Epidemia przyspiesza informatyzację usług prawnych

Wymiar sprawiedliwości

Nowe technologie, o których jeszcze kilka miesięcy temu mówiło się jako o przyszłości kancelarii prawniczych, teraz stają się dla nich koniecznością. Od elastyczności prawnika, możliwości udzielania porad, czy choćby prowadzenia mediacji online zależy wręcz jego przyszłość. Dostrzegają to też samorządy prawnicze, które prześcigają się w nowych pomysłach, na taką aktywizację członków.

21.04.2020

TK: Uchwała trzech Izb Sądu Najwyższego niezgodna z Konstytucją

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny uznał, że uchwała trzech izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia 2020 r. jest niezgodna z Konstytucją RP, prawem unijnym i Europejską Konwencją Praw Człowieka. Zdaniem TK odsuwanie sędziego od orzekania zawarte w uchwale jest nieznane systemowi prawnemu, gdyż podważa powołanie sędziego przez Prezydenta RP. Wyrok zapadł większością głosów, zdanie odrębne zgłosiło trzech sędziów.

20.04.2020

SN: I prezes zabiera sprawy z Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Sprawy rozpatrywane dotychczas przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego mają trafiać do innych izb tego sądu - Karnej i Pracy - zarządziła w poniedziałek I prezes SN Małgorzata Gersdorf. Zarządzenie będące realizacją postanowienia TSUE z 8 kwietnia br. weszło w życie z dniem podpisania, czyli w poniedziałek.

20.04.2020

Adwokaci: Przedsiębiorcy potrzebują sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Wymiar sprawiedliwości w stanie częściowego zawieszenia – to, co w krótkiej perspektywie było zdroworozsądkową potrzebą, w dłuższej może ograniczyć sprawność wymiaru sprawiedliwości i utrudnić gospodarce wyjście z kryzysu - piszą Marcin Ciemiński i Ł​ukasz Piergies

20.04.2020

Dziś w TK rozprawa w sprawie uchwały trzech izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny zajmie się dziś wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego o zbadanie zgodności z konstytucją uchwały trzech izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia, które stwierdziły, że można podważać prawo sędziów powołanych z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa do orzekania.

20.04.2020

Przestępstwa objęte kontrolą operacyjną - jak worek bez dna, a rząd dorzuca kolejne

Wymiar sprawiedliwości Policja

Sejm pracuje obecnie nad kolejną zmianą katalogu przestępstw, w których można stosować kontrolę operacyjną. Ona sama nie budzi większych wątpliwości - rozszerzenie dotyczy nowych substancji psychoaktywnych, ale w ocenie prawników czas rozważyć głębsze zmiany uwzględniające choćby współczesną technologię i problemy z kontrolą działań służb.

20.04.2020

Mediacja w dobie koronawirusa? Tak, ale zgodnie z zasadami

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Mediacja, także online, jest szansą na odciążenie sądownictwa w trakcie, ale też po epidemii koronawirusa. Warunkiem jest jedynie to by przebiegała zgodnie z przepisami i zasadami. Dojrzeli do niej prawnicy, czas przekonać też społeczeństwo - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat Agnieszka Zemke-Górecka dziekan białostockiej izby i prezes Centrum Mediacyjnego przy NRA.

20.04.2020

Koronawirus wykorzystywany do ograniczania kontaktów z dzieckiem

Wymiar sprawiedliwości

To co obecnie się dzieje, jeśli chodzi o alienację rodzicielską, powinno być po epidemii gruntownie przeanalizowane przez sądy pod kątem prawidłowego wykonywania władzy rodzicielskiej. Bo prawidłowe jej wykonywanie oznacza też umożliwienie dziecku kontaktów z drugim rodzicem - mówi adwokat Robert Ofiara.

19.04.2020

RPO pyta kiedy sądy i poczta wznowią normalną pracę

Wymiar sprawiedliwości

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi od obywateli i przedsiębiorców na problemy z rozpatrywaniem ich spraw przez wymiar sprawiedliwości w dobie pandemii SARS-CoV-2. Według nich - jak pisze RPO do ministra sprawiedliwości - sądy mają warunki proceduralne i techniczne do wydawania orzeczeń, ale z tego nie korzystają.

18.04.2020

Departament Stanu USA krytykuje Polskę za naruszanie praw człowieka

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W Polsce wciąż dochodzi do naruszania praw człowieka - ogłosił w dorocznym raporcie Departamentu Stanu USA. I wskazał, że chodzi m.in. o ograniczanie przez polski rząd zakresu niezawisłości sędziowskiej, a także o politykę wobec mniejszości, w tym o dyskryminację i ataki na osoby nieheteroseksualne.

18.04.2020

Obowiązek alimentacyjny miał wygasać, nadal nie wygasa

Wymiar sprawiedliwości

Niemal rok temu Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do Sejmu projekt noweli kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który zakładał m.in. wygaszanie obowiązku alimentacyjnego z chwilą ukończenie przez dziecko 25. roku życia. Wyjątkiem miały być osoby z orzeczoną niepełnosprawnością. Regulację dotknęła jednak zasada dyskontynuacji prac i na razie nie ma mowy o powrocie do niej.

18.04.2020

COVID-19 zablokował dostęp do sądów - brak zasad i informacji o wnoszeniu pism

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Helsińska Fundacja Praw Człowieka przeanalizowała sytuację w sądach, w czasie epidemii. Największym utrudnieniem jest niewykorzystywanie na szeroką skalą komunikacji elektronicznej i brak jednolitych zasad w przyjmowaniu pism procesowych. W jednych sądach można je przesyłać mailem, w innych - składać przez ePUAP, a nawet wrzucać do specjalnej...urny.

18.04.2020

Dzieci w czasie koronawirusa wymagają dodatkowej ochrony

Wymiar sprawiedliwości

Rekomendacje w tym zakresie przygotowała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Problemów, na które zwraca uwagę, jest wiele - m.in. zwiększenie ochrony dzieci przed przemocą, zapewnienie im dostępu do pomocy psychologicznej czy ciągłości edukacji. Nadal problemem jest też choćby przesłuchiwanie tych pokrzywdzonych przestępstwem.

18.04.2020

Sędziowie wspierają medyków walczących z pendemią koronawirusa

Wymiar sprawiedliwości

Akcja koordynowana jest przez ponad dwadzieścia lokalnych oddziałów Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitii". Zgromadzone dotąd fundusze, sprzęt i środki ochronne - maseczki, kombinezony o łącznej wartości ponad 600 tysięcy złotych, trafią do placówek medycznych w całej Polsce.

17.04.2020

W PE ocenią reakcję polskich władz w sprawie decyzji o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Odniesienie się przez unijnego komisarza do decyzji polskich władz o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego pytania w sprawie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE o zamrożeniu Izby Dyscyplinarnej ma być jednym z tematów zaplanowanego na czwartek posiedzenia komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Parlamentu Europejskiego.

17.04.2020

Prezydent zamierza powołać kierującego Sądem Najwyższym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Według prof. Małgorzaty Gersdorf po zakończeniu 30 kwietnia jej kadencji na stanowisku I prezesa Sądem Najwyższym czasowo kierować będzie najstarszy stażem prezes. Tymczasem jak poinformował w czwartek zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, Andrzej Duda zamierza powołać osobę pełniącą obowiązki I Prezesa.

17.04.2020

Wynagrodzenia dla obrońcy z urzędu zbyt niskie i z opóźnieniem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kwoty przewidziane w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości i zasądzane przez sądy często nie odpowiadają ani nakładowi pracy świadczonej przez adwokata ani skali skomplikowania sprawy. A w sprawach karnych dodatkową trudnością bywa obstrukcja sądów w zakresie faktycznego wypłacania należności - pisze adwokat Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska,

17.04.2020

COVID-19 zachęca prawników do mediacji online

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ograniczenia pracy sądów, większa konkurencja i pogorszenie sytuacji na rynku prawniczym zachęcają do szukania nowych sposobów na udzielanie pomocy prawnej. Coraz popularniejsza staje się mediacja i coraz więcej prawników oferuje taki sposób rozwiązywania sporów. Problem w tym, że choć online jest możliwa - źle poprowadzona może prowadzić do nieważnej ugody.

17.04.2020

Rzecznik dyscyplinarny sędziów wyjaśnia "wyciek" danych z KSSiP

Wymiar sprawiedliwości

Prowadzone są czynności wyjaśniające w sprawie uzasadnionego podejrzenia przewinienia dyscyplinarnego. Miałoby ono polegać na niedopełnieniu obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych – sędziów z Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Chodzi o "wyciek" ponad 50 tys. rekordów z platformy szkoleniowej Szkoły.

16.04.2020

Kurator sądowy - rola i zadania

Wymiar sprawiedliwości

Kurator sądowy jest funkcjonariuszem publicznym pełniącym określone zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, związane z wykonywaniem orzeczeń sądu. Pracuje na co dzień zarówno tam gdzie mieszkają jego podopieczni, ale też na terenie zakładów karnych, placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz leczniczo-rehabilitacyjnych.

16.04.2020