Od 1999 r. Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne corocznie organizuje konkurs na pracę roku z dziedziny kryminalistyki. Jego głównym celem jest popularyzacja kryminalistyki oraz przegląd jej najnowszych osiągnięć. Do konkursu mogą być zgłaszane prace habilitacyjne, rozprawy doktorskie, prace magisterskie, dyplomowe oraz publikacje z dziedziny kryminalistyki. W 2002 r. nadano mu nazwę Konkursu im. Profesora Tadeusza Hanauska na pracę roku z dziedziny kryminalistyki. W tym roku przypada XXI edycja konkursu. 

Od kontroli operacyjnej, po zawiłości dyrektywy policyjnej 

Ekspert wypowiadał się i wypowiada na łamach Prawo.pl. Komentował m.in. postęp prac i efekty wdrożenia dyrektywy unijnej o ochronie danych osobowych przetwarzanych w związku z zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości. 

Zwracał też wielokrotnie uwagę na problemy i zmiany przepisów w zakresie choćby kontroli operacyjnej, czynności operacyjnych policjantów, wypowiadał się na temat owoców zatrutego drzewa i konsekwencji związanych i ich wykorzystywaniam oraz o zabezpieczaniu materiału dowodowego przez policję.

Czytaj: 
Zabójstwo - trudne śledztwa, a polską bolączką nadal pierwsze czynności>>

Podejrzany wygląd nie wystarczy do kontroli osobistej​>>
 

W LEX (Wolters Kluwer) znalazło się szereg komentarzy autora. M.in. ostatnio "Aspekty prawne wykorzystania informacji od poufnych osobowych źródeł informacji, o których mowa w art. 22 ustawy o Policji". Komentarz dotyczy aspektów prawnych odpowiedniego wykorzystania informacji od poufnych osobowych źródeł informacji. 

Z kolei w komentarzu "Działanie w granicach uprawnień służbowych w odniesieniu do kontratypu z art. 144a ustawy o Policji" . Chodzi o artykuł zgodnie, z którym nie popełnia przestępstwa, kto, będąc do tego uprawnionym, wykonuje czynności określone w art. 19a ust. 1 i 2 ustawy o Policji, a także kto wykonuje czynności określone w art. 19b ust. 1 tejże ustawy. 

Oceniał też art. 218a Kodeksu postępowania karnego czyli żądanie sądu lub prokuratora zabezpieczenia oraz wydania danych informatycznych. 

 

Kwalifikacja zawodowe oraz praktyczne

Ekspert jest członkiem Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego. W opinii dla Sądu Okręgowego w Warszawie, w celu ustanowienia go biegłym sądowym wskazało, że posiada kwalifikacje zawodowe zarówno praktyczne jak i teoretyczne w tym posiada "wiadomości specjalne, w zakresie czynności operacyjno — rozpoznawczych". 

W 1991 roku ukończył studia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie a następnie, w 1993 roku studia podyplomowe na Uniwersytecie Wrocławskim. Służbę w jednostkach terenowych rozpoczął w 1991 roku, w wydziale kryminalnym Komendy Powiatowej Policji w Głogowie. W 1997 roku został przeniesiony do Komendy Wojewódzkiej Policji w Legnicy a następnie do Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, gdzie m.in. wykonywał i nadzorował czynności operacyjno—rozpoznawcze, w tym zaliczane do najtrudniejszych, prowadząc i odpowiadając za dwie operacje specjalne. 

- Zna wszelkie aspekty praktyczne dotyczące wykonywania czynności operacyjno—rozpoznawczych na różnych szczeblach działań policyjnych. Współdziałając z innymi organami, w praktyce poznał też odpowiednio czynności pozostałych służb, takich jak: Straż Graniczna, Krajowa Administracja Skarbowa, Żandarmeria Wojskowa i pozostałe służby - wskazano w opinii.