Radcy chcą zniesienia ograniczeń w pracy sądów

Wymiar sprawiedliwości

Przyjmowane przez państwo regulacje szczególne w zakresie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w okresie pandemii powinny być czasowe, niezbędne i proporcjonalne. Wprowadzone instytucje zawieszenia biegu terminów procesowych i administracyjnych spełniły swoją rolę i brak jest podstaw do dalszego ich utrzymywania - wskazuje warszawska OIRP.

23.04.2020

MS szykuje się na "odmrożenie" sądów - jest projekt tarczy antykryzysowej 3

Wymiar sprawiedliwości

Przeprowadzenie rozprawy w trybie telekonferencji, także z miejsca innego niż sąd, przywrócenie biegu terminów w sprawach, które mogą być rozstrzygane na posiedzeniach niejawnych, rozpoznawanie spraw w pierwszej instancji w składzie jednoosobowym i korzystanie z ePUAP-u przy wnoszeniu spraw pilnych do sądu - to główne zmiany w tarczy antykryzysowej zaproponowane przez resort sprawiedliwości.

23.04.2020

W PE krytyka Polski za ograniczanie niezależności sądownictwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Podczas debaty zorganizowanej w czwartek w komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego przedstawiciele największych grup politycznych wypowiedzieli się krytycznie o sytuacji w sferze praworządności w Polsce. Polemizował z nimi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, ale nie przekonał ani europosłów, ani komisarza ds. sprawiedliwości.

23.04.2020

Komisarz UE ostrzega Polskę przed niewykonaniem wyroku TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące i nie mogą być podważane przez sądy krajowe, nawet te konstytucyjne - oświadczył w czwartek unijny komisarz sprawiedliwości Didier Reynders. Zapowiedział, że Komisja będzie z uwagą przyglądała się sytuacji w SN, a on nie zawaha się przed poproszeniem kolegium KE o podjęcie odpowiednich środków.

23.04.2020

Sądy w czasie epidemii nieczynne, a prawa przedsiębiorców zagrożone

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Wskutek ogłoszenia najpierw stanu zagrożenia epidemicznego, a aktualnie stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 działalność sądów w Polsce uległa znacznemu ograniczeniu. Może to budzić obawy przedsiębiorców, że w przypadku sporów z kontrahentami zostaną pozbawieni możliwości sądowej ochrony swoich praw - piszą Monika Leszko i Paweł Bartosiewicz

23.04.2020

Wydziedziczenie rodziny możliwe, ale niełatwe

Wymiar sprawiedliwości

Brak testamentu oznacza, że majątek po śmierci dziedziczą krewni. Problem pojawia się, kiedy spadkodawca jest w konflikcie ze swoimi spadkobiercami. Może wtedy spróbować skorzystać z instytucji wydziedziczenia. Musi jednak zrobić to w testamencie, uzasadniając, dlaczego decyduje się na taki krok.

23.04.2020

Europejska Sieć Rad Sądownictwa przygotowuje wykluczenie polskiej KRS 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zarząd Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) przygotował już wniosek w sprawie usunięcia ze swojego grona polską Krajową Radę Sądownictwa. Zdaniem tej organizacji, KRS działa wbrew interesom europejskiej przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. KRS ma miesiąc na przedstawienie swojego stanowiska w tej sprawie.

22.04.2020

Rzecznik dyscyplinarny chce zawieszenia siedmiu sędziów SO w Olsztynie

Wymiar sprawiedliwości

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych zwrócił się do prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie o rozważenie zarządzenia natychmiastowej przerwy w czynnościach służbowych siedmiorga sędziów tego sądu. Powodem ma być ich udział w postanowieniach kwestionujących status sędziów powołanych z udziałem nowej KRS.

22.04.2020

Trochę mniej wyroków śmierci na świecie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Liczba egzekucji na świecie spadła w ubiegłym roku o 5 proc. i była najmniejsza od dekady. Są jednak wyjątki od tej tendencji, bo np. Arabia Saudyjska, Irak, Sudan Południowy i Jemen działają wbrew globalnym trendom i zwiększają liczbę egzekucji - wynika z raportu Amnesty International. Jego autorzy stwierdzają też, że nie wszystkie państwa ujawniają dane na ten temat.

22.04.2020

Prezydent: Powołam osobę kierującą Sądem Najwyższym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ponieważ zgromadzenie Sądu Najwyższego nie wyłoniło w wymaganym przez ustawę terminie kandydatów na pierwszego prezesa, mimo że mogło się ono odbyć, powierzę pełnienie obowiązków I prezesa Sądu Najwyższego jednemu z sędziów SN - zapowiedział prezydent Andrzej Duda.

22.04.2020

Prof. Ereciński: Narasta przewlekłość z braku postępowań online

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie Prawo gospodarcze

Ograniczone możliwości wykorzystania komunikacji elektronicznej sądu ze stronami doprowadzi do dalszej przewlekłości postępowań sądowych - uważa prof. Tadeusz Ereciński, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, redaktor naczelny "Przeglądu Sądowego". - Należy żałować, że rząd wycofał się z przepisów dotyczących pism procesowych online, ich wnoszenia i doręczania - dodaje.

22.04.2020

W czasach koronawirusa zaczyna się wojna o alimenty

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po zaledwie kilku tygodniach epidemii do komorników już zgłaszają się dłużnicy alimentacyjni twierdząc, że nie są w stanie spłacać zobowiązań. Coraz więcej takich spraw trafia też do sądów. Na ostateczne rozstrzygnięcia na razie nie ma co liczyć - rozprawy wyznaczane są za kilka miesięcy. Sprawy o alimenty nie zostały uznane w tarczy antykryzysowej za pilne.

22.04.2020

Pięciu sędziów TK: Sporu kompetencyjnego nie ma, ale będzie zamęt prawny

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie było i nie ma sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym a Sejmem, ani między prezydentem a SN - twierdzą sędziowie Trybunału, którzy zgłosili zdania odrębne do wydanego we wtorek wyroku. Wskazali m.in., że wniosek Marszałek Sejmu wpłynął zanim powstała zaskarżona uchwała SN, a do tego TK pośrednio uchylił wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

22.04.2020

RPO pyta ministra sprawiedliwości o ustawę o biegłych

Wymiar sprawiedliwości

To jedna z najbardziej wyczekiwanych regulacji i przez samych biegłych i przez sędziów oraz prawników. Prace nad nią trwają od lat, ponad rok temu powstała robocza wersja, została jednak skrytykowana przez oceniających ją ekspertów i...słuch po niej zaginął. Teraz do sprawy wraca Rzecznik Praw Obywatelskich - wskazuje, że potrzeba kompleksowej ustawy jest pilna.

21.04.2020

Czas na wznowienie pracy sądów? Jest projekt grupy adwokatów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rozpoczęcie biegu zawieszonych obecnie terminów procesowych i sądowych, wznowienie rozpoznawania spraw przez sądy, a wszystko to przy wykorzystaniu możliwości technologicznych i zapewnieniu bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego w sądach i na salach rozpraw - zakłada projekt grupy adwokatów. Petycja w tej sprawie przesłana została do Sejmu, Senatu i Rady Ministrów.

21.04.2020

KE: Polska ma uznawać wyroki Trybunału Sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich władz i sądów krajowych i powinny być w pełni szanowane - w ten sposób Komisja Europejska odniosła się do poniedziałkowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za sprzeczną z Konstytucją i nieważną uchwałę Sądu Najwyższego z 23 stycznia.

21.04.2020

TK: Spór kompetencyjny przesądzony na rzecz prezydenta i Sejmu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny orzekł 21 kwietnia br., że Sąd Najwyższy w związku z orzeczeniem sądu międzynarodowego nie ma kompetencji do dokonywania wiążącej wykładni przepisów w zakresie powoływania sędziów przez Krajową Radę Sądownictwa. - Powołanie sędziego jest wyłączną kompetencją Prezydenta RP i nie może być podważane przez uchwały SN - stwierdził TK.

21.04.2020

Więzień w czasie epidemii - bez dostępu do testu i adwokata

Wymiar sprawiedliwości

Organizacje międzynarodowe zalecają, by w dobie koronawirusa częściej stosować środki alternatywne do kary pozbawienia wolności czy aresztu. Tymczasem w Polsce - jak na razie – prowadzona jest polityka izolacyjna osadzonych, co może mieć poważne konsekwencje - mówi w rozmowie z Prawo.pl zastępczyni RPO dr Hanna Machińska.

21.04.2020

Prof. Zoll: TK nie może oceniać uchwał Sądu Najwyższego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny nie jest uprawniony do oceny wyroków i uchwał Sądu Najwyższego. To jest całkowicie sprzeczne z istotą i misją tej instytucji - mówi prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. I dodaje, że w orzeczeniu dotyczącym uchwały trzech izb SN Trybunał zrobił coś, co w państwie prawnym jest niedopuszczalne.

21.04.2020