Nowelizacja przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw zaostrza część kar za wykroczenia drogowe, niektóre grzywny nawet kilkukrotnie. Wprowadza też nowe wykroczenia. W nowym taryfikatorze ujętych będzie aż 12 wykroczeń, za które kierowca dostanie 15 punktów karnych. Większość przepisów tzw. ustawy mandatowej wchodzi w życie 1 stycznia 2022 r.

Czytaj także: Od nowego roku wyższe mandaty i łatwiej o punkty karne>>
 

Rząd odroczył niektóre rozwiązania

W ustawie znalazły się też wyłączenia, które wejdą w życie z dziewięciomiesięcznym opóźnieniem:

  • przepisy podwyższające dwukrotnie mandaty dla recydywistów,
  • przepisy dotyczące wydłużonego czasu, po którym kasować się będą punkty karne,
  • przepisy dotyczące likwidacji szkolenia redukujące liczbę punktów karnych.

Z sześciomiesięcznym opóźnieniem wejdą w życie przepisy zmieniające ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, czyli dotyczące przekazywania informacji o liczbie punktów karnych ubezpieczycielom.

Zobacz procedurę w LEX: Janiszowski-Downarowicz Rafał, Użycie lub wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego przez funkcjonariusza policji >

Rząd zdecydował się opóźnić wejście w życie tych rozwiązań ze względów technicznych, bo podczas procedury legislacyjnej zarówno Krajowy System Informacji Policji, jak i CEPiK informowały, że nie są w stanie od 1 stycznia wdrożyć dodatkowych funkcjonalności, takich jak data opłacenia mandatu. Chodzi także o wypracowanie procedury przekazywania przez policję danych dotyczących punktów karnych.
 

 

Podwójny mandat dla recydywisty i dłuższe punkty karne

To nowa instytucja w Kodeksie Drogowym, która przewiduje, że osoba, która popełni ten sam typ wykroczenia ponownie, otrzyma co najmniej dwukrotność mandatu przewidzianego w taryfikatorze. Na przykład kierowca, który wyprzedził pojazd na przejściu dla pieszych po raz pierwszy ukarany zostanie mandatem w wysokości 1500 zł, ale jeśli znowu popełni to wykroczenia zapłaci już 3000 zł. Podwójne mandaty będą obowiązywały w razie popełnienia tego samego wykroczenia w ciągu dwóch lat od prawomocnego ukarania za takie samo wykroczenie.

Nowością będzie też wydłużony z roku do dwóch termin obecności punktów karnych na koncie kierowcy. Dopiero po tym czasie będą się one automatycznie kasować. Nowością jest też, że termin ten liczony będzie nie, jak dotąd, od daty wystawienia mandatu, ale od daty jego opłacenia.

Nowelizacja ustawy likwiduje też szkolenia redukujące liczbę punktów, dzięki którym kierowca może pozbyć się sześć punktów. Na wieść o tym niektóre Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego przeżyły oblężenie. Tylko w listopadzie WORD w Lublinie miał prawie trzy razy więcej kursantów niż rok wcześniej. Takie szkolenia, wbrew informacji niektórych mediów, będą odbywać się nadal, do połowy września.

 


Pirat zapłaci większą składkę później

Nowelizacja przepisów daje też ubezpieczycielom możliwość konstruowania składki OC w zależności od liczby punktów karnych i mandatów płaconych przez właściciela pojazdu. Wdrożenie tego rozwiązania przesunie się także o pół roku. - To przesunięcie terminu nie wynika z inicjatywy ubezpieczycieli, którzy już od kilku lat postulują o dostęp do danych o mandatach i punktach karnych – mówi Marcin Tarczyński, menedżer ds. komunikacji i analiz Polska Izba Ubezpieczeń.

Dane te mają być przekazywane ubezpieczycielom przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Zakres przetwarzanych danych  dotyczyć będzie:

  1. rodzaju wykroczeń lub przestępstw stanowiących naruszenia przepisów ruchu drogowego, w tym o kierowaniu pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;
  2. liczby popełnionych wykroczeń lub przestępstw stanowiących naruszenia przepisów ruchu drogowego;
  3. klasyfikacji popełnionych naruszeń przepisów ruchu drogowego jako wykroczeń albo przestępstw;
  4. liczby punktów przypisanych do wykroczeń lub przestępstw stanowiących naruszenie przepisów ruch drogowego oraz wysokości grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego i fakcie ich uiszczenia;
  5. dat popełnionych wykroczeń lub przestępstw stanowiących naruszenia przepisów ruchu drogowego;