibińska
23.01.2021
Administracja publiczna
Zdarza się, że rozwiedzeni rodzice starają się wykorzystać pandemię, aby utrudnić byłemu partnerowi realizowanie spotkań z dziećmi. Nierzadko powołują się na to, że widzieli się z osobami zakażonymi, aby przełożyć ustalony termin spotkania. Co do zasady nie można traktować kontaktów dziecka z rodzicem jako automatycznego źródła zakażenia – wskazuje adwokat Piotr Ruszkiewicz.
Aleksandra Partyk
23.01.2021
Prawo rodzinne Koronawirus a prawo
E-hulajnogi zawojowały polskie chodniki i ścieżki rowerowe. Podobnie jak rowery stają się jednym z najpopularniejszych sposobów na dotarcie choćby do pracy. Problem w tym, że rowerzystów obowiązują określone przepisy, a hulajnogi nadal są w prawnej próżni. Zmienić ma to kolejny projekt i wpisanie ich do katalogu pojazdów.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
23.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Policja
Zbliża się 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku z powodu pandemii nie będzie on miał szczególnie hucznego charakteru. Większość wydarzeń odbędzie się w internecie. Natomiast – jak tłumaczą eksperci – samo kwestowanie na ulicy jest dopuszczalne. Konieczne jest jednak przestrzeganie obostrzeń sanitarnych.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
23.01.2021
Informacje dotyczące szczególnych środków ostrożności przy stosowaniu produktu kosmetycznego, jego funkcji i składników, nie mogą być zawarte w katalogu firmowym, do którego odsyła symbol. Powinny się one znaleźć na opakowaniu zewnętrznym lub pojemniku produktu. Natomiast użyty język musi być zrozumiały dla konsumentów, ponieważ wymaga tego ochrona ich zdrowia
Dorian Lesner
23.01.2021
Rynek i konsument Farmacja
Jak było do przewidzenia, seniorzy nie wyklikali sobie e-skierowania na najnowszych Macbookach. Zamiast profilu zaufanego, wybrali zaufany sposób – udanie się do przychodni. Ma to nie tylko walor towarzyski, ale również wartość sentymentalną, przywodzi bowiem na myśl lata młodości.
Monika Sewastianowicz
22.01.2021
Koronawirus a prawo
Kancelaria Premiera Rady Ministrów poinformowała w piątek, że uruchomiony został kolejny kanał rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób z grupy 70 plus za pośrednictwem SMS. Wystarczy wysłać wiadomość o treści SZCZEPIMY SIĘ pod numer 664-908 556. Dalej system prosić będzie o dane identyfikujące i dokona rejestracji.
Krzysztof Sobczak
22.01.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Sąd Rejonowy w Poznaniu uwzględnił w piątek zażalenie pełnomocników Romana Giertycha, uznając, że zatrzymanie, doprowadzenie i przeszukanie adwokata były niezasadne i nielegalne. - Decyzja Sądu jest niezrozumiała i błędna - oceniła Prokuratura Regionalna w Lublinie, do której przeniesiono śledztwo w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
22.01.2021
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wyniki testów na Covid-19 będą uznawane w całej Unii

Opieka zdrowotna Prawo unijne Koronawirus a prawo
Państwa członkowskie jednogłośnie zaakceptowały w czwartek zalecenia Rady UE określające wspólne ramy stosowania szybkich testów antygenowych i wzajemnego uznawania wyników testów na Covid-19 w całej Unii Europejskiej. Ma to być narzędzie pomagające w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa i przyczyniające się do sprawnego funkcjonowania rynku wewnętrznego.
Krzysztof Sobczak
22.01.2021
Opieka zdrowotna Prawo unijne Koronawirus a prawo
Ponad 320 tys. zł kary nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na firmę pożyczkową Mogo za naruszające zbiorowe interesy konsumentów praktyki polegające na tym, że pobierała ona od klientów dodatkowe opłaty za zaległości w spłacie kredytu, obciążała ich też innymi kosztami nieprzewidzianymi w umowie. Firma ma zwrócić poszkodowanym konsumentom bezprawnie pobrane opłaty
Krzysztof Sobczak
22.01.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument

Co roku coraz więcej będziemy dokładać z podatków do emerytur

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Zgodnie z prognozą ZUS, do końca 2025 roku liczba osób w wieku produkcyjnym zmniejszy się o 800 tys. osób - z 22,79 mln osób na koniec 2020 roku do 21,97 mln. Już w 2021 r. w FUS zabraknie 63 mld złotych. Zdaniem ekspertów oznacza to, że w ciągu pięciu najbliższych lat, z podatków będzie trzeba sfinansować dodatkowo - oprócz składek - ponad 340 mld złotych.
Grażyna J. Leśniak
22.01.2021
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Sejm powołał Piotra Wawrzyka na nowego RPO, teraz kolej na Senat

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Sejm powołał w czwartek Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. To dopiero połowa procedury powoływania kandydata na ten urząd, ponieważ musi on być jeszcze zaakceptowany przez Senat. Tymczasem mimo zakończonej 9 września ubiegłego roku kadencji rzecznikiem nadal jest Adam Bodnar.
Krzysztof Sobczak
21.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Sejm uchwalił w czwartek ustawę o służbie zagranicznej. Za jej sprawą zostanie powołany na wzór szefa służby cywilnej - szef służby zagranicznej, który będzie m.in. monitorował i nadzorował wykorzystanie środków finansowych. Zostaną też zmienione zasady naboru kadr i struktury stopni dyplomatycznych.
Jolanta Ojczyk
21.01.2021
Administracja publiczna
Piesi będą mieli pierwszeństwo przy wchodzeniu na przejście, ale jednocześnie przy przechodzeniu przez jezdnię obowiązywał będzie zakaz używania telefonów komórkowych. Obniżona zostanie także dopuszczalna prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach nocnych – do 50 km/h. Zakazana ma być też jazda na tzw. „zderzaku” na autostradach i drogach ekspresowych.
Krzysztof Sobczak
21.01.2021
Prawo karne
Pracujemy nad wydłużeniem działania bonu turystycznego - poinformował w czwartek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy podczas posiedzenia sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. I dodał, że rząd myśli, jak wspierać branżę turystyczną w sytuacji, gdy z powodu pandemii nie może ona świadczyć usług.
Krzysztof Sobczak
21.01.2021
Małe i średnie firmy
W przepisach ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli brak jest regulacji, która uznawałaby datę oddania skargi w polskiej placówce pocztowej za równoznaczną z datą wniesienia jej do sądu. W tym wypadku obowiązuje termin 14-dniowy - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w kwestii skargi Komitetu 'Stop LGBT",
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.01.2021
Wymiar sprawiedliwości
Minister zdrowia Adam Niedzielski zmienił rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Od 30 stycznia ma być ona realizowana nie później niż w pierwszym dniu roboczym następującym po dniu zgłoszenia się pacjenta. Lekarze uważają, że to oni powinni decydować o terminie porady, bo nie każda musi być udzielona tak szybko.
Katarzyna Redmerska Jolanta Ojczyk
21.01.2021
Pacjent Opieka zdrowotna

RPO: Kolejność szczepień bez podstawy prawnej

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Rząd nie miał podstaw, aby swym rozporządzeniem wprowadzać kryteria kolejności szczepień przeciwko koronawirusowi – twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich. Jak zauważa, ustawa daje taką możliwość tylko w przypadku szczepień obowiązkowych, a szczepienia przeciwko COVID-19 nimi nie są. A rząd zapowiada kolejne rozporządzenie w tej sprawie. Rząd polemizuje z tą opinią.
Krzysztof Sobczak
20.01.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Sejm przyjął w środę redakcyjną poprawkę Senatu do ustawy wyrażającej zgodę na dokonanie przez prezydenta zmiany zakresu obowiązywania tzw. konwencji stambulskiej. Chodzi o zaktualizowanie kwestii zastrzeżeń, które Polska złożyła do konwencji w 2015 r. Rząd chce m.in. ograniczyć ściganie drobnych przestępstw z użyciem przemocy.
Monika Sewastianowicz
20.01.2021
Prawo karne Prawo rodzinne
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 19 stycznia uznał, iż odmowa prawnego uznania korekty płci bez przeprowadzenia odpowiedniego zabiegu chirurgicznego korekty genitaliów stanowiła naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego osób transseksualnych. Sprawa dotyczyła Rumunii, ale polskie prawo też pod tym względem nie spełnia europejskich standardów.
Katarzyna Warecka
20.01.2021
Prawo rodzinne Administracja publiczna
Kochanka wysyłająca intymne zdjęcia do żony partnera? Choć brzmi to jak scenariusz opery mydlanej, jest sytuacją dość częstą. Potrafimy posunąć się znaczenie dalej udostępniając takie rzeczy np. na portalach społecznościowych. Taka zemsta może skończyć się rozwodem z orzeczeniem winy, ale też mieć nieprzyjemne konsekwencje prawne dla mściciela.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
20.01.2021
Prawo karne Prawo cywilne
15 lutego Krajowa Administracja Skarbowa udostępni w usłudze Twój e-PIT zeznania podatkowe większości podatników. W urzędach skarbowych pojawiają się już jednak pierwsi podatnicy, którzy chcą skonsultować swoje tegoroczne rozliczenia. Na konsultacje z urzędnikiem można się umówić – przypomina Ministerstwo Finansów.
Krzysztof Koślicki
20.01.2021
Domowe finanse PIT