Chodzi o projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców, który został ostatnio skierowany do Sejmu i ma być rozpatrywany przez posłów na sierpniowym posiedzeniu. Jest jeszcze szansa, że parlament zdąży go uchwalić – choć to ostatni moment przed końcem kadencji. Jedną z kluczowych zmian wprowadzanych w nowelizacji miało być uregulowanie działalności małoletnich przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić własną firmę. Podczas zorganizowanej niedawno konferencji prasowej minister Waldemar Buda wskazywał, że uregulowania prawne są konieczne zwłaszcza w obliczu rozwijającej się działalności młodych influencerów.
Zobacz w LEX: Współpraca z internetowym influencerem >>
Kontrowersje podczas opiniowania
Nowe przepisy miały wprowadzić m.in. zasadę kontroli sądu opiekuńczego nad młodym przedsiębiorcą – założenie było takie, że sędzia wyda zgodę na prowadzenie firmy dopiero po wysłuchaniu małoletniego i upewnieniu się, że założenie firmy nie będzie służyło obejściu przepisów na przykład przez jego rodziców. Projekt generalnie zakładał dość kompleksowe uregulowanie prowadzenia działalności w takich przypadkach. Podczas opiniowania wielokrotnie wskazywano, że ministerialna propozycja wymaga jednak doprecyzowania. Sam resort rozwoju w raporcie z konsultacji wskazywał, że uregulowanie działalności gospodarczej małoletnich było jedną z kwestii, które wzbudziły najwięcej kontrowersji. Zapowiedziano wówczas doprecyzowanie części przepisów – m.in. dotyczących odpowiedzialności karnej i administracyjnej – na dalszych etapach procesu legislacyjnego.
Czytaj w LEX: Franczyza - własna firma pod znanym logo >>
Czytaj też: Nie będzie dodatkowych przepisów karnych dla małoletnich przedsiębiorców >>
Zaskakująca decyzja resortu
Tyle że w wersji, która trafiła do Sejmu, przepisy… po prostu wykreślono. Zaskakuje to tym bardziej, że nie wskazano tego wprost w raporcie z konsultacji. Poza tym nowe regulacje miały pomóc w rozwiązaniu części problemów, które są coraz bardziej widoczne w prowadzeniu działalności.
Zaskoczenia nie kryją również prawnicy.
- Jest to naprawdę zaskakujące, dlatego że zmiany, pomimo zgłaszanych wątpliwości, miały być odpowiedzią na rzeczywistość gospodarczą, w której małoletni faktycznie chcą prowadzić działalność gospodarczą i są zainteresowani tym tematem. Po krytycznych i słusznych uwagach resortu sprawiedliwości oczekiwano odpowiedzi na te zagadnienia, a nie zupełnego skasowania tematu. Resort rozwoju powinien niezwłocznie zająć się tą kwestią, a nie z niej rezygnować, zwłaszcza gdy ma naprawdę słuszne stanowisko, które należy przeanalizować, a nie rezygnować ze zmian - mówi Anna Çoban, adwokat i partner w Kancelarii Adwokackiej Çoban Legal.
Dorośli biznesmeni też mogą prowadzić biznes nieodpowiedzialnie
Jak ocenia Robert Gniezdzia, radca prawny w kancelarii RGN Legal, całkowita rezygnacja z propozycji resortu może budzić rozczarowanie, szczególnie dla bezpośrednio zainteresowanych.
- Jak pokazuje doświadczenie, to właśnie młodzi doskonale radzą sobie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i social mediów jako sposobów na zarabianie pieniędzy. Wiele z tych osób już teraz może pochwalić się znaczącym internetowym biznesem. Wcześniej czy później kwestia umożliwienia osobom poniżej 18 roku życia zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej będzie musiała zostać uregulowana, a podnoszone obecnie uwagi zakorzenione w realiach obecnych przepisów zdają się nie nadążać z duchem czasu. W mojej ocenie, im mniej będzie barier do tworzenia firm przez małoletnich przedsiębiorców, tym lepiej. Powinniśmy raczej zachęcać młode osoby i rozwijać u takich osób ducha przedsiębiorczości, a nie dusić ją w zarodku mnogością regulacji czy przeszkód – podkreśla prawnik.
Czytaj w LEX: Osoby prowadzące działalność gospodarczą jako podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych >>
Zaznacza również, że jego zdaniem podnoszone w trakcie konsultacji uwagi nie były na tyle krytyczne, by uzasadnić całkowitą rezygnację z tej części propozycji.
- Zgłaszane do tej pory uwagi odnoszące się do zasad, na jakich małoletni mogliby prowadzić firmę, nie powinny przesądzać o odłożeniu przez projektodawców inicjatywy umożliwienia nastolatkom na prowadzenie działalności gospodarczej na później. Tym bardziej, że niektóre z zastrzeżeń mogłyby mieć zastosowanie także i do dorosłych przedsiębiorców, którzy często zupełnie nieprzygotowani - i nierzadko bez żadnego majątku - decydują się na założenie biznesu – podsumowuje mec. Gniezdzia.
Czytaj w LEX: Koszty uzyskania przychodu poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej na przykładach >>
Chcesz zapisać ten artykuł i wrócić do niego w przyszłości? Skorzystaj z nowych możliwości na Moje Prawo.pl
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.