Mucha: Pluralizm związkowy nie upolityczni służb

Policja

Wprowadzenie pluralizmu związkowego w służbach jest w interesie funkcjonariuszy i odpowiada treści konstytucji. Nie ma zagrożenia, że po wejściu w życie nowelizacji, służby zostaną upolitycznione. Funkcjonariusze będą mieć wybór, czy chcą należeć do jakiegoś związku, czy też zostać poza taką strukturą - podkreśla w rozmowie z Prawo.pl wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

05.08.2019

Senat za zmianami w policyjnych emeryturach

Emerytury i renty Policja

Senat bez poprawek przyjął w piątek nowelizację, która przyznaje pracownikom mundurowym m.in. prawo do emerytury po 25 latach służby bez konieczności ukończenia 55 lat życia oraz 100 proc. płatnych nadgodzin. Zmiana jest rezultatem ubiegłorocznego porozumienia resortu ze związkami zawodowymi.

02.08.2019

Pluralizm związkowy m.in. w Policji - Senat poparł zmiany

Policja Prawo pracy

Senat przyjął ustawę, który zakłada pluralizm związkowy w służbach - m.in. w Policji i Służbie Więziennej. Oznacza to, że związki zawodowe w Policji będą mogły tworzyć m.in. NSZZ "Solidarność" oraz OPZZ. Krytyczna wobec zmian jest opozycja, a także Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych, która uważa, że nowelizacja doprowadzi do "upolitycznienia służb"

02.08.2019

NIK: Modernizacja nic nie dała, policjanci nadal odchodzą ze służby

Policja

Podwyżki uposażeń i wynagrodzeń, zrealizowane w zaplanowanych kwotach i w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi, nie przyniosły zamierzonego skutku. Szefowi MSWiA nie udało się skutecznie przeciwdziałać odchodzeniu funkcjonariuszy ze służby, głównie policjantów - wskazuje NIK w raporcie.

01.08.2019

Dziecko w aucie bez fotelika - to się nadal często zdarza

Policja

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie wolno przewozić dziecka niższego niż 150 cm bez fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego. Niefrasobliwym rodzicom grozi mandat w wysokości kilkuset złotych i 6 punktów karnych. Konsekwencje mogą być jednak tragiczne. Eksperci wskazują, że powinno się tego uczyć na kursach dla przyszłych kierowców.

23.07.2019

RPO zaniepokojony agresją przeciwników „Marszu Równości”

Policja

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta premiera, czy stanowisko rządu wyrażają słowa szefa MEN Dariusza Piontkowskiego, że „Marsze Równości’ budzą „ogromny opór” wobec czego „warto się zastanowić, czy w przyszłości tego typu imprezy powinny być organizowane”. Przytacza też orzeczenia Trybunału w Strasburgu.

22.07.2019

Kamery w policji sprawdzają się - będzie ich więcej

Policja

Obecnie policjanci korzystają z ponad 2100 kamer przy mundurach i, jak zapewnia Komenda Główna Policji, są tego efekty, bo spada liczba konfliktowych sytuacji. Urządzeń ma być coraz więcej. Prawnicy i obrońcy praw człowieka wskazują, że nagrania mogą być zarówno skutecznym narzędziem w przeciwdziałaniu przemocy ze strony funkcjonariuszy, jak też chronić policjantów przed pomówieniami. Warunkiem jest ścisłe przestrzeganie przepisów.

15.07.2019

Machińska: W Polsce nadal dochodzi do tortur - słabym ogniwem jest policja

Wymiar sprawiedliwości Policja

Polacy zapominają o tym, że osądzenie człowieka tak naprawdę może nastąpić już w momencie zatrzymania. To, jak go potraktujemy, czy zostanie publicznie zlinczowany, może zaburzyć całą ocenę sprawy przez sąd. Każda taka nieprawidłowość ogranicza prawo do sprawiedliwego osądzenia - mówi w rozmowie z Prawo.pl zastępczyni RPO dr Hanna Machińska.

12.07.2019

Wymuszanie zeznań, pobicia - policja wciąż bywa brutalna

Wymiar sprawiedliwości Policja

Przedstawiciele RPO w jednej z komend policji ujawniają pobicie zatrzymanego - słyszą, że zachował się "jak nie człowiek". Policjanci nadużywają kontroli osobistych, nie zapewniają dostępu do prawnika. Problemem jest też brak znajomości przepisów, braki w szkoleniach i przeświadczenie o bezkarności - mówią eksperci. Skutkiem może być powtórka casusu śmierci Igora Stachowiaka.

11.07.2019

Złote Blachy po raz 19. - m.in. za "sharing"

Prawo cywilne Policja

Honorowe wyróżnienia za przeciwdziałanie kradzieży dóbr własności intelektualnej i obronę praw autorskich otrzymali policjanci z czterech jednostek - z Krakowa, Warszawy i Szczecina. Nagrodzono ich m.in. za przeciwdziałanie kradzieży sygnału telewizyjnego, oraz piractwu programów komputerowych i fonograficznemu.

10.07.2019

Polska nie wyda Rosjanina ściganego przez Szwecję za porwanie swoich dzieci

Prawo karne Prawo rodzinne Policja

Ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania wystawionym przez szwedzkie władze Denis Lisow - Rosjanin, który wraz z córkami uciekł ze Szwecji do Polski - nie zostanie przekazany władzom tego państwa. Tak zdecydował w środę Sąd Okręgowy W Warszawie. Zdaniem sądu szwedzki ENA narusza wolności oraz prawa człowieka i obywatela.

10.07.2019

Strasburg: Państwo ma skutecznie chronić kobiety przed przemocą domową

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Policja

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 9 lipca stwierdził, że na państwie-stronie Konwencji praw człowieka spoczywa obowiązek przyjęcia systemowych i skutecznych rozwiązań chroniących kobiety przed przemocą domową. Skarga dotyczyła Rosji, gdzie zdaniem ETPC zarówno przepisy jak praktyka nie spełniają europejskich standardów.

10.07.2019

Rząd konsultuje przepisy o "jeździe na suwak" i "korytarzach życia"

Prawo karne Policja

Do konsultacji międzyresortowych trafił projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, który zakłada wprowadzenie obowiązku jazdy na tzw. "suwak" i tworzenie "korytarzy życia". Nowe obowiązki dla kierowców mają zacząć obowiązywać już jesienią, ale wcześniej są planowane kampanie informacyjne na ten temat

09.07.2019

Strasburg: Cewnikowanie kierowcy "pod wpływem" nieludzkie i poniżające

Prawo karne Pacjent Policja Opieka zdrowotna

Siłowe pobranie próbki moczu od kierowcy podejrzewanego o jazdę pod wpływem alkoholu, który nie chciał dobrowolnie poddać się badaniu alkomatem, stanowiło naruszenie zakazu nieludzkiego i poniżającego traktowania skarżącego kierowcy - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka.

08.07.2019

Związki zawodowe będą walczyć między sobą o służby

Rynek Policja Prawo pracy

Prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy zakładający pluralizm związkowy w służbach - m.in. w Policji i Służbie Więziennej. Zabiegała o to NSZZ "Solidarność", której zdaniem rozszerzy to prawo funkcjonariuszy do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych. - Wprowadzenie ustawy w życie może doprowadzić do upolitycznienia związków w służbach - uważa NSZZ Policjantów. Z kolei według "S" monopol związkowy w służbach jest niesprawiedliwy, bo ogranicza prawo do swobodnego zrzeszania się w związkach.

04.07.2019

Rząd proponuje zmiany w emeryturach służb mundurowych

Policja Prawo pracy

Zniesienie ukończenia 55 roku życia jako warunku nabywania prawa do emerytury przez funkcjonariuszy służb mundurowych oraz żołnierzy zawodowych - zakłada projekt ustawy, który przyjęła Rada Ministrów. Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 lipca 2019 r.

02.07.2019

NSA: Starosta może zabrać prawo jazdy bez wyjaśnień

Samorząd terytorialny Policja

Do zatrzymania prawa jazdy wystarczy informacja od policji o ujawnieniu wykroczenia, polegającego na przekroczeniu prędkości w terenie zabudowanym ponad 50 km/godz. Toczące się postępowanie karne nie ma wpływu na decyzję starosty w sprawie odebrania tego dokumentu - taki jest sens uchwały 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 1 lipca br.

01.07.2019

Kieszonkowiec i pieniądze... i tożsamość ukradnie - w wakacje częściej

Prawo karne Policja

Kieszonkowcy podobnie jak i urlopowicze, w okresie letnim przenoszą się do popularnych miejscowości turystycznych. Celem jest jednak łatwy zarobek. Kuszą ich tłumy ludzi i wakacyjne rozprężenie. Cennym łupem są nie tylko pieniądze, ale dane osób. Szacuje się, że rocznie może dochodzić do kilkudziesięciu tysięcy takich prób

28.06.2019

Upubliczniając nagrania z zatrzymań, służby balansują na granicy prawa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Policja coraz chętniej chwali się nagraniami z zatrzymań podejrzanych, a media równie chętnie je wykorzystują i to bez odpowiedniego zabezpieczenia wizerunku. Tymczasem w przepisach - jak mówią eksperci - jest luka. Tak naprawdę, nie wiadomo kiedy i w jakim zakresie można je upubliczniać.

27.06.2019