Twój e-PIT jest rządową usługą, dzięki której podatnicy mogą szybko i sprawnie wysłać swój roczny PIT do urzędu skarbowego. Po zalogowaniu do usługi, podatnicy znajdą tam swoje wstępnie wypełnione zeznania podatkowe. Jeżeli podatnik uzna, że jego zeznanie podatkowe PIT jest poprawne, może je zaakceptować i wysłać do urzędu skarbowego. Jeśli tego nie zrobi, a jego zeznanie PIT za rok poprzedni nie zostanie wysłane w innej formie, to rozliczenie w usłudze Twój e-PIT zostanie automatycznie zaakceptowane 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym i wysłane do urzędu skarbowego. Wkrótce taka możliwość dostępna będzie także dla przedsiębiorców. Wprowadza ją tzw. Slim VAT-3, który umożliwia udostępnienie usługi Twój e-PIT również do rozliczenia dochodów z działalności gospodarczej.

Czytaj więcej w LEX: Pakiet SLIM VAT 3 >

Ustawa wprowadziła zmiany do art. 21c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym i art. 45cd ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznaczają one, że 15 lutego roku następującego po roku podatkowym organ podatkowy udostępni podatnikowi, z wyjątkiem podatnika będącego przedsiębiorstwem w spadku, za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym zeznania, (o których mowa w art. 45 ust. 1 oraz ust. 1a pkt 1 i 2, oraz informację, o której mowa w art. 21 ust. 46 pkt 1), uwzględniając w nich dane będące w posiadaniu szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Jeśli chodzi o tzw. ryczałtowców, ustawa mówi, że podatnik składa zeznanie na zasadach określonych w art. 21, jeżeli nie dokona akceptacji udostępnionego zeznania przed upływem terminu określonego na jego złożenie albo je odrzuci przed tym terminem, czyli na zasadach dotychczasowych. Akceptacja jest więc wymagana.

Zobacz omówienie najważniejszych zmian wprowadzanych przez SLIM VAT 3 - szkolenie online w LEX >

Zobacz również: Aż 93 proc. deklaracji PIT za 2022 r. w formie elektronicznej

Automatyczne wypełnienie deklaracji

- Rozszerzenie usługi „Twój e-PIT” o rozliczenie dochodów z działalności gospodarczej to zmiana, która ułatwi życie przedsiębiorcom. Administracja skarbowa dysponuje danymi, które pozwolą na automatyczne wypełnienie deklaracji. Większość potrzebnych danych przekazywane jest w plikach JPK – ocenia Piotr Prokocki, radca prawny, doradca podatkowy, szef praktyki podatkowej w kancelarii Penteris.

Ekspert wskazuje, że dane te mogą wymagać pewnej korekty – np. w przypadku odmiennego traktowania zakupu towarów i usług dla celów PIT i VAT.

- Tej korekty podatnicy będą mogli dokonać na etapie zatwierdzania deklaracji. Dużym ułatwieniem będzie jednak samo otrzymanie dostępu do wypełnionego wstępnie dokumentu. Dobrze, że usługa Twój e-PIT obejmie również podatników stosujących ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Po zmianach w obszarze składki zdrowotnej, duża część przedsiębiorców wybrała tę formę opodatkowania – podkreśla Piotr Prokocki.

Dodaje on, że w przypadku tej grupy podatników automatyczne wygenerowanie deklaracji przez system powinno być łatwiejsze (z uwagi na brak kwalifikacji wydatków jako kosztów uzyskania przychodów).

 

Nowość
Nowość

Bogumił Brzeziński, Krzysztof Lasiński-Sulecki

Sprawdź  

Zmiana może być niezauważona

- Oprócz wielu zmian w VAT ustawodawca postanowił rozszerzyć również funkcjonalność systemu Twój e-PIT – dotychczas służył on do rozliczania przychodów z „prostych” przychodów takich jak np. umowa o pracę. Od przyszłego roku, będzie możliwość przesyłania deklaracji (zatem rozliczając przychody za 2023), podatnicy będą mogli rozliczyć je już w systemie – ocenia Wojciech Kliś, doradca podatkowy.

Jego zdaniem, zmiany należy ocenić pozytywnie – niemniej, z kilku powodów nie będzie to rozwiązanie cieszące się dużym zainteresowaniem.

- Większość przedsiębiorców prowadzi księgowość przez podmioty zewnętrzne które korzystają z innych narzędzi i programów księgowych również z funkcjonalnością generowanie deklaracji. Dodatkowo, sama zmiana w Twój e-PIT jest niejako na marginesie zmian Slim VAT 3 i wielu przedsiębiorcom może umknąć – ocenia Wojciech Kliś.

Czytaj w LEX: PIT 2023 - przewodnik po zmianach >

 

Usługa także dla ryczałtowców

- Ustawodawca przewidział uproszczoną formę składania rocznych zeznań także przez podatników, których przychody opodatkowane są w formie ryczałtu. W ich przypadku organ podatkowy z dniem 15 lutego każdego roku będzie udostępniał roczne zeznanie za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym, a podatnik będzie je jedynie akceptował. Wprowadzone przez ustawodawcę rozwiązanie ocenić należy jako dobre, ponieważ ma ułatwić przedsiębiorcom korzystającym z ryczałtu złożenie rocznego zeznania oraz rozliczenie się z urzędem skarbowym - ocenia Paulina Biskup-Nawrot, radca prawny w Kancelarii JKP.Legal.

Ekspertka zauważa jednak, że początkowo przepisy przewidywały, że wszystkim podatnikom urzędy skarbowe będą udostępniały roczne zeznania, jednakże już w 2020 r. wycofano się z tego rozwiązania, ponieważ było to zbyt duże obciążenie dla urzędów skarbowych.

 

- W chwili obecnej obowiązek udostępnienia przez urząd skarbowy rocznego zeznania będzie dotyczył nie tylko przedsiębiorców korzystających z ryczałtu. Mam nadzieję, że tym razem zaproponowane rozwiązanie przyjmie się na stałe i spodoba przedsiębiorcom – podkreśla Paulina Biskup-Nawrot.

Czytaj też w LEX: Od 1 lipca wyższe kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe >