SN: Zawieszenie prawa wykonywania zawodu dla lekarza antyszczepionkowca

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Propagowanie przez lekarza poglądów niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną i podawanie nieprawdziwych informacji na forum publicznym jest naganne. A wagi popełnionego czynu nie umniejsza fakt, że chodziło o wypowiedź, a nie o zawiniony błąd wyrządzający szkodę pacjentowi, bo to ma o wiele większy zasięg i równie poważny ciężar gatunkowy - uznał Sąd Najwyższy.

23.10.2021

Przewodnicząca KE: Polska ma zastosować się do wyroków TSUE

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

System dyscyplinarny dla sędziów musi zostać zmieniony, a sędziowie odwołani niezgodnie z prawem muszą zostać przywróceni. Oczekujemy, że Polska wdroży orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości - stwierdziła w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I dodała, że to było sedno dyskusji przywódców UE dotyczących Polski podczas zakończonego właśnie szczytu.

22.10.2021

NSA: Minister ma informować o nieobsadzonych etatach sędziowskich

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W wydanym 20 października br. wyroku Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził niemal trzyletnią bezczynność Ministra Sprawiedliwości, zobowiązując go do rozpatrzenia wniosku o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej aktualnej obsady urzędów sędziowskich w Polsce. NSA uznał, że mogą być wątpliwości co do opóźniania przez ministra obsady wolnych urzędów sędziowskich.

22.10.2021

Jednolity status ma rozwiązać "problem" z sędziami, ale są wątpliwości konstytucyjne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ujednolicenie statusu sędziego ma być sposobem na trawiącą sądy delegacjozę i problemy kadrowe. Prawnicy uważają jednak, że posłuży do "wyczyszczenia" środowiska z "niepokornych" i rozwiązania nabrzmiałego problemu "nowych". Naruszona może też zostać Konstytucja, bo - jak wskazują - zmiana ustroju sądów do przesuwania sędziów nie wystarczy.

22.10.2021

Prof. Wiliński: Rośnie ryzyko nierzetelności i niesprawiedliwości w procesach karnych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Nie ma większych grzechów w prawie karnym niż niesprawiedliwa kara i nierzetelne postępowanie - twierdzi prof. Paweł Wiliński. I ocenia, że w związku z trwającym od dłuższego czasu okresem burzliwych zmian w prawie karnym i w procedurze karnej, często przypadkowych i nielogicznych, zwiększyło się ryzyko, że mogą zapadać wyroki niesprawiedliwe po nierzetelnych postępowaniach.

22.10.2021

SN: Lekarka uniewinniona, bo źle odczytano opinię biegłego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne

Lekarka stanęła przed sądem obwiniona o błędną diagnozę. Nie dostrzegła w badaniu EKG choroby niedokrwiennej serca. Pacjent zmarł. Zaś sąd lekarski drugiej instancji ją uniewinnił, bo błędnie odczytał opinię biegłego sporządzoną na użytek postępowania karnego. Sąd Najwyższy zwrócił sprawę do ponownego rozpoznania, nie sugerując jednak, że ta lekarka jest winna śmierci pacjenta.

22.10.2021

TK powie, czy trybunał w Strasburgu może oceniać status jego sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny na 24 listopada br. wyznaczył termin rozpoznania wniosku prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, który chce stwierdzenia niezgodności z polską konstytucją przepisu Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka w zakresie, w jakim pozwala on Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka na dokonywanie oceny legalności wyboru sędziów TK.

21.10.2021

Parlament Europejski krytycznie o wyroku polskiego TK

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Parlament Europejski wyraża "głębokie zaniepokojenie, że decyzja polskiego Trybunału Konstytucyjnego może stanowić niebezpieczny precedens, zwraca uwagę na rosnące wyzwania, "jakie w tym zakresie stawiają krajowe trybunały konstytucyjne i niektórzy politycy" oraz wzywa państwa członkowskie do "poszanowania kluczowej roli TSUE i przestrzegania jego orzeczeń".

21.10.2021

SN: Tarcza 4.0 bez sensu połączona z kodeksem karnym, ale kary mogą być łagodniejsze

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Do przepisów Tarczy 4.0 o dopłatach do kredytów bankowych włączono bez związku zmiany w stosowaniu kary łącznej. To spowodowało choas, bo nowe regulacje nie wskazują, według jakich reguł łączyć kary, które stały się prawomocne do 23 czerwca 2020 r. z karami, które stały się prawomocnie po tej dacie, czyli po wejściu w życie Tarczy. Nie wyklucza to jednak stosowania kar łagodniejszych - orzekł Sąd Najwyższy.

21.10.2021

Adwokatura: Weryfikacja składu sędziowskiego - tak, jeśli interes klienta pozwoli

Wymiar sprawiedliwości

Wśród adwokatów, ale też radców prawnych, trwa dyskusja czy kwestionować składy sędziowskie z "nowymi" sędziami, czy nie. Takie działanie ma jednak zależeć od tego, czy będzie zgodne z interesem ich klientów. Komisja Praw Człowieka przy NRA wydała właśnie stanowisko w tej sprawie i wskazuje na możliwość podnoszenia "niewłaściwego składu" przy środku odwoławczym.

21.10.2021

W 2020 r. 1658 postępowań i 421 wyroków za przestępstwa z nienawiści

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

W 2020 roku w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury zarejestrowano 1658 postępowań o przestępstwa popełnione z pobudek rasistowskich, antysemickich lub ksenofobicznych - poinformowała Prokuratura Krajowa. Sądy skazały w ubiegłym roku 421 osób za takie przestępstwa, a wobec 11 osób sądy wydały wyroki uniewinniające.

20.10.2021

Parlament Europejski pozwie KE za niezastosowanie mechanizmu "pieniądze za praworządność"

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Zwróciłem się do służb prawnych o przygotowanie pozwu przeciwko Komisji Europejskiej za niestosowanie rozporządzenia w sprawie mechanizmu warunkowości w budżecie UE - poinformował w środę przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli. Jak stwierdził, państwa członkowskie UE, które naruszają praworządność, nie powinny otrzymywać środków unijnych.

20.10.2021

Można obserwować przesłuchania kandydatów do ETPC, ale nie można o tym mówić

Wymiar sprawiedliwości

Dziś i jutro, czyli 20 – 21 października 2021 r. odbywają się rozmowy kwalifikacyjne z osobami biorącymi udział w polskim konkursie na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Na ich obserwowanie pozwolono 15 organizacjom, ale ich przedstawiciele musieli podpisać zobowiązania dotyczące ochrony danych osobowych, co może oznaczać zakaz informowania o przebiegu przesłuchań.

20.10.2021

Trochę mniej "polskich" spraw i wyroków w ETPC

Wymiar sprawiedliwości

Na koniec 2020 roku 89 orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przeciwko Polsce było w procedurze wykonywania - wynika z raportu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i było to najmniej takich wyroków od 10 lat. W tej liczbie było 72 wyroków i 17 decyzji zatwierdzających ugody, z czego 22 wyroki dotyczyły przewlekłości postępowań sądowych.

20.10.2021

Za neoKRS zapłaci Sąd Najwyższy - reforma sądów go zmarginalizuje

Wymiar sprawiedliwości

Zapowiadana reforma zakłada nie tylko likwidację Izby Dyscyplinarnej, ale też odebranie Sądowi Najwyższemu m.in. części kasacji. Jak miałoby to wyglądać - jeszcze nie wiadomo, ale prawnicy obawiają się, że chodzi o pozbycie się "starych" sędziów i stworzenie organu do potwierdzania politycznych decyzji. Mają też spore obawy co do jednolitości orzecznictwa.

20.10.2021

Strasburg: Prawo podstawowe mieszkańców Smolic zakłócone budową autostrady

Wymiar sprawiedliwości Budownictwo Transport

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 14 października 2021 r. uznał naruszenie prawa do poszanowania mieszkania czworga mieszkańców Smolic ze względu na zakłócenia ruchu drogowego spowodowane budową autostrady. Zdaniem Trybunału polskie organy władzy w sposób nieuprawniony przyznały priorytet interesom kierowców w stosunku do interesów mieszkańców.

20.10.2021

Przewodnicząca KE: Wyrok polskiego TK to wyzwanie dla Unii. Premier: "nie" unijnemu centralizmowi

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego to bezpośrednie wyzwanie dla jedności europejskiego porządku prawnego - oceniła przewodnicząca KE. I dodała, że tylko wspólny porządek prawny daje równe prawa, pewność prawną, wzajemne zaufanie między państwami członkowskimi. Stwierdziła także, że polski trybunał nie jest niezależny. Polemizował z nią premier Mateusz Morawiecki.

19.10.2021

Przed międzynarodowy arbitraż za straty w Polsce?

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Szwajcarska spółka rozważa pozwanie przed międzynarodowy arbitraż zarządcy restrukturyzacyjnego, który po przejęciu kontroli nad należącym do tej spółki przedsiębiorstwem, naraził je na znaczne straty. Problem od strony prawnej analizuje adwokat Marcin Boruc z kancelarii Radzikowski Szubielska.

19.10.2021

Spłaszczenie struktury sądów może doprowadzić do chaosu i dezorganizacji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Prawa i Sprawiedliwości zapala zielone światło dla wielkich zmian w sądach. Według deklaracji po to, by stały się sprawniejsze i bardziej dostępne dla obywateli, ale prawnicy już teraz wieszczą dalsze upolitycznienie sądownictwa. A pracownicy sądów przewidują chaos. Choćby dlatego, że zmiana struktury i nazw sądów wymagać będzie ponownego opisywania milionów akt spraw.

19.10.2021

Premier uspokaja unijnych przywódców: Jesteśmy lojalnym członkiem UE

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Polska przestrzega prawa Unii Europejskiej i uznaje jego prymat nad krajowymi ustawami – stosownie do wspólnych dla nas wszystkich zobowiązań, wynikających z Traktatu o Unii Europejskiej. Polska pozostaje lojalnym członkiem Unii Europejskiej - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do przywódców państw UE w reakcji na niepokoje związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.

18.10.2021