Chodzi o zmianę rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 28 stycznia 2002 r. w sprawie szczegółowych czynności sądów w sprawach z zakresu międzynarodowego postępowania cywilnego oraz karnego w stosunkach międzynarodowych. Resort proponuje dodanie par. 703, zgodnie z którym postępowanie w przedmiocie wydania powinno zakończyć się prawomocnie w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od otrzymania wniosku, chyba że z uwagi na charakter sprawy nie było możliwości rozpoznania sprawy w tym terminie. Jeśli to się nie uda - jak wynika z proponowanej zmiany - sąd będzie musiał powiadomić resort o przyczynach nierozpoznania wniosku.

Zobacz procedurę w LEX: Postępowanie po otrzymaniu wniosku organu państwa obcego o ekstradycję >

W myśl proponowanego par. 704 osobę ściganą, wobec której zapadło postanowienie o wydaniu, przekazuje się państwu wzywającemu najpóźniej w terminie 30 dni od dnia przekazania sądowi postanowienia Ministra Sprawiedliwości o wydaniu. I podobnie jak poprzednio - jeśli przekazanie osoby ściganej w tym terminie nie nastąpiło, sąd powiadamia ministerstwo o przyczynach.

Czytaj: Wyrok brytyjskiego sądu odblokuje zaległe ekstradycje do Polski >>

Brak, który trzeba uregulować

W uzasadnieniu projektu ministerstwo wskazuje, że Kodeks postępowania karnego nie reguluje czasu trwania procedury ekstradycyjnej, w tym w szczególności maksymalnego czasu trwania postępowania sądowego w przedmiocie stwierdzenia prawnej dopuszczalności wydania. - Artykuł 603 par. 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego stwierdza jedynie, że sąd okręgowy wydaje na posiedzeniu postanowienie w przedmiocie wniosku państwa obcego. Przed wydaniem postanowienia należy umożliwić osobie ściganej złożenie wyjaśnień ustnie lub na piśmie, a w razie wniosku o wydanie w celu przeprowadzenia postępowania karnego, należy na uzasadniony wniosek tej osoby przeprowadzić dowody znajdujące się w kraju. Terminu tego nie regulują też dwu  lub wielostronne umowy międzynarodowe - dodaje.

MS uzasadnia, że celem jest usprawnienia i przyspieszenia sądowego etapu postępowania ekstradycyjnego na etapie sądowym. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072 i z 2021 r. poz. 1080 i 1236) wskazuje m.in. szczegółowy tryb występowania o wydanie osób ściganych lub skazanych oraz inne formy współpracy w sprawach karnych. W ramach upoważnienia ustawowego dopuszczalne jest więc określenie w przepisach projektowanego rozporządzenia czasu trwania procedury ekstradycyjnej, w szczególności maksymalnego czasu trwania postępowania sądowego w przedmiocie stwierdzenia prawnej dopuszczalności wydania. Zmiany te są wzorowane na odpowiednich regulacjach dotyczących wydania na podstawie europejskiego nakazu aresztowania (ENA) - dodaje resort.

 

 

Przypomniano również, że zgodnie z art. 607m par. 1a k.p.k. postępowanie w przedmiocie przekazania powinno zakończyć się prawomocnie w terminie 60 dni od dnia zatrzymania osoby ściganej, ale termin ten w szczególnie uzasadnionych wypadkach może być wydłużony o kolejne 30 dni. Natomiast zgodnie z art. 607n par. 1 k.p.k. osoba ścigania jest przekazywana organowi sądowemu państwa wydania nakazu europejskiego najpóźniej w terminie 10 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia. - Wyżej wymienione terminy wynikają ze szczególnego charakteru ENA jako instrumentu opartego na wzajemnym zaufaniu do wymiarów sprawiedliwości państw członkowskich UE oraz bliskości geograficznej, stąd terminy na rozpoznanie wniosku ekstradycyjnego i fizyczne przekazanie osoby powinny być dłuższe oraz mieć charakter instrukcyjny - dodano.