Sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw deregulacji uważa, że procedura umożliwiająca usunięcie drzew, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, trwa za długo. Dlatego zaproponowali zmiany w ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody polegające na skróceniu:
- do 14 dni (z 21) terminu na dokonanie przez organ oględzin zgłoszonych do wycinki drzew,
- do 7 dni (z 14) terminu na wniesienie przez organ ewentualnego sprzeciwu.
Jednocześnie projekt wprowadza ustawowy – 14-dniowy termin na rozpoznanie odwołania od sprzeciwu wniesionego przez organ.
Czytaj w LEX: Zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu oraz zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa >
Posłowie uzasadnili, że dzięki temu właściciele nieruchomości, którzy będą chcieli usunąć drzewo wymagające zgłoszenia, szybciej uzyskają ostateczne rozstrzygnięcie, czy mogą tego dokonać. Tym samym, rzadziej będą pozbawiani możliwości usunięcia drzewa i nowego zagospodarowania swojej nieruchomości w trakcie jednego sezonu, co aktualnie – zdaniem komisji - ze względu na przeciągające się procedury administracyjne często ma miejsce.
Powiaty: Papierowa zmiana nie rozwiąże problemu
Związek Powiatów Polskich uważa, że zmiana jest niepotrzebna. Uzasadnia, że samo skrócenie terminów nie przyniesie pożądanych efektów przyspieszenia postępowań, gdyż zasoby kadrowe i organizacyjne organów pozostaną na tym samym poziomie. Zdaniem samorządowców już teraz organ dokonujący oględzin (zazwyczaj to wójt, burmistrz albo prezydent miasta albo wojewódzki konserwator zabytków), może przed upływem terminu 14 dni od oględzin, wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Wydanie zaświadczenia wyłącza możliwość wniesienia sprzeciwu oraz uprawnia do usunięcia drzewa.
Usuwanie drzew i krzewów: procedura wydawania decyzji - czytaj w LEX >>
Propozycja nowelizacji ustawy o ochronie przyrody znalazła się w komisyjnym projekcie ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych, który trafił do Sejmu (druk 3502)
Zobacz procedurę w LEX: Zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa >
Sprawdź też odpowiedzi ekspertów na pytania:
- Czy organ może uzależnić wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa od wykonania nasadzeń zastępczych? >
- Czy w przypadku gdy na drzewie występuje dziupla i mając taką opinię ornitologa należy wezwać wnioskodawcę o zezwolenie na odstępstwa od zakazów w stosunku do zwierząt objętych ochroną gatunkową? >
- Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną przez drzewo jeżeli właściciel wystąpił z wnioskiem o wydanie decyzji zezwalającej na usunięcie drzewa, a burmistrz odmówił jej udzielenia? >
- Jeżeli organ wydający zezwolenie uwzględni to jako zgodę współwłaściciela, to czy wtedy udział w postępowaniu nabywców powinien odbyć się w trybie obwieszczenia, czy należy powtórzyć oględziny? >