Prof. Kmieciak: Sądy będą odwoływać się do wyroku TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE i oczekiwanym na jego bazie orzeczeniu Sądu Najwyższego można się spodziewać fali postępowań, w których podważane będą rozstrzygnięcia podejmowane z udziałem sędziów powołanych z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa - twierdzi prof. Zbigniew Kmieciak z Uniwersytetu Łódzkiego, sędzia NSA w stanie spoczynku.

22.11.2019

Sejm wybrał skład Trybunału Stanu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sejm w czwartek wybrał Piotra Łukasza Juliusza Andrzejewskiego i prof. Marka Chmaja na zastępców przewodniczącego Trybunału Stanu. Przewodniczącym Trybunału jest z urzędu pierwszy prezes Sądu Najwyższego – obecnie prof. Małgorzata Gersdorf.

21.11.2019

SN: Sędzia Czubieniak winna, ale nie ukarana

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego odstąpiła od wymierzenia kary i uznała czyn sędzi Aliny Czubieniak za przypadek mniejszej wagi. Skład orzekający uznał, że obwiniona popełniła oczywisty błąd przy stosowaniu prawa; nie zastosowała właściwego przepisu. Ale nie oceniał czy słusznie uchyliła areszt dla niepełnosprawnego umysłowo podejrzanego.

21.11.2019

KRS zapewnia o swojej niezależności i chwali wyrok TSUE

Wymiar sprawiedliwości

Wyrok Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie kwestionuje umocowania Krajowej Rady Sądownictwa i Izby Dyscyplinarnej SN. TSUE wskazał jedynie, że sąd krajowy może dokonywać oceny w jednostkowej sprawie, czy organ krajowy jest sądem niezawisłym i bezstronnym - wskazała KRS w przyjętej w czwartek uchwale. Zasugerowała konieczność wzmocnienia pozycji ustrojowej jej członków.

21.11.2019

Prof. Jakub Stelina kandydatem PiS do TK

Wymiar sprawiedliwości

W czwartek po południu zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Sprawiedliwości, która ma zaopiniować wniosek ws. jego wyboru w skład TK. Prof. Stelina jest autorem, współautorem, a także redaktorem oraz współredaktorem ponad 100 publikacji naukowych, w tym kilkunastu książek, m.in. komentarza do kodeksu pracy oraz do ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

21.11.2019

Już od piątku tysiące spraw cywilnych do umorzenia

Wymiar sprawiedliwości

21 listopada mija termin trzech miesięcy na składanie wniosków o podjęcie starych spraw cywilnych - zawieszonych np. z powodu błędnego adresu strony. To efekt wprowadzonych w sierpniu zmian w przepisach dotyczących terminów zawieszeń. Chodzi o sprawy zawieszone przed ich wejściem w życie.

21.11.2019

Moody's: Zmiany w sądach osłabiają pozycję kredytową Polski

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Polska jest bardzo solidną gospodarką, a kraj praktycznie od zawsze ma bardzo solidny rating A2, ale toczące się w kraju dyskusje na temat reformy sądownictwa, jak też napięta sytuacja z Brukselą ciążą ocenie kredytowej - twierdzi Dietmar Hornung, dyrektor zarządzający agencji ratingowej Moody's.

21.11.2019

Prezydent mówi o nieuczciwych i niesprawiedliwych sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trzeba naprawić wymiar sprawiedliwości w Polsce. Tak, żeby ludzie nie mówili, że sądy w Polsce są niesprawiedliwe i nieuczciwe, a tak niestety mówią cały czas - stwierdził w środę prezydent Andrzej Duda. I dodał, że potrzebny nam jest wymiar sprawiedliwości, w którym będą "sędziowie wolnej, niepodległej i suwerennej Polski".

21.11.2019

Kandydaci na sędziów TK: Pawłowicz i Piotrowicz z pozytywnymi opiniami sejmowej komisji

Wymiar sprawiedliwości

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka poparła dwóch kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Krystynę Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza, których kandydowanie ze względu na wiek może być wykluczone. Posłowie PiS wycofali w środę poparcie dla zgłaszanego przez siebie Roberta Jastrzębskiego.

21.11.2019

Czajkowska: Sprawiedliwość naprawcza sposobem na skuteczną resocjalizację

Wymiar sprawiedliwości

Polityka karna w Polsce nadal skupia się głównie na restrykcyjności kar. Tymczasem zgodnie ze europejskimi standardami sprawca powinien brać odpowiedzialność za swojej czyny i w miarę możliwości je wynagradzać poszkodowanemu, bądź społeczeństwu - choćby poprzez różnego rodzaju prace - mówi dr Honorata Czajkowska

21.11.2019

Przeciążenie sądów może uderzyć w posiedzenia przygotowawcze

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Wprowadzone przez nowelizację procedury cywilnej posiedzenie przygotowawcze miało - co do zasady - zachęcać do ugody i usprawniać postępowanie. Obłożeni pracą sędziowie, nie kryją jednak, że będą go unikać, bo czasu im nie starcza nawet na stare sprawy. Pozwala na to sama ustawa, przewidując "wyjątek" - czyli szczególne okoliczności.

21.11.2019

Organizacje apelują o wykonanie wyroku TSUE 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeżeli wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczący niezależności Izby Dyscyplinarnej SN i KRS nie zostanie zrealizowany szybko i w zgodzie ze standardami europejskimi, zasadą pewności prawa, a także z poszanowaniem praw obywateli, którzy pokładali zaufanie w polskim systemie sądownictwa, to nieuchronnie dojdzie do bezprecedensowego chaosu w systemie prawnym

20.11.2019

Po wyroku TSUE wątpliwy status Izby Dyscyplinarnej, a wyroki do podważenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wyrok unijnego trybunału w sprawie niezależności Izby Dyscyplinarnej SN, a pośrednio także Krajowej Rady Sądownictwa dotyczyć będzie tylko tych spraw, o które pytał Sąd Najwyższy - twierdzą zwolennicy zmian w wymiarze sprawiedliwości. Ich przeciwnicy uważają natomiast, że wszystkich, w których orzekają wadliwie powołani sędziowie.

20.11.2019

SN: Niezależnością Izby Dyscyplinarnej zajmiemy się zaraz po otrzymaniu wyroku TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy już wkrótce wróci do sprawy, której dotyczy wtorkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości - zapowiada sędzia Michał Laskowski, rzecznik SN. I podkreśla, że sugerowanie, że to Trybunał Konstytucyjny miałby oceniać, co robić z tym orzeczeniem, jest nieuprawnione. - Trybunał nie ma kompetencji w tych sprawach - dodaje.

20.11.2019

Prof. Biernat: Wyrok TSUE może być początkiem przywracania praworządności

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości rozczarował z jednej strony tych obserwatorów, którzy spodziewali się że dokona bezpośrednio krytycznej oceny Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i KRS. Ale nieuzasadniona jest radość tych, którzy uznali wyrok za wyraz désintéressement Unii w sprawach sądownictwa w Polsce, albo wręcz za aprobatę obecnego stanu rzeczy - twierdzi prof. Stanisław Biernat.

20.11.2019

Za nielegalną adopcję grozi nawet pięć lat więzienia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia - tyle od środy grozi rodzicom, którzy zgodzą się na adopcję swojego dziecka, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej i zatajając ten fakt przed sądem orzekającym w postępowaniu o przysposobienie. Tak samo jest w przypadku osób, które zdecydują się na taką adopcje. Z szacunków ekspertów wynika, że rocznie w Polsce, nielegalnie adoptowanych jest nawet kilka tysięcy dzieci.

20.11.2019

Sędzia TK niekoniecznie z nieskazitelnym charakterem

Wymiar sprawiedliwości

Brak kultury i obiektywizmu oraz obraźliwe wypowiedzi publiczne wcale nie są przeszkodą na drodze do zasiadania w Trybunale Konstytucyjnym, choć prawdopodobnie mocno utrudniłyby start do kariery w którymś zawodów prawniczych. Niewielkie są też szanse, że osoba o wyrazistych poglądach na temat powiązany z rozstrzyganą sprawą zostanie wyłączona ze składu.

20.11.2019

Lekarze rodzinni do ministra: To lekarz sądowy powinien wystawiać zaświadczenia

Wymiar sprawiedliwości Finansowanie zdrowia

Lekarze rodzinni z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia protestują przeciwko nałożeniu na nich obowiązku wystawiania zaświadczeń lekarskich stwierdzających, że stan zdrowia osoby, która udzieliła pełnomocnictwa pocztowego do odbioru przesyłek pocztowych, nie pozwala jej zrobić tego osobiście.

19.11.2019

TSUE: Sąd Najwyższy ma ocenić, czy Izba Dyscyplinarna jest niezależna

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

To Sąd Najwyższy ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku - stwierdził we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE zakwestionował też tryb wyboru sędziów - członków Krajowej Rady Sądownictwa.

19.11.2019

Prof. Gersdorf: Rząd i parlament powinny poprawić sądowe ustawy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN i Krajowej Rady Sądownictwa rząd i parlament powinny usunąć wady i nieprawidłowości prawne - oświadczyła pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf. - Należy rozpocząć odbudowywanie zaufania społecznego do sądów i KRS - dodała.

19.11.2019