Prawo.pl
W 2022 roku przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 73,4 roku, natomiast kobiet - 81,1 roku. W porównaniu z rokiem 2021, trwanie życia wydłużyło się odpowiednio o 1,7 i 1,4 roku. Jednak dla obu płci jest ciągle niższe o 0,7 r. niż było przed pandemią COVID, czyli w 2019 r. – podał w piątek GUS.
Grażyna J. Leśniak
28.07.2023
Rynek Prawo pracy
Nagroda jest świadczeniem najczęściej o charakterze pieniężnym (ale również może przybierać formę np. dodatkowego płatnego urlopu), opartym na mniej lub bardziej sformalizowanej ocenie pracy pracownika. Przy jej przyznawaniu należy pamiętać o równym traktowaniu pracowników w zatrudnieniu i starać się maksymalnie obiektywizować przesłanki przyznawania nagród oraz różnicowania ich wysokości.
Marek Rotkiewicz
28.07.2023
Prawo pracy
Po trzech latach od zamknięcia nas w domach z powodu pandemii, wiele aspektów dotyczących prawa zatrudnienia będzie musiało ulec zmianie – pisze Paulina Sulgostowska, adwokat. I przypomina, że tylko do 1 lipca 2023 r. pracodawca mógł, bez zgody pracownika oraz z pominięciem planu urlopów, jednostronnie skierować go na urlop wypoczynkowy, niewykorzystany w poprzednich latach.
Paulina Sulgostowska
28.07.2023
Prawo pracy BHP
Znajomość narzędzi OSINT i pozyskiwanie informacji z legalnych źródeł mogą się przydać każdemu prawnikowi. Pomogą m.in. w zbieraniu dowodów i argumentów na potrzeby negocjacji, sporów, compliance, due diligence oraz background checks. Ułatwią także weryfikację pracownika lub kontrahenta, przyspieszą windykację oraz usprawnią przesłuchanie w sądzie.
Robert Socha
28.07.2023
Prawnicy Prawo AI
Europejski Trybunał Praw Człowieka, w wyroku z 11 lipca 2023 roku, uznał, że nałożenie przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych obowiązku obniżenia naturalnego poziomu testosteronu przez południowoafrykańską lekkoatletkę odbyło się z naruszeniem zakazu dyskryminacji. Chodziło również o prawo do poszanowania życia prywatnego oraz prawo do skutecznego środka odwoławczego.
Katarzyna Warecka
28.07.2023
Prawo europejskie
Gminy w niesprzedanym węglu zamroziły blisko 90 mln złotych. Do tego dochodzą koszty pośrednie związane z magazynowaniem i obsługą. Samorządy chcą, aby państwowi dystrybutorzy odebrali od nich surowiec i zwrócili pieniądze - ewentualnie, aby rząd zrekompensował różnicę między ceną 1500 zł za tonę, a tą rynkową. Ministerstwo Aktywów Państwowych przekonuje, że samorządy nadal będą mogły sprzedawać węgiel.
Robert Horbaczewski
28.07.2023
Samorząd terytorialny Węgiel
Strategiczne inwestycje będzie można realizować bez zgody gmin i lokalnych społeczności. Takimi inwestycjami będą m.in. Centralny Port Komunikacyjny, Pałac Saski czy odbudowa kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Mimo ostrych protestów prawie 100 organizacji pozarządowych, prace nad tzw. lex knebel, autorstwa rządu, są już na finiszu. Nowe przepisy dają zielone światło do realizacji, często kontrowersyjnych przedsięwzięć, w majestacie prawa. 
Renata Krupa-Dąbrowska
28.07.2023
Środowisko Administracja publiczna Budownictwo
Skrócenie z 21 do 14 dni terminu na dokonanie przez organ oględzin zgłoszonych do wycinki drzew, a także skrócenie do 7 dni terminu na wniesienie przez organ ewentualnego sprzeciwu. Taka propozycja zmiany ustawy o ochronie przyrody znalazła się w projekcie nowelizacji ustawy deregulacyjnej, która trafiła do Sejmu.
Robert Horbaczewski
27.07.2023
Samorząd terytorialny Środowisko
Aby otrzymać czternastą emeryturę, nie będzie trzeba składać żadnych wniosków. Świadczenie będzie wypłacone z urzędu – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ustawa, która wprowadza czternastą emeryturę na stałe, wejdzie w życie 8 sierpnia. Termin wypłaty zostanie podany w rozporządzeniu wydanym na jej podstawie.
Grażyna J. Leśniak
27.07.2023
Domowe finanse Emerytury i renty
Pracujących w gospodarce narodowej w lutym 2023 r. było 15,1 mln osób, w tym mężczyzn 8 mln, a kobiet - 7,1 mln. Średnia wieku wyniosła 42,5 lat, mediana wieku 42 lata – podał w czwartek GUS. Cudzoziemców pracowało 577,1 tys., a emerytów i rencistów – 758,9 tys. Natomiast osób z niepełnosprawnością pracowało 473,2 tys.
Grażyna J. Leśniak
27.07.2023
Rynek Prawo pracy

Świadczenie wspierające od 1 stycznia 2024 r. Ustawa opublikowana

Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Osobom z największą potrzebą wsparcia świadczenie wspierające będzie przysługiwało już od nowego roku, a kolejne grupy osób z niepełnosprawnością będą mogły się o nie starać w 2025 i 2026 r. Świadczenie wspierające będzie skierowane bezpośrednio do osób z niepełnosprawnością. Zmienią się też zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego.
Beata Dązbłaż PAP
27.07.2023
Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
W Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa o ratyfikacji podpisanej 22 marca z przedstawicielami państwa Izrael umowy w sprawie wznowienia wycieczek organizowanych przez ministerstwo edukacji Izraela. Zawieszenie tych wycieczek było skutkiem pogorszenia stosunków między oboma państwami, ale przedmiotem sporu była też ochrona przez uzbrojonych agentów izraelskich służb.
Krzysztof Sobczak Agnieszka Matłacz
27.07.2023
Administracja publiczna Policja
Instytucje finansowe będą mogły – zmieniając np. profil prowadzonej działalności gospodarczej – zaprzestać prowadzenia PPK. Zdaniem rządu to usunięcie istniejącej luki w prawie. Prawnicy mówią wprost o konsolidacji rynku i wycofywaniu się z prowadzenia PPK przez instytucje, którym się to nie opłaca, z uwagi na niski poziom partycypacji w stosunku do planów. Oszczędzający nie dostaną jednak pieniędzy, bo ich rachunki zostaną przeniesione do innej instytucji finansowej.
Grażyna J. Leśniak
27.07.2023
Emerytury i renty Finanse PPK
Nie dziwi mnie, że w jednym z badań ankietowych przeprowadzonych w Polsce aż 60 proc. jego uczestników wyraziło opinię, że akceptuje współpłacenie za usługi medyczne. Z doświadczeń innych krajów wynika ponadto, że nawet niewielkie kwoty opłacane przez pacjentów za wizyty lekarskie znacznie ograniczyły liczbę tak zwanych zbędnych wizyt - zauważa dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor szpitala wojewódzkiego w Zgierzu.
Józef Kielar
27.07.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Lekarz medycyny pracy lub lekarz podstawowej opieki zdrowotnej mogą wydać orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych. Informacje zawarte w orzeczeniu, jak i wszystkie pozyskane przez lekarza dane dotyczące zdrowia pacjenta, które medyk powziął w związku z wykonywaniem zawodu, podlegają tajemnicy lekarskiej. Tylko w wyjątkowych sytuacjach lekarz może je ujawnić, a w określonych sytuacjach ma wręcz taki obowiązek.
Beata Dązbłaż
26.07.2023
Pacjent Zawody medyczne
Pracownica, która karmi dziecko piersią, ma prawo do dodatkowych przerw w pracy. Ustawodawca nie wprowadził maksymalnego okresu, przez który można korzystać z tego uprawnienia. Przepisy nie wymagają też przedstawienia zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego okoliczność karmienia dziecka piersią. W praktyce stan ten może prowadzi do nadużyć.
Dorian Lesner
26.07.2023
Prawo pracy HR
Polacy wciąż mają problem z zachowaniem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Szczególnie widać to w wakacje – wynika z 52. edycji badania Monitor Rynku Pracy. Więcej niż co trzeci pracownik ma na koncie zaległy urlop, a ponad połowie zdarza się odbierać służbowe telefony podczas wypoczynku.
Grażyna J. Leśniak
26.07.2023
Rynek Prawo pracy Rynek pracy
Nie będzie jednak krytykowanego wcześniej obniżenia limitów dla płatności gotówkowych. Chodzi o wprowadzone do Polskiego Ładu ograniczenie płatności gotówką, przez obniżenie limitu z 15 do 8 tysięcy złotych, które miało obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku. Nowelizacja, która zapobiega wejściu w życie tych zmian, została właśnie opublikowana. To oznacza, że zostaje limit 15 tys. złotych.
Monika Pogroszewska Krzysztof Koślicki Agnieszka Matłacz
26.07.2023
Domowe finanse Finanse
Frankowicze z Getin Noble Bank nie mogą zapomnieć o zgłoszeniu do Krajowego Rejestru Zadłużonych. Uniemożliwi to syndykowi wystąpienie z powództwem o zwrot kapitału. Jest to więc najważniejsza czynność, jaką powinien wykonać każdy kredytobiorca. Tymczasem nie jest to takie proste. W KRZ nie ma żadnej przeznaczonej do tego rubryki. Prawnicy mają jednak swoje sposoby.
Renata Krupa-Dąbrowska Regina Skibińska
26.07.2023
Banki Kredyty frankowe

Pracodawca nie może zrezygnować z PPK

Domowe finanse Prawo pracy PPK
Pracodawca, który z uwagi na prowadzenie pracowniczych programów emerytalnych (PPE) miał prawo nie uruchamiać pracowniczych planów kapitałowych (PPK), ale wdrożył ten program, nie może zrezygnować z prowadzenia PPK. Również nowy pracodawca nie może wybrać PPE zamiast PPK. Osobami zatrudnionymi w rozumieniu ustawy o PPK są nie tylko pracownicy.
Anna Puszkarska
26.07.2023
Domowe finanse Prawo pracy PPK
Choć wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł energii niesie ze sobą wiele korzyści, to decentralizacja rynku wiąże się także z licznymi zagrożeniami, którym należy się systemowo przeciwstawiać. W dobie cyfryzacji jednym z najważniejszych obszarów działań zaradczych jest bez wątpienia cyberbezpieczeństwo - pisze Magdalena Krawczyk, adwokat, ekspert prawa energetycznego, doktor nauk prawnych w specjalności prawo własności intelektualnej.
Magdalena Krawczyk
26.07.2023
Prawo AI Energetyka

Szczepienie psów co dwa lata? Weterynarze mówią - nie!

Administracja publiczna Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Senatorowie proponują, aby powtórne szczepienie psów na wściekliznę odbywało się co dwa lata, a nie jak obecnie - co roku. Projekt ustawy ma na celu dostosowanie do obecnych na rynku szczepionek przeciwko wściekliźnie dla psów, tj. terminu ważności i skuteczności takich szczepionek gwarantowanych przez producentów. Izba Lekarsko-Weterynaryjna stanowczo jest temu przeciwna, bo istnieje bardzo duże zagrożenie sanitarne. Dodaje, że i koty powinny być obowiązkowo szczepione.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.07.2023
Administracja publiczna Opieka zdrowotna Zawody medyczne

UOKiK: Kontrole nie wykazały zmowy cenowej na rynku skupu malin

Rynek Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolował pięciu największych przetwórców i niemal 60 skupów owoców. Pierwsze wyniki kontroli wskazują, że trudna sytuacja na rynku skupu malin nie ma źródła w zmowie cenowej na rynku lub nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Prawdopodobnie wpłynęły na nią inne, niezależne czynniki, kontrole będą jednak kontynuowane.
Inga Stawicka
25.07.2023
Rynek Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
W pierwszym półroczu 2023 roku liczba ofert w pełni zdalnej pracy dla specjalistów IT spadła o 7,74 proc. w porównaniu z II kwartałem 2022 r. - wynika z danych Just Join IT. Choć opcja pracy w pełni zdalnej nadal stanowi niemal 73 proc. wszystkich ogłoszeń, to coraz większą część stanowi praca hybrydowa i stacjonarna. Jednocześnie powoli rośnie trend oferowania pracownikom workation, czyli możliwości łączenia pracy z wakacjami.
Grażyna J. Leśniak
25.07.2023
Rynek Prawo pracy
Ograniczenia w wystawianiu e-recept w systemie teleinformatycznym na leki psychotropowe nie dotyczą tabletek "dzień po" - informuje Centrum e-Zdrowia. Podczas weekendu niektórzy lekarze alarmowali, że nie mieli możliwości wystawienia e-recepty na tabletki stosowane jako "antykoncepcja awaryjna". Centrum e-Zdrowia informowało z kolei, że brak możliwości wystawiania e-recept na leki psychotropowe wynikał z błędu podczas aktualizacji systemu.
Katarzyna Nocuń
25.07.2023
Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Ustawa o 14. emeryturze opublikowana

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Począwszy od tego roku dodatkowe roczne świadczenie, popularnie zwane czternastą emeryturą, staje się stałym świadczeniem, wypłacanym emerytom i rencistom raz w roku. W przeciwieństwie do trzynastej emerytury, i tak jak do tej pory, nie wszyscy świadczeniobiorcy będą mogli liczyć na to dodatkowe wsparcie finansowe od państwa.
Grażyna J. Leśniak
25.07.2023
Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
W maju 2023 roku ZUS przekazał na rachunek bankowy 79,8 proc. emerytur. Dla nowo przyznanych świadczeń wskaźnik ten przekroczył 85 proc. – wynika z raportu ZUS. Zdaniem prawników wraz z rozwojem technologii, stopień ubankowienia emerytów będzie rósł i może przekroczyć nawet 90 proc. Nie znaczy to jednak, że należy likwidować wypłaty gotówkowe.
Grażyna J. Leśniak
25.07.2023
Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy
Tysiące frankowiczów z Getin Noble Bank musi zgłosić swoje wierzytelności do Krajowego Rejestru Zadłużonych. Czasu mają niewiele, bo zaledwie do 19 sierpnia br. Spóźnialscy zapłacą opłatę ryczałtową w wysokości ok. 1000 złotych. Ponadto mogą stracić przy planie podziału przygotowywanym przez syndyka. Nie będzie to też proste zadanie. KRZ nie został technicznie przygotowany do upadłości banku. Brakuje odpowiedniego formularza. Jest jedynie instruktaż.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.07.2023
Banki Kredyty frankowe
Czasami polska firma leasingowa musi zwindykować należący do siebie przedmiot, zwykle auto, w innym kraju. Wbrew pozorom, mimo że funkcjonujemy w europejskim systemie prawnym, nawet na terenie UE odzyskiwanie przedmiotu leasingu może przebiegać według zupełnie różnych schematów - tłumaczy Andrzej Mańkowski, członek zarządu AVS Polska, RL Hub.
Andrzej Mańkowski
25.07.2023
Spółki Finanse
Dodatek emerytalny dla sołtysów to jeden ze sztandarowych programów rządu. Może się jednak okazać, że wielu go nie otrzyma, a inni długo na niego poczekają. Problemem jest udokumentowanie pełnienia funkcji - nie tyle przez co najmniej 2 kadencje, ale dokładnie przez 8 lat. KRUS interpretuje bowiem przepisy bardzo zawężająco.
Robert Horbaczewski Maria Dec-Kiełb
25.07.2023
Samorząd terytorialny