NSA: Sędzia musi mieć odwagę przyznać się, że poparł nowych członków KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił 11 stycznia br. skargę kasacyjną szefa Kancelarii Sejmu jako pozbawioną "usprawiedliwionych podstaw" w sprawie udostępnienia nazwisk sędziów, którzy popierali kandydatów na nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa. - Sędzia, który poprał daną kandydaturę powinien mieć odwagę cywilną, aby się do takiego czynu przyznać - zaznaczył sąd.

18.01.2022

Publiczne przekleństwa wykroczeniem, choć wszystko zależy od kontekstu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Spora część społeczeństwa nie darzy estymą partii rządzącej i nie ma większych oporów z wyrażaniem swojego zdania - czy to na transparentach, czy też w mediach społecznościowych. Publiczne przeklinanie jest wykroczeniem, jednak organy ścigania - głównie ze względu na ogólny poziom debaty publicznej - raczej pobłażliwie podchodziły do tego typu naruszeń. Ale do czasu.

18.01.2022

Zbyt niska kara za usiłowanie zabójstwa? SN uwzględnia kasację prokuratury

Wymiar sprawiedliwości

Mężczyzna, recydywista został początkowo skazany na 25 lat więzienia, sąd apelacyjny karę jednak obniżył do 15 lat. Sąd Najwyższy uwzględnił kasację Prokuratora Generalnego, który wskazał, że taka kara jest niewspółmierna do stopnia winy i szkodliwości społecznej. Tym bardziej, że poszkodowany odniósł obrażenia, które uniemożliwiają mu normalne funkcjonowanie - np. podjęcie pracy.

18.01.2022

Dr Piaskowska: Polska dołącza do grupy państw ignorujących wyroki ETPC

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W środę 19 stycznia Trybunał Konstytucyjny ma rozpatrzyć wniosek Prokuratora Generalnego dotyczący uprawnień Europejskiego Trybunału Praw Człowieka do kwestionowania statusu polskich sędziów. ETPC już wydał takie wyroki, więc po przewidywanym orzeczeniu TK Polska może dołączyć do grupy państw ignorujących jego orzeczenia - mówi dr Olga Piaskowska z Uniwersytetu SWPS.

18.01.2022

Wybrano troje kandydatów na prezesa Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Małgorzata Bednarek, Adam Roch i Ryszard Witkowski to wybrani w poniedziałek kandydaci na stanowisko prezesa Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wyłoniło ich zgromadzenie sędziów tej Izby. Kadencja obecnego prezesa - Tomasza Przesławskiego - kończy się 25 lutego br.

17.01.2022

SN: Sędziowie pokoju nie mogą wymierzać sprawiedliwości

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie pokoju nie mają uprawnień konstytucyjnych do orzekania samodzielnie bez udziału sędziów zawodowych - stwierdza Sąd Najwyższy w opinii, którą I prezes prof. Małgorzata Manowska przesłała do Sejmu w sprawie projektów ustaw - poselskiego i prezydenckiego - o sądach pokoju. Mają one, według tych projektów, tworzyć kolejny szczebel sądownictwa.

17.01.2022

Banki pozywają frankowiczów, by przerwać bieg przedawnienia

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Poprawmy prawo Nieruchomości

Banki masowo składają pozwy do sądów przeciwko frankowiczom o zwrotu kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Pozwu może się spodziewać każdy, kto w 2018 roku wystąpił do sądu o unieważnienie umowy. W ten sposób banki chcą przerwać trzyletni termin przedawnienia. Frankowiczowi, który przegra, grozi zwrot wysokich kosztów sądowych.

17.01.2022

MS szykuje zmiany w sprawie biegłych - na razie w zakresie ochrony danych

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce uregulować kwestie umieszczanie informacji o biegłych sądowych w Rejestrze Osób Biorących Udział w Postępowaniu Sądowym (ROBUS). Obecnie - bez zgody biegłego - można w nim zamieszczać jedynie jego imię, nazwisko, specjalizację oraz termin do którego został ustanowiony. Problem jest choćby z adresem do korespondencji czy numerem telefonu.

15.01.2022

Dwa lata na oddziale zamkniętym szpitala bez podstawy prawnej - RPO interweniuje w sądzie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Niemal przez dwa lata mężczyzna przebywał na oddziale psychiatrii sądowej - choć sąd nie orzekł wobec niego środka zabezpieczającego. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich w ten sposób doszło do bezprawnego pozbawienia go wolności. Dlatego wystąpił do prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku, by sprawdził, czy nadzór penitencjarny funkcjonuje prawidłowo.

15.01.2022

SN uwzględnił kolejną kasację prokuratury w sprawie transgranicznego uprowadzenia

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W 2019 roku Polka, matka czteroletniego chłopca przywiozła go z Irlandii do Polski. Tłem miała być przemoc, jakiej dopuszczał się wobec niej ojciec dziecka, co zresztą było przedmiotem postępowania karnego. Mężczyzna wystąpił jednak do polskiego sądu, bo chciał, by syn bezzwłocznie wrócił. Takie też były orzeczenia I i II instancji. Teraz SN zwrócił sprawę do ponownego rozpatrzenia.

14.01.2022

MS: Wnioski o nadanie klauzuli wykonalności jednak bez losowania

Wymiar sprawiedliwości

Sprawy o nadanie klauzuli wykonalności są w szerokim znaczeniu „sprawami związanymi z wykonaniem orzeczeń”, nie ma więc podstaw do odrębnego losowania tzw. zwykłych wniosków o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko podmiotowi, który był stroną procesu - tak Ministerstwo Sprawiedliwości odnosi się do wątpliwości sądów po niedawnej zmianie zarządzenia w tym zakresie.

14.01.2022

Izba Dyscyplinarna: Sądy nie mogą same uznawać ustawy za niekonstytucyjną

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sądy powszechne nie mogą odmawiać stosowania ustawy uznanej przez siebie za niekonstytucyjną, nie mają takiej kompetencji - stwierdziła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego i zawiesiła w czynnościach służbowych na czas nieokreślony sędziego Krzysztofa Chmielewskiego, który zastosował prawo Unii Europejskiej. Teraz opublikowano obszerne uzasadnienie tego orzeczenia.

14.01.2022

KE przystępuje do potrącania kary za Turów

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska rozpoczęła wdrażanie procedury wstrzymywania wypłat dla Polski. Powodem jest ignorowanie kar naliczanych za niezastosowanie się do decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie kopalni Turów. Blokada funduszy dla Polski może nastąpić już w najbliższych dniach. Obecnie kwota ta przekracza już 50 mln euro.

13.01.2022

Dubois i Stępiński: Niedźwiedzia przysługa prokuratury dla prezydenta

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Oskarżając pisarza Jakuba Żulczyka, prokuratura sprawiła prezydentowi typową niedźwiedzią przysługę, której można było uniknąć, bo przed wydaniem postanowienia o przedstawieniu zarzutów wystarczało zastanowić się czy czyn literata wyczerpuje znamiona przestępstwa - komentują wyrok sądu adwokaci Jacek Dubois i Krzysztof Stępiński.

13.01.2022

TSUE: Adwokacki sąd ma rozpatrzyć skargę na Giertycha, ale nie może go wydalić z adwokatury

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Sąd Dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Warszawie nie może powstrzymać się od rozpoznania toczącej się przed nim sprawy, ale odwołanie, które jest obecnie przedmiotem rozpoznania, nie może prowadzić do orzeczenia kary wydalenia z adwokatury, które w konsekwencji pociągałoby za sobą wykreślenie zainteresowanego z listy adwokatów - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie dotyczącej Romana Giertycha.

13.01.2022

Sprawa w TK - podsłuchiwany obywatel bez prawa zażalenia do sądu

Wymiar sprawiedliwości Policja

Niemożność zaskarżenia zgody sądu na inwigilację obywatela przez policję jest niezgodna z konstytucyjnymi standardami: z prawem do sądu, do zaskarżalności oraz z zasadą dwuinstancyjności postępowania – ocenia RPO, który przyłączył się do sprawy, która trafiła do Trybunału Konstytucyjnego. Prokuratura nie widzi w tym problemu.

12.01.2022

Klauzule wykonalności przyblokują sądy - strony na "wygraną" poczekają dłużej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości rzutem na taśmę, czyli tuż przed Nowym Rokiem, sprawiło sądom nie lada niespodziankę i zmieniło przepisy dotyczące rejestracji wniosków o wydanie klauzuli wykonalności. A chodzi m.in. o tysiące spraw o zapłatę. To co do tej pory miało trwać trzy dni, teraz może się przedłużać, bo sądy nie wiedzą, jak interpretować zmiany.

12.01.2022

Izba Dyscyplinarna zajmie się wypowiedzią adw. Dubois o "psim obowiązku prokuratury"

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sprawa dyscyplinarna adwokata Jacka Dubois, która miała swój początek w grudniu 2016 roku, będzie merytorycznie rozpoznana przez inny skład Izby Dyscyplinarnej. Chodziło o rzekome złamanie przez adwokata zasad etyki zawodu poprzez stwierdzenie o "psim obowiązku prokuratury". Sąd adwokacki umorzył postępowanie w tej sprawie.

11.01.2022

Prezydent po kilku latach nie powołuje sędziów wskazanych przez "starą" KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W Monitorze Polskim w poniedziałek ukazało się postanowienie prezydenta, w którym Andrzej Duda odmawia powołania sędziów przedstawionych mu przez poprzednią Krajową Radę Sądownictwa. Na liście są kandydaci do Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych okręgowych i WSA. Jednak część osób z tamtych uchwał KRS otrzymała nominacje.

11.01.2022