W styczniu br. część emerytów i rencistów otrzymało niższe świadczenia w związku ze zmianami podatkowymi wprowadzonymi w ramach Polskiego Ładu. – Emerytury na styczeń są już od grudnia przygotowane i obliczone. Ich wypłata dokonuje się w styczniu według obecnych zasad. Świadczenia do 10 stycznia br. są już zresztą wypłacone. Zapewniam jednak, że zmieniamy przepisy tak, żeby emeryci, którzy otrzymują świadczenia do 12,8 tys. zł brutto nie tracili na Polskim Ładzie – powiedziała w poniedziałek Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Czytaj również: Rozliczanie wynagrodzeń pełne niejasności, a rozporządzenie mnoży wątpliwości>>

W lutym wyrównanie świadczeń

Jak deklaruje MRiPS, emeryci i renciści otrzymają od lutego świadczenia niepomniejszone wobec zeszłego roku, a także z wyrównaniem za styczeń. Takich emerytów w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, pobierających świadczenia w wysokości między 4920 zł a 12 800 zł, jest 421 tys., czyli 6 proc. emerytów i niecałe 2 proc. rencistów. Świadczenia niższe niż 4930 zł pobiera 8,1 mln osób, czyli 94 proc. emerytów i ponad 98 proc. rencistów. Osób które otrzymują świadczenia w wysokości ponad 12 800 zł jest zaledwie 457. – To oznacza, że praktycznie dla wszystkich emerytów i rencistów Polski Ład jest korzystny lub neutralny – uważa minister Maląg.

Trzeba uchwalić ustawę - projekt trafi we wtorek do sejmu

Minister nie wyjaśniła w jakim trybie nastąpi to wyrównanie. Powiedział o tym natomiast w poniedziałek po południu minister finansów Tadeusz Kościński, według którego sprawienie, by Polski Ład był neutralny dla emerytów z wysokimi świadczeniami musi być załatwione ustawą i ma on nadzieję, że we wtorek jej projekt trafi on do Sejmu. I zastrzegł, że "wtedy jesteśmy uzależnieni od trybu legislacyjnego, kiedy Sejm to zaakceptuje". W rozmowie w Polsat News nie wspomniał jednak, że procedura legislacyjna wymaga jeszcze przyjęcia ustawy przez Senat. A ten może zechcieć przypomnieć rządowi i Sejmowi, że rozwiązanie tego problemu proponował w swojej poprawce do Polskiego Ładu, ale została ona w Sejmie odrzucona.

Minister finansów powiedział natomiast, że chciałby, aby przepisy w tej sprawie obowiązywały od 1 stycznia, czyli z mocą wsteczną. Podkreślił, że jeśli przepisy są na korzyść podatnika, to mogą one być zmieniane w trakcie roku.