Dzięki pandemii mniej zagranicznych piratów na polskich drogach

Prawo cywilne Drogi Policja

Ponad 3 proc. zdarzeń drogowych powodują w Polsce kierowcy z zagranicy. W 2020 r. byli sprawcami 12,7 tys. wypadków i kolizji - zdecydowanie mniej niż rok wcześniej. W przypadku zdarzenia z kierowcą z zagranicy szkodę trzeba zgłosić do polskiego korespondenta ubezpieczyciela sprawcy, a gdy go nie ma, do PZU albo Warty.

15.09.2021

Policja sprawdza przebywających w strefie stanu wyjątkowego

Administracja publiczna Policja

Policjanci będą egzekwować przepisy obowiązujące na terenach objętych stanem wyjątkowym - poinformował w piątek rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka. I przypomniał, że osobom, które będą naruszać te przepisy będzie grozić kara aresztu, a także grzywny, a sprawy zgodnie z ustawą o stanie wyjątkowym podlegają rozpatrzeniu w trybie przyspieszonym.

03.09.2021

Strasburg: Kolejny wyrok w sprawie brutalności policji

Prawo karne Prokuratura Policja

W sprawie dotyczącej pobicia dwóch mężczyzn przez funkcjonariuszy policji w trakcie interwencji doszło do naruszenia zakazu tortur i nieludzkiego lub poniżającego traktowania - stwierdził w wydanym w czwartek wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka. I podkreślił, że w Polsce nie przeprowadzono solidnego śledztwa, ani nie wyciągnięto wniosków z tego zdarzenia.

02.09.2021

Ustawa przewidująca emerytury dla zwierząt w służbach podpisana przez prezydenta

Policja

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę regulującą status zwierząt w służbach. Reguluje ona status zwierząt w służbach mundurowych podległych MSWiA, w Służbie Więziennej, w Siłach Zbrojnych RP i w Straży Marszałkowskiej. Zapewni m.in. psom i koniom służbowym dożywotnie utrzymanie i opiekę weterynaryjną finansowaną przez państwo.

23.08.2021

Mapa zagrożeń - obywatel nie dzwoni, ale pisze, filmuje i fotografuje

Prawo karne Policja

Policjantom jest łatwiej. Dzięki krajowej mapie zagrożeń bezpieczeństwa wiedzą, gdzie i co mieszkańców boli najbardziej: przekraczanie prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych oraz nieprawidłowe parkowanie. Tylko w policyjnym garnizonie mazowieckim w tym roku odnotowano 10 tysięcy anonimowych zgłoszeń, a większość potwierdziła się.

23.08.2021

Pies Cywil w ustawie o Policji, zwykły cywil - nie

Administracja publiczna Policja Prawo pracy

Związkowcy z Policji walczą o uregulowanie statusu pracowników tej służby. Dziś osoby pracujące w administracji, wydziałach technicznych, logistycznych czy gospodarczych są zatrudniane na podstawie pięciu różnych ustaw, a najważniejsza dla tej formacji – ustawa o Policji, nie reguluje ich statusu. Za to unormowany w niej został już status zwierząt służbowych – psów i koni - wskazują prawnicy.

12.08.2021

Dr Opitek: Jednostka do zwalczania cyberprzestępczości potrzebna, ale projekt budzi wątpliwości

Prawo karne Policja Nowe technologie

Jeśli konieczne jest ustanowienie specjalistycznej jednostki policji do ścigania nowych form przestępczości, związanych z rozwojem technologii komputerowych, to już niektóre regulacje projektu nie do końca są trafione - pisze dr Paweł Opitek. I podkreśla, że chodzi o daleko idącą zmianę dotyczącą uprawnień państwa wkraczających w podstawowe prawa i wolności obywatelskie.

10.08.2021

RPO: W pandemii policja "na bakier" z prawami obywatelskimi

Policja

Nowy Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek podobnie jak jego poprzednik wystąpił do Komendanta Głównego Policji o stanowisko w sprawie działań funkcjonariuszy wobec uczestników ubiegłorocznego protestu po wyroku TK ograniczającym legalną aborcję. Podnosi przy tym, że policja w czasie pandemii bez podstaw w Kodeksie wykroczeń dokonywała legitymowania, zatrzymań, przesłuchań, nakładała mandaty karne oraz kierowała do sądów bezzasadne wnioski o ukaranie.

10.08.2021

RPO: Nie można karać za pokojowe kontrdemonstracje

Prawo karne Policja

Pokojowe wyrażanie poglądów przez uczestników kontrmanifestacji nie powinno być podstawą interwencji policji - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego zdaniem kontrmanifestanci mają prawo wyrażać swoją niezgodę z demonstrantami, a karanie za to może prowadzić do bezprawnego ograniczania konstytucyjnie chronionych wolności zgromadzeń publicznych i wolności słowa.

09.08.2021

Narkotyki, alkohol - procedury policyjne nadal szwankują przy takich zatrzymaniach

Policja

O problemach z zatrzymywaniem odurzonych osób głośno było już kilka lat temu, gdy polski rynek podpijały dopalacze. Już wtedy mówiono o konieczności wprowadzenia specjalnych procedur, które będą ułatwiały policji działania w takich sytuacjach. W ocenie ekspertów chodzi przykładowo o sposób zatrzymania i dobór środków przymusu bezpośredniego

09.08.2021

NSA: Dodatkowy urlop nie przysługuje policjantowi mimo zanieczyszczenia powietrza

Policja Prawo pracy BHP

Zanieczyszczenie powietrza nie występuje w ocenie ryzyka zawodowego na stanowisku referenta ogniwa patrolowo-interwencyjnego - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Aby otrzymać dodatkowy urlop policjant musi wykazać nie tylko pełnienie służby w warunkach narażenia na czynniki szkodliwe, lecz także uwzględnić poziom narażenia określony w Kodeksie pracy.

05.08.2021

NIK alarmuje: Niebezpiecznie na polskich drogach, zaostrzenie kar nie wystarczy

Prawo karne Administracja publiczna Policja

Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej pod względem bezpieczeństwa na drogach, a podróżujący po naszym kraju są ponad trzy razy bardziej narażeni na utratę życia w następstwie wypadku niż w Szwecji czy Norwegii. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała właśnie megainformację o bezpieczeństwie uczestników ruchu drogowego, w której wymienia przyczyny tego stanu i proponuje konkretne zmiany.

16.07.2021

Pijany sprawca wypadku płaci poszkodowanym z własnej kieszeni

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Policja

Jeżeli z winy sprawcy prowadzącego auto po alkoholu doszło do kolizji, to zgodnie z obowiązujacym obecnie prawem ubezpieczyciel wypłaca poszkodowanemu odszkodowanie, ale następnie występuje do sprawcy z roszczeniem regresowym. Świadczenia obejmują też rentę alimentacyjną dla dzieci ofiar śmiertelnych wypadku.

15.07.2021

Strasburg: Punkty karne i odebranie prawa jazdy to nie jest podwójna kara za ten sam czyn

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Nałożenie na tę samą osobę punktów karnych za przewinienia drogowe, a następnie odebranie prawa jazdy w związku z przekroczeniem limitu punktów karnych, nie stanowi naruszenia zakazu podwójnego karania za ten sam czyn - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Sprawa dotyczyła Chorwacji, ale podobne spory mają też miejsce w Polsce.

12.07.2021

Tortury to jeszcze nie historia, także w Polsce

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

W związku z obchodzonym 26 czerwca Międzynarodowym Dniem Pomocy Ofiarom Tortur Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwraca uwagę, że jest to zjawisko wciąż występujące w wielu krajach, także w Polsce. I przypomina, że nasze państwo jest jednym z tych, które do tej pory nie wprowadziło w swoim prawie karnym tortur jako osobnego przestępstwa.

26.06.2021

Przepis na ciastka z konopi? Prokurator zdecyduje o usunięciu z sieci

Prawo karne Prawnicy Policja

22 czerwca wejdą w życie zmiany w kodeksie postępowania karnego rozszerzające na podmioty świadczące usługi drogą elektroniczną oraz dostawców usług cyfrowych obowiązek niezwłocznego zabezpieczenia danych na żądanie sądu lub prokuratora. Co więcej, jeśli będzie się z tym wiązało przestępstwo - np. sprzedaż lub produkcja substancji psychotropowych - organy będą mogły nakazać usunięcie tych treści.

14.06.2021

Strasburg: Państwo ma obowiązek ścigać homofobię

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Brak prewencji i ścigania ze strony policji w związku z homofobiczną mową nienawiści w czasie zgromadzenia osób LGBT stanowiło naruszenie Konwencji - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Sprawa dotyczyła Rumunii, ale także w Polsce jest problem skutecznego ścigania i zapobiegania homofobicznej mowie nienawiści. Nie ma nawet przepisu, na podstawie którego odpowiednie postępowanie można przeprowadzić.

08.06.2021

Rozmowy kontrolowane kuszą służby, a obywatel nadal bez wystarczającej ochrony

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Pewien lutnik był sprawdzany przez służby tylko dlatego, że naprawiał gitarę osoby, którą te mocno interesowały się w związku z prowadzoną sprawą. Choć brzmi to jak filmowa fikcja, to przykład z polskiego podwórka. Fundacja Panoptykon wystąpiła właśnie z petycją do Sejmu i Senatu o wprowadzenie obowiązku informowania obywateli, że byli w ten sposób kontrolowani.

08.06.2021

Nie będzie bramek, ale system będzie wiedzieć kto, kiedy i z kim jedzie autostradą

Administracja publiczna Policja Nowe technologie

Ustawa o płatnych autostradach przeleciała przez Sejm jak pendolino. Senatorowie odrzucili ją w całości, gdyż nie znaleźli odpowiedzi, dlaczego ten pośpiech, a także czy wprowadzana przy okazji likwidacji poboru opłat na bramkach geolokalizacja nie naruszy prywatności kierowców, czy zbieranie tak dużej liczby danych nie jest nadmiarowe. Sejm jednak ustawę przyjął i od grudnia te przepisy zaczną działać.

05.06.2021

WSA: Subsydiarny akt oskarżenia nie blokuje przyznania świadczenia motywacyjnego

Wymiar sprawiedliwości Policja Prawo pracy

Komendant odmówił policjantowi przyznania świadczenia motywacyjnego z uwagi na wniesienie przeciwko niemu subsydiarnego aktu oskarżenia. Przepisy stanowią jednak, że świadczenie to nie przysługuje, jeśli wszczęto postępowanie karne lub dyscyplinarne do czasu jego prawomocnego zakończenia. WSA w Olsztynie uchylił więc sporny rozkaz personalny.

04.06.2021