Z danych policji wynika, że niedostosowanie prędkości do warunków ruchu jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Ale ze statystyk wynika, że z roku na rok jest coraz lepiej. Gen. insp. Jarosław Szymczyk Komendant Główny Policji podkreślił, że w 2021 roku wyraźnie poprawiło się bezpieczeństwo na polskich drogach. W ubiegłym roku liczba ofiar śmiertelnych zmniejszyła się o 10 proc. w stosunku do roku 2020, a w porównaniu z rokiem 2019 o blisko 25 proc. Wpływ na poprawę bezpieczeństwa miały m.in. zmiany przepisów dotyczących pieszych oraz kierujących.

- 12 dni stycznia tego roku pokazuje, że zatrzymaliśmy 600 osób, które przekroczyły dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h. Po 12 dniach ubiegłego roku było to 1600 osób. Spadek pokazuje, że te przepisy działają – przekonuje gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Czytaj także: Będzie więcej fotoradarów, bo dobrze działają na kierowców>>

Zobacz procedurę w LEX: Zatrzymanie osoby podejrzanej przez Policję >

Bezpieczeństwo mają poprawić nowe radiowozy

Zakup 100 nowoczesnych nieoznakowanych radiowozów ma dodatkowo poprawić bezpieczeństwo. Każdy samochód wyposażony będzie w wideorejestrator – prędkościomierz kontrolny, który pozwoli na rejestrację zdarzeń w ruchu drogowym przed lub za kontrolującym pojazdem i wykonanie pomiaru prędkości auta kontrolowanego. Wewnątrz samochodu funkcjonariusze w komfortowych warunkach przeprowadzą niezbędne czynności służbowe: kontrolę dokumentów, sprawdzanie osób i pojazdów w bazach danych czy sporządzanie dokumentacji.

Czytaj w LEX: Kudła Jacek, Kontrola prewencyjna - art. 15 ustawy o Policji >

 


Lepszy nadzór nad stanem technicznym pojazdów

MSWiA kupi tez 53 nowoczesne pojazdy dla policyjnych Ekip Techniki Drogowej i Ekologii. - To dwa razy więcej niż liczba, którą w tej chwili dysponujemy – powiedział Komendant Główny Policji.

Nowe samochody umożliwią skuteczniejszą kontrolę stanu technicznego samochodów, które nie spełniają norm technicznych i ekologicznych.  Każdy pojazd wyposażony będzie w przyrządy niezbędne do kontroli wymagań bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochrony środowiska naturalnego, takich jak m.in. analizator spalin, dymomierz, opóźnieniomierz, miernik przepuszczalności światła, sonometr i lustro inspekcyjne. Dzięki nim policjanci z ruchu drogowego sprawniej i szybciej będą sprawdzać, czy pojazd spełnia dopuszczalne normy. Zakupione pojazdy trafią do wybranych jednostek terenowych policji na podstawie analizy potrzeb.

Łączna wartość dwóch projektów to 55,4 mln zł. W tym 46,3 mln zł to dofinansowanie w ramach środków z Unii Europejskiej. Pozostała kwota będzie pochodziła z budżetu państwa.