Mariusz Kamiński, szef MSWiA zapowiedział we wtorek, że w ciągu kilkudziesięciu godzin całość granic Polski zostanie zabezpieczona. Chcemy objąć kontrolą sanitarną wszystkie autokary i busy, czyli wszystkie środki zbiorowego transportu - podkreślił. 

Stąd kontrola sanitarna trwa na wszystkich przejściach granicznych z Rosją, Białorusią i Ukrainą - poinformowała z kolei   por. Agnieszka Golias, rzecznik prasowa Straży Granicznej, Jak dodała, kontrole są prowadzone wobec wszystkich osób, niezależnie od pojazdów, jakimi się poruszają.

Wszystkie pojazdy poddane kontroli sanitarnej

Golias podkreśliła, że kontrola sanitarna na granicy zewnętrznej prowadzona jest wobec wszystkich osób i pojazdów na drogowych przejściach granicznych, a także wobec podróżnych poruszających się pociągami. Jak zaznaczyła, kontrolowana jest każda osoba przyjeżdżająca do Polski. Z kolei na granicy wewnętrznej kontrolą objęte są busy i autokary, którymi podróżuje powyżej 8 osób.

-Służby medyczne mierzą temperaturę, a funkcjonariusze Straży Granicznej pobierają karty lokalizacyjne. W przypadku osoby zgłaszającej złe samopoczucie i z podwyższoną temperaturą, dalsze czynności realizować będą służby sanitarne zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego" - powiedziała Golias.

Także wojewodowie stawiają szpitale w stan podwyższonej gotowości.

Z kolei Główny Inspektor Sanitarny udostępnił na swojej stronie internetowej dwa wzory formularzy - dla pasażera i kierowcy w związku z zagrożeniem koronawirusem. Obowiązek wypełnienia takich kart mają kierowcy przekraczający granicę Polski. Jak dodał, tak zgromadzone dane pozwolą na szybkie zlokalizowanie osoby, jeśli okazałoby się, że była narażona na chorobę zakaźną.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński podkreślił, że od wtorku rozszerzony zostaje zakres kontroli sanitarnej na granicach. Dodał, że kontrole obejmą całą granicę wschodnią, czyli granice polsko-ukraińską, polsko-białoruską, polsko-rosyjską, a także polsko-litewską.

 


Kamiński dodał, że oprócz tego, że punkty kontroli sanitarnej zostaną otworzone na granicy polsko-litewskiej, to również we wtorek zostaną one rozciągnięte na całość granicy polsko-niemieckiej, przy wszystkich przejściach kołowych.

Kontrole pojazdów na przejazdach autostradowych

Od poniedziałku takie kontrole funkcjonują w pięciu miejscach, przy przejazdach autostradowych: Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Jędrzychowice i Gorzyczki. -Wszystko przebiega bardzo sprawnie. Osoby, które są poddawane procedurom działają w pełnym porozumieniu z funkcjonariuszami" - mówił Kamiński.

Jak powiedział, podczas kontroli stwierdzono kilka przypadków niepokojących, gdzie podróżni mieli powyżej 38 stopni gorączki.

-Te osoby zostały zaopiekowane, przewiezione przygotowanymi ambulansami do szpitali" - zaznaczył. "Mamy również kontrolę sanitarną w odniesieniu do pasażerów promów, jak również pasażerów pociągów Intercity" - dodał.