Rzecznicy zgodnie o promowaniu kar cielesnych - wysoce szkodliwe

Wymiar sprawiedliwości Policja

Sprawa dotyczy książki Tedda Trippa „Pasterz serca dziecka”, która zawiera opisy metod stosowania kar cielesnych wobec dziecka. Rzecznik Praw Dziecka i Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpili do wydawcy o wycofanie jej ze sprzedaży. Podnoszą, że promowanie przemocy jest wysoce szkodliwe, RPO dodaje, że może być traktowane jako nawoływanie do przestępstwa.

05.02.2020

Nagrywanie interwencji przez policję - rząd przyjął rozporządzenie

Policja

Przyjęte we wtorek przez Radę Ministrów rozporządzenie określa sposób postępowania policjantów przy wykonywaniu uprawnień wynikających z nowelizacji ustawy o Policji. Chodzi m.in. o zabezpieczanie śladów - pobieranie odcisków palców, czy wymazu ze śluzówki policzków, ale też nagrywanie w miejscach innych niż publiczne - np. podczas interwencji domowych.

04.02.2020

Służby specjalne poza zewnętrzną kontrolą - przyznaje NIK

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Policja

Rzecznik Praw Obywatelskich chciał by Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła zakres ingerencji służb specjalnych w sferę konstytucyjnych praw i wolności obywateli. Jej prezes Marian Banaś jednak odmówił, tłumacząc to zakazami informowania o czynnościach operacyjno-rozpoznawczych co znaczące utrudniałoby taką kontrolę.

30.01.2020

NSA: Posiadanie prawa jazdy nie jest gwarantowane w Konstytucji

Samorząd terytorialny Policja

Jeśli starosta poweźmie informację od funkcjonariuszy policji, że kierowca przekroczył prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym, to jest zobowiązany zatrzymać mu prawo jazdy. Decyzja w tym przedmiocie ma na celu prewencyjne chronienie życia i zdrowia oraz bezpieczeństwo użytkowników dróg - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

26.01.2020

Sygnalista w służbach nie jest lubiany ani... chroniony - jest luka w przepisach

Wymiar sprawiedliwości Policja

Eksperci nie mają wątpliwości, że w służbach tak hermetycznych jak policja, wojsko, Służba Więzienna czy choćby CBA, sygnaliści byliby potrzebni. Bo o tym, że do różnego rodzaju nieprawidłowości może dochodzić - świadczą głośne sprawy, co pewien czas ujawniane. Nadal jednak - na co zwraca uwagę m.in. RPO - nie ma przepisów, które by skutecznie ich chroniły.

24.01.2020

Kajdanki nadużywane przez policję - RPO pisze do szefa MSWiA

Wymiar sprawiedliwości Policja

Niemal wszystkie osoby doprowadzane do jednostek policji mają ręce skute z tyłu – tymczasem prewencyjnie kajdanki można zakładać tylko z przodu. Kolejnym problemem jest np. zakładanie kajdanek zespolonych nastolatkom konwojowanym do placówek wychowawczych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Zwrócił się w tej sprawie do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego.

23.01.2020

WSA: Nie tak łatwo odmówić zwrotu kosztów dojazdu policjanta

Policja Prawo pracy

Uprawnienie do zwrotu kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby powstaje bezpośrednio z mocy ustawy, więc nie zachodzi konieczność wydania decyzji administracyjnej. Nie oznacza to jednak, że odmowa komendanta nie musi zawierać podstawy prawnej, uzasadnienia i pouczenia o możliwości zaskarżenia - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

15.01.2020

Możliwości kadrowe decydują o karach za przekroczenie prędkości

Prawo karne Policja

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że zgodnie z ustawą rejestruje przekroczenia prędkości od 11 km/h ponad obowiązującą na danej drodze normę, ale próg rejestracji powyżej tej granicy zależy od możliwości kadrowych tej instytucji. - Chodzi o to, żeby w pierwszej kolejności przerabiać najcięższe wykroczenia - mówi jej szef Alvin Gajadhur.

09.01.2020

Trochę mniej "niebieskich kart" dla sprawców przemocy w 2018 r. 

Prawo karne Pomoc społeczna Administracja publiczna Policja

Ponad 93,3 tys. procedur Niebieskiej Karty wszczęto w Polsce w 2018 roku – wynika ze sprawozdania z Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. To mniej niż w poprzednich latach. Pomocy udzielono 6792 ofiarom przemocy, a na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie w 2018 r. odebrano 1130 dzieci.

07.01.2020

Brat to nie rodzina? Luka w przepisach dotyczących policjantów

Policja

Policjant nie ma prawa do zasiłku pogrzebowego, jeśli organizuje pogrzeb brata lub siostry. Inaczej jest w przypadku funkcjonariuszy m.in. Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich i apeluje o zmiany przepisów.

01.01.2020

Policja nie będzie prowadzić rejestru fotelików

Policja

Policja nie będzie gromadzić szczegółowych danych identyfikujących fotelik lub inne urządzenie podtrzymujące dziecko w samochodzie. Zdaniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji nie ma potrzeby gromadzenia takich informacji. Zdaniem ekspertów byłoby to przydatne dla poprawy bezpieczeństwa.

21.12.2019

ETPC sprawdza, czy polskie służby inwigilują bez kontroli

Prawnicy Administracja publiczna Policja RODO

Europejski Trybunał Praw Człowieka zwrócił się do polskiego rządu o przedstawienie wyjaśnień w sprawie inwigilacji prowadzonej przez służby specjalne. To efekt skarg polskich aktywistów z Fundacji Panoptykon i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz adwokata Mikołaja Pietrzaka. Podnoszą w nich naruszenie prawa do prywatności i brak skutecznego środka odwoławczego.

19.12.2019

Minister chce wyższych kar za ataki na funkcjonariuszy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Minister spraw wewnętrznych i administracji proponuje zaostrzenie kar za przestępstwo wobec funkcjonariusza. Ma być też utworzony specjalny fundusz m.in. na rzecz poszkodowanych na służbie, na który złożą się świadczenia wpłacane przez tych, którzy dopuszczą się przestępstwa wobec pełniącego służbę.

18.12.2019

Pieszy z pierwszeństwem już przed pasami - zapowiada premier

Policja

Zmiany mają być wprowadzano szybko. Rząd chce pierwszeństwa dla pieszych przed wejściem na pasy, ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h również w nocy i możliwości utraty prawa jazdy przy przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h poza terenem zabudowanym. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki.

15.12.2019

Będą nowe dodatki dla służb mundurowych

Policja Prawo pracy

Szef MSWiA Mariusz Kamiński zapowiada wprowadzenie rozwiązania motywującego, które ma umożliwić przyznawanie dodatkowych świadczeń pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy. Pierwszy dodatek miałby być przewidzianym po 25 latach służby, drugi po 28,5.

04.12.2019

Deregulacja dla ochroniarzy okazała się pułapką

Policja Prawo pracy BHP

Jest już pierwsza fala wyroków w sprawie pracowników ochrony, którzy są skreślani z list kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej z powodu braku wymaganego szkolenia, albo postawienia zarzutów karnych. Zmiany wprowadziła tzw. ustawa deregulacyjna, która zaostrzyła warunki wykonywania tego zawodu.

25.11.2019

Użycie broni przez funkcjonariuszy - są problemy z interpretacją przepisów

Wymiar sprawiedliwości Policja

Sprawa zastrzelenia przez policjanta 21-latka w Koninie pokazuje, że są problemy z interpretacją przepisów dotyczących ustawy o stosowaniu środków przymusu bezpośredniego i broni palnej - uważają eksperci. Nie mają wątpliwości, że nożyczki, które miał przy sobie mężczyzna, choć można je uznać za przedmiot niebezpieczny, nie uzasadniały oddania strzału.

23.11.2019

NIK: Połowa ukaranych nie płaci mandatów

Prawo karne Policja

Najwyższa Izba Kontroli proponuje, żeby uzależnić usunięcie punktów karnych zgromadzonych w centralnej ewidencji kierowców od uprzedniego uiszczenia grzywny. Mogłoby to skutecznie motywować kierowców do płacenia mandatów. Od lat nic się w tym zakresie nie zmienia - tylko połowa ukaranych płaci dobrowolnie mandaty.

20.11.2019

SN oceni, czy zwrot kosztów dla oskarżyciela posiłkowego był za mały

Wymiar sprawiedliwości Policja

Skazując sprawcę wypadku drogowego, sąd zwrócił poszkodowanemu koszty adwokackie poniżej dopuszczalnego pułapu. Minimalna stawka takiego zwrotu to 840 zł - mężczyzna, jako oskarżyciel posiłkowy dostał 588 zł. Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że sąd popełnił błąd i kieruje kasację do Sądu Najwyższego

16.11.2019