Dyrektor izby administracji skarbowej utrzymał w mocy decyzję o nałożeniu na przedsiębiorcę kary pieniężnej w wysokości 10 tys. zł. Sankcja została nałożona za niewywiązanie się z obowiązku przekazywania w trakcie całej trasy przewozu towaru, aktualnych danych geolokalizacyjnych środka transportu objętego zgłoszeniem przewozu towarów SENT.

Zobacz procedurę w LEX: Nakładanie kar pieniężnych w systemie monitorowania drogowego przewozu towarów >

 

Zapłata kary wymuszała sprzedaż majątku

Przedsiębiorca nie zgodził się z tym rozstrzygnięciem i postanowił złożyć skargę. Jednocześnie zwrócił się o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji. W uzasadnieniu wniosku wskazał, że w przypadku korzystnego rozstrzygnięcia sprawy, odwrócenie skutków spornej decyzji będzie niemożliwe. Wyjaśnił też, że nie ma wolnych funduszy, więc uregulowanie kary wymusza na nim sprzedaż środka transportu, którym wykonuje działalność gospodarczą. To zaś będzie prowadzić do ograniczenia świadczenia usług transportowych i znacznego spadku przychodów. Przedsiębiorca dostarczył podsumowanie księgi przychodów i rozchodów za grudzień 2022 r. oraz za okres styczeń-maj 2023 r., a także umowę leasingu i fakturę z marca 2023 r. dotyczącą opłat leasingowych. 

Czytaj także: Ustawodawca sam pogubił się w zmianach wprowadzanych dla przedsiębiorców >>>

 

Wstrzymanie wykonania tylko wyjątkowo

Sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim, który wskazał, że zgodnie z art. 61 par. 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (ustawa), wniesienie skargi nie wstrzymuje wykonania aktu lub czynności. Niemniej w myśl art. 61 par. 3 ustawy, sąd może na wniosek skarżącego wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania w całości lub w części aktu lub czynności, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.

Czytaj w LEX: Wstrzymanie wykonania aktu lub czynności – zagadnienia ogólne i postępowanie >

Sąd wyjaśnił, że znaczna szkoda to taka, która nie będzie mogła być wynagrodzona przez późniejszy zwrot spełnionego świadczenia lub jego wyegzekwowanie albo nie będzie możliwe przywrócenie rzeczy do stanu pierwotnego. Natomiast trudne do odwrócenia skutki rozumie się jako prawne lub faktyczne skutki, które raz zaistniałe powodują istotną lub trwałą zmianę rzeczywistości, a powrót do stanu poprzedniego może nastąpić po dłuższym czasie lub przy stosunkowo dużym nakładzie sił i środków. 

Zobacz procedurę w LEX: Wstrzymanie wykonania aktu lub czynności przez WSA >

 


Uiszczenie kary zakłóciłoby płynność finansową

WSA przychylił się do wniosku przedsiębiorcy, ponieważ uznał, że wykonanie zaskarżonej decyzji może spowodować niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub powstania trudnych do odwrócenia skutków. Sąd wziął pod uwagę sytuację skarżącego, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W uzasadnieniu wskazano, że przy wykazanych przez przedsiębiorcę dochodach i obciążeniach oraz kosztach, uiszczenie kary pieniężnej może stanowić istotne obciążenie w prowadzeniu bieżącej działalności gospodarczej i zakłócić jego płynność finansową. Mając powyższe na uwadze, sąd uznał, że wniosek skarżącego o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji był uzasadniony.

Czytaj w LEX: Przesłanki wstrzymania wykonania aktu lub czynności >

Postanowienie WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 21 lipca 2023 r., sygn. akt II SA/Go 260/23