Prawo o ruchu drogowym wchodzi w erę głębokiej cyfryzacji.  Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym uchwalona przez Sejm 14  sierpnia 2020 r. ułatwi życie użytkownikom dróg (Dz.U.2020.1517). Jednak mimo ułatwień można popełnić błędy. 

Oto pułapki, w które może wpaść kierowca lub pieszy po 5 grudnia br.:

  1. Od 5 grudnia nie trzeba przymusowo ściągać aplikacji mObywatel, by mieć elektroniczną wersję prawa jazdy.  
  2. Jeśli nie mamy uprawnień, nie pamiętamy numeru PESEL, nie mamy telefonu lub nie mamy aplikacji mObywatel to policja może wystawić nam mandat
  3. Warto  sprawdzić swoje dane w systemie informatycznym na stronie rządowej gov.pl:, bo mogą być pomyłki w bazie
  4. Tablice rejestracyjne nie mogą być umieszczone na przedniej lub tylnej szybie auta, ale na samochodzie, muszą być czyste
  5. W celu  rejestracji pojazdu nie trzeba przedstawiać karty pojazdu 

 

 Zmiana przepisów dotycząca dokumentów może być trudna do wyegzekwowania - ocenia dr Jacek Karcz, ekspert transportu i logistyki, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. Trzeba jasno odróżnić uprawnienia od dokumentów, bo to są dwie różne rzeczy: Nie musimy mieć przy sobie prawa jazdy, ale nie możemy jeździć bez uprawnień - podkreśla ekspert.

Zamiast kartonika - telefon

Zastępujemy drukowany dokument formą elektroniczną w telefonie. Korzystamy z aplikacji mObywatel, w której już jest dostępny dowód osobisty i dowód rejestracyjny pojazdu, ale tylko właściciela. Jeśli leasingujemy pojazd, to dowodu tam nie zobaczymy. Dodatkowo dojdzie aplikacja z prawem jazdy.

Użycie telefonu podczas kontroli policyjnej można porównać do używania kart płatniczych. Płacimy telefonem przy drobnych zakupach koło domu, a przy większych wydatkach bierzemy kartę. I tak samo przy odwożeniu dziecka do przedszkola, dowodu nie zabierzemy, ale jadąc z Warszawy do Poznania lub za granicę - dokumenty tradycyjne raczej będą potrzebne - mówi dr Jacek Karcz.

I tu pojawiają się niedogodności; co zrobić, gdy komórka nam się rozładuje, albo zepsuje się wyświetlacz, czy nie będziemy w stanie pokazać dokumentu?.

Policja zapewnia, że nie będzie mandatów za brak prawa jazdy w samochodzie. - Jest dobrowolność posiadania aplikacji prawa jazdy w telefonie - mówi Karol Witkowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. - Przy wątpliwościach podczas kontroli uprawnień, przy kolizjach i innych zdarzeniach losowych kierowca będzie musiał podać tylko numer PESEL Wprowadzenie w błąd policjanta ma swoje konsekwencje, więc lepiej nie wprowadzać w błąd funkcjonariusza - dodaje. Nie zaszkodzi też sfotografować prawo jazdy, jeśli kierowca nie mógł ściągnąć aplikacji. 

Sekretarz stanu w kancelarii premiera, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Marek Zagórski zachęca wszystkich kierowców, którzy nie chcą wozić ze sobą tradycyjnego prawa jazdy i nie chcą mieć aplikacji mObywatel, aby sprawdzili swoje dane na stronie gov.pl w usłudze "Sprawdź dane kierowcy", żeby mieć pewność, że nie ma tam błędów, a to ważne w czasie kontroli drogowej. Zaleca sprawdzić literówki, terminy ważności dokumentu.

 

 

Od 5 grudnia będzie dostępny formularz dla tych wszystkich, którzy to zweryfikują, wskazujący ścieżkę postępowania. Trzeba będzie przekazać te dane, które są naszym zdaniem błędne, i już system nas przekieruje dalej do właściwej ścieżki postępowania. - To samo będziemy mieli w sytuacji, kiedy pobierzemy aplikację mObywatel, usługę prawo jazdy i tam się okaże, że są błędne dane, to w tej aplikacji też będzie mechanizm zgłaszania tych błędów do poprawy - mówił Marek Zagórski.

Rejestracja aut w salonach sprzedaży

Nowe przepisy wprowadzają również ułatwienia przy kupnie nowych samochodów w salonach sprzedaży. To kierunek wymuszony przez epidemię COVID-19. Kolejki w wydziałach komunikacji w urzędach gminnych po odbiór dokumentów i tablic rejestracyjnych były zawsze duże.

W tym przypadku problemy z tłokiem niwelujemy przez to, że można będzie zarejestrować kilka samochodów dziennie w punkcie sprzedaży. Powstaje więc ułatwienie dla osób prywatnych kupujących samochód za gotówkę.

W przypadku leasingowanego auta to towarzystwa odpowiadają za rejestrację pojazdu.

Zgubienie dowodu rejestracyjnego auta

W przypadku utraty dowodu rejestracyjnego pojazdu zarejestrowanego za granicą zamiast tego dokumentu należy przedstawić jego wtórnik albo dokument wystawiony przez organ rejestrujący właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu, potwierdzający dane zawarte w utraconym dokumencie niezbędne do rejestracji pojazdu - stanowią znowelizowane przepisy..

Jeżeli organ rejestrujący właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu za granicą odmówił wydania wtórnika dowodu rejestracyjnego albo dokumentu potwierdzającego dane zawarte w utraconym dokumencie, starosta może wystąpić do tego organu o potwierdzenie tych danych. Uzyskane potwierdzenie tych danych, w postaci papierowej albo elektronicznej, zastępuje dokument potwierdzający dane zawarte w utraconym dokumencie niezbędne do rejestracji pojazdu.

W przypadku utraty dowodu rejestracyjnego pojazdu wywiezionego z kraju, uprzednio zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,  wydaje zaświadczenie potwierdzające dane zawarte w utraconym dowodzie rejestracyjnym.

Kolejne zmiany już wkrótce

I uwaga zasadnicza: zmian w Prawie o ruchu drogowym jest tak wiele, a przepisy wchodzą w życie w kilku rożnych terminach, więc wyraźnie należy podkreślić, że zakaz rozmów przez telefon komórkowy na pasach jeszcze nie obowiązuje. Podobnie jak i obowiązek ustąpienia pierwszeństwa przez kierowcę pieszemu, który do przejścia się zbliża. A także zakaz jazdy na zderzaku. Regulacje te zostały już przyjęte przez rząd, ale wymagają jeszcze uchwalenia przez Sejm i Senat, podpisu prezydenta i opublikowania w Dzienniku Ustaw.