Powódź zamyka sądy, rozprawy odwołane nawet do 25 września

Wymiar sprawiedliwości

Nawet do 25 września br. odwołane zostały rozprawy i posiedzenia sądowe w sądach znajdujących się na terenach objętych powodzią. Niektóre z nich przyjmują interesantów, ale z zastrzeżeniem problemów kadrowych, w innych pracują jedynie wyznaczeni pracownicy. Powodem jest nie tylko zagrożenie dla ludzi, ale też konieczność zabezpieczania dokumentacji i ksiąg wieczystych. W części sądów zamknięte są czytelnie i biura podawcze.

20.09.2024

TK zbada konstytucyjność Komisji Kodyfikacyjnych i Rady Ministrów - wnioski KRS

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa skierowała do Trybunału Konstytucyjnego cztery wnioski o zbadanie konstytucyjności rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnych: Prawa Rodzinnego, Prawa Cywilnego, Prawa Karnego oraz Ustroju Sądownictwa i Prokuratury. Ma też wątpliwości dotyczące Rady Ministrów, a to dlatego, że ministry, składając ślubowanie, użyły feminatywów. Z kolei minister ds. polityki społecznej została powołana na inne stanowisko ministra ds. polityki senioralnej.

20.09.2024

Wydział frankowy ma nowego przewodniczącego - sędziego Adama Malinowskiego

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Adam Malinowski, który jest też pełnomocnikiem sądowym do spraw wdrożeń systemów teleinformatycznych w sądach powszechnych dla Sądu Okręgowego w Warszawie, został przewodniczącym tzw. wydziału frankowego. Wcześniej z funkcji odwołany został dr Tomasz Niewiadomski, mimo wsparcia sędziów orzekających w wydziale. Jego odwołanie - według nieoficjalnych informacji Prawo.pl - negatywnie zaopiniowało Kolegium Sądu Okręgowego.

20.09.2024

Banki modyfikują propozycje ugodowe dla frankowiczów

Wymiar sprawiedliwości

Frankowiczom zwykle nie opłaca się przyjmować pierwszej propozycji ugodowej otrzymanej od banku, gdyż mogą ugrać więcej, niż na dzień dobry proponuje im bank. Orzecznictwo sądów doprowadziło jednak do sytuacji, kiedy banki, w kolejnych propozycjach nie tylko proponują umorzenie pozostałego do spłaty kapitału kredytu, ale dorzucają procent od nadpłaty. Warto jednak przeliczyć, czy nie lepiej poczekać na unieważnienie umowy.

20.09.2024

Powodzianie mogą liczyć na przywrócenie terminu lub zawieszenie postępowania

Wymiar sprawiedliwości Powódź

Osoby, które zostały dotknięte skutkami powodzi, mogą nie być w stanie składać w terminie wymaganych pism do sądu. Niemożność złożenia o czasie apelacji lub zażalenia może uzasadniać złożenie wniosku o przywrócenie terminu. W niektórych przypadkach z powodu klęski żywiołowej nie działa także i sąd - wówczas postępowanie ulegnie zawieszeniu z mocy prawa.

19.09.2024

SN: Prokurator nietrzeźwy w stopniu znacznym - dwa razy sądzony

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Coraz częściej prokuratorzy odpowiadają dyscyplinarnie za spowodowanie wypadków drogowych. Jednak młyny sprawiedliwości mielą powoli. Uchylenie immunitetu nie musi oznaczać, że kara będzie szybko wymierzona, zarówno w sądzie powszechnym, jak i w sądzie dyscyplinarnym. Zwłaszcza że Sąd Najwyższy zawiesza postępowania do czasu wydania wyroku karnego. Przemawiają za tym okresy przedawnienia oraz niechęć do powielania postępowania dowodowego.

18.09.2024

Sądy z powodu powodzi odwołują rozprawy, zabezpieczają sprzęt i akta

Wymiar sprawiedliwości Powódź

Wydłuża się lista sądów, które z powodu sytuacji powodziowej odwołują rozprawy. Niektóre z nich pracują, ale z zastrzeżeniem problemów kadrowych, w innych pracują jedynie wyznaczeni pracownicy. Powodem jest nie tylko zagrożenie dla ludzi, ale też m.in. konieczność zabezpieczania dokumentacji i ksiąg wieczystych. Przerwa w niektórych wydziałach może potrwać nawet do 24 września. Tymczasem adwokaci i radcy prawni zbierają chętnych do udzielania powodzianom pomocy prawnej pro bono.

17.09.2024

MS nie zlecało powołania wiceprezesów sądów od praworządności

Wymiar sprawiedliwości

W ubiegłym tygodniu na stronie Sądu Okręgowego w Warszawie pojawiła się informacja o powołaniu sędziego Huberta Zaremby na stanowisko wiceprezesa ds. organizacji pracy i koordynacji działań przywracających standardy praworządności. Ministerstwo Sprawiedliwości, pytane przez Prawo.pl, zapewniło, że nie kierowało do sądów żadnych rekomendacji ani zaleceń w tej sprawie.

17.09.2024

Powódź: W sądach odwołane rozprawy i bez kar za nieusprawiedliwioną nieobecność

Wymiar sprawiedliwości Powódź

W sądach rejonowych w miastach objętych powodzią odwołano rozprawy i posiedzenia wyznaczone na poniedziałek, 16 września. Z kolei prezes Sądu Rejonowego w Opolu zwróciła się do sędziów, by ci - w związku z powodzią - nie egzekwowali kar porządkowych ani nie podejmowali innych działań dyscyplinujących świadków, strony i pełnomocników w związku z nieusprawiedliwioną nieobecnością. Aplikanci będą mieć zajęcia zdalnie, a prawnicy szykują wsparcie dla swoich kolegów z zalanych terenów.

16.09.2024

Sędziowie w czasie pokutnym

Wymiar sprawiedliwości

Nie milkną echa propozycji ministra sprawiedliwości dotyczących uregulowania statusu powołań sędziów z udziałem Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej wedle ustawy zmienionej w 2017 roku. Koncepcja, jaka z niej wybrzmiewa, oznacza czystki, upokarzające degradacje sędziów i groźby postępowań dyscyplinarnych. Szkoda, że nie są publicznie znane nazwiska wszystkich twórców tego pomysłu, warto byłoby te osoby zapamiętać - pisze prof. dr hab. Mariusz Załucki, sędzia SN orzekający w Izbie Cywilnej.

16.09.2024

Komunikacja i rozpoznawalność - klucz do pokonania AI w prawniczych rekrutacjach

Wymiar sprawiedliwości

Sztuczna inteligencja wdziera się na rynek prawniczy i choć w rekrutacji do kancelarii ma nadal małe znaczenie, może się to w najbliższych latach zmienić. Prawnikom w odnalezieniu wymarzonej pracy może pomoże specjalizacja, umiejętności komunikacyjne i rozpoznawalność - np. w portalach społecznościowych. Podstawą jest też język angielski prawniczy, na wyższym poziomie - podkreślały ekspertki podczas konferencji „Zawodowe Rewolucje! - O zmianach zawodowych w karierze adwokatki i adwokata".

14.09.2024

Nowo wybrany sędzia TK będzie mógł ślubować przed notariuszem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sejm przyjął 14 września br. poprawki Senatu do dwóch ustaw reformujących Trybunał Konstytucyjny. Zakładają one m.in., że wybrany przez Sejm sędzia Trybunału będzie mógł złożyć ślubowania bez udziału prezydenta - przed notariuszem. Ma być też pełna jawność oświadczeń majątkowych sędziów. Zgodnie z ustawami skrócona zostanie kadencja prezesa Trybunału, sędziowie będą wybierani przez Sejm większością kwalifikowaną 3/5 głosów. Z kolei wyroki wydane przy udziale tzw. dublerów i ich następców mają być nieważne i nie wywoływać skutków prawnych. Ustawy trafią teraz do prezydenta.

13.09.2024

Prof. Manowska: Zakończyć destrukcyjny konflikt

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska wyraziła publicznie oburzenie zakomunikowanym atakiem na niezależność władzy sądowniczej. Miał to zapowiedzieć minister sprawiedliwości Adam Bodnar w obecności premiera. Represje te – zdaniem I Prezes - można przyrównać do terroru stalinowskiego. A dotknąć mogą grupy ponad trzech tysięcy sędziów, którzy z powodzeniem przeszli określoną prawem procedurę awansową.

13.09.2024

Niech wracają, skąd przyszli! Słowa godne profesora, sędziego nieskazitelnego charakteru?

Wymiar sprawiedliwości

Przedstawione 6 września 2024 r. propozycje zmian w moim przekonaniu niewiele mają wspólnego z przywracaniem praworządności. Oczywiście zdaję sobie w pełni sprawę, iż po 2018 roku wiele osób uzyskało różne funkcje i stanowiska w sądownictwie, co nie wynikało wyłącznie z ich kompetencji i doświadczenia zawodowego. Nie ma jednak mojej zgody na to, żeby z powodu tej wąskiej grupy osób, w tak rażący sposób dyskryminować, poniżać i niszczyć około 3 tys. pozostałych sędziów - pisze Ewa Pawłowska, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

13.09.2024

NSA: Wiedza przyszłego referendarza to rzecz prywatna

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta

Decyzja o udziale w konkursie na referendarza sądowego ma charakter prywatny. To działanie ma na celu dopiero uzyskanie uprawnień. Podobnie jak ocena wiedzy lub umiejętności jej stosowania osoby prywatnej nie jest sprawą publiczną. Miał rację Prezes Sądu Rejonowego, iż dane o pracy konkursowej nie mają charakteru informacji publicznej. Uzasadnienie tego stanowiska wynika z sytuacji prawnej osób biorących udział w konkursie – wskazał Naczelny Sąd Administracyjny.

13.09.2024

Sędziemu marzy się asystent, a ci z sądów... uciekają

Wymiar sprawiedliwości

Obciążeni pracą sędziowie chcieliby m.in. mieć wsparcie asystentów. Szacują, że gdyby mieli jednego lub dwóch na wyłączność, to można by efektywnie uporać się z sądowymi zaległościami. Problem w tym, że asystenci z sądów rezygnują, bo są obciążeni pracą, a ich wynagrodzenia oscylują w granicach płacy minimalnej. Dodatkowo - od tego roku są praktycznie pozbawieni szans na szybki awans na stanowisko sędziego.

13.09.2024

KRS do sędziów: Nie dajcie się złamać, po czynnym żalu nie będziecie niezawiśli

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła stanowisko, w którym wyraża stanowczy sprzeciw wobec zapowiadanych przez rząd zmian dotyczących sędziów powołanych po 2018 roku. Chodzi o tzw. neo-sędziów powołanych przy udziale Rady ukształtowanej nowelą z grudnia 2017 r., w której składzie jest 15 członków/sędziów wybranych przez Sejm, a nie przez innych sędziów. KRS apeluje też do sędziów o odwagę w czasie próby.

12.09.2024

SO w Warszawie ma nowego wiceprezesa - od standardów praworządności

Wymiar sprawiedliwości

Na stronie Sądu Okręgowego w Warszawie pojawiła się informacja o powołaniu sędziego Huberta Zaremby na stanowisko wiceprezesa ds. organizacji pracy i koordynacji działań przywracających standardy praworządności. Na razie nie wiadomo jakie konkretnie kompetencje miałby wiceprezes, w sądzie trwa obecnie m.in. wymiana przewodniczących wydziałów - procedura odwołania dotyczy przykładowo dra Tomasza Niewiadomskiego, który szefuje wydziałowi frankowemu.

12.09.2024

Obalenie kontrasygnaty - ekwilibrystyka prawnicza, o której się konstytucjonalistom nie śniło

Wymiar sprawiedliwości

Od prawidłowej procedury do opinii o nadużywania prawa - nie milkną echa wycofania przez premiera Donalda Tuska kontrasygnaty postanowienia prezydenta o powołaniu na przewodniczącego Zgromadzenia Sędziów Izby Cywilnej SN sędziego Wesołowskiego. Część prawników uważa, że to działanie bezprawne, ale są też tacy, którzy decyzji premiera bronią.

12.09.2024

Wydział frankowy drży w posadach - przewodniczący do wymiany

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Rozpoczęła się procedura zmiany przewodniczącego XXVIII Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie - tzw. wydziału frankowego. Powodem jest - jak wynika z nieoficjalnych informacji Prawo.pl - sposób awansowania sędziego dra Tomasza Niewiadomskiego, czyli przy udziale tzw. neo-KRS ukształtowanej nowelizacją z grudnia 2017 r. Obaw nie kryją i pełnomocnicy frankowiczów, i sędziowie. Tym bardziej, że tzw. neo-sędziów w wydziale jest ok. 30 - na 35 sędziów.

11.09.2024
1  2  3  4  5    376