Rzecznik TSUE: Przechowywanie danych pasażerów tylko w związku z zagrożeniem

Administracja publiczna Prokuratura Policja RODO

Powszechne i przeprowadzane bez rozróżnienia przekazywanie i przetwarzanie danych pasażerów jest zgodne z prawami podstawowymi do poszanowania życia prywatnego i ochrony danych osobowych. Natomiast przechowywanie tych danych znajduje uzasadnienie wyłącznie w obliczu poważnego, rzeczywistego zagrożenia bezpieczeństwa.

27.01.2022

Strasburg: Oplucie portretu Putina to opinia, nie przestępstwo

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Skazanie skarżącego na karę 15 dni pozbawienia wolności za naruszenie porządku publicznego poprzez oplucie portretu Władimira Putina stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Trybunał potwierdził swoją linię orzeczniczą, że tylko mowa nienawiści może być w takich sytuacjach karana.

25.01.2022

Oklejak: Potrzebna skuteczna cywilna kontrola nad służbami specjalnymi

Prawo karne Prokuratura Policja

Konieczne jest powołanie wyspecjalizowanego i niezależnego organu nadzoru nad służbami specjalnymi, posiadającego realne kompetencje w zakresie ochrony praw i wolności obywatelskich. Ale kiedy pojawia się konkretny pomysł na stworzenie takiego organu, mnożą się trudności w sformułowaniu jego zadań i kompetencji oraz usytuowaniu w istniejącym systemie prawa.

20.01.2022

Nie tylko Pegasus - apel o systemowe rozwiązania w sprawie kontroli nad działaniami służb

Prokuratura Policja Prawo AI RODO

Problem niekontrolowanych działań służb wymaga systemowych rozwiązań - stwierdzają organizacje broniące praw człowieka. I apelują do senatorów, żeby w ramach prac nadzwyczajnej komisji nie poprzestawali na próbie wyjaśnienia inwigilacji senatora Krzysztofa Brejzy, Ewy Wrzosek i Romana Giertycha. - Nie tylko Pegasus jest problemem - podkreślają.

17.01.2022

SN wyjaśni, czy studiowanie w szkole milicyjnej to służba w organach SB

Policja Ubezpieczenia społeczne Szkolnictwo wyższe

Sąd Najwyższy wkrótce odpowie na pytanie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie obecnie lustrowanych byłych studentów Zamiejscowego Wydziału Porządku Publicznego w Szczytnie Akademii Spraw Wewnętrznych w Warszawie. Chodzi o to, czy trzeba ustalać, że zwalczali oni opozycję, związki zawodowe, kościoły lub też łamali prawa człowieka i obywatela?

16.01.2022

Będzie więcej nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami

Prawo karne Policja

Policyjna flota samochodowa zostanie wzmocniona o 53 pojazdy do prowadzenia kontroli technicznej oraz 100 nieoznakowanych samochodów wyposażonych w wideorejestrator. Zdaniem Komendanta Głównego Policji ma to poprawić bezpieczeństwo na drogach oraz sprawniej eliminować z ruchu pojazdy, które nie spełniają norm technicznych i ekologicznych.

14.01.2022

Sprawa w TK - podsłuchiwany obywatel bez prawa zażalenia do sądu

Wymiar sprawiedliwości Policja

Niemożność zaskarżenia zgody sądu na inwigilację obywatela przez policję jest niezgodna z konstytucyjnymi standardami: z prawem do sądu, do zaskarżalności oraz z zasadą dwuinstancyjności postępowania – ocenia RPO, który przyłączył się do sprawy, która trafiła do Trybunału Konstytucyjnego. Prokuratura nie widzi w tym problemu.

12.01.2022

W lutym mają być wyrównania za niższe styczniowe emerytury, ale potrzebna ustawa

Domowe finanse Emerytury i renty Policja

Od lutego br. emeryci i renciści, którzy pobierają świadczenia w przedziale 4920 zł - 12800 zł, będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na korzystniejszych zasadach. Ci, którzy w styczniu otrzymali niższe świadczenia, w przyszłym miesiącu będą mogli liczyć na wyrównanie – deklaruje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Ale minister finansów zaznacza, że to wymaga ustawy.

10.01.2022

Życie na podsłuchu - ani obywatel, ani komisja nie sprawdzi, kogo śledziły służby

Wymiar sprawiedliwości Policja

Osoba, która nie ma nic na sumieniu, nie ma szans dowiedzieć się o tym, że była podsłuchiwana lub śledzona Pegasusem, nawet gdyby zgodę na to wydał sąd. Informacje te można uzyskać dopiero po wszczęciu postępowania, a i wtedy nie będą one szczególnie wyczerpujące. Choć pełen wgląd w pracę służb wytrącałby im broń z ręki, brakuje organu, który sprawdzałby, czy nie nadużywają swoich uprawnień.

03.01.2022

Dubois i Stępiński: Rząd nie widział Pegasusa, ale o jego działaniu coraz głośniej

Prawo karne Prawnicy Policja

Dziwna amnezja dotknęła premiera, ministrów i polityków partii rządzącej. O systemie Pegasus nie słyszeli i nic nie wiedzą o tym, by był w Polsce. Ale wiele dowodów wskazuje na to, że on jest i do tego jest wykorzystywany przeciwko ludziom opozycji. Tę sprawę kiedyś trzeba będzie wyjaśnić. Teraz służby i prokuratura tego odmawiają, ale wierząc w przysłowia zakładamy, że co się odwlecze, to nie uciecze.

01.01.2022

Gdy ofiara czeka na miłość, oszust na pieniądze

Prawo karne Policja

Lekarz z zagranicy, inżynier z platformy wiertniczej, żołnierz, najlepiej z armii amerykańskiej… zagra na uczuciach, otworzy serce, wyczyści konto i rozpłynie się w cyberprzestrzeni. Tak zwane łowienie rybki czy oszustwa nigeryjskie są wciąż popularne. W czasie pandemii nawet bardziej. A policji na razie pozostaje apelować o rozwagę, bo happy end z książek Harlequina rzadko się zdarza.

01.01.2022

Alkohol, narkotyki - policjanci nadal mają problem z takimi zatrzymaniami

Prawo karne Policja

Ten rok nie zapisał się najlepiej jeśli chodzi o wizerunek medialny policji, a to za sprawą kilku interwencji, które zakończyły się śmiercią zatrzymywanych, czy obezwładnianych. Sprawy łączy to, że chodziło o osoby pod wpływem narkotyków lub alkoholu, jak również - że w ocenie ekspertów - nadal jest problem przy takich zatrzymaniach, a rozwiązać go można szkoleniami, trzymaniem się procedur i doborem środków przymusu bezpośredniego.

30.12.2021

Podwójne mandaty i wyższa składka OC dla pirata drogowego wejdą później

Prawo karne Policja Transport

Podwyższone mandaty dla recydywistów drogowych, wyższe składki OC powiązane z liczbą mandatów i punktów karnych oraz wydłużony dwuletni okres obowiązywania punktów karnych. Choć tzw. ustawa mandatowa wchodzi w życie od 1 stycznia 2022 roku, to te jej elementy zaczną obowiązywać dopiero w drugiej połowie roku. Powodem są kwestie techniczne.

30.12.2021

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości staje się faktem

Wymiar sprawiedliwości Policja

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości. Ma to być jednostka policji, licząca 1800 etatów, odpowiedzialna za m.in. zwalczanie przestępstw związanych z oszustwami i kradzieżą tożsamości w sieci czy walką z pedofilami, którzy poszukują dzieci poprzez internet. Regulacja mają wejść w życie 14 dni po publikacji w Dzienniku Ustaw.

29.12.2021

Strasburg: Państwo ma powstrzymać przemoc wobec uczestników marszu równości

Prawo karne Administracja publiczna Policja

Atak tłumu na uczestników zgromadzenia z okazji Międzynarodowego Dnia przeciwko Homofobii zroganizowanego w w centrum Tibilisi, stolicy Gruzji, oraz brak odpowiedniej reakcji służb porządkowych sprowadzały się do naruszenia zakazu nieludzkiego i poniżającego traktowania oraz wolności zgromadzeń - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.

28.12.2021

WSA: Były funkcjonariusz nie zaskarży odpisu świadectwa służby

Policja Prawo pracy

Świadectwo służby jest informacją, która w sposób pisemny potwierdza przebieg służby. Dokument ten może zostać zmieniony tylko w drodze sprostowania. Natomiast wydanie jego odpisu nie może być kwestionowane w postępowaniu przed sądem administracyjnym. Świadectwo służby nie mieści się bowiem w żadnej z kategorii aktów lub czynności podlegających jurysdykcji tych sądów.

18.12.2021

Warykiewicz: Przywracanie praworządności to także lepsza egzekucja prawa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Policja

Poczynania władzy, począwszy od 2015 roku, skompromitowały stabilność i bezpieczeństwo sytemu demokratycznego, między innymi poprzez obezwładnienie sądów i uczynienie z nich kolejnego narzędzia walki z obywatelem. Ale przywracanie niezależności sądów i niezawisłości sędziów musi odbywać się z jednoczesnym usprawnieniem procesu egzekucji orzeczeń - pisze Tomasz Warykiewicz.

16.12.2021

Trybunał w Strasburgu zajmie się ochroną osób LGBTI w Polsce

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Problem braku ochrony dla osób LGBTI przed przestępstwami z nienawiści znalazł się na wokandzie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która przedstawiła opinię przyjaciela sądu w tej sprawie, osoby LGBTI w Polsce są pozbawione skutecznej ochrony przed przestępstwami z nienawiści, co stanowi poważny problem systemowy.

15.12.2021

Prezydent podpisał ustawę zaostrzającą kary za wykroczenia drogowe

Prawo karne Policja Transport

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Zmiany zaostrzają niektóre z kar za wykroczenia drogowe, wprowadzają nowe wykroczenia. Przewidziane jest też przyznanie renty osobom bliskim ofiar przestępstw ze skutkiem śmiertelnym i powiązanie wysokości stawek ubezpieczeń komunikacyjnych z liczbą punktów karnych i rodzajem popełnianych wykroczeń.

13.12.2021

Policjanci zwalczający cyberprzestępczość zyskają uprawnienia takie same, jak ich koledzy

Policja Prawo pracy

Resort spraw wewnętrznych przekazał do uzgodnień międzyresortowych projekty rozporządzeń, które mają uwzględnić w przepisach utworzoną nową jednostkę, czyli Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. W tym celu zmienione zostaną m.in. rozporządzenia o urlopach wypoczynkowych policjantów, udzielaniu wyróżnień policjantom oraz wysokości i warunkach przyznawania równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie.

09.12.2021