Prawo.pl
Osoby, którym ważność orzeczenia ZUS o niezdolności do pracy i/lub niezdolności do samodzielnej egzystencji upływa po 31 lipca br., powinny złożyć wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na dalszy okres. Najlepiej zrobić to sześć tygodni przed upływem ważności orzeczenia, aby zachować ciągłość uprawnień z niego wynikających.
Beata Dązbłaż
17.08.2023
Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne
Jeżeli wyborca odmówi przyjęcia karty lub kart do głosowania, obwodowa komisja wyborcza musi to odnotować w spisie wyborców. Jednocześnie mężowie zaufania mogą odnotowywać wszystko co dzieje się w lokalu wyborczym. Niektórzy eksperci mają obawy czy nie stanowi to zagrożenia dla tajności głosowania i nie wywoła niedopuszczalnej presji na wyborcach. Już samo nagrywanie wnętrza lokalu wyborczego powoduje, że ludzie zachowują się inaczej.
Robert Horbaczewski
17.08.2023
Samorząd terytorialny Wybory
Neurologia oficjalnie dołączyła do dziedzin medycyny, które Ministerstwo Zdrowia traktuje priorytetowo. Polskie Towarzystwo Neurologiczne ma nadzieję, że dzięki temu liczba lekarzy neurologów nareszcie zacznie rosnąć. Eksperci przewidują, że zachorowalność na choroby neurologiczne będzie wzrastać. Zwiększać się zatem będzie zapotrzebowanie na świadczenia lekarzy specjalistów neurologii.
Magdalena Gajda
17.08.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Nie każdy opiekun faktyczny małoletniego ma prawo do świadczenia wychowawczego. Zdaniem Sądu Administracyjnego w Łodzi, każdy powinien mieć jednak prawo do domagania się od państwa pomocy w jej sprawowaniu, w tym również pomocy materialnej. Dlatego ZUS nie może odmówić wypłaty, także wówczas, gdy opiekun nie wystąpił o przysposobienie dziecka.
Marek Sondej
17.08.2023
Pomoc społeczna Domowe finanse
Wójt nie chciał przyznać dofinansowania za cały okres kształcenia młodocianego pracownika, ponieważ zmienił on miejsce zamieszkania w trakcie trwania nauki. Organ twierdził, że pracodawca powinien złożyć drugi wniosek do organu właściwego ze względu na wcześniejsze miejsce zamieszkania ucznia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie nie zgodził się z tą oceną i wskazał, że sprawę powinna rozpoznać gmina miejsca zamieszkania młodocianego pracownika w dacie ukończenia nauki i zdania egzaminu.
Dorian Lesner
17.08.2023
Szkoła i uczeń Administracja publiczna Prawo pracy
Na 28 sierpnia zwołane zostało nadzwyczajne posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa, o które zwrócił się Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości. Posiedzenie ma dotyczyć dalszej reformy wymiaru sprawiedliwości. Reformy wymaga zwłaszcza Sąd Najwyższy, w którym dzieją się niebezpieczne rzeczy - powiedziała przewodnicząca KRS.
Grażyna J. Leśniak
16.08.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ustawa o ochronie zwierząt nie zawiera zamkniętego katalogu form znęcania nad zwierzętami - można do nich zaliczyć również zmuszenie psa do marszu po gorącej nawierzchni, o ile nie zapewniono mu odpowiedniej ochrony przed poparzeniem łap. Fala krytyki dotyczącej sposobu traktowania zwierząt spadła na organizatorów defilady z okazji Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia 2023 r.
Monika Sewastianowicz
16.08.2023
Wysokie temperatury mogą naprawdę dać się we znaki – również w pracy. Zmęczeni upałem pracownicy mogą mieć trudności ze skupieniem się na swoich zadaniach. Jak poprawić ich komfort? Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy? Odpowiadamy, bo to ważne. Za nierespektowanie przez pracodawcę obowiązków może zostać ukarane karą grzywny w wysokości nawet 30 tys. zł.
Grażyna J. Leśniak
16.08.2023
Prawo pracy BHP
Inspekcja Handlowa badała, na ile skład deklarowany przez firmę na metce odzieżowej jest zgodny z rzeczywistością. Okazało się, że w ubraniach, które miały składać się w 80 proc. z wełny, są tylko sztuczne włókna. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił firmom zarzuty wprowadzania konsumentów w błąd. Grozi im kara nawet w wysokości 10 proc. rocznego obrotu.
Inga Stawicka
16.08.2023
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Jeden dzień legalnej pracy w Polsce wystarczy, by cudzoziemcy z całego świata zaczęli otrzymywać nasze roczne świadczenia, czyli 13. i 14. emeryturę. Obywatelowi UE wystarczy jeden dzień pracy do otrzymania u nas groszowej emerytury, a miesiąc pracy i miejsce zamieszkania na terytorium RP – by nasze państwo dopłacało mu do emerytury minimalnej po osiągnięciu powszechnego wieku w Polsce. Dlatego, zdaniem prawników, trzynastkę i czternastkę trzeba doliczyć do emerytur i wypłacać co miesiąc, a ich wysokość uzależnić od stażu ubezpieczeniowego w Polsce.
Grażyna J. Leśniak
16.08.2023
Finanse publiczne Emerytury i renty

Wierzyciele nie zawsze chronieni przed niezbyt uczciwymi dłużnikami

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Restrukturyzacja
Niektórzy dłużnicy nadużywają regulacji poprzez wykorzystywanie postępowania o zatwierdzeniu układu wyłącznie dla uniknięcia egzekucji wierzytelności układowych w okresie ochronnym. To wynik tego, że przepisy skupiają się obecnie bardziej na ochronie dłużnika, niż zabezpieczeniu wierzyciela. Problemem dla obu stron jest także długie rozpatrywanie wniosków o zatwierdzenie układu w sądach.
Regina Skibińska
16.08.2023
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Restrukturyzacja
Laptop, który czwartoklasista dostanie od państwa, jest własnością jego rodziców. Nowe przepisy wyłączają konieczność odprowadzania od niego podatku od spadków i darowizn. Rozszerzają też o laptop katalog przedmiotów zwolnionych spod egzekucji, jednak tylko tej administracyjnej, co potencjalnie dopuszcza egzekucję cywilną. Sprzęt oznaczony będzie godłem i napisem Rzeczpospolita Polska, by utrudnić np. sprzedaż w lombardzie.
Monika Sewastianowicz
16.08.2023
Domowe finanse Szkoła i uczeń
Wójt obejmuje mandat po złożeniu ślubowania. Jeżeli jest tymczasowo aresztowany, jego obowiązki przejmuje osoba powołana przez premiera. Orzekł tak niedawno Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie wójta gminy Daszyna, wybranego na drugą kadencję, mimo ciążących na nim zarzutów karnych. Fakt, że w poprzedniej kadencji powołało zastępcę wójta, który jego zdaniem powinien kierować pracami gminy, jest bez znaczenia.
Marek Sondej
16.08.2023
Prawo karne Samorząd terytorialny
W 2022 roku wskaźnik zatrudnienia dla kobiet w wieku 15-64 lata wyniósł w Polsce 65,4 proc., a w latach 2015-2022 wzrósł o 8,8 pkt proc. Wraz ze wzrostem zatrudnienia, spadał poziom bezrobocia wśród kobiet - twierdzi MRiPS. I powołuje się na posiadane dane szacunkowe, z których wynika, że w końcu maja 2023 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 803,6 tys. bezrobotnych, z czego niemal 427,8 tys. kobiet.
Grażyna J. Leśniak
15.08.2023
Rynek Prawo pracy Rynek pracy
Zajęcie pasa drogowego na cele organizacji pokojowego zgromadzenia publicznego nie wymaga zezwolenia zarządcy drogi. Wymóg taki stanowiłby bowiem ukrytą przeszkodę w wykonywaniu prawa do wolności pokojowego zgromadzania się. Orzekł tak niedawno Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie protestów w obronie sądów w 2017 roku.
Marek Sondej
15.08.2023
Samorząd terytorialny Drogi
Krąg spadkobierców ustawowych będzie mniejszy, małoletni lepiej chronieni przed ewentualnym dziedziczeniem długów, a uporczywe zaleganie z alimentami dla spadkodawcy stanie się przesłanką niegodności dziedziczenia - ustawa została właśnie opublikowana w Dzienniku Ustaw. Przepisy wejdą w życie po trzech miesiącach.
Patrycja Rojek-Socha
14.08.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
21 sierpnia upływa termin dla frankowiczów z Getin Noble Bank na zgłoszenie wierzytelności wobec banku. Nie warto jednak czekać. Prawnicy radzą, by zrobić to do soboty. tj. do 19 sierpnia. Zgłoszenie po tej dacie - choć nadal możliwe - będzie wiązać się z opłatą. Przy dłuższej zwłoce syndyk może nawet odmówić uwzględnienia wierzytelności w planie podziału.
Renata Krupa-Dąbrowska
14.08.2023
Banki Kredyty frankowe

Dr Kurowski: Ustawa o świadczeniu wspierającym przełomowa, ale systemu nie porządkuje

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Ponieważ w trakcie prac nad ustawą w parlamencie odrzucone zostały senackie poprawki, proponowane przez stronę społeczną, niestety okres przejścia ze świadczenia pielęgnacyjnego na świadczenie wspierające może nie być w pełni płynny – zwraca uwagę w rozmowie z Prawo.pl dr Krzysztof Kurowski, konstytucjonalista i prezes Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami. Może się bowiem zdarzyć sytuacja, w której przez pewien okres rodzina nie otrzyma świadczenia pielęgnacyjnego ani wspierającego.
Beata Dązbłaż
14.08.2023
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Czy autor, który sam wydaje swoje książki, musi zakładać działalność gospodarczą? Jeśli nie musi, to w jaki sposób opodatkować sprzedaż takiej książki? Jak się z takiej sprzedaży rozliczać z urzędem skarbowym? Czy potrzebna jest kasa fiskalna, jeśli autor sprzedaje książkę na spotkaniach autorskich? Pamiętać należy, że przychody ze sprzedaży powinny zostać zaliczone do przychodów z praw majątkowych.
Krzysztof Kaźmierski
14.08.2023
PIT VAT
Rada UE i Parlament Europejski mają własne propozycje uregulowania domniemania istnienia stosunku pracy w przypadku cyfrowych platform pracy. W zależności od tego, która z propozycji zostanie przyjęta i stanie się prawem w Unii Europejskiej, pracodawcy zyskają większą lub mniejszą swobodę w kształtowaniu podstaw zatrudnienia. W efekcie, jak twierdzą prawnicy, skutki zmian dla naszego rynku pracy mogą nie ograniczać się tylko do pracowników platform cyfrowych.
Grażyna J. Leśniak
14.08.2023
Prawo pracy Prawo europejskie Rynek pracy
Kierunek publicznej debaty na temat wskaźnika referencyjnego WIBOR coraz bardziej odrywa się od realiów prawnych i ekonomicznych, w jakich wskaźnik ten funkcjonuje. Coraz mocniej za to akcentuje się argumenty populistyczne, niekiedy nieprawdziwe, bądź wprost przemilcza się niewygodne fakty - pisze Zbigniew Minda, prezes zarządu GPW Benchmark S.A. 
Zbigniew Minda
14.08.2023
Banki Kredyty
Formowanie 300-tysięcznej armii idzie jak po grudzie. Pozyskaniu żołnierzy mają służyć m.in. dodatkowe świadczenia motywacyjne, szybsze awanse, tworzenie fili wojskowych komisji rekrutacyjnych czy zmiana kategorii zdrowia D na A. Wojsko chce finansować kursy nawet tym, którzy w nim nie są, a deklarują, że wstąpią do czynnej służby lub WOT. Ministerstwo uruchomiło właśnie program stypendiów dla studentów cywilnych, aby następnie włożyli mundur.
Robert Horbaczewski
14.08.2023
Zatarcie skazania pozwala wprawdzie uznać daną osobę za niekaraną, jednak przy ocenie osobowości posiadacza broni ważny jest nie tyle fakt ukarania, ale dotychczasowe życie i sposób jej postępowania - tak ugruntowała się linia orzecznicza sądów administracyjnych. Podobnie jest z decyzjami policji, która odmawiając w takich sytuacjach pozwolenia na broń wskazuje na potencjalne zagrożenie dla porządku lub bezpieczeństwa publicznego.
Patrycja Rojek-Socha
12.08.2023
Politycy straszą, że Polacy nie będą mieli gdzie chodzić na spacery czy jeździć na rowerze. Nie będą mogli zbierać grzybów ani jagód. Jednak Unia nie zakaże nam grzybobrania. Na lasy nie można patrzeć wyłącznie jak na fabryki desek - muszą one być w większym stopniu chronione i dostosowane do sytuacji kryzysu przyrodniczego i klimatycznego. A zbierania grzybów już teraz zabrania niekiedy polskie prawo.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.08.2023
Środowisko
Umowa o pracę określa strony stosunku pracy, adres siedziby pracodawcy, a także jej rodzaj, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy. Przepisy wymagają, by w jej treści strony wyraźnie określiły dzień rozpoczęcia pracy. Zazwyczaj będzie się on pokrywał z dniem zawarcia umowy. Stosunek pracy nawiązuje się zaś w dniu określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy.
Dorian Lesner
12.08.2023
Prawo pracy HR
Ubiegłoroczna katastrofa na Odrze pokazała, że polskie rzeki przegrywają z ludzkimi zaniedbaniami. Są one poprzecinane ogromnymi, starymi zaporami, które nigdy nie były badane pod kątem ich wpływu na ludzi i przyrodę. Organizacje społeczne wskazują, iż jest to naruszenie prawa unijnego, i wystąpiły w tej sprawie do Komisji Europejskiej.
Regina Skibińska
12.08.2023
Środowisko Administracja publiczna
Firmy branży turystycznej nie obawiają się, że pożary na Rodos zaszkodzą polskim touroperatorom, doprowadzając do ich bankructw. Niemniej jednak, mimo ogromnego ruchu turystycznego, nie wszystkie podmioty prosperują dobrze i przed wyjazdem na urlop nadal warto sprawdzać, komu powierza się swój wolny czas i pieniądze. Tym bardziej, że już w pierwszym półroczu 2023 r. liczba biur z negatywnymi wpisami jest rekordowa.
Regina Skibińska
12.08.2023
Nie ma chyba osoby, która jako dziecko nie udawałaby, że „rozmawia” ze swoimi zabawkami lub wyobrażałaby sobie, że ulubiony pluszak „reaguje” na jej zachowanie czy samopoczucie. Rozwój Internetu Rzeczy oraz systemów sztucznej inteligencji sprawił, że należące kiedyś wyłącznie do strefy dziecięcych marzeń „inteligentne zabawki” stały się rzeczywistością - pisze Mateusz Kupiec, prawnik, doktorant w INP PAN.
Mateusz Kupiec
12.08.2023
Prawo cywilne RODO Prawo europejskie
Skarb Państwa nie posiada legitymacji procesowej biernej w sprawach sądowych dotyczących kwestionowania wysokości odszkodowania z tytułu szkody łowieckiej - ustalonej przez nadleśniczego w trybie art. 46e ust. 4 Prawa łowieckiego. Stronami tego rodzaju postępowań są zatem jedynie poszkodowany oraz podmiot zobowiązany do zapłaty odszkodowania, tj. dzierżawca albo zarządca obwodu łowieckiego.
Adam Nowak
12.08.2023
Środowisko
Pozostawienie samochodu z otwartymi oknami czy kluczyków w stacyjce może skończyć się tym, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania z autocasco w przypadku kradzieży pojazdu. Poszkodowany nie może też zwlekać ze zgłoszeniem szkody towarzystwu.
Regina Skibińska
12.08.2023
Ubezpieczenia