Natychmiastowa izolacja sprawcy przemocy - prezydent podpisał nowelizację

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Policja

Za pół roku policjanci będą mogli nakazać sprawcy przemocy opuszczenie mieszkania lub zakazać zbliżania się do niego. Nowa regulacja już budzi dyskusję. Z jednej strony część prawników i organizacje pozarządowe podkreślają, że to krok w dobrym kierunku, inni wskazują jednak że będzie problem z jej realizacją, mają też zastrzeżenia konstytucyjne.

20.05.2020

Jest projekt - hulajnoga elektryczna jak rower 

Policja

Kierującego hulajnogą elektryczną będą obowiązywały te same zasady ruchu drogowego, jak rowerzystów - wynika z opublikowanego w czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji projektu ustawy. W tej sytuacji takim pojazdem będzie można poruszać się głównie po ścieżkach rowerowych.

14.05.2020

MSWiA likwiduje swoją odrębną inspekcję sanitarną

Policja Opieka zdrowotna

Ujednolicenie prowadzonych kontroli i działań nadzorczych i wzmocnienie działań prowadzonych przez inspektorów, w ramach służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji - to cel połączenia działającej w ramach tego resortu inspekcji z Państwową Inspekcją Sanitarną.

12.05.2020

Za przemoc na bruk, ale... ze swoim laptopem - bliżej do natychmiastowej izolacji sprawców

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Nowela umożliwiająca policjantom nakazanie sprawcy przemocy opuszczenia mieszkania, mogła obowiązywać już po trzech miesiącach od wejścia w życie. W czasie prac w Senacie, mimo sugestii rządu, pozostawiono jednak 6 miesięcy. Prawnicy i organizacje pozarządowe są jednak zgodni, że to krok do przodu w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

08.05.2020

RPO: Nieuzasadnione i nadmierne represje w czasie epidemii

Prawo karne Policja Koronawirus

Kary za naruszanie ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa sa nakładane na podstawie specustaw obowiązujących od 1 kwietnia, które są niejasne i bardzo rygorystyczne, a do tego zawierają rozwiązania sprzeczne z Konstytucją, która przewiduje kary tylko za czyny wskazane w ustawie - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

05.05.2020

Przestępstwa objęte kontrolą operacyjną - jak worek bez dna, a rząd dorzuca kolejne

Wymiar sprawiedliwości Policja

Sejm pracuje obecnie nad kolejną zmianą katalogu przestępstw, w których można stosować kontrolę operacyjną. Ona sama nie budzi większych wątpliwości - rozszerzenie dotyczy nowych substancji psychoaktywnych, ale w ocenie prawników czas rozważyć głębsze zmiany uwzględniające choćby współczesną technologię i problemy z kontrolą działań służb.

20.04.2020

"Prawo opowiadane" przez rząd ogranicza prawa obywateli

Administracja publiczna Policja Koronawirus

Jeśli dzisiaj policja mówi, że cel wyjazdu świątecznego będzie indywidualnie oceniał policjant, to mamy do czynienia z normą uznaniową. To w administracji się zdarza, ale zdaniem prawników ostatnio coraz częściej i co gorsza przepisy zakazujące dotyczą żywotnych praw i wolności obywatelskich, a często są niejasne. Jak mówią, pojawiło się w związku z pandemią tzw. prawo opowiadane.

11.04.2020

RPO: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla policjantów

Policja Koronawirus

Policjanci korzystają z prawa do zwolnienia z zajęć służbowych z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem do ukończenia 8. roku życia w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły. Zwolnienie nie może jednak przekroczyć 60 dni w roku. To problem szczególnie w tzw. „rodzinach mundurowych”. Według RPO może doprowadzić do porzucenia służby przez jednego z małżonków.

05.04.2020

Szybkie kary za łamanie zasad dotyczących epidemii

Prawo karne Policja

Kary na osoby, które nie będą przestrzegać wprowadzonych w celu ograniczenia epidemii zasad, będą nakładane w trybie szybkiej ścieżki - poinformował w środę szef minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Kary - sięgające nawet do 30 tysięcy złotych - będą określali inspektorzy sanitarni w porozumieniu z policją.

01.04.2020

Policja kontroluje kwarantannę, ale nie zaniedbuje wykrywania przestępstw

Administracja publiczna Policja Koronawirus

W obecnym stanie epidemii kontrolowanie osób objętych kwarantanną jest realizowane przez dzielnicowych w ramach „zwykłego” obchodu rejonu służbowego. Policjanci też w największym stopniu niż zazwyczaj realizują obowiązek kontrolowania przestrzegania obowiązujących przepisów prawa - wyjaśnia ekspert dr Izabela Jankowska-Prochot.

24.03.2020

Wojsko włącza się w ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego

Administracja publiczna Policja

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podjął decyzję w sprawie użycia oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do pomocy policji "w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego" w kraju. MON poinformowało, że wykonywanie tych zadań następuje od dnia ogłoszenia, czyli od północy 19 marca.

19.03.2020

Strasburg: Gloryfikacja przemocy nie korzysta z ochrony wolności wypowiedzi

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Skazanie karne za wypowiedź gloryfikującą stosowanie przemocy nie stanowiło naruszenia prawa skazanego do wolności wypowiedzi - stwierdził w niedanym wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka. Trybunał za niewłaściwe i naganne uznał kreowanie osób, które dopuściły się poważnych przestępstw i zabójstwa zakładników, na bohaterów i "idoli młodzieży".

17.03.2020

Spray na koronawirusa - policja ostrzega przed oszustami

Prawo karne Policja

Cudowne herbatki mające uchronić przed zarażeniem koronawirusem lub proszek, który wyleczy od choroby. Oszuści nie próżnują. Policja przestrzega też przed złodziejami, którzy mogą podszywać się pod służby sanitarne oraz instytucje walczące z epidemią. Bazując na społecznych obawach mogą sprzedawać cudowne lekarstwa lub wykradać dane.

13.03.2020

Komendant nie zidentyfikuje policjanta ze zdjęcia

Policja RODO

Wnioskodawca zwrócił się do komendanta komisariatu policji o identyfikację osoby widocznej na zdjęciu. Ten odpowiedział, że czynność taka nie stanowi informacji publicznej i odmówił żądaniu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu przyznał mu rację.

13.03.2020

Służby zabezpieczają już wszystkie granice Polski

Administracja publiczna Policja

Całość granic Polski zostala zabezpieczona. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozszerzyło zakres kontroli sanitarnej na granicę polsko-ukraińską, polsko- białoruską, polsko-litewską. Punkty będą sanitarne także na południowej i zachodniej granicy. Na przejściach granicznych trwa kontrola sanitarna wszystkich pojazdów.

10.03.2020

WSA: Ukaranemu policjantowi trzeba obniżyć dodatek służbowy

Policja Prawo pracy

Ukaranie policjanta karą dyscyplinarną zobowiązuje jego przełożonych do obniżenia mu dodatku służbowego. Wydawane w tej sprawie rozkazy personalne mają charakter związany i nie są podejmowane w ramach uznania administracyjnego. WSA w Gdańsku wskazał, że do uznania przełożonego pozostawiono jednie ustalenie skali obniżenia dodatku.

10.03.2020

Niewiarygodny jak świadek koronny - luka w przepisach

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Instytucja świadka koronnego co do zasady ma pomagać służbom i prokuraturze w rozwiązaniu trudnych dowodowo spraw. W wielu z nich "nawróceni" przestępcy stanowią istotne źródło informacji. Problem w tym - że jak wskazują eksperci - praca z nimi jest jak stąpanie po cienkim lodzie, tym bardziej, że nie ma przepisu, który zobowiązywałby do dokładnej weryfikacji tego co mówią.

05.03.2020

Fotoradary stwierdziły ponad 1,6 mln naruszeń przepisów ruchu drogowego w 2019 roku 

Prawo karne Policja

W 2019 roku urządzenia Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) zarejestrowały w Polsce 1 mln 606 tys. naruszeń. Najwięcej dotyczyło przekroczenia prędkości - 1 mln 573 tys., a 33 tys. przejazdu na czerwonym świetle. Nie jest to pełna liczba wykroczeń drogowych, bo obejmuje ona tylko dane z fotoradarów.

04.03.2020