Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej poinformowała w piątek, że rząd pracuje nad korzystniejszymi rozwiązaniami dla emerytów, którzy mają emerytury wyższe niż 4920 zł. - Monitorujemy wdrażanie Polskiego Ładu i przyglądamy się, jakie korekty wprowadzić – powiedziała w Telewizji Republika. - Przy tak wielkiej reformie podatkowej cały czas potrzebny jest monitoring i ewentualne wdrażanie czy dointerpretowanie pewnych przepisów, aby intencja, która im przyświecała, była dobrze realizowana - stwierdziła Maląg.

Czytaj również: Kwota wolna plus, składka zdrowotna minus - korzyści emerytów mniejsze niż zapowiada rząd>>

Co planuje rząd?

Jak podała PAP, na pytanie o to, jakie korekty są rozważane, minister rodziny i polityki społecznej odparła: „na pewno przyglądamy się temu, aby jasno dointerpretować odprowadzanie kwoty wolnej od podatku, jeśli osoby pracują w więcej niż jednym miejscu na umowie o pracę”. Poinformowała też, że rząd pracuje nad korzystniejszymi rozwiązaniami dla emerytów, którzy mają emerytury wyższe niż 4920 zł.

Zobacz w LEX: Polski Ład - wzory wniosków i oświadczeń >

Tadeusz Kościński, minister finansów przekazał natomiast PAP: - Wdrożymy rozwiązanie, dzięki któremu w efekcie Polskiego Ładu dla osób z emeryturą do 12 800 zł brutto obciążenie podatkiem i składką się nie zmieni. Reforma będzie dla nich neutralna.

Kościński podkreślił, że dzięki wprowadzonym od 1 stycznia br. zmianom podatkowym Polskiego Ładu 90 proc. emerytów i rencistów będzie mieć więcej pieniędzy. - To ponad 8 mln osób. Większość z nich, bo aż dwie trzecie, przestanie płacić PIT. To w sumie około 6 milionów emerytów ze świadczeniem do 2500 zł brutto. Ich roczny zysk wyniesie ok. 2250 zł, na rękę. Można powiedzieć, że to prawie emerytura ekstra – stwierdził minister Kościński.

Szkolenie w LEX: Polski Ład pod lupą ekspertów - cykl szkoleń online >

MF zapewnia, że pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, nie tracą na reformie podatkowej przy zarobkach do 12,8 tys. zł brutto miesięcznie. Ma to być możliwe dzięki podwyższeniu do 30 tys. kwoty wolnej od podatku, zastosowaniu ulgi dla klasy średniej (po zlikwidowaniu możliwości odpisu składki zdrowotnej od podatku) oraz zwiększeniu progu podatkowego do 120 tys. zł.

Obecnie ulga dla klasy średniej nie obejmuje emerytów.