Strasburg: Rozpoznanie elektromagnetyczne jednak narusza prawo obywateli do prywatności

Administracja publiczna Policja RODO

Stosowanie przez Szwecję prawa, które umożliwia masowe monitorowanie sygnałów elektromagnetycznych w ramach rozpoznania dla celów wywiadowczych, narusza prawo do ochrony życia prywatnego i rodzinnego osób prywatnych - uznała Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Z orzeczenia wynika, że polskie prawo w tym zakresie też mogłoby być zakwestionowane.

01.06.2021

Nowe prawo - wchodzenie na przejście wyzwaniem dla kierowców

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Policja

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która wejdzie w życie 1 czerwca, ma poprawić bezpieczeństwo pieszych. Oprócz stanu „znajdowania się” pieszego na przejściu, wprowadza drugi - „wchodzenie” na przejście. Kierowcy będą musieli szybko interpretować, kiedy zaczyna się „wchodzenie”. Część ekspertów ma wątpliwości czy przepisy poprawią bezpieczeństwo na drogach.

19.05.2021

RPO: Prewencja tortur nadal problemem dla polskiej policji

Wymiar sprawiedliwości Policja

Ryzyko znęcania się nad osobami zatrzymanymi przez polskich funkcjonariuszy policji jest bardzo duże - wynika z najnowszego raportu Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur. Eksperci Rzecznika Praw Obywatelskich punktują niedostatki systemu, jak choćby brak dostępu do obrońcy od początku zatrzymania i badań lekarskich wszystkich zatrzymanych.

17.05.2021

Procedury policjantów dostatecznie nie chronią - potrzebne zmiany

Policja

Ostatnie tygodnie to czarna seria zdarzeń, w których życia i zdrowie policjantów było z różnych powodów zagrożone. Do tragedii doszło 4 maja w Raciborzu gdy 40-letni mężczyzna śmiertelnie postrzelił próbującego go wylegitymować funkcjonariusza. I choć sprawca został zatrzymany i usłyszał zarzuty, pozostaje pytanie o szczegółowe procedury, które mogły policjanta uchronić, a których nadal brakuje.

06.05.2021

Policjanci nadal na bakier ze szkoleniami, a błędy lubią się mścić

Policja

W ostatnim czasie w internecie krąży coraz więcej filmów pokazujących kolejne interwencje policjantów. Ich wspólnym mianownikiem - według ekspertów - jest to, że jak w soczewce obnażają niedociągnięcie szkoleniowe. I choć funkcjonariusze radzą sobie jak potrafią, nawet niewielkie błędy mogą ich drogo kosztować - nie tylko utratę zaufania społecznego ale i zdrowia, a nawet życia.

03.05.2021

Służby coraz chętniej sięgają po dane obywateli - jest petycja o zmianę prawa

Policja

Już 5 tysięcy podpisów zebrano pod petycją dotyczącą zmian w przepisach umożliwiających większą kontrolę nad pozyskiwaniem przez służby danych. Kampanię "Podsłuch jak się patrzy" uruchomiła Fundacja Panoptykon, a czas jest istotny także z punktu widzenia przyjętej ostatnio przez Sejm noweli kodeksu postępowania karnego, która dodatkowo poszerza kompetencje służb.

30.04.2021

Wrażliwy jak policjant? Coraz częstsze zarzuty naruszenia nietykalności funkcjonariusza

Policja

Policjant ma chronić porządku publicznego, a protestujący - pokojowo wyrażać swoje poglądy. Manifestacje mają jednak to do siebie, że jednym i drugim puszczają nerwy. Wraca więc dyskusja nad tym, czy uszczypnięcie lub szarpniecie funkcjonariusza to rzeczywiście naruszenie jego nietykalności albo nawet - czynna napaść. Bo choć służby coraz częściej tak to widzą, prawnicy, podobnie jak sądy, mają sporo wątpliwości.

27.04.2021

WSA: Ekwiwalent za niewykorzystany urlop policjanta bez przepisu

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Policja

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2018 roku należy ilość należnego i niewykorzystanego urlopu policjanta pomnożyć przez "wycenę" według ostatniego dnia roboczego przysługującego skarżącemu za okres przed 6 listopada 2018 r., gdy ogłoszono to orzeczenie - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny.

23.04.2021

Zaszczepiono już ponad 100 tys. funkcjonariuszy służb mundurowych

Policja

100 171 – dokładnie tylu funkcjonariuszy służb mundurowych przyjęło już pierwszą dawkę szczepionki. Zaszczepionych zostało prawie 43,6 tys. policjantów, niemal 28,2 tys. strażaków-ochotników, prawie 10,8 tys. funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz ponad 5,1 tys. strażników granicznych - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

18.04.2021

Policyjne drony w akcji - mandat może spaść z nieba

Prawo karne Policja RODO

Były już fotoradary ukryte w kontenerach na śmieci. Są nagrania z nieoznakowanych radiowozów i odcinkowe pomiary prędkości. Teraz policjanci dostali nową broń - drony. Wykorzystują je tam, gdzie kontrole były utrudnione. Jednak eksperci zwracają uwagę, że drony, rejestrując zdarzenia drogowe, mogą też naruszać prawa do wizerunku osób postronnych, na przykład opalającej się topless w ogródku.

17.04.2021

Pałką demonstrantkę - policja ma problem z proporcjonalnością reakcji

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

W czasie pandemii i trwających od wielu miesięcy protestów policjanci chcąc nie chcąc znaleźli się na cenzurowanym. Ich wizerunkowi nie pomogło też ostatnie nagranie z akcji w Głogowie, na którym jeden z nich pałką uderza kobietę. Eksperci policyjni bronią funkcjonariuszy wskazując, że szwankują szkolenia, prawnicy mówią z kolei o niepotrzebnej i nadmiernej agresji policji oraz poczuciu bezkarności.

14.04.2021

Pierwsza prezes SN chce rzetelnej procedury dla kierowców, którym odebrano prawo jazdy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego skierowała wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności ustawy o kierujących pojazdami, w szczególności przepisów odbierania prawa jazdy z zasadą demokratycznego państwa prawa oraz gwarancjami procesowymi. Jej zdaniem nie może być tak, że policja decyduje o odebraniu dokumentu, a sąd tylko potwierdza tę decyzję.

13.04.2021

NSA: Potrącenie wynagrodzenia policjantowi z winy lekarza

Policja Prawo pracy

Nawet jeśli policjant przeprowadza badania lekarskie po 30 dniach nieobecności na służbie i nie stawia się w pracy, to można potrącić mu uposażenie - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Powodem był brak jakiegokolwiek dokumentu usprawiedliwiającego nieobecność. Lekarz policjanta nie przyjął, gdyż nie miał zaświadczenia o zakończeniu leczenia.

10.04.2021

Umiesz liczyć, zmierz odległość – kara również dla uczestnika zgromadzenia

Policja Koronawirus

Rząd w najnowszym rozporządzeniu covidowym wprowadza obostrzenie - niespodziankę, czyli kary za samo uczestnictwo w zgromadzeniu. Obok ewidentnej niekonstytucyjności takiej sankcji, jest to też potencjalne źródło prawnych absurdów. Przekonać się o tym mogą choćby uczestnicy wielkanocnych nabożeństw, którzy mogą odpowiadać za nadmierny tłok w kościele.

27.03.2021

Policja zapowiada egzekwowanie zakazów epidemicznych

Prawo karne Policja Koronawirus

Będziemy sięgać po wszelkie dostępne prawem środki, w egzekwowaniu przestrzegania obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa, także aby rozliczać osoby, które je łamią - zapowiedział w piątek komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. - Ciągle napotykamy na osoby, które nie przestrzegają obostrzeń. I to często w sposób niezwykle lekceważący - podkreślił.

26.03.2021

Karta pojazdu jak książeczka zdrowia - źródło informacji o aucie

Policja

W karcie pojazdu znajdują się najistotniejsze informacje o aucie, jego posiadaczach oraz o wszelkich zmianach czy sposobie użytkowania. Wymóg jej wydawania został wprowadzony 1 lipca 1999 r. na podstawie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. Co ważne w sierpniu 2020 r. prezydent podpisał nowelizację, w myśl której, od 4 września 2022 r. zostanie zniesiony obowiązek jej wydawania.

24.03.2021

Zamiast konwencji stambulskiej, czas na własną? W Sejmie burzliwa debata

Policja

Definicje "małżeństwa" jako dobrowolnego i trwałego związku kobiety i mężczyzny, podlegającego szczególnej ochronie prawa krajowego i "płci" jako zespołu cech biologicznych, w tym genetycznych, pozwalających na obiektywne rozróżnienie między kobietą a mężczyzną - zakłada obywatelski projekt wypowiedzenie konwencji stambulskiej, nad którym debatowano w Sejmie.

17.03.2021

Big data kusi służby, TSUE przypomina o granicach zbierania danych

Prawo karne Prokuratura Policja

Pandemia przełączyła świat na cyberrzeczywistość. Technologia już wcześniej mocno wkraczała w nasze życie, teraz stała się codziennością. Czerpią z tego garściami także służby, które z danych gromadzonych "w chmurach" mogą uzyskać tyle samo, co z... kontroli operacyjnych. Problem dostrzega TSUE, mówiąc wprost: po takie dane można sięgać, ale nie z błahego powodu i wyłącznie pod nadzorem.

09.03.2021