Podejrzany o zabójstwo w Mrowinach po 9 dniach ma obrońców

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Prokuratura i rodzina w poniedziałek poinformowały, że zatrzymany w w związku z zabójstwem 10-letniej Kristiny Jakub A. ma obrońców. Prokuratura wyznaczyła mu obrońcę z urzędu, a rodzina ustanowiła obrońcę z wyboru. W sprawie przesłuchań podejrzanego bez udziału obrońcy interweniował RPO, co ściągnęło na niego falę krytyki

24.06.2019

Gdy dziecko "uwięziono" w samochodzie, można zbić szybę

Prawo rodzinne Policja

Co roku, latem, zgłaszane są przypadki dzieci i zwierząt pozostawionych w upale w zamkniętych samochodach, np. na parkingach. Konsekwencje niefrasobliwości rodzica lub opiekuna mogą być tragiczne. Prawnicy radzą, by w takich sytuacjach nie bać się reagować, w tym także - wybijając szybę.

22.06.2019

Kolejne przepisy mają lepiej chronić przed kradzieżą tożsamości

Prawo karne Policja Nowe technologie RODO

Kradzież tożsamości to przestępstwo karane do 3 lat więzienia. Mimo zmian w kodeksie karnym, Ministerstwo Cyfryzacji podejmuje kolejne starania, aby przepisy były bardziej skuteczne, zwłaszcza te dotyczące osób starszych. Powołano w tym celu grupę roboczą, która opracuje propozycje nowych regulacji.

20.06.2019

Prof. Rogalski: Podsłuchy czasem potrzebne, ale prawa obywatelskie też muszą być chronione

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja RODO

W procesie tworzenia regulacji dotyczących stosowania podsłuchu ścierają się dwie wartości: prawa obywatelskie oraz potrzeby państwa w zwalczaniu i zapobieganiu przestępczości, poprzez posiadanie skutecznych narzędzi do walki nią. Kwestią kluczową jest znalezienie balansu pomiędzy tymi wartościami

10.06.2019

Dowód z chmury trudny do zdobycia - konieczne zmiany w prawie

Prawo karne Prokuratura Policja

Dowody na cyberprzestępczość w cyberprzestrzeni można znaleźć. Problemem - jak podkreślają eksperci - jest jednak niezmiennie ich pozyskanie i zabezpieczenie, zanim zostaną zniszczone. Na niekorzyść śledczych działa zarówno czas, jak i nieograniczone możliwości lokalizacji danych

06.06.2019

Policjant na emeryturę bez ukończenia 55 lat

Policja Prawo pracy

Usunięcie warunku ukończenia 55. roku życia przy nabywaniu prawa do emerytury policyjnej - to cel projektu nowelizacji ustawy, który został właśnie opublikowany przez MSWiA. Proponowana zmiana to rezultat ubiegłorocznego porozumienia resortu ze związkami zawodowymi.

05.06.2019

Policjant wydalony ze służby bezterminowo zawalczy o oczyszczenie z zarzutów

Policja Prawo pracy

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Policji, która wprowadza całkowite zniesienie terminowego ograniczenia prawa funkcjonariusza do złożenia wniosku o wznowienie postępowania dyscyplinarnego, w przypadku gdy zakończyło się orzeczeniem o wydaleniu ze służby. W razie jego śmierci - takie prawo będą mieli jego najbliżsi.

04.06.2019

Polska zapłaci za brutalne traktowanie przez policję

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 23 maja 2019 r. uznał, że Polska naruszyła zakaz tortur oraz nieludzkiego i poniżającego traktowania ze względu na zastosowanie nadmiernego przymusu bezpośredniego w trakcie i po zatrzymaniu podejrzewanego. Zdaniem Trybunału zatrzymanie było brutalne, a podejrzenia wobec niego bezpodstawne. Skarżący dostanie 25 tys. euro tytułem słusznego zadośćuczynienia.

24.05.2019

PE nie przekaże danych, które mogą zaszkodzić krajowym śledztwom

Policja

Jeśli jakiś urząd sprawdza przedsiębiorcę, to informacja o tym trafia do organów UE, a zgodnie z unijnymi przepisami, administrator danych osobowych powinien poinformować go, że jego dane są przetwarzane. Mógłby tym zaszkodzić śledztwu, więc Prezydium Parlamentu Europejskiego zdecydowało, że każda sprawa ma być analizowana indywidualnie.

20.05.2019

Były milicjant wygrał z "dezubekizacją" - dostanie pełną rentę

Emerytury i renty Policja

Emerytowany funkcjonariusz, któremu obniżono świadczenie z związku z uchwaleniem tzw. ustawy „dezubekizacyjnej” z 2016 r. ma otrzymywać rentę w wysokości sprzed obniżenia. Sąd Okręgowy w Lublinie uwzględnił w środę jego odwołanie. Stwierdził, że w tym przypadku ustawa nie powinna mieć zastosowania.

15.05.2019

Ukarany przez pomyłkę kierowca jednak dostanie odszkodowanie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Starosta odebrał kierowcy prawo jazdy bo sąd skazał go za prowadzenie pod wpływem alkoholu. Była to pomyłka, więc sąd przyznał kierowcy odszkodowanie, co zaskarżyła Prokuratoria Generalna. Jednak sąd apelacyjny oddalił tę apelację uznając, że tę pomyłkę organy ścigania powinny od razu wykryć i naprawić jej skutki. 

08.05.2019

NSA: Policjant nie może być zwolniony ze służby, gdy alkomat popsuty

Policja

W demokratycznym państwie prawa wady postępowania wyjaśniającego nie mogą być przeniesione na obwinionego - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie ukarania policjanta wydaleniem ze służby. Uznał, że jeśli wątpliwości co do trzeźwości funkcjonariusza drogówki nie da się wyjaśnić, nie można stosować kary najsurowszej.

08.05.2019

WSA: Policjant ratował pobitą żonę, zatrzymał agresora i dostał naganę

Prawo karne Policja Prawo pracy

Policjant wydał polecenie zatrzymania mężczyzny, który groził żonie śmiercią. Za to został ukarany naganą w postępowaniu dyscyplinarnym, ale sąd uznał, że nie doszło do przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza. Zgodnie z wyrokiem wojewódzkiego sądu administracyjnego komendant ma jeszcze raz ocenić postępowanie policjanta.

06.05.2019

Policja: Nielegalne adopcje zazwyczaj poprzez internet

Wymiar sprawiedliwości Policja

W 2018 roku policja prowadziła zaledwie kilka spraw dotyczących organizowania nielegalnych adopcji dzieci. Sprawdzano też zamieszczane w internecie oferty dotyczące sprzedaży lub oddania - w większości przypadków - jeszcze nienarodzonych dzieci - mówi w rozmowie z Prawo.pl mł. insp. Michał Grzelec, naczelnik Wydziału do walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego KGP.

05.05.2019

Kaczyński: Ustawa obniżająca emerytury funkcjonariuszy łamie umowę społeczną

Administracja publiczna Policja Ubezpieczenia społeczne

W wolnej Polsce nie powinno się stosować odpowiedzialności zbiorowej - uważa adwokat Jarosław Kaczyński. - Ustawa, która obniżyła emerytury funkcjonariuszy łamie Konstytucję RP, Europejską Konwencję Ochrony Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Mamy złamaną też Kartę Praw Podstawowych

26.04.2019

Dezubekizacja - sądy analizują charakter służby w PRL

Administracja publiczna Policja

Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nadal odwołują się byli funkcjonariusze, którzy po zmianie ustroju i weryfikacji pełnili służbę w niepodległej Polsce i teraz, na podstawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej, pobierają najniższą emeryturę. Sąd bierze pod uwagę krótkotrwałość służby na rzecz PRL i wyjątkowość sytuacji.

23.04.2019