Rzecznik Praw Obywatelskich zauważa, że decyzja o przejęciu Idea Banku narusza prawa kilkudziesięciu tysięcy konsumentów. I pyta Bankowy Fundusz Gwarancyjny, dlaczego nie uwzględniono roszczeń osób, które za jego pośrednictwem nabyły obligacje GetBack i inne problematyczne produkty finansowe.
Krzysztof Sobczak
26.01.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Przyjęty we wtorek przez rząd projekt tzw. "lex-UTO" najpełniej z dotychczasowych próbuje uregulować status prawny tzw. mikropojazdów czyli małych środków lokomocji, przeznaczonych do indywidualnej jazdy miejskiej - pisze adwokat Michał Burtowy. I dodaje że choć definicja tych pojazdów są dość ogólne, to co do zasady są prawidłowe.
Michał Burtowy
26.01.2021
Administracja publiczna Policja

Kredyt dla studenta dostępny i korzystny

Domowe finanse Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Przyznawany na preferencyjnych warunkach i dostępny przez cały rok – o tej głównej zalecie kredytu studenckiego przypomina Ministerstwo Edukacji i Nauki. I dodaje, że można się o niego ubiegać niezależnie od innych otrzymywanych świadczeń stypendialnych - wystarczy, że dochód na osobę w rodzinie w roku ubiegania się o kredyt nie przekroczy 3000 zł.
Krzysztof Sobczak
26.01.2021
Domowe finanse Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Najwyższy czas znieść przepis, na podstawie którego w Polsce karalne jest żebractwo osoby "mającej środki egzystencji i zdolnej do pracy” - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Przypomina, że taki przepis Kodeksu wykroczeń to relikt PRL, który nie przystaje do obecnej rzeczywistości ekonomiczno-społecznej. - Karalność żebractwa nieproporcjonalnie ingeruje zaś w prawa i wolności jednostki
Krzysztof Sobczak
26.01.2021
Prawo karne Pomoc społeczna
Samochody osobowe są to pojazdy samochodowe i pozostałe pojazdy mechaniczne objęte pozycją CN 8703 przeznaczone zasadniczo do przewozu osób, inne niż objęte pozycją 8702, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi. Po spełnieniu pewnych warunków mogą one być zwolnione z akcyzy.
Krzysztof Koślicki
26.01.2021
Domowe finanse Akcyza
Syn zmarłego nie chciał dziedziczyć spadku obciążonego długami, a został przez sąd uznany za spadkobiercę, bo ten nie zdołał rozpatrzyć jego wniosku o odrzucenie spadku przed upływem półrocznego terminu, jaki spadkobierca ma na taką decyzję. Rzecznik Praw Obywatelskich składa skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego,
Agnieszka Matłacz
26.01.2021
Prawo cywilne

SN: 100 tys. zł dla rodziny AK-owca to za dużo

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Tragedia rodzinna dzieci osób prześladowanych przez służbę bezpieczeństwa PRL oraz bezsporne fakty dotyczące śmierci i działalności na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego trzeba odróżnić od normatywnej możliwości zasądzenia oczekiwanego zadośćuczynienia - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.01.2021
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Od 1 czerwca, czyli za cztery miesiące mają wejść w życie przepisy, które zabronią używania telefonu na przejściu dla pieszych. Mandat można będzie też dostać za chodzenie z "komórką" przy krawężniku. Natomiast kierowcy będą musieli bezwzględnie przepuszczać osoby mające zamiar przechodzić. Chociaż mogą być problemy z interpretacją "zamiaru". Senat może jeszcze doprecyzować te przepisy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.01.2021
Administracja publiczna Policja
Na razie znany jest w Polsce tylko jeden przypadek śmierci niedługo po podaniu szczepionki przeciwko Covid-19. Przyczyny zgonu nie są znane. Gdyby to jednak był efekt szczepienia, to projekt w sprawie Funduszu Kompensacyjnego nie przewiduje rekompensat dla najbliższych członków rodziny. Zdaniem prawników to błąd, i do tego nie jedyny w rządowym dokumencie.
Jolanta Ojczyk
26.01.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Prezydent popisał w poniedziałek kolejną nowelizacją tzw. ustawy covidowej. Wprowadza ona między innymi zmiany ważne dla przewoźników, pracodawców, którzy prowadzą zakłady aktywności zawodowej czy samorządów prawniczych. Posłowie zgodzili się też na poprawkę Senatu, która wydłuża ważność skierowania na szczepienie przeciwko COVID-19 z 60 do 90 dni.
Jolanta Ojczyk
25.01.2021
Koronawirus a prawo

Ustawa podpisana - bon turystyczny możliwy też bez noclegu

Małe i średnie firmy Tarcza Antykryzysowa
Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelizację tzw. ustawy o COVID-19 zawierającą zmiany w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym. Umożliwi ona realizację bonu turystycznego bez noclegu. Warunkiem opłacenia bonem jednodniowej wycieczki jest skorzystanie przez beneficjentów z minimum dwóch usług.
Krzysztof Sobczak
25.01.2021
Małe i średnie firmy Tarcza Antykryzysowa
Na wrzesień planowane jest uruchomienie nowego systemu SZPoN, który ma umożliwić zdalną pracę urzędników i naukę online dla obywateli. Zgodnie z intencjami autorów pozwoli ona też efektywnie zarządzać obsługą spraw obywateli, co ma zmniejszyć kolejki w urzędach. Za projekt odpowiada Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.01.2021
Administracja publiczna Nowe technologie
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do premiera o wyciągnięcie konsekwencji wobec odpowiedzialnych za naruszenia praw obywatelskich, których doznał adwokat Roman Giertych, a które za nielegalne uznał sąd. Zdaniem Rzecznika odpowiedzialność polityczną za to ponosi Minister Sprawiedliwości-Prokurator Generalny i to właśnie on, jak poinformowała KPRM, odpowie na wątpliwości RPO.
Krzysztof Sobczak
25.01.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Systemy typu „piramida” nie są nowym zjawiskiem na rynku finansowym, podobnie jak różne metody zachęcania klientów do udziału w nich. Jednak dotychczas „naganiacze” na systemy typu piramida nie otrzymywali kar finansowych - pisze Katarzyna Gorzkowska, prawnik w kancelarii APLAW Artur Piechocki, komentując surową karę dla prowadzącego taką działalność youtubera.
Katarzyna Gorzkowska
25.01.2021
Prawo karne Rynek i konsument Nowe technologie
Łatwiejszy transport rowerów oraz większa ochronę praw pasażera w przypadku konieczności zmiany trasy przejazdu - takie m.in. zmiany w przepisach dotyczących funkcjonowania rynku pasażerskich przewozów kolejowych zatwierdziła w poniedziałek Rada Europejska. Nowe przepisy mają zachęcać do mobilności mieszkańców.
Krzysztof Sobczak
25.01.2021
Rynek i konsument Prawo unijne
Mimo że od wejścia w życie nowych unijnych i krajowych zasad ochrony danych osobowych minęły prawie trzy lata, wciąż nie ma w Polsce ani jednego branżowego kodeksów postępowania, który byłby już stosowany. Chociaż Urząd Ochrony Danych Osobowych twierdzi, że do zatwierdzenia pierwszych takich dokumentów jest już coraz bliżej.
Krzysztof Sobczak
25.01.2021
RODO

Wrócił krótszy termin rejestracji pojazdów, ale powiaty narzekają na podwojenie czynności

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Od początku stycznia wrócił 30-dniowy termin na czynności związane z rejestracją czy zgłoszeniem nabycia lub zbycia pojazdu. Pandemia trwa, więc to utrudnienie dla obywateli i urzędników. Chętnie widzieliby więc dalsze wydłużenie terminów. Jednak problemy powiatów są poważniejsze i wymagają zmian systemowych, bo zmienione niedawno zasady rejestracji podwoiły wymagane czynności.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.01.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Kolejność szczepień zmienia się z dnia na dzień. Najpierw do etapu zero dodano rodziców wcześniaków, potem do pierwszego wszystkich prokuratorów i osoby z chorobami przewlekłymi. Kogo obejmą etapy II i III wciąż nie wiadomo. Nie ma żadnych kryteriów ustawowych, które mówiłyby, kto i dlaczego trafia do danej grupy. Co najważniejsze jednak, rozporządzenie o kolejności jest bezprawne.
Jolanta Ojczyk
25.01.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
W poniedziałek zaczynają się szczepienia seniorów. Rząd apeluje, żeby ci, którzy nie zdążyli się jeszcze zapisać, nie tłoczyli się w kolejkach przed przychodniami, ale próbowali zapisów zdalnych - przez infolinię, internet i sms. Terminów wolnych na razie nie ma, czego powodem jest za mała liczba dostaw szczepionek.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.01.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Analitycy przewidują, że w tym roku sieć 5G będzie dalej rozwijana, rozszerzy się jej zastosowanie, na przykład do nowych usług konsumenckich. Na rynek mają wejść nowi dostawcy sprzętu. Łączność 5G jest kluczowa dla rynku Internetu Rzeczy.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.01.2021
Nowe technologie
Szczepienia seniorów w podmiotach zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim rozpoczną się we wtorek. Dzień dostarczenia szczepionek do punktów szczepień to poniedziałek, nieznana jest natomiast pora dostawy. Chodzi o uniknięcie ryzyka, kiedy umówionych pacjentów trzeba byłoby przesuwać na inny termin.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.01.2021
Koronawirus a prawo
RPO rozpoczął otwarte konsultacje społeczne dotyczące cmentarzy. Wiążą się z lepszą ochroną opuszczonych grobów czy uniknięciem zakupu ziemi, która zawiera szczątki ludzkie. Zmierzają też do wprowadzenia zmian w formach chowania zmarłych – poza cmentarzami i w formie pochówków ekologicznych.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.01.2021
Administracja publiczna
Zwolnienie z kwarantanny po powrocie do kraju sportowców z kadry narodowej i osób z negatywnym wynikiem testu – przewiduje nowelizacja rozporządzenia epidemicznego. Wprowadza też zmiany w kolejności szczepień, jak dodanie do grupy I osób poniżej 60 lat z określonymi chorobami, pacjentów zakładów pielęgnacyjnych, hospicjów, szerszej grupy nauczycieli i pomocy społecznej oraz strażników gminnych.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.01.2021
Koronawirus a prawo
Usuwanie śniegu i lodu to obowiązek właścicieli i zarządców nieruchomości, ale w czasie intensywnych opadów nie zawsze mają oni możliwość zapewnienia całkowitego bezpieczeństwa użytkowania budynków czy chodników. Jeśli zlecają odśnieżanie podwykonawcy powinni dokładnie uregulować jego obowiązki w tym zakresie.
Regina Skibińska
23.01.2021
Administracja publiczna
E-hulajnogi zawojowały polskie chodniki i ścieżki rowerowe. Podobnie jak rowery stają się jednym z najpopularniejszych sposobów na dotarcie choćby do pracy. Problem w tym, że rowerzystów obowiązują określone przepisy, a hulajnogi nadal są w prawnej próżni. Zmienić ma to kolejny projekt i wpisanie ich do katalogu pojazdów.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
23.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Policja
Zdarza się, że rozwiedzeni rodzice starają się wykorzystać pandemię, aby utrudnić byłemu partnerowi realizowanie spotkań z dziećmi. Nierzadko powołują się na to, że widzieli się z osobami zakażonymi, aby przełożyć ustalony termin spotkania. Co do zasady nie można traktować kontaktów dziecka z rodzicem jako automatycznego źródła zakażenia – wskazuje adwokat Piotr Ruszkiewicz.
Aleksandra Partyk
23.01.2021
Prawo rodzinne Koronawirus a prawo
Zbliża się 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku z powodu pandemii nie będzie on miał szczególnie hucznego charakteru. Większość wydarzeń odbędzie się w internecie. Natomiast – jak tłumaczą eksperci – samo kwestowanie na ulicy jest dopuszczalne. Konieczne jest jednak przestrzeganie obostrzeń sanitarnych.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
23.01.2021
Informacje dotyczące szczególnych środków ostrożności przy stosowaniu produktu kosmetycznego, jego funkcji i składników, nie mogą być zawarte w katalogu firmowym, do którego odsyła symbol. Powinny się one znaleźć na opakowaniu zewnętrznym lub pojemniku produktu. Natomiast użyty język musi być zrozumiały dla konsumentów, ponieważ wymaga tego ochrona ich zdrowia
Dorian Lesner
23.01.2021
Rynek i konsument Farmacja
Jak było do przewidzenia, seniorzy nie wyklikali sobie e-skierowania na najnowszych Macbookach. Zamiast profilu zaufanego, wybrali zaufany sposób – udanie się do przychodni. Ma to nie tylko walor towarzyski, ale również wartość sentymentalną, przywodzi bowiem na myśl lata młodości.
Monika Sewastianowicz
22.01.2021
Koronawirus a prawo
Kancelaria Premiera Rady Ministrów poinformowała w piątek, że uruchomiony został kolejny kanał rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób z grupy 70 plus za pośrednictwem SMS. Wystarczy wysłać wiadomość o treści SZCZEPIMY SIĘ pod numer 664-908 556. Dalej system prosić będzie o dane identyfikujące i dokona rejestracji.
Krzysztof Sobczak
22.01.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski