Prezes Izby Dyscyplinarnej punktuje błędy prokuratorskiego rzecznika

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

W piśmie skierowanym do Prokuratora Generalnego Adam Roch, prezes kierujący pracą Izby Dyscyplinarnej SN przedstawił uwagi o błędach rzecznika dyscyplinarnego, których usunięcie jest niezbędne dla zapewnienia sprawnego rozpoznawania spraw należących do właściwości tej Izby. Należą do nich m.in. przypisywanie sobie prawa do udziału w każdym postępowaniu dotyczącym prokuratora.

22.04.2022

Streaming - możliwość obserwowania rozpraw i ogłaszania wyroków TSUE

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformował w piątek, że od wtorku 26 kwietnia br. wprowadza usługę streamingu, w celu ułatwienia publicznego dostępu do swojej działalności sądowniczej. Oznacza to, że ogłaszanie wyroków i odczytywanie opinii rzeczników generalnych będzie transmitowane na żywo na stronie internetowej Trybunału.

22.04.2022

Kuratorzy pod presją kontroli - pytają o czas na pracę

Wymiar sprawiedliwości

Kuratorzy okręgowi uaktywnili się w ostatnim czasie w kontrolowaniu i ocenie podległych im kuratorów sądowych. Do tego stopnia, że Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych napisał pismo do Ministerstwa Sprawiedliwości. Resort podkreśla, że kontrola musi jak najmniej absorbować kontrolowanych i informuje, że przygotowuje rozporządzenie regulujące sprawowanie nadzoru nad działalnością kuratorów oraz dokumentowanie takich czynności.

22.04.2022

Świadek Jehowy skazany, Prokurator Generalny wnosi o uniewinnienie

Wymiar sprawiedliwości

Członek "Świadków Jehowy" został na mocy orzeczenia Komisji Specjalnej do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym w Warszawie, 11 czerwca 1953 r. skierowany do obozu pracy na okres 24 miesięcy z zaliczeniem tymczasowego aresztowania, za udział w "nielegalnym związku", bo za taki uważano wówczas jego wspólnotę. Teraz Prokurator Generalny wnosi o uniewinnienie, wskazując że skazanie było sprzeczne z prawem.

22.04.2022

SN: Doręczenie postanowienia nie zawsze oznacza, że można je zaskarżyć

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia i doręczenie postanowienia z uzasadnieniem w postępowaniu egzekucyjnym nie stanowi przesłanki dopuszczalności zażalenia na postanowienie komornika lub sądu, wydane przez sąd na posiedzeniu niejawnym (art. 766(1) par. 1 k.p.c.) - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

22.04.2022

Jak nie w przepisie, to w preambule - chrześcijańska rodzina sposobem na trudną młodzież

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Rodzina - w rozumieniu matki i ojca jako naturalnego środowiska rozwoju człowieka, zasada jej autonomii, w końcu rola chrześcijańskiego systemu wartości, podkreślone zostały w preambule projektu ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Sędziowie zastanawiają jak to wpłynie na orzekanie, bo taka treść może mieć znaczenie przy interpretacji przepisów.

22.04.2022

Sądy w sprawach frankowych wciąż orzekają wbrew TSUE - mogą być pozwy wobec Skarbu Państwa

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Według pełnomocników frankowiczów część wyroków wydawanych przez polskie sądy nie uwzględnienia orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE. Ostatnio w tym kontekście najgłośniej jest o wyroku z Łodzi w sprawie pozwu grupowego przeciwko mBankowi. Prawnicy rozważają pozwanie Skarbu Państwa o odszkodowania za bezprawne działanie wymiaru sprawiedliwości.

22.04.2022

Komitet Rady Europy apeluje w sprawie przepełnienia więzień

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Komitet Rady Europy ds. Zapobiegania Torturom (CPT) wezwał państwa europejskie, w których panuje uporczywe przeludnienie więzień, do zdecydowanego rozwiązania tego problemu poprzez ustalenie – do skrupulatnego przestrzegania – pułapu liczby osadzonych w każdym zakładzie karnym oraz poprzez rozwijanie stosowania środków alternatywnych do detencji.

21.04.2022

Adwokat z tytułem mediatora - szkolenie już na aplikacji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rynek prawniczy jest nasycony, konkurencja duża, a wielu prawników po zdaniu egzaminu zawodowego szuka szczęścia w innych branżach. Samorządy chcą przyszłym adwokatom i radcom ułatwić życie, a jeden z pomysłów to mediacja. Jest coraz popularniejsza, bo też rządzący widzą w niej szansę na odciążenie sądów. Teraz pojawił się pomysł, by szkolenie mediacyjne można było przejść już na aplikacji.

21.04.2022

Michał Woś: Zmiana systemu zwiększy możliwości resocjalizacji nieletnich

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Zmieniamy całą filozofię działania z nieletnimi. Z jednej strony chcemy ograniczyć napływ do sądów drobnych spraw - bo przykładową rozbitą szybą powinni zajmować się dyrektorzy szkół, a nie sędziowie. Wprowadzamy też okręgowe ośrodki wychowawcze, które odciążą MOW-y i narzędzia, które pozwolą na skuteczniejszą resocjalizację tych, którzy dopuścili się najpoważniejszych czynów - mówi Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości.

21.04.2022

Izba Dyscyplinarna nie orzekła w sprawie sędziego Rutkiewicza - jej skład do oceny

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego odroczyła posiedzenie w sprawie zażalenia sędziego Rutkiewicza do czasu rozpoznania przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN wniosku o wyłączenie od orzekania jej sędziów z powodu braku ich bezstronności i niezawisłości. Obrońcy wnieśli też wniosek o przekazanie składowi 7 sędziów pytania o udział ławników w rozpoznawaniu zażalenia.

20.04.2022

ETPC domaga się wyjaśnień w sprawie szykanowania sędziego Wróbla 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka oczekuje od polskiego rządu wyjaśnień w rozpatrywanej przez ten sąd sprawie dotyczącej wniosku o uchylenie immunitetu sędziego Sądu Najwyższego Włodzimierza Wróbla przeciw Polsce. - Sędzia Wróbel wskazał, że reformy sądownictwa uważane są za przyczynę upadku praworządności w Polsce - czytamy w komunikacie ETPCz.

20.04.2022

SN: Niezdolność do pełnienia urzędu sędziego - KRS pomija opinie biegłych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa nie uwzględniła wniosku o przeniesienie skarżącego sędziego w stan spoczynku. Uchwałę w tej sprawie uchyliła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, gdyż Rada nie podała motywów, którymi się kierowała, a więc złamała prawo. Zamówiła opinie biegłych - psychiatry i psychologa - lecz z nich nie skorzystała.

20.04.2022

W czwartek komisja wraca do ustawy o likwidacji Izby Dyscyplinarnej

Wymiar sprawiedliwości

W czwartek, 21 kwietnia br. sejmowa komisja sprawiedliwości po raz kolejny rozpozna dwa projekty zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym autorstwa prezydenta i posłów Prawa i Sprawiedliwości. Projekt Solidarnej Polski, ma być rozpatrzony w odrębnym trybie. Partia ta od początku odrzuca propozycje prezydenta, ale teraz sygnalizuje gotowość do ustępstw i zapowiada poprawki do prezydenckiego projektu.

19.04.2022

SN: Kara za brak kontaktów z dzieckiem jest uzasadniona

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Sąd opiekuńczy może zagrozić osobie uprawnionej do kontaktów z dzieckiem nakazanie zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje, za ich niezrealizowanie. Także wtedy, gdy w ugodzie użyto określenia, że uprawniony ma prawo do kontaktów z dzieckiem, a pominięto będący odpowiednikiem prawa obowiązek realizowania uzgodnionych kontaktów - orzekł Sąd Najwyższy.

19.04.2022

Tłumacz przysięgły ukraińskiego pilnie poszukiwany, na nowych trzeba będzie poczekać

Wymiar sprawiedliwości Ukraina

Masowy napływ do Polski uchodźców wojennych spowodował, że tłumacze przysięgli języka ukraińskiego z dnia na dzień znaleźli się na top liście poszukiwanych specjalistów. I choć dwoją się i troją, nie są w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb - a chodzi o sprawy sądowe, tłumaczenia dokumentów, w tym np. medycznych. Dziury można łatać wolontariuszami - ale o błędy nietrudno.

19.04.2022

Z lokalu dłużnika można już eksmitować, licytacje mieszkania też możliwe

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zakaz eksmisji z lokalu, w którym mieszka dłużnik, obowiązywał od dwóch lat i budził spore emocje, nie tylko wśród wierzycieli. Już w ubiegłym roku wiele instytucji, w tym samorządy, apelowały o jego uchylenie. Postulował to również RPO. Ostatecznie przepis uchylono ustawą o pomocy dla obywateli Ukrainy, a w gąszczu przepisów znalazło się też uchylenie ograniczenia licytacji.

19.04.2022

SN: Rodzeństwo przyrodnie nie może być uczestnikiem postępowania w sprawie o kontakty

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Małoletni będący rodzeństwem przyrodnim nie są uczestnikami postępowania w sprawie o ustalenie kontaktów między nimi - orzekła w uchwale trzech sędziów Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Mimo to konieczna jest za każdym razem ocena przez sąd, czy rodzice mogą reprezentować dziecko, czy też z uwagi na możliwość kolizji ich interesów taka reprezentacja jest wyłączona.

17.04.2022

KRS żąda prokuratorskiej interwencji w sprawie kary dla prezesa Nawackiego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki ma zapłacić 15 tys. złotych grzywny, z zamianą na 15 dni aresztu w razie niezapłacenia, za odmowę wykonania postanowienia sądu nakazującego przywrócenie do orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna. Krajowa Rada Sądownictwa oczekuje interwencji prokuratora generalnego ws. postanowienia Sądu Rejonowego w Bydgoszczy.

16.04.2022

Notariusz z określonym stażem nienagannej służby wpisze hipotekę do księgi wieczystej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Notariusz mógłby dokonywać w księgach wieczystych wpisów hipoteki oraz tych, które wiążą się z zakładaniem nowych ksiąg poprzez wyodrębnienie nieruchomości lokalowej z zabudowanej nieruchomości gruntowej, gdy zbywcą jest przedsiębiorca. Docelowo dotyczyłoby to nie tylko wpisów na podstawie sporządzonych aktów notarialnych ale wszystkich na wniosek stron - wynika z założeń do projektu noweli Prawo o notariacie.

15.04.2022