Poinformowali o tym w środę premier Mateusz Morawiecki i minister SWiA Mariusz Kamiński. Konferencje zwołano w związku z wydarzeniami w Jaworzynie Śląskiej. Na filmie z interwencji widać, jak policjanci są bici przez napastników. W pewnym momencie jeden z funkcjonariuszy zostaje powalony na ziemię, a napastnik klęczy na nim i okłada policjanta pięściami po głowie. Po chwili policjantów i napastników rozdzielają świadkowie zajścia, a funkcjonariusze zatrzymują jednego z napastników. Sąd aresztował obu mężczyzn na trzy miesiące. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności. 

 

Policjant musi czuć się bezpiecznie

Premier nawiązując do tych wydarzeń podkreślił, że doszło do "bardzo niedobrego i absolutnie nieakceptowalnego zajścia". - Wydawałoby się, że to zwyczajne wezwanie policji do pewnej sytuacji, okoliczności, która tego wymagała. Widzieliśmy tutaj brutalne pobicie policjantów przez uczestników tego zajścia - powiedział.

Podkreślił, że dzisiaj policja polska cieszy się zaufaniem aż 80 proc. społeczeństwa. - Razem z panem ministrem podjęliśmy decyzję znaczącego umocnienia bezpieczeństwa również policjantów. Oni powinni być pewni, że takie sytuacje jak ta, którą widzieliśmy tutaj na filmiku, nie mogą mieć miejsca, że państwo polskie za nimi stoi - mówił Morawiecki.

Czytaj: Podejrzewany z bronią - policjant najpierw ją odbierze, potem wylegitymuje>>

I wyższe kary i kara finansowa

Minister spraw wewnętrznych i administracji na środowej konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego przedstawił dane mówiące o przestępstwach wobec funkcjonariuszy z lat 2015-2010. Ta statystyka - jak ocenił - jest porażająca.

Jak powiedział, w ciągu tych lat doszło do około 20 tys. przypadków naruszenia nietykalności osobistej funkcjonariuszy. - Jeżeli chodzi o czynną napaść na funkcjonariusza, mieliśmy około 1,5 tys. przestępstw, a jeżeli chodzi o znieważenie funkcjonariusza mieliśmy ok. 50 tys. przestępstw - wskazał. 

Zadeklarował, że każdy funkcjonariusz, który dozna obrażeń w związku z wykonywaną służbą, zostanie otoczony troską i pomocą zarówno swoich przełożonych, jak i MSWiA. Zapowiedział także nagrody dla policjantów za odwagę i profesjonalizm w swych interwencjach.
W ocenie szefa MSWiA potrzebne są także rozwiązania systemowe. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami minister zapowiedział zaostrzenie kar za przestępczość przeciwko funkcjonariuszom, czyli naruszanie ich nietykalności, czynną napaść i znieważenia.

Ponadto celem projektu będzie wprowadzenie obligatoryjnego orzeczenia przez sąd dodatkowej kary finansowej w wypadku stwierdzenia tego typu przestępstwa. - Dotkliwej kary finansowej, która będzie odstraszała potencjalnych przestępców - podkreślił.