Zatrzymany powinien być lepiej chroniony - RPO pisze do szefa policji

Wymiar sprawiedliwości Policja

W Polsce nadal brakuje jednolitych standardów i gwarancji chroniących osoby zatrzymane przed torturami - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I wymienia prawo do informacji, dostęp do prawnika, wstępne badania lekarskie wszystkich zatrzymanych, prawo do osobistego powiadomienia wybranej przez siebie osoby o zatrzymaniu i miejscu pobytu oraz dostęp do pomocy tłumacza.

10.10.2020

Minister i szef policji zapowiadają kary za brak maseczek

Policja Opieka zdrowotna Koronawirus

Bez maseczki, tam gdzie ona jest konieczna, będzie mogła przebywać tylko osoba posiadająca odpowiednie zaświadczenie lekarskie lub odpowiedni dokument - zapowiedzieli we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski i komendant główny policji Jarosław Szymczyk. Nowe zasady mają obowiązywać od soboty, a za ich łamanie mają być kary.

06.10.2020

Kierowcy nie pouczono o punktach karnych, ale skazano w trybie nakazowym - kasacja RPO

Wymiar sprawiedliwości Policja

Obywatel został skazany, bo prowadził samochód mimo odebrania mu prawa jazdy. Wyrok - bez udziału oskarżonego - zapadł w trybie nakazowym, przewidzianym dla spraw, w których okoliczności czynu i wina sprawcy nie budzą wątpliwości. W ocenie RPO wątpliwości jednak były - bo policja nie pouczyła kierowcy, że przekroczył limit punktów karnych.

03.10.2020

Napaść na policjanta - kara finansowa na fundusz wspierający policjantów

Prawo karne Policja

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji chce by za czynną napaść, naruszenie nietykalności i znieważenie funkcjonariuszy groziły wyższe kary. Dodatkiem miała by być kara finansowa. Zgodnie z propozycją, miałaby zasilać specjalny fundusz dla rodzin pokrzywdzonych policjantów.

29.09.2020

IT w służbie przestępców - KE tworzy strategię, Polska ma luki w przepisach

Wymiar sprawiedliwości Policja RODO

Komisja Europejska w strategii bezpieczeństwa na lata 2020-2025 stawia na zwalczenie przestępczości w cyberprzestrzeni - także zagrożeń hybrydowych. Plan jest ambitny, a polskie przepisy - jak mówią eksperci - nadal niewystarczające. I to nie tylko jeśli chodzi o narzędzia w rękach służb, ale też w zakresie ochrony obywateli przed ich nadmiernym zainteresowaniem.

29.09.2020

Przepisy o maseczkach coraz łagodniejsze, więc policja nie będzie surowa

Policja Opieka zdrowotna Koronawirus

Kolejne przepisy o maseczkach mają coraz więcej wyjątków, a więc egzekwowanie ich restrykcyjnego przestrzegania jest coraz trudniejsze - sygnalizuje Komenda Główna Policji. I informuje, że w przypadku braku maseczki w miejscu publicznym „podjęcie działań wobec określonej osoby jest decyzją policjanta”.

23.09.2020

Strasburg: Państwo odpowiada za śmierć dzieci w szkolnej strzelaninie

Prawo karne Szkoła i uczeń Policja

Finlandia odpowiada za naruszenie prawa do życia uczniów, którzy zginęli w szkolnej strzelaninie, ponieważ władze tego państwa, znając podejrzane wpisy sprawcy w internecie, mogły podjąć środki zapobiegawcze, ale tego nie uczyniły - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 17 września.

19.09.2020

Wyższe kary, w tym finansowe - policjanci mają być lepiej chronieni

Policja

Do końca września ma być gotowy projekt zaostrzający kary za naruszanie nietykalności policjantów, czynną napaść na nich i ich znieważanie. Regulacja ma również wprowadzić obligatoryjne orzeczenia przez sąd dodatkowej kary finansowej przy tego typu przestępstwach.

16.09.2020

MSWiA: Mniej przestępstw z nienawiści; RPO: To niedoszacowane

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Liczba przestępstw z nienawiści w stosunku "rok do roku" zauważalnie spada - twierdzi wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. I podaje, że w 2018 r. wszczęto 1124 postępowań w tego typu sprawach, natomiast w 2019 r. - 934. Z taką oceną nie zgadza się Rzecznik Praw Obywatelskich, którego zdaniem skala tego zjawiska jest niedoszacowana.

15.09.2020

Będzie świadczenie motywacyjne dla funkcjonariuszy ze stażem powyżej 25 lat służby

Policja Finanse

Zapewnienie optymalnych warunków pełnienia służby dla funkcjonariuszy oraz stworzenie instrumentów prawnych motywujących do pozostania w niej jak najdłużej jest podstawowym celem ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, którą podpisał prezydent.

27.08.2020

Senat poprawia ustawę o wsparciu służb mundurowych

Policja Prawo pracy

Senat poparł w czwartek ustawę wprowadzającą m.in. dwustopniowe dodatki motywacyjne dla funkcjonariuszy podległych ministrowi spraw wewnętrznych i administracji oraz Służby Więziennej. Wprowadził jednak poprawki dotyczące m.in. podwyższenia maksymalnej kwoty zwrotu kosztów ochrony prawnej policjantów.

13.08.2020

Ubezpieczyciel online dowie się wszystkiego o stanie pojazdu

Prawo cywilne Administracja publiczna Policja

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące ubezpieczenia komunikacyjne będą mogły online sprawdzać dane i stan zgłaszanych im do ubezpieczenia pojazdów w bazie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dowiedzą się więc, jaki przebieg ma pojazd, czy przeszedł badanie techniczne, a także czy policja nie zatrzymała jego dowodu rejestracyjnego.

12.08.2020

Polskie prawo wciąż ma problem z przestępstwami wobec zwierząt

Prawo karne Prokuratura Policja

Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jakie prawa mają zwierzęta. Wciąż jednak dochodzi do brutalnych przestępstw. Jakie są problemy w tym obszarze i jak można poprawić sytuację zwierząt w Polsce pisze dr Michał Rudy, prawnik z Uniwersytetu SWPS. Zastrzega jednak, że bardziej potrzebne są działania prewencyjne i edukacyjne niż kolejne zaostrzanie kar.

11.08.2020

NSA: Policjant zwolniony ze służby, choć uniewinniony w sprawie karnej

Prawo karne Policja

Utrata zaufania do funkcjonariusza może być podstawą zwolnienia ze służby, gdyż jest to decyzja uznaniowa - przyznał Naczelny Sąd Administracyjny. I nie ważne jest, czy funkcjonariusz istotnie popełnił przestępstwo prowadzenia auta pod wpływem alkoholu, lecz fakt niepodporządkowania się poleceniu służbowemu - dodał.

05.08.2020

ETPC bada, czy polskie służby inwigilują obywateli - RPO składa opinię

Wymiar sprawiedliwości Policja

Polskie przepisy o inwigilacji naruszają kluczowe prawa i wolności obywatelskie, gwarantowane przez konstytucje i prawo europejskie - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Opinię tzw. przyjaciela sądu złożył w sprawie skarg polskich aktywistów z Fundacji Panoptykon i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz adwokata Mikołaja Pietrzaka.

01.08.2020

Publiczność wraca do hal sportowych, znikają limity osób na basenach

Policja Koronawirus

Od 25 lipca obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które zezwala na powrót kibiców do hal i sal sportowych, całkowite zniesienie limitów na basenach oraz udział w wydarzeniach i zajęciach sportowych nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie. Przepisy dotyczą wszystkich dyscyplin sportowych.

25.07.2020

Aktywistka zatrzymana jak bandyta - kolejne pytania o standardy pracy policji

Prawo karne Policja

Aktywistka Małgorzata Szutowicz, której zarzucono udział w zniszczeniu furgonetki fundacji Pro-Prawo do Życia, miała podczas zatrzymania przez policjantów być rzucona o ścianę, skuta i wyprowadzona boso z mieszkania. To sprawa, która budzi ogromne wątpliwości obrońców praw człowieka i skłania do dyskusji nad granicami działania policji.

20.07.2020

RPO: Zdjęcie z fotoradaru niewyraźne - obywatel ma donieść sam na siebie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Kara grzywny grozi właścicielowi samochodu, jeśli nie ujawni on, kto nim kierował np. wtedy, gdy fotoradar zarejestrował przekroczenie prędkości. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich w obecnym stanie prawnym sprawca nie ma zatem możliwości skorzystania z prawa do milczenia, które jest częścią konstytucyjnego prawa do obrony.

18.07.2020