Prawo.pl
W czasach ciągłych zmian coraz częściej wystawieni jesteśmy na stres, konieczność mobilizacji, duże napięcia w pracy. Ponad 1/3 Polaków regularnie odczuwa przeładowanie codziennymi obowiązkami zawodowymi - wynika z najnowszych badań Pracuj.pl. Co robimy, by odpocząć „po robocie”? Najczęściej sięgamy po seriale, spędzamy czas z rodziną i znajomymi czy słuchamy muzyki.
Grażyna J. Leśniak
28.10.2022
Prawo pracy
Po kilkumiesięcznej współpracy z doradcami ponad 100 uchodźców z Ukrainy zostało dobrze przygotowanych do podjęcia pracy w naszym kraju. Są wśród nich chemicy, lekarze, kosmetyczki, adwokaci, dziennikarze czy strażacy. Pracodawcy, którzy chcieliby ich zatrudnić, mogą liczyć na pewnych, sprawdzonych pracowników i praktyczne wskazówki co do formalności związanych z ich przyjęciem do pracy.
Grażyna J. Leśniak
28.10.2022
Rynek Prawo pracy Ukraina
RPO otrzymuje skargi od obywateli, którzy mają trudności z uzyskaniem z archiwów dokumentacji osobowej i płacowej ze zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy. Skarżący potrzebują ich, by uzyskać od ZUS wyższe świadczenia emerytalne. W przypadku nieprzedłożenia dokumentów ZUS przyjmuje za podstawę wymiaru składek kwotę minimalnego wynagrodzenia.
Grażyna J. Leśniak
28.10.2022
Emerytury i renty Prawo pracy
Samorządy, nie czekając na rządowy węgiel, tworzą własne porozumienia aby pomóc mieszkańcom. Współpracę z Polską Grupą Górniczą S.A. nawiązał właśnie Śląski Związek Gmin i Powiatów. Dzięki niemu osoby samotne, objęte stałą pomocą społeczną, w tym chore i z niepełnosprawnościami, będą miały szansę na zakup tony węgla od PGG. I to niezależnie od puli węgla, jaką przewidują przepisy rządowe.
Maria Dec-Kiełb
28.10.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Każdy pracodawca powinien określić porę nocną, która musi wynosić nie mniej niż 8 godzin i przypadać w pełni w granicach godzinowych wyznaczonych w przepisach Kodeksu pracy pomiędzy 21:00 a 7:00. Jeżeli istnieje ku temu obiektywna przesłanka – będzie nią stosowana organizacja pracy – dla poszczególnych grup osób mogą zostać wyznaczone różne pory nocne.
Marek Rotkiewicz
28.10.2022
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Relacje pomiędzy pracodawcami a zakładowymi organizacjami związkowymi często są skomplikowane i budzą wiele emocji, bo są to podmioty stojące po „dwóch stronach barykady”. Do tego bieżącego rozwiązywania sytuacji konfliktowych nie ułatwia ustawa o związkach zawodowych, która weszła w życie ponad 30 lat temu i pomimo „dużej” nowelizacji z 2019 roku, nie nadąża za zmianami w innych przepisach prawa.
Michał Szuszczyński
28.10.2022
Prawo pracy Prawo gospodarcze

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jej celem jest uporządkowanie i doprecyzowanie przepisów tak, by proces wydawania elektronicznych decyzji, postanowień i innych pism z ZUS był szybszy i bardziej skuteczny. Za nowelizacją głosowało 445 posłów, jeden był przeciw, czterech się wstrzymało.
Grażyna J. Leśniak
27.10.2022
Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
Przepisy o pracy zdalnej w formie zmian w Kodeksie Pracy, wejdą w życie w przyszłym roku, trzy miesiące po podpisaniu jej przez prezydenta - poinformowała w czwartek Marlena Maląg, minister pracy i polityki społecznej, w Polsat News. Podkreśliła, że prace nad projektem zakończyły się już w podkomisji sejmowej.
Grażyna J. Leśniak
27.10.2022
Prawo pracy

Sejm zamraża ceny prądu dla małych firm i podmiotów wrażliwych

Rynek i konsument Domowe finanse Małe i średnie firmy
Senat chce, by ceny prądu były zamrożone w 2023 r. na poziomie niższym, niż chciał Sejm: 450 zł dla gospodarstw domowych i 600 zł dla małych firm i samorządów. W ustawie pozostał specjalny podatek od przychodów niektórych wytwórców energii elektrycznej i przedsiębiorstw obrotu tą energią. Projekt wciąż budzi kontrowersje.
Paweł Rochowicz Renata Krupa-Dąbrowska
27.10.2022
Rynek i konsument Domowe finanse Małe i średnie firmy
Senat nie zgłosił w czwartek poprawek do ustawy podnoszącej efektywność energetyczną wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Chodzi o ustawę o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych, których celem jest poprawa efektywności energetycznej budynków a także promocja odnawialnych źródeł energii (OZE).
Krzysztof Sobczak
27.10.2022
Samorząd terytorialny Budownictwo
Polska dopuściła się naruszenia prawa do poszanowania życia rodzinnego ojca, który nie mógł skutecznie wykonywać swego prawa do kontaktu z dorosłym i niepełnosprawnym intelektualnie synem wbrew woli matki dziecka - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Według Trybunału uprawnienie to nie przestaje obowiązywać po osiągnięciu przez dziecko pełnoletniości.
Katarzyna Warecka
27.10.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Na koniec 2021 roku liczba pracujących w gospodarce narodowej wynosiła 15 mln osób. W stosunku do poprzedniego roku to wzrost o 1,4 proc., czyli o 213,6 tys. osób – podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2021 roku wzrosło o 8,7 proc.
Grażyna J. Leśniak
27.10.2022
Rynek Prawo pracy Finanse

W najbliższy poniedziałek ZUS pracuje tylko do 15:00

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
W najbliższy poniedziałek, 31 października 2022 roku, ZUS pracuje krócej. Sale obsługi klientów we wszystkich placówkach, a także Centrum Obsługi Telefonicznej 22 560 16 00 będą czynne od 8:00 do 15:00. Bez ograniczeń godzinowych można załatwiać swoje sprawy w ZUS poprzez indywidualne konto na PUE ZUS.
Grażyna J. Leśniak
27.10.2022
Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
Komisja Nadzoru Finansowego dostrzega wzrost liczby nadużyć, których ofiarami są konsumenci korzystający z elektronicznych kanałów dostępu do usług finansowych i przekazała zakładom ubezpieczeń oraz reasekuracji stanowisko w sprawie działań w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Regina Skibińska
27.10.2022
Finanse Banki
Utworzenie unijnych okręgów wyborczych, aby można było głosować od 16. roku życia oraz stały termin wyborów przypadający na 9 maja, to tylko niektóre propozycje Parlamentu Europejskiego. Zmianom zasad wyboru europosłów przeciwna jest Polska - wynika z projektu stanowiska przygotowanego w MSWiA.
Grażyna J. Leśniak
27.10.2022
Samorząd terytorialny Wybory Prawo unijne
Adwokaci, radcy i sędziowie co i rusz wracają do tematu sądowych pouczeń, stowarzyszenia przygotowują przykładowe wzory, powtarzają się apele o jak najbardziej zrozumiały język. O to jednak prawnikom szczególnie trudno, bo - jak mówią - nie są językoznawcami ani psychologami i boją się, że potoczne ujęcie przepisów prawnych może prowadzić do niedokładności i przekłamań.
Aleksandra Partyk
27.10.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Samorządy chcą, by Senat doprecyzował ustawę o preferencyjnej sprzedaży węgla

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Dodatek osłonowy
Samorządowcy wciąż mają uwagi do ustawy o preferencyjnej sprzedaży węgla przez gminy, którą dziś zajmie się Senat. Chcą m.in. doprecyzowania, że za roszczenia wynikające ze złej jakości paliwa będzie odpowiadał wojewoda, ograniczenia roli rady gminy w procedurze, gwarancji, że rząd dołoży się do kosztów jeśli przekroczą zakładane 500 zł oraz abolicji dla samorządowców odpowiedzialnych za dystrybucję węgla.
Robert Horbaczewski
27.10.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Dodatek osłonowy
Nie jest możliwe skuteczne zaskarżenie orzeczenia nieistniejącego. W konsekwencji wniosek skargi nadzwyczajnej Rzecznika Praw Obywatelskich w jakimkolwiek brzmieniu nie mógłby zostać uwzględniony przez Sąd Najwyższy - stwierdziła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych i odrzuciła skargę dotyczącą dziedziczenia gospodarstwa rolnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.10.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Mówiąc lub pisząc o prawach autorskich, najczęściej mamy na myśli tylko prawa autorskie majątkowe, czyli prawo do korzystania z utworu, rozporządzania nim i czerpania z tego korzyści finansowych. Tym uprawnieniom poświęcone są głównie umowy, te prawa wyceniamy, sprzedajemy, wykorzystujemy. Niewiele uwagi poświęca się jednak innym uprawnieniom autora, prawom autorskim osobistym.
Krzysztof Czyżewski
27.10.2022
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Rozpoczynają się 25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Tegorocznej edycji przyświecają słowa Juliusza Słowackiego „Trzeba nam nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba”. Udział w jubileuszowej edycji bierze ponad 470 wystawców – w tym również Wolters Kluwer Polska. W piątek i w sobotę będzie można spotkać się z autorami książek prawniczych.
Krzysztof Koślicki
26.10.2022
Prawnicy Szkolnictwo wyższe
Któż z nas nie słyszał powtarzanej od wieków kwestii, że „…na tym świecie pewne są̨ tylko śmierć́ i podatki.”? Szczere i prawdziwe twierdzenie Benjamina Franklina pozostanie żywe zawsze, bo przecież tam wszędzie, gdzie są potrzeby społeczeństwa, tam zawsze będzie musiało istnieć źródło ich finansowania.
Krzysztof Kaźmierski
26.10.2022
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Z Funduszu Sprawiedliwości miałyby być wypłacone pieniądze osobom poszkodowanym działalnością GetBack S.A. Przewiduje to projekt zmiany w Kodeksie karnym wykonawczym, który 26 października przyjęły połączone komisje senackie. Przeciwna projektowi jest m.in. pierwsza prezes Sądu Najwyższego, gdyż fundusz ma na celu wykonanie już orzeczonych kar. A w tym wypadku żadne orzeczenia nie zapadły.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.10.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Finanse
Dokonanie apostazji nie jest tak proste jak cofnięcie subskrypcji na Netflixa. Procedura - choć kilka lat temu mocno uproszczona - bywa uciążliwa i nie da się jej przeprowadzić przez pełnomocnika. Przy tym nawet gdy wszystko przebiegnie pomyślnie, nie oznacza, że apostata przestaje być katolikiem ani - jak wynika z ostatniego wyroku NSA - zniknie z kościelnych ksiąg.
Monika Sewastianowicz
26.10.2022
Prawo rodzinne
Obowiązujące od ponad roku unijne przepisy zobowiązują do ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych. Dotyczy to produktów, które promują, m.in. aspekt środowiskowy lub społeczny, albo produktów finansowych, które mają na celu zrównoważone inwestycje. Unijne prawo nakłada na nie dodatkowe obowiązki informacyjne.
Małgorzata Szczotka-Kida Paulina Pytel
26.10.2022
Prawo gospodarcze Finanse
Do sądów wpływają wnioski od klientów będącego w procesie restrukturyzacji Getin Noble Bank o wstrzymanie spłat rat kredytu. Część z nich wydaje postanowienia korzystne dla kredytobiorców, ale są jednak i takie, które tego nie robią. Rozbieżności biorą się z różnej interpretacji przepisu ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.  
Renata Krupa-Dąbrowska
26.10.2022
Banki Kredyty frankowe
Poprzez wydanie niezgodnego z prawem orzeczenia, zawierającego istotne błędy co do wysokości udziałów spadkowych, sąd rejonowy pozbawił męża należnej mu części spadku - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Błąd sądu rejonowego polegał na tym, że przyznano mężowi tylko czwartą część spadku, a nie połowę.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.10.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Na rekompensatę wypłacaną "szybką ścieżką", będą mogli liczyć wyłącznie pacjenci, którym udzielono świadczeń w szpitalach. Mimo tego że obowiązek monitorowania zdarzeń niepożądanych obejmie także m.in. POZ i poradnie specjalistyczne. W dodatku projekt w obecnym kształcie wyklucza możliwość otrzymania przez pacjenta świadczenia kompensacyjnego w przypadku powikłań.
Katarzyna Nocuń
26.10.2022
Pacjent Opieka zdrowotna

Sygnaliści – projekt bez obowiązku przyjmowania zgłoszeń anonimowych

Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Małe i średnie firmy Prawo unijne
Aktualny projekt regulacji dotyczący ochrony sygnalistów nie nakłada obowiązku przyjmowania zgłoszeń anonimowych. Przyjmowanie tego typu zgłoszeń zależeć będzie od decyzji pracodawcy. Rezygnacja z przyjmowania zgłoszeń anonimowych wydaje się być korzystna, ponieważ zmniejsza obciążenie pracowników obsługujących system compliance. W praktyce odrzucenie zgłoszeń anonimowych może jednak przynieść pracodawcy więcej szkód niż korzyści. Piszą o tym Przemysław Mazur i Klaudia Kowalewska, prawnicy z kancelarii Romanowski i Wspólnicy.
Klaudia Kowalewska Przemysław Mazur
26.10.2022
Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Małe i średnie firmy Prawo unijne
Helsińska Fundacja Praw Człowieka ogłasza start nowego projektu „Równe prawa osób z niepełnosprawnościami”, który przewiduje dyżury poradnictwa prawnego w różnych częściach kraju oraz angażowanie się w precedensowe postępowania sądowe. Porady mają być dostępne na terenie całej Polski.
Monika Sewastianowicz
25.10.2022
Niepełnosprawność
W ramach Polskiego Ładu przedsiębiorcy mogą skorzystać z dodatkowej ulgi, jeśli sponsorują działalność kulturalną prowadzoną przez instytucje kultury wpisane do rejestru Ministra Kultury. Jednak nie obejmuje to innych organizacji zaangażowanych w działalność kulturalną, takich jak organizacje pozarządowe czy agencje artystyczne. Rzecznik Praw Obywatelskich pyta o zmianę tego prawa.
Krzysztof Sobczak
25.10.2022
CIT PIT Administracja publiczna